LPG KABLO

Bir Tüvtürk Soygunu; Arka Servis Freni Sorunu:(

'Sohbet' forumunda Aleko16 tarafından 7 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Tamam da dosya kapanmış...
    Araç muayeneden ağır kusur almış kalmış...
    2. sefer düzeltip götürmüş olmamış...
    3. sefer için yeniden randevu alacak... Dosya kapanmış yeni randevu ile açılacak işte...
    Sizin dediğiniz gibi olursa ben adamın keyfini mi bekleyecem... Adamın bana düşmanlığı varsa ve muayeneden geçemiyorsam ne olacak... Cinayet sebebi sayar millet...
    Olmaz öyle şey...
    Herkes istediği yerde muayene olur geçemezse başka yere götürür kalan işlemine devam eder...

düşünün adam d. bakırdan istanbula giderken aklına muayene işleminin son günü olduğu geldi... Girdi urfa da muayeneye ve geçemedi... Ne yapacak urfa da konaklayıp orada tanımadığı ustalara mı gidecek... Yavvv mantık... olmaz öyle şeyy... yarım kalan dosya her yerde devam eder...

2. Duygu

Duygu Guest

bakalım , bu sene ben kendi başıma ilk defa giricem , iki sene evvel tüpü ruhsata işlettirmek için girmiştim. Hayırlısı olsun :D

cenker_baba ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Fren önemli parça demişim de devrik cümleden dolayı anlam bozulmuş. Tabii ki önemli geçmemeli...

Benim merak ettiğim tüvtürk ten kusursuz geçen kaç kişidir diye merak ediyordum. Haklıymışım.

Muayeneye gelen araçların yüzde 2,1’i “kusursuz”, yüzde 65,7’si ise “hafif kusurlu” olarak muayeneden geçerken yüzde 29,5’i “ağır kusur”, yüzde 2,7’si ise “emniyetsiz” olarak muayeneden kalmış.

Köksal, Asel Kaan Efe ve ysuatsenyurt bunu beğendi.
  4. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Motor no okunamaması Tuvturk muayeneleri ilk başladığında ağır kusurdu diye hatırlıyorum. Sonra baktılar hiç bir aracın motor numarası görünen bir yerde değil ve Tuvturk çalışanlarının da parça söküp bakma yetkisi yok hafif kusura çevirildi. Arkadaşın bahsettiği olay 2009 yılında olduğu için muhtemelen bundan dolayı ağır kusur almıştır. Artık motor numarasından dolayı kimse ağır kusur almıyor.
    Ayrıca kusur tablosu Tuvturk web sitesinde yer alıyor. Buraya bakıp neler ağır kusur neler hafif kusur bilinirse sorun yaşanacağını düşünmüyorum.

Blue-Tuscani bunu beğendi.
  5. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Şükür muayene işini tamamladım, motor noyu bana da yazmışlar :D

6. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam EMREDERSİNİZ ! bu emrinizi Tüve de iletin , ben sadece bir duyumumu söylemiştim. Olumlu veya olumsuz tamamlanmış işlem için değil söylediğim sadece yarım kalmış işlem.

7. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    serzenişimi siz niye üzerinize alınıyorsunuz... sizinle alakası yok ki...
    varsa böyle bir uygulama tamami ile mantık ve akıl dışı...
    ben böyle olduğunu da düşünmüyorum... orada bir yanlış anlaşılma olma ihtimali yüksek...

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    @Duygu muayeneye gitmeden önce aracınızın LPG hortumlarını baktırın, biliyorsunuz ki yönetmelik değişti. Ayrıca gaz kaçağı kontrolü de yaptırın.

Duygu ve YasinD. bunu beğendi.
  9. enver

enver Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    15.06.2017 tarihinde aynı sorun 1997 benzinli era team aracımda aynı problem çıktı. Muayeneden geçemedim.Ön fren(1.Aks):sol;201-sağ;152 çıktı.sapma %24 çıktı,Arka fren (2.aks)sol;138-sağ ;80 sapma ;%42 çıktı(normali maksimum %30 muş) halbuki iki yıl önce 1.aks sapma %7, 2.aks sapma %5 çıkmıştı.Şimdi bu sorun nasıl çözülür.Yardımı olabilecek ...

10. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Bu sorunun çözüleceği yer sanayide frenci , tamir sonrası bir de test cihazına girilecek ve mümkünse çıktı da al test sonuçları için ve Tüve muayene tekrarına gideceksiniz ve yine inşaallah olmaz ama sonuçları yine aleyhinize gösterirlerse sanayi test sonuçlarını ibraz edebilirsiniz.

iPhone 5c cihazımdan tapatalk aracılığıyla gönderildi

11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    ben ön sol amortisör takozundan kalmıştım 15 gün önce girdiğimde sonra ön iki amortisörü takozlarıyla beraber değiştirip ikinci seferde geçtim ama jantlarım paslıymış öyle yazmışlar lanet herifler:) bundan öncekinde plaka lambası aydınlatmıyormuş öyle yazdılardı, geçen iki muayenede birden okunamayan motor numarası nasıl oluyorda bu muayenede okunabildi onu da anlamış değilim demekki otomobiller yeterince güzel biçimde muayeneden geçmiyor ve geçenlerde de birşeyler eksik olarak geçiyor. Salla gitsin bir düzen var Tüvtürk te

Arabanın bir problemi olduğunda net olarak söyleseler diyecek bir sözüm yok ama benim getz in ön sol amortisör takozu komple yırtık olduğu halde kağıtta yazan şu; ön aks süspansiyon aşırı boşluk var. Yani süspansiyonda var 25-30 tane eleman bunların hangisi bozuk ?? bana gelmiş ustana göster diyor oraya gidene kadar arabadaki problemden benim de haberim yok ne ses var ne lakırtı lukurtu burada yollar genellikle çukursuz ya yeni oldu ya ben anlamış değildim takozun bozulduğunu ama benim ustam yokki benim arabanın ustası benim bir tane tamircim var bir sorun olunca zaten ona sorunu kendim bulmuş ve lazım olacak yedek parçaları almış olarak giderim ??

Tüvtürk e hiçbirşeyden anlamayan bilgisiz adamları koyuyorlar onlarda otomobili kendilerince test edip birşeyler yazıyorlar çiziyorlar olan vatandaşa oluyor. Son muayenede merakla beklediğim fren testi tork değerleri de yazmıyordu nasıl fren testi yapılmışsa arabama artık? ilk muayenede 360nm idi sonrasında 320nm sonra 280nm ye kadar düşmüştü son muayenedeki test değerlerini merak ediyordum ama kağıda yazmamışlar.

Bilmeyenler için yazayım eğer aracınızın mtv borcu, trafik cezası, trafik sigortası borçları varsa veya ekzos muayenesi yoksa muayeneye giremezsiniz, birinci muayeneden geçemezseniz ikinci muayene aynı istasyonda ücretsiz ama ikinci muayeneden de kalırsanız hakkınız yanıyor ondan sonra istediğiniz başka bir istasyona muayeneye gidebilirsiniz lakin tekrar 200 lira ödemeniz gerekiyor muayene 200 lira eksoz ise 50 lira idi.

12. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ben geçen sene baldizimin clio aracını götürmüştüm tam muayeneye girdi stajerlere anlatirken o an a dakikaya kadar yanan geri vites lambası yanmadi Şanzuman sensorü varmış o bozulmuş özellikle yapar gibi 1 gün ugrastirmisti fakat bu yil caddy ve opeli götürdüm hiç sorun çıkmadan geçtiler .

13. Fatihhsucu

Fatihhsucu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Fatih sucu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    4 aylık tuvturk geçmişim var o yüzden konuyu merak edip girdim. Arkadaşlar öncelikle ordaki personelin hiç bir kabahati yok bundan emin olabilirsiniz. Orda calisanlarin çoğu ise başladıklarında arabanın a'sini dahi bilmeyen adamlar. 1 ay eğitim verip 300 küsür noktaya bakmani ve bunların hepsini sadece 15 dk içinde yapman gerektiğini ayrıca akşama kadar 35 araç muayne edemezsen prim alamayacağını öğretiyorlar hepsi bu. Hata yaparsan da senin cebinden alırız demeyi de ihmal etmiyorlar tabi. Adam hem 15 dk da aracın muayenesini bitirecek hemde hata yapmayacak nasıl mümkün olabilir ki illaki birseyi yanlış yapar bu adam zaten arabanın ne olduğunu daha yeni öğrenmiş. Ellerinde işten anlayan personeli tutamadıkları için kim var kim yok alıyorlar yani anlayacağınız. Siz siz olun personele kızmayın gidin onların üstüyle halledin sorunuzu diğerlerinin hiç bir inisiyatifi yok cunku. Eğer muayne konusunda yardıma ihtiyaç varsa elimden geldiğince yardım ederim özelden ulaşabilirsiniz. :))

sipartacus, Köksal ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. Rockco

Rockco Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    78
    Ad Soyad:
    Mehmet Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Bu tuvturk hakikaten soyguncu. Yazdigi her hafif kusurdan devletten 1,92krs para aliyorlar o yuzden sifir araba bile hafif kusurlu diye geciyor adamlar tezgahi kurmus

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

15. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Özellikle hiç birşey bulmazlar ise farlardan hafif kusur işliyorlar. Serviste fabrika ayarlarında farları ayarlayıp gidiyorum, her seferinde far ayarı bozuk diye hafif kusur yazıyorlar. Servis diyor ki biz Honda nın dediği ayarda yapıyoruz, ama tüvtürk ün far ayarı farklı karışmayız.

Farlar ayarsız, camda lpg etiketi yok, stepne yok ( ama lastik tamir kitim var, fabrikasyon çıkış olmadığı için sayılmıyor) sonuç hafif kusur. Ne diyeyim, şu ramazan günü....

16. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    bence hiç alakası yok... bilmiyorsa ya yapmayacak yazmayacak kusurları yada gidecek amirine soracak...
    amiri de diyecek benim alakam yok merkeze sorun bölge müdürlüğüne sorun... bu kurumsal görünümlü yurtdışı sermayeli arkasında kim olduğu belli olmayan işletmelerde üstüne sorma mekanizması bitmez... sorumlu kim belli değil...
    bir mühendis inşaatta hata yapınca insan canı yada malı zarar görünce sorumlu kim oluyor ? Patron mu amir mi yoksa mühendis mi ???
    Acındırmaya gerek yok... Prim almak için de katakullleye de gerek yok... o zaman sağlam yazsın geçsin... demek ki birileri kusur çıkarsın istiyor ve buna maşa larda izin veriyor ki sürekli kusur çıkarıyorlar...

Dip not: Farlarınız kirli ise parlaklığı az görüneceği için LUX derecesi düşüyor... Aracı temiz götütürseniz parlak çıkıyor... Kısaca TÜVTURK kendini önce bi kalibre etsin...
    Tüvtürk Ün kim yada kimler tarafından oluşturulup ne amaçla para getirdiğini herkes bilir... Doğuş ve diğer ortakları güzel para basıyor...
    Mühim olan Tüvtürk denetlemesi değil...

Sokaktaki denetim... TüvTürk e girerken mercekli farı sök... Muayeneden geçince tak... Var mı böyle dünya...
    Gezici trafik noktalarında seyyar muyane yapacaksın TRafik ekipleri ile...
    Araç da kusur mu var... BAĞLA aracı... bak o zaman sürekli kusursuz araçlar nasıl oluşluyor...

oskanush, erenuzel41 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  17. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Gezici muayene istayonu gerçekten iyi fikir , beğendim.

18. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Gezici muayene istasyonu var, ilçelerde muayene yapıyorlar.

19. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Onu biliyorum bir çok ilçeye haftanın belli günlerinde gelip periyodik muayene yapıyorlar , arkadaşın fikri normal yollarda muayene olsun şeklinde ona fikir beyan ettim.

sipartacus bunu beğendi.
  20. Fatihhsucu

Fatihhsucu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Fatih sucu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Dostum senin benim söylediklerimi tam anlamadın galiba ben de seni gibi düzeni eleştirdim. Baştan sona saçma olduğunu vurguladım. Benim belirtmek istediğim kısılması gereken oradaki teknisyen değil. Onun tek derdi evine ekmek götürmek. Üsteleri ne derse onu yapıyorlar. Sen yanlışlıkla benim söylediklerimi alıntı yaptın galiba tekrar okumani tavsiye ederim.

Bu Sayfayı Paylaş