LPG KABLO

Çift Kavrama Sistemler Ve Sorun Yumağı

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda ndipi tarafından 20 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Arkadaşlar bilindiği üzere bir çok firma bu çift kavrama sistemler üzerine bir çok modellerine uygulama başladı. Ara ara zaman buldukça bende internet ortamında bu sistemleri kullanan firmaların araçlarında meydana gelen sorunlar hakkında bir çok yazı okuyorum. Kişisel fikrim bence zaman içinde bu çift kavrama sistemi kullanılan araçların çöp olacağıdır. Neden? Belli bir km dahi olmadan sorun çıkması sonrasında diyelim mantıklı düzenli kullanımlar sonrasında sorun çıkarması ve bu sorunlarında ufak rakamlara tamir edilmemesi bir gerçek. Bir çift kavrama sorununun çözümü 5 bin den başlar 10 bin ve daha üzeri rakamlara kadar çıkar. Durum böyle iken tam otomatik ve cvt sistemler sorunsuzluk adına iki sistem bana göre. Eğer otomatik araç alacak isem bu iki sistem şahsen benim vaz geçilmez iki maddem oluyorlar. Sizler ne düşünüyorsunuz? Bu konuda?

deza bunu beğendi.
  2. bekobey

bekobey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    770
    Ad Soyad:
    Bekir DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Adı üstünde çift kavrama, çift başlılık, çifter çifter sorun demektir.
    çift kavrama mekaniği ile binlerce kişinin kullanım tarzı sorun oluyor.
    Benim izlediğim bir videoda nerdeyse fabrika robotu gibi arabayı kullanmamız tavsiye ediliyordu.:cool:
    Prensip olarak hayatta, nerede bir ikilik varsa büyük oranda sorun yaşayacağımız kesindir, :D

Murat ve Coolwhisper bunu beğendi.
  3. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    bende takip ediyorum çift kavrama olayını...
    lakin şu bir gerçek firmalar ne üretirse onu tüketiyor toplumlar...
    Örneğin ben halen temel ihtiyaçları karşılayan araç istiyorum ama arabalarda benim için fuzuli bir sürü özellikler var... Ve fiyatlar luzumsuzca şişiyor...
    Gün gelecek hepsi çift kavramalı olacak ve herkes 5-10 bin TL lik arızaları mecburen ödeyecek yada sürüm artacak, tamir şekli tamir eden sayısı artacak ve
    5-10 bin TL değil 3-5 bin TL olacak belkide...

Konu ile pek alakalı değil ama benim bir araçtan beklentim,
    hava yastıkları, ABS, Klima, Arka park sensörü opsiyonel olarak da ESP ile Hız sabitleyici olsun...
    Yok navigasyon, yok multimedya paketleri, yok yağmur sensörü, yok lamba sensörü benim için tamamen fuzuli özellikler...
    Şirketler bilerek böyle şeyler çıkartıp ekliyor ki kullanıcının cebinden daha fazla para almak...
    B segmentinde ne işi var yağmur lamba sensörlerinin... Benim için hiç gereği yok...
    20-30 bin TL lik araçlar oluyor sana TEKNOLOJİ PAKETLERİ ile 70-80 bin TL B segmenti...
    Bunu da ekstradan içimde kalmasın diye yazdım...

veliertugrul, Coolwhisper ve ndipi bunu beğendi.
  4. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    arz talep.

arıza çıkıcakki,firmalar para kazansın

MSC ve Coolwhisper bunu beğendi.
  5. mehmetalagöz

mehmetalagöz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    98
    Ad Soyad:
    mehmet alagöz
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    şimdiye kadar aldığım 8. arabam ve hepsi otomatikti.ilgi alanıma da girmesi sebebiyle şanzuman meselesinde ihtisas yaptım sayılır.:) bmw ve mercedes hariç diğer markaların kullandığı çift kavramaların yüzde 90'ı sorunlu. düzelmesi için en az 10 yıl var bence. başta söylediğim markaların sorunsuz olması teknoloji olarak diğerlerinin çok ilerisinde olmaları ve kaliteli malzeme kullanmaları. bu çift kavrama olayında bazı markalar milletin gözünde çok iyi kaliteli algısı oluşturabiliyor.ama kaliteyle alakası yok. dsg, edc, povershift. hepsinin kendine has kronik problemleri var. golf ve fluncede bunu kendi araçlarımda bizzat yaşadım. edc çok masraf çıkardı bana. fordda da yakın arkadaşım yaşadı. hyundai nin dct sinde henüz duymadım. üretici firmalarda bu durumu çok iyi bildiklerinden garanti süresince asla ikiletmeden değişime gidiyorlar. garanti bitse bile değişim yapılabiliyor bazen. tabi düzenli servis bakımlıysa. ama yollarda yaşadığın problemler arabasız kaldığın zamanlar canını sıkmaya yetiyor. yeni i20 almamdaki en büyük sebep 4 ileri tam otomatik oluşudur.

erenuzel41 bunu beğendi.
  6. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Çift kavramalı sistemlerin sorunları çözülünce/çözülürse kimse başka vites istemeyecektir. Yalnız burada şöyle bir sıkıntı, bu sistemi kullananlar nasıl kullanacağını bilmiyor ve ayrıca malzemenin gereği olarak balatanın bir ömrü var, bunun bitmesini ve değiştirilmesini sorun olarak görmemek lazım. Şu an için favorim 1-2lt fazla yaksın, tam otomatik şanzıman olsun ki bundan dolayı Getz ve Blue aldım, dizel 2014-15 Elantra istiyorum.

ndipi bunu beğendi.
  7. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Diğer bir konu da yeni çıkan araçlar da hep çift kavrama ve dizel araçların test edilip millete şırınga edilmesi konusu var. Misal video sitelerine girin bakın test araçlarının büyük bir bölümü çift kavrama ve dizel araçlardır. Neden? Çünkü millet bu şekilde uyutulmaya çalışılıyor. Vay bak çift kavrama sistemler pek güzel algısı verilmek istenmekte. Dünya üzerinde bir çok ülke emisyon yüzünden tedbirler alır iken bizim ve bize benzer ülkeler de firmalar dizel araç satma derdin. Çünkü başka ülkeler de satamadıkları araçları bizlere satıyorlar. Benden size tavsiye kesinlikle hangi firmanın olursa olsun bu çift kavramalı araçlarına bulaşmayın. Eninde sonun da elinizde kalacak. Ve çok ciddi mana da masraflar sizi bekleyecek. Burada firma adı vermiyorum farkında iseniz sadece ileri de başa gelecek dertleri bildiğim ve tahmin ettiğim için yazıyorum. Ballandırdıkları çift kavramalı sistemler belli bir zaman sonra resmen çöp başka bir şey değil. Ülkemiz de para kazanmak para biriktirmek çok ama çok zor yıllarca para biriktirip araç alacaksın sonra da araç beldenin ağır bir kısmını tamir için vereceksin. En güzeli bulaşmamak ve uzak durmak. Zengin alsın binsin onlara dokunmaz ama orta direk kesim için resmen hüsran ve çöküntü demektir.

mehmetalagöz bunu beğendi.
  8. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Teknoloji hızla ilerliyor... Çöp olacak sözcüğü çok iddalı kalır gibi geldi bana... Çünkü nice araçlar üretildi çöp olmadı illaki kullanan çıkıyor... 3 silindir hyundai lar seatlar çöp mü oldu... Ben daha farklı bir şey söyleyim... 1.2 motor i20 ler 20 sene sonra kim binecek ??? 1.2 motor için insanlar üstelik atmosferik motor durumundan memnun kalacak mı ? Eğer illa çöp arıyorsak i20 nin ve benzeri araçların 1.2 motorları yeter... Aşırı besleme ünitelerini hariç tutuyorum...
    Çift kavramanın da verimli mi verimsiz mi olduğu tartışılır lakin o yada bu şekilde satılır iyileştirme yapılır düzenlemeye gidilir...
    birde eldeki istatistik rakamları nedir... Bunu analiz etmek gerekiyor...
    Çift kavramalıların neresi yada neyi arızalanıyor... Şu ana kadar gelen kaç arıza var ve neden arızalandı...
    Yani bu detaylı incelenmeli... Trend bu yönde... Yurtdışındaki araçların çoğu otomatik... Ama çift kavrama ama tam otomatik...
    Mekanik aksamlarda her zaman kayıplar sorunlar olacaktır... ki olur... Verim %100 elde edilemiyor...
    Sizin gibi bende takip ediyorum bu tür trendleri...
    Zaman bize gerçekleri gösterecektir... Lakin yorum yapmam için erken olduğunu düşünüyorum... Biraz daha tecrübe ve yıllara ihtiyacımız var sanki...

Cilo bunu beğendi.
  9. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Şimdi misal ben ikinci el bir otomatik araç alacağım 100 binde araç asla ve asla çift kavramalı olan bir aracı almam. Neden? Sıfırların da çıkan sorunlar ortada iken niye 100 bin olmuş bir çift kavrama araç alayım ki? Resmen bana göre maceradan başka bir şey değil. Biraz önce söylediğim gibi video sitelerinden videoları izliyorum. Adam cvt sistem hakkında vay işte gitmiyor vay süpürge gibi çalışıyor şeklinde değerlendirme yapıyor buna karşın adam çift kavraması olan araca gelince ballı kaymak gibi anlatıyor. Diyelim tam otomatik aracı test ediyor efendim yakıt çok diyor. Çok dediği değer ise sadece 500 gram :) sonrasında başka bir firmanın çift kavramasını test ediyor yine ballı kaymak takibi hep kişisel düşüncem bunlar. Bence bu test eden adamlar bu bu firmalardan eşek yükü ile para alıyorlar. Sadece markaları övsünler ballı kaymak gibi anlatsınlar diye. Ben bir tüketici olarak asla ama asla bu araçları test eden kişilere gram inanmıyorum. Çünkü çoğu yalan dolan insanları kandırmadan başka bir şey değil.

ReNe bunu beğendi.
  10. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Şimdi hakkını yememek lazım, 10gün kadar dizel powersihft focus kullandım, şanzıman hakikatten iyi ama ömür konusu şüpheli @ndipi

11. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Özellikle zaten belli bir grup var bu çift kavrama sistemlerini ballı kaymak gibi gösterenler bunların derdi aslında Japon üreticileri harcama eğiliminde olmaları. Neticede Japon araçları dediğin de benim ilk aklıma gelen konu sorunsuz araç. İşte kısa zaman önce i20 kullandım. Araba gerçekten donanım olsun konfor olsun her şeyi dibine kadar sunuyor. Ama işte hani dedim ya bu araçları test edip sunanlar onlara kalsa araba değil. Amaçları belli Jopan araçlarını yerle yeskan etmek. Bir kullanıcı olarak benim ilk aklımda olan şey sorunsuz bir araç. Öyle şunu var bunu var değil. Bir arkadaş yazmış idi. Far sensörü yağmur senserü falan filan bir dünya saçma sapan şey bir araç da bence abs olsun klima olsun elektrikli camlar olsun bir kaç özellik yeter. Fazlası sadece ego işi başkada bir şey değil. Yanılmıyor isem bir yazı okumuş idim. Tam otomatik bir şanzuman eğer ki bakımları yağı filan zamanında değişir ve bazı standart durumlarda kullanılması da 500 bin km çok rahat devireceği şeklinde idi. Ama hiç bir çift kavrama eğer ki araç uzun yollarda kullanılmıyor ise bu km asla ama asla ulaşması mümkün değil imkansız bir durum.

umutd07 bunu beğendi.
  12. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benim yallı çift kavarama değildir umarım ? :rolleyes:

13. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Teorik olarak debriyaj balatası değiştirilip kullanılabilir, sonuçta balatanın bir ömrü var düz vites bile olsa. Bu arada uzakdoğulu markalarda bu tek ve çift kavramalı sistemleri bazı modellerinde kullanıyorlar.

14. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Evet misal hundai değil mi? Aslında amaç belli. Bunca zaman Japon firmaları bu sistemleri bilmediklerinden yada yapamadıklarından değil. Adamların amacı sorunsuz araç. Ama işte daha önce söylediğim gibi diğer firmalar tüm imkanları doğrultusunda bu Japon firmalarını da bu girdabın içine çekmeyi güzel başardılar. ;)

15. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    tamirat dediğimiz şey, komple robotların olduğu kısmı değiştirmekse
    evet çok masraflı oluyor.
    çünkü yetkili servislerin başka bir tamirat seçeneği yok.
    ancak son 2-3 yıldır, bu şanzımanların tamiratları çok gelişti. değişmeden tamir edilebilecek özel servisler var.
    şimdilik bu özel servisler az olduğu için hala yüksek maliyetler çıkıyor.
    ancak yakın zamanda bu tamiratlar yaygınlaşacak ve ucuzlayacak.

çift kavrama şanzıman "eski" "terk edilmiş" "geri" bir teknoloji değildir. gayet modern, dünyanın en iyi şanzıman firmaları tarafından geliştirilmiş ve sürekli gelişmekte olan bir teknolojidir.

yakıt fiyatları arttıkça yakıt tasarrufu çok önem kazanıyor. 100kmde 2 litre = 100 binkmde 2000 litre. yani yaklaşık 10 bin lira.

ayrıca çift kavrama tek kavramanın iki tanesi değildir. tek kavrama robotize şanzımanlar gerçekten sorun yumağıdır, çünkü normal şanzımana sonradan robotize eklenmiştir. ama çift kavrama tamamen yeni tasarımdır.

16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @ndipi Nihat abi, bayramda yeni aracım auris MMT şanzıman ile yaşadıklarıma dair bir konu açtım. istersen bir oku.

japon mantığının en üst düzeyde otomobile dönüşmüş hali olarak gördüğüm toyota,
    istanbulda hiç kullanılmamış,
    70 binkmde,
    araç vitese geçmedi ve beni bayramda mağdur etti.

yani japon toyota, en çok sattığı modellerden 3'üne(corolla, auris, yaris) koyduğu şanzıman çin malı gibi dandikse bu başka firmaların karalaması değildir. toyota'ya sorunsuz demek SAÇMALIKTIR.

şmdi toyotanın MMT şanzımanını da kullanıyorum, iş yerinde DSG, EDC ve DCT'yi de kullanıyorum. söz konusu sorunsuzluksa eğer çift kavramalar "japon MMT" şanzımandan kat kat üstün.

otomobil tanıtanlara ben de güvenmiyorum ama,
    otomobil tanıtanların hepsinin tek bir amaçla insanlara daha arızalı araçlar satmak ve japon otomobillerini kötülemek olduğunu düşünmek bana mantıklı gelmiyor.

bundan 20 yıl önce dizel binek otomobilleri tartışıyorduk. bazıları çok sorunlu olduğunu, yılda 40 bin(kimilerine göre yılda 80 bin) km yapmadan almanın mantıksız olduğunu, masrafının fazla olduğunu söylüyordu.

ne oldu 20 yılda? satılan binek araçların %70i dizel oldu.

umutd07 bunu beğendi.
  17. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sanırım senin bu dediğin sistem de yarı otomatik içinde robot olan sistem değil mi?

Halil bunu beğendi.
  18. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Uzun zamandır Toyoto'da tek kavrama mevcut, sadece Hyundai değil.

19. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Senin konuyu okudum şimdi arkadaş güzel söylemiş ama :)

20. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Cvt şanzımana yakın zamana kadar uyuz oluyordum yalnız bu ara kademeli cvt ler çıkıyor ve garip şekilde hoşuma gitmeye başladı . Subaru ve honda rs te bu şanzımanları kullandım , konforlu vites geçişleri ve eskiden 3000 devirde sabit kalıp hınnnnnn diye ses eşliğinde hızlanmak yerine bildiğimiz klasik tip devir yükselerek hızlanıp vites atması çok iyi olmuş . Cvt nin ömrü nedir ve japonlar falan neden bu şanzımanı çok seviyor sizce ?

deza bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş