LPG KABLO

DCT Şanzıman risk!

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda ggunes tarafından 26 Mart 2015 tarihinde açılan konu

1. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    filodan adedi vuruyorlar , bayilerin sıra verme sebebide yok çekme sebebide tum kotaları o tarafa aktarıyorlar amaçları daha çok para kazanmak seni beni düşünen yok klasik doğuş grubu

2. kosezazade

kosezazade Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Konuyu tekrar hortlatmak istiyorum. Google'da aratınca burası çıkıyor konunun konuşulduğu tek yer. 2016 model hyundai accent blue 1.6 CRDI alacaktım. Ancak bu dct şanzımanın ısınması ile alakalı olarak yorumlar gördüm. Var mı başına gelen ya da aracı kullanan var mı bana yorumlarını paylaşabilir mi

3. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Tucson dct idi sanırım aşırı ısındığında çok hafif ışıklarda titreşim yapıyordu... Servise sorduk normal olduğunu ama aşırı titremede garanti kapsamında müdahele ederiz demişlerdi. Yaşadığımız yer Konya çok rahatsız olmadık biz.

4. Ridersonthestorm

Ridersonthestorm Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Samet fıçıcı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Merhaba. Hortlatmak gibi olacak ama güncel bilgi vermek istedim. 2 ay önce 2015 CRDi 7 dct Accent blue aldım. 77 bin km'de Araçtemiz bir araç. Aldığım kişi garantiden şanzumanı degistirmis. Şanzıman yepyeni yani. Bana uyarı olarak ışıklarda durdugun zaman boşa al soğusun arada dedi. Dediklerini uyguluyorum ve durust olmak gerekirse bu şanzımana hasta oldum. Çok performansli, vites geçişleri çok yumuşak. Dsg de kullandım bmwnin zf sanzimanini da. Bence zf>dct>dsg

Düşünenler baktirip gönül rahatligiyla alabilir. Araç garanti kapsamindaysa kafanız rahat olsun Hyundai garanti kapsamında bütün her şeyi hallediyor.

Arabamın donanimindan memnun olmasam da motor-sanziman ikilisine hayran kaldım. Titiz kullanımla en az 10 sene araç bakmam...

Saygılarımla.

aizonai, koreci ve MSC bunu beğendi.
  5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    136hp 300 nm lik 2015 1.6 crdi accent blue dct şanzıman ile anormal güzel hızlanır:) Bu motor ve şanzıman ikilisini accent blue dan daha ağır ve daha büyük tekerlekleri olan tucson ve i30 kullanıyor. Onlarda sıkıntı olmuyorsa accent blue da daha da hiç sıkıntı olmaz.

volkswagen yakın geçmişte insanları çift kavramalı şanzımandan bir güzel korkuttu şimdi çift kavrama otomatik otomobil alacak olan insanlar bütün çift kavramalı şanzımanlara dsg gibi sıkıntı yapar insanı rezil eder önyargısı ile yaklaşıyor.

çift kavramalı şanzımanda kavrama yıpranmasını problemden saymak ta abes:) sürtünen parça bu, aşınacak kaçıracak bozulacak, bu şanzımanın geri kalanı nasıl? küçük mürekkep kartuşlu printer alıp ta kartuşu çabuk bitiyor diye şikayet etmeye benziyor.

Gidin Honda alın ve görün her 20000km yada 24 ayda bir CVT şanzıman yağını en az 800 liraya değiştirmek zorundasınız, Hyundai nin DCT si ile 8-10 senede vereceğiniz 5-6000 lira kavrama değiştirme ücretini Honda yı tercih ettiğinizde taksit taksit şanzıman yağına ödemiş olursunuz belki Honda nın şanzıman inmedi anahtar değmedi kavrama filan sökülmedi serviste yatmadı diye sevinirsiniz ama cepten çıkan para yani işletim maliyeti aynıdır:) Hyundai nin DCT dışındaki diğer planet dişli ünitesi ve tork konvertör kavrama sistemli tam otomatik şanzımanları 6-7 sene boyunca belki daha uzun süre ve 90-100000km ye kadar şanzıman yağı istemez:) ama çok yakıyor vites sayısı az diye beğenmezler yaktığı yakıt helal hoş olsun öyle sorunsuz otomatik şanzımana ama tabi bunda da yakıt masrafı çıkar cepten ııyyyy fazla yakıyor derler beğenmezler:).

Demekki neymiş? otomatik şanzıman her zaman ekstra maliyet imiş:) gerek yakıt, gerek bakım masrafı.

O zaman en keyif verenini, bir yılda otomobilinizle yaptığınız mesafeye uyanı, derdi tasası kendinize göre çekilebilir olanını seçmek gerekir:) bu da kullanıcıdan kullanıcıya değişir.

6. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yakitina takilmayin, tam otomatik şanzıman tercih edin ;)

7. xwas

xwas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Cihan Türkoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Fiat
    Çift kavrama yapısı gereği değişmesi gereken kısımları var. Çok şehir içi kullanmıyorsanız tercih edebilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş