LPG KABLO

CRDİ motorun geç çalışması

'Accent Forum - Club' forumunda Gezgin_06 tarafından 14 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

1. Gezgin_06

Gezgin_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    2005 accent admire 1.5 CRDİ sahibiyim. İlk çalıştırmada; hava sıcaklığı +5 ile +15 arasında iken yaklaşık 4-5 saniyelik marş ile motor çalışıyor. Hava sıcaklığı -5 ile +5 arasında iken yaklaşık 7-9 saniyelik marş ile motor çalışıyor. Yani hava sıcaklığı düştükçe çalıştımak uzuyor hatta kontak kapatıp yeniden marş yapmak gerekiyor. İkinci marşlarda motorun çalışması için ilkinin yarısı kadar süre gerekiyor. Bu durum, dizel motorların karakteristik özelliği midir? Yoksa akü amper değeri (45-60 A) mi yükseltilmeli? Son bir soru ise şöyle. Motoru durdurmadan önce 15-20 saniye rölanti yapıyorum. Kontağı kapattığım zaman ise motor sarsılarak duruyor. Benzinlilerde bu sarsılma olmuyor. Açıklarsanız sevinirim. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

2. Levent

Levent Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    levent ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Günaydın.Bence enjektörlerine baktırmalısın.Birde euro dizel dışında yakıt kullanmamanı öneririm.Zira benim çok akıllı bir arkadaşım.Kırsal motorinden enjektörleri eline alıyordu az daha buna dikkat et.Kontağı kapattığında motorun sallanması olağan.Ama istersen yada çok sallanıyorsa motor kulakçığı ile ilgili de olabilir

3. Misafir

Misafir Guest

Dizel motorların soğuk havalarda geç çalışmasına sebep olarak akla gelenilksebep ısıtma bujilerinin birinin yada bir kaçının arızalı olmasıdır, bunun haricinde akünün zayıf olması ve motor kompresör değerlerinin düşük olması geç çalışmaya sebep olabilir, bu arada marş motoru arızalı olup aşırı akım çekiyorsa yine geç çalışmaya sebep olabilir yapılacak işler..

1 - Kızdırma bujileri kontrolü
    2 - Akü'nün ölçülmesi
    3 - Kompresörün ölçülmesi
    4 - Marş motorunun kontrolü

4. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    motorun sarsıntılı istop etmesi cok normal serviste konusuluodu gecen gün crdi motor 3 silindir olduğu için stop ederken sarsıntı yapıormus servis öle söledi

5. Misafir

Misafir Guest

Doğrudur ama yine de bağlanrı yerlerini kontrol ettirmekte fayda var, eğer boşluk yapmışsa ilerleyen zamanlarda kopma olabilir.

6. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    tabiki coskun hocam ordada haklısınız cünkü arac 2005 model bii kontrol ettrmesinde fayda var.sizin aracınıza göre admire crdiler daha sarsıntılı dizel motorları.hatta servisteki usta bişey anlattı bana adamın biri2005 yılında admire crdi almıs aracı aldığının 2.günü servise gelmiş motor kulakları arızalı die sarsıntı cok var die bakmıslar aracta sorun yok yani sarsıntı olayı admirelerde var eniştemde var ordanda biliorum

7. ebaltaci

ebaltaci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    merhabalar
    bende de aynı sorun var aracım 2005 model accent crdi sabahları gercekten zor çalışıyor ve hemen arkasında stop ettikten sonra tekrar marş yapıldığında çok kolay bir şekilde çılışıyor akü den şüphelendim ve değüştirdim ama aynı

atakannn bunu beğendi.
  8. mcmcmc

mcmcmc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Evet benim 2002 model accent crdi de soğukta uzun bir süre marş gerekiyor. Herhalde motor ömrü kısaldıkça çalışma zamanı artıyor? 146000 de.

9. Misafir

Misafir Guest

Pek doğru bir ifade değil, motorun geç çalışması kızdırıcılarla ilgili, eğer biri yada bir kaçı çalışmıyorsa motor geç çalışır.

10. Gezgin_06

Gezgin_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Coşkun Bey' e katılıyorum. Motor ömrü ile ilgisi yok. Konu başlığını ben açmıştım. Coşkun Bey' in önerdiği dört nokta kontrol edildi ve kızdırma bujilerinin patlak olduğu söylenerek değiştirildi. Sorun çözüldü. Ancak, motor çalışırken yağ çubuğu çıkarıldığında, delikten dışarıya doğru yoğun bir üfleme olduğu da belirtildi. Tabii ki bunun motor ömrü ile bir ilgisi var mı bilmiyorum. Coşkun Bey' den rica etsem, bu üfleme ne anlama gelir? Teşekkür ederim.

11. Misafir

Misafir Guest

Eğer abartı bir üfleme yoksa yağ buharından kaynaklanan bir üfleme normaldir, eğer abartıysa yağ segmanları kaçırıyor olabilir ancak bu durumda egzost çıkışından da mavi bir duman üflemesi gerekir eğer egzosttan belli olmuyorsa segmanlar daha henüz aşınmanın başında demektir, yani ancak kartere kadar inebilecek kaçırma yapıyor bu da şimdilik çok önemli değil..

12. volkan3156

volkan3156 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bende de aynı sorun oldu 3 kızdırma bujisinden 2 si değişti ve sorun halloldu. Bir de 72amp lik akü taktırdım. Hatta yerine zor oturdu. Bu sayede çalışmamazlık etmiyor.

13. VATAN34

VATAN34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    merhaba arkadaşlar 98 accent gazlı arabamda sabahları 3-4 defa marşa bastıktansonra çalışıyor bunun sıkınıtısı ne olabilir ? yardımlar için sağol..

14. H.SAHİN

H.SAHİN Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    66
    Ad Soyad:
    Hidayet Ş.
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    admire 1.5 CRDİ ler genel olarak 3 piston olduğu için geç çalışıyor.

kızdırma bujileri ve enjektörleri konrol ettirmen gerekmektedir.

15. Misafir

Misafir Guest

Sabahları LPG ile çalıştırmaya çalışıyorsan normaldir, benzinde çalıştırıp LPG'ye geçmen gerekiyor...

16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    LPGci arkadaşa, 
    lpg ayarınızda sorun yoksa, lpg mikseriniz sağlamsa, sabahları kontağı açıp bekleyin. gaz ışığı söndüğünde 3-5 saniyelik marşta çalışması gerekir. 
    lpg beynini kaç kmden beri kullandığınızı yazarsanız sağlamlığı hakkında birşeyler söylenebilir. genelde 100 bin km dayanmıyor beyinler.

17. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    selamlar,

ben crdi aracımı çalıştırmadan önce 3 kere kontağı açıp kızdırma bujilerini ısıtıp kontağı kapatıp tekrar açıp ısıtıyorum, 3. ısıtmadan sonra basıyorum marşa sorunsuz ve rahat çalışıyor, tavsiye ederim.https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif

18. Misafir

Misafir Guest

Aracı LPG ile çalıştırmak (kullanmak değil)motora zarar verir...
    Düzenleyen : Coşkun Uçar

19. H.SAHİN

H.SAHİN Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    66
    Ad Soyad:
    Hidayet Ş.
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    selamlar,

ben crdi aracımı çalıştırmadan önce 3 kere kontağı açıp kızdırma bujilerini ısıtıp kontağı kapatıp tekrar açıp ısıtıyorum, 3. ısıtmadan sonra basıyorum marşa sorunsuz ve rahat çalışıyor, tavsiye ederim.https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif [/QUOTE]

haklısın ama kızdırma bujilerinin 1 de sorun olabilir.

ben servise gittim orta kızdırma arızalı çıktı. ( aküde kontrol ediyorlar 2 saniye içinde kızarıyor.)

20. zevallielci

zevallielci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar benim 2002 1.5 crdi de kızdırma bujılerınden gec calısıyor dıye degıstırdık ama sorun ordan degılmıs enjektorler mozotu gerı atıyor dedı pompacı 400 500 ytl masraf ıstıyor sızce ne yapmalıyım. enjektorlerı tamır etmeye

Bu Sayfayı Paylaş