LPG KABLO

Çevre Otogaz Ve Afr Gaz Ayarı Hakkında

'LPG Sistemleri' forumunda tgykya tarafından 15 Kasım 2018 tarihinde açılan konu

1. tgykya

tgykya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    211
    Ad Soyad:
    Tugay Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Merhaba arkadaşlar Hyundai accent admire 1.3 2006 model aracım var buna 1 sene önce uzun araştırmalarım ve bu forumun tavsiyesi üzerine çevre otogaz da LPG montajı yaptırdım atiker grand marka. Çevre otogazın müşteriye olan ilgisinden, kaliteli işçilik ve montajından çok memnun kaldım tavsiye ettim herkese. 2 tane tanıdığım orada yaptırdı montajını yakın zamanda. montajı işçiliği gören hayran kaldı zaten bende önerdim hep insanlara. LPG de işçiliğin montajın önemli olduğunu herkes biliyor zaten araştırmalarım sonucu İstanbul da bu işi en iyi yapan candan mühendislik ve çevre otogaz olduğunu öğrendim. Afr ayarı denen bişi varmış onu da montjaların da sadece İstanbul da candan mühendislik yapıyormuş diye duydum. Çevre otogaz acaba bu afr ayarını montajını yaptığı araçlara yapıyor mu bilgisi olan daha önce Orada montaj yapan varmı öğrenmek istiyorum ve bu afr hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

2. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    bende 1.3 gls getzimde atiker grand kullanıyorum. 10.000 km oldu afr falan yapılmadı. ustam pc ye bağladı 1 kere kalibre etti devam dedi maşallah bir sorun yaşamadım:D

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Yakın zamanda konusu geçmişti ya da başka bir yerde okumuş olabilirim. . AFR ayarını sanki lpg uyumu biraz daha hassas olan ya da yeni tip motora sahip araçlarda yapıyorlar diye hatırlıyorum.

4. tgykya

tgykya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    211
    Ad Soyad:
    Tugay Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yok eski yeni tüm araçlara yapılıyor.

5. tgykya

tgykya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    211
    Ad Soyad:
    Tugay Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Afr ayarı ile ilgili kısaca şu bilgileri buldum.

AFR ayarını detaylıca anlatmadan önce fazla detaya inmek istemeyenler için özet geçelim :

AFR ayarı komple ve eksiksiz bir LPG ayarıdır. Aracın benzindeki fabrikasyon hava/yakıt karışım oranlarının okunarak (Wideband AFR sensörü yardımı ile) seyir halinde, farklı koşullarda kullanılarak, aracın LPG sistemini bu değerlerle birebir olacak şekilde ayarlanmasıdır.

AFR ayarı yapılmış araçlar;

• Aracın benzindeki performansı, verimi ve motor sağlığı ile kullanılır.
    • LPG’de rampalarda güç düşüklüğü, tekleme, silkeleme, stop etme gibi sorunlar yaşamaz.
    • Bir kere yapılır ve LPG kiti arızalanmadığı sürece ayarı bozulmaz ve bir daha ayara ihtiyaç duymaz, benzinden farksız uzun yıllar kullanılır. (filtre değişiminde ayar, 6 ayda bir ayar, yaz/kış ayarı gibi durumlar olmaz.)

Coolwhisper bunu beğendi.
  6. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Çevre otogaz afr yapmıyor. Yapsa aslında bu da bir katma değer ama yapmıyor...

Candan mesela bu afr ayarını pazarlama unsuru olarak kullanıyor, başarıyorda...

2019 daki yeni gündemimiz afr yapmalı mı yapmamalı mı galiba :)

7. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Eski ya da tam uyumlu araçlarda genelde lpgciler AFR ayarına gerek duymuyorlar veya yapmak istemiyorlar anlamında söylemek istemiştim.

8. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Bir yıl kadar önce Çevre Otogazda sahibi Hüseyin Bey ile Afr ayarını yapmıştık. 5 km lik parkur yapıp test etmiştik,ancak değerler ile oynamaya gerek olmadığını çok iyi olduğunu söyledi. Benzin ve lpg ile ayrı ayrı dip gaz yaparak ölçüm yapılmıştı. @MSC sayesinde sağolsun kapısını her zaman gönül rahatlığıyla çalıyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Coolwhisper ve MSC bunu beğendi.
  9. tgykya

tgykya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    211
    Ad Soyad:
    Tugay Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:

Çevre otogaza email attım afr hakkında böyle bilgi verdiler bana.

10. Çevre

Çevre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    AFR AYARI NEDİR ?

Bu sorunun cevabını artık birçok kişi biliyor. Öyle ki son kullanıcılar bile durumdan haberdar ve artık neredeyse bir sektör haline dahi gelmiş durumda. Bir Çok hatırı sayılır usta ve Otogaz dönüşüm servisi yanında, bireysel (ŞAHISLAR’da) bir şekilde AFR Ayar hizmeti vermeyen yok gibi. Söylemekte fayda var Otogaz dönüşümü şakaya gelmez. Bu uygulamaları gerçekleştirmek için bilgi, birikim, tecrübe ve birçok yasal prosedür var iken Kişilerin çıkıp uzmanca tavırlar sergilemesi çok manidar. Acaba nedir bu AFR AYARI?

Otogaz Sektöründe bir çok MARKA var. ATİKER, BRC, LOVATO, LANDİRENZO, ALDESA, STARGAS vs. galiba bir tek bu markaların AFR AYARINDAN haberleri yok. Öyle ki o kadar AR-GE, yatırımlar, ürün ve yazılım geliştirme gibi süreçlere kafa yoran, kucak dolusu paralar harcayan bu firmaların AFR ayarından haberi yok. Yok mu acaba ?

Duyuyoruz, görüyoruz, izliyoruz. Hem de merakla… LPG dönüşümden sonra AFR ayarı şart. Performans arttırır, arıza ışığı yanmasına son, subap erimeye son!! AFR ayarı artık LPG dönüşümü için bir kriter haline geldi kullanıcı gözünde. Sevgili kullanıcı Arıza ışığı neden yanar? Subap eriten LPG mi yoksa otomobil markalarının maliyeti düşürülmüş malzeme kullanımı mı ? Peki babam böyle kek yapmayı nereden öğrendi ? Pardon son sorumuzun konu ile alakası yok!

Örneğin; ATİKER neden AFR ayarı kampanyası düzenlemiyor? Mesela 3 araç AFR ayarı yaptır 2 araç parası öde… çok mantıklı değil mi ama? Bunun yerine neden malzemelerinin kalitesini arttırmak, enjektör hızı ile ilgili, Yazılım ile ilgili AR-GE çalışmalarına tonla para harcıyor bu adamlar. Patlatsana bir AFR AYARI. Yoksa aslında AFR ayarı denilen ayar Dönüşüm sonrasında gelişmiş yazılımlar ile yapılıyor olmasın? Yapılıyor tabi. Çok detaya girmeden değerler ile, sayılar ile, yabancı terimler ile kafamız karışmasın. Babalar gibi yol ayarı var. Ustası yapar bu işi hakkı ile. İyi usta, gelişmesi gereken usta ortaya çıkar. Kötü usta yoktur. Mesleğine gönül veren ve sürekli gelişen standartlar ile kendini geliştiren ustalara saygı ve sevgiler…

Ne diyor Markalar; OTOGAZ GÜVENLİ, ÇEVRECİ, EKONOMİK, PERFORMASLI. Diyorlar da, “dertsiz başıma dert mi alayım; araba gitmeyecek, sürekli arıza, motora da zararı var, hem bide afr ayarı yapmak lazım. Her kafadan da ses çıkıyor kime güveneceğim abi boş ver” diyor kullanıcılar. Kimse de demiyor ki siz ne diyorsunuz arkadaş?

OTOGAZ DÖNÜŞÜMÜ ile ilgili Köklü firmaları, otogaz dönüşüm yetkili servisleri tercih eder isek zaten aracımıza en uygun marka ve kit önerilerinde bulunacaklardır. Bu konuda Otogaz Markalarının da Araçlar için hazırlanmış uygulama listeleri vardır. Adamlar onu bile düşünmüşken… Hangi araca hangi kit vs. AFR AYAR hizmeti verenler elini taşın altına sokup Otogaz sektöründe markaların başaramadığı bir devrim mi yapıyor? Bir saat, araç poposuna eklenen bir boru, ortada bir kablo ve evet; görüntü çok afilli. Yeterli mi devrim yapmaya? Yoksa saçmalıyorlar mı? Karar sizlerin…

Yazımızın sonuna geldik. PEKİ AMA NEDİR BU AFR YARI ?

Not: AFR AYARI nedir sorusunu yabancı sitelerden bizde kopyalayarak açıklayabilirdik. Yada önce ezberleyip cümleler ile oynayıp… gibi gibi. Siz AFR Ayarı yaptıracakmışsınız, gidin yine yaptırın. AFR AYARI vardır, ama kullanım alanı olarak LPG Dönüşümünde bir kriter değildir.

Coolwhisper, Selfpower, MSC ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  11. tafo0911

tafo0911 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    69
    Ad Soyad:
    tevfik ışık
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Hocam diyorsunuz ki yol ayari duzgun yapilmis bir lpg donusumunde afr ayarina gerek yok. Dogru mu anladim?

12. Çevre

Çevre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Aynen doğru anlamışsınız.

Coolwhisper, MSC ve tafo0911 bunu beğendi.
  13. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Dün tüpçüye gittim. İsim vermeyeyim bahsettiğim usta tüm Türkiye de sevilen ve işine hakim biri. Tesadüfen aracı kontrol için yanına gittim. Telefonla biriyle konuşuyodu kulak misafiri olduğum konuşması şöyleydi. Sanırım AFR ayarı da yapıyosun. AFR ayarını biz zaten montaj yaptığımızda yapıyoruz. AFR ayarı zaten bildiğimiz gaz ayarı milleti soymak için kullanıyolar bu mevzuyu dedi. Ne kadar doğru bi yerde montaj yaptırdığımı bi kere daha anlamış oldum. AFR dedikleri kabaca aracın maruz kalacağı sürüş koşullarında test esip gazı ona göre ayarlamak. Bunu para ile yapmaları hele hele ilk montajda tamamen soygunculuk.

Coolwhisper ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. cenker_baba

cenker_baba Guest

lpg li aracım yok ama almak için çabalıyorum çevre otogaz hüseyin beye msc selamı ile birkaç sefer telefon ettim bu kadar samimi içten cevaplar başka yerde yoktu. enson bana sen arabanı al gel biz lpg sistemine bakarız düzeltilecek yer varsa yaparız sen kafana takma dedi. düşünün daha araba ortada yok benim güvenimi kazandı açıkcası

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Kasım 2018
  15. tgykya

tgykya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    211
    Ad Soyad:
    Tugay Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İstanbul da zaten en iyi bu işi yapan 2 firma var biri çevre otogaz diğeri candan mühendislik

16. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bu afr ayarı olmadan 12 bin km yaptım. Bir eksik görmedim. Bence de biraz göz boyama gibi geldi . Montajı yapan usta montaj bitince bağladı PC ye. Far aç,klima aç , gaz ver, tüm ışıkları aç kapat dedi. Tamam abim hayırlı olsun dedi. Olay bitti .bir daha da ayar neyin olmadı.

17. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    doğru ekipman seçildiyse ve doğru montaj yapıldıysa afr yakalamak zaten çok zor değil. hatta otomatik kalibrasyonla bile çok iyi sonuçlar alınabiliyor. hatta kit obd desteği varsa yine iyi sonuçlar alınabiliyor. ama montaj kalitesi ve kit tercihi türkiye genelinde ne kadar doğru? bu yüzden forumda işini bilen yerleri tavsiye ettik.

Coolwhisper, Köksal, umutd07 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  18. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bende Manisa üçler otogazı tavsiye ederim. Fatih bey gerçekten düzgün bir esnaf. Benim 1.3 soch motora Atiker Grand takalım dedim abi lusk olmaz mı demiştim. Alakası yok dedi ve gerçekten iyiki Grand taktırdım diyorum. Maşallah beni hiç üzmedi. Tek ayarla 12.000 km.

Coolwhisper ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş