LPG KABLO

Çalışan Araçta Marşa Basılırsa

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda Can9 tarafından 12 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. Can9

Can9 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Can bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    arkadaşlar 2017 model 1.2 i20 sahibiyim. Araç rolantide malum çok sessiz çalışıyor. Bugün eşim az kalsın çalışan araçta tekrar marşa basacaktı, yanında olduğum için uyarıp engel oldum ama aynı dalgınlığı daha sonra da yapmasından endişe ediyorum. Bazı araçlarda çalışan araçta marşa basılsa bile bu mümkün olmuyor. Bu özellik i20’lerde de mevcut mudur? Teşekkürler.

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Denemek lazım:) böyle bir durumda getz muhtemelen dişli sıyırırdı, ama 2012 i30 motor çalışırken marş motorunu devreye sokmazdı bizzat denedik. Şimdiye kadar anca bunları denemişliğim oldu:) i20 yi bilemeyeceğim:(

Siz yinede eşinize bu konuda ses etmeyin:) ben kendim 2003 yılında sürücü belgesi aldım 2007 yılından beri aktif otomobil kullanıyorum, hatta motor yüksek okulu yani otomotiv okudum, karting ve motorsporları gibi konularda bile azıcık tecrübem var, ancak getz in yağ değişiminin hemen birkaç gün sonrası motorun bu yüzden epey sessiz çalıştığı bir yaz günü motor çalışırken bende kazayla hayatımda bir kere marşa bastım, gerçi kontağı yarım çevirince stop etti:) carlama olmadı:) hemen çektim elimi.

yani endişe etmeyin:) eşinize böyle bir durumda devir saatini kontrol etmesini söyleyin eğer motor çalışıyorsa oradan durumu öğrenmesi günümüz nesil otomobillerini daha iyi tecrübe etmesini sağlar, artık eskisi kadar gürültülü motorlar kalmadı piyasada. Mecbur hepimiz marşa basmadan önce devir saatine bakıyoruz.

buna ilaveten sesli el freni uyarısı da bu gibi dalgınlıklara ilaç oluyor bunu da i20 kullanıcılarına ben sorayım, i20 de el freni çekili halde ilerlersek sesli el freni çekili uyarısı varmı? Türkiyede satılan ikinci nesil ve sonrası i30 lar da vardı.

<<bülent>> ve Can9 bunu beğendi.
  3. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yeni araçların çoğunda, çalışırken marş' a izin vermiyor. Benim kullandığım en sessiz motorlu araç Era. Aynı şekilde birkaç kez motor çalışmıyor sanıp, marş yaptım. Hiç bir sekilde Marş motoru devreye girmedi. Anahtar boşa dönüyor.

SM-A920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

<<bülent>> ve Can9 bunu beğendi.
  4. Can9

Can9 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Can bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Sesli el freni çekili uyarısı yok. Aracı almadan önce baskı balatayı test etmek için el freni ile kontrol yaptım, böyle bir uyarı vermiyor.

Ama marş konusunu gerçekten merak ediyorum. Eski araçlarda böyle bir sistem yok araç çalışırken marşa basılabiliyor, ama yeni araçlarda belki çevirilse bile izin vermiyordur. Tecrübeli i20 kullanıcıları aydınlatırsa sevinirim.

erenuzel41 bunu beğendi.
  5. ihakkis

ihakkis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    50
    Ad Soyad:
    İ. Hakkı Seçkiner
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Aracım 2013 1,2 i20 sense modeli aracı ilk aldığım günlerde bende çalışan motorun farkına varmayıp marş yaptım carttt sesini duyunca hemen bıraktım periyotik bakımda olayı serviste not aldırıp kontrol edilmesini istedim araçta kusur bulunmadığını belirttiler. Benim aracımda araba çalışırken marş basıyordu.

6. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Yeni nesil bir çok arabada kontak anahtarı bir düğme görevi görüyor. Yâni kontağı çevirip hemen bıraksanız da otomatik marş yapıyor, motor çalışana kadar anahtarı tutmanıza gerek kalmıyor, bu sebeple çalışan motora tekrar marş yapamıyorsunuz. Bu Egea da bile böyle.

7. Hehee

Hehee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Şeyma Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Benim yapmışlığım var hiçbir şey olmuyor. Kontak sesi gelmeyince şaşırıyorsun ve arabanin çalıştığını anliyorsun. (2013-i20-1.4 )

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 13 Eylül 2019
  8. zemburak

zemburak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    166
    Ad Soyad:
    Burak
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    2012 i20 1,2 sense var bende de. Çalışırken araç marşa basmıyor birkaç kez denedim.

Bu Sayfayı Paylaş