LPG KABLO

Bilgisayardan Anlayan Arkadaşların Dikkatine

'Bilgisayar / Teknoloji / Bilim / İnternet' forumunda Fırat Ö. tarafından 17 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

1. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İyi geceler arkadaşlar. 10 yıl kadar oldu bu bilgisayarı alalı. Her teknolojik alette olduğu gibi yıllara yenik düştü. Nerdeyse en ufak bir çizik olmamasına rağmen çok yavaş. Bir yeri kirilsa falan hiç uğraşmayıp yenisini alacağım. Ama yok taş gibi. Yinede bakayım dedim fiyatlar ne alemde diye 3000 den aşağıya pek bilgisayar yok. Elimdeki ucuz yollu adam olursa devam edeceğim. Gelelim sorunuma. Üzerinde win 8.1 yüklü. Son zamanlarda donmalar çok oluyor. Kapatmadan duzelmiyor. Tarayıcıda sekme açınca donuyor. Yani ızdırap veriyor. Peki ben ne istiyorum ;

Çocuklara wordde ödev hazırlayıp youtubede falan video izleyim. Internetten foruma falan gireyim. Yani çok bi beklentim yok.

Ssd kart gibi bişeyler duydum. Ama ne işe yaradığını cok fazla bilmiyorum. Bilgisayar konusunda teknik anlamda çok bilgim yok. Ilcede 2 tane bilgisayarci var. Birinden birine bu işi yaptiracagim. Ama paramin boşa gitmemesi açısindan fikrinizi almak istedim. Bilgisayarin özellikleri aşağıda. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.
    http://www.toshiba-turkey.com/discontinued-products/satellite-a300-20f/

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Asel Kaan Efe ve Halil5759 bunu beğendi.
  2. Halil5759

Halil5759 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    747
    Ad Soyad:
    Halil KURŞUN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    PSA
    Aynı cihazı 10 yıldır bende kullanıyorum bir kere LCD ekranı nı, bir kerede ekran kartını değiştirdim taş gibi çalışıyor

Peugeot 307 Sw Premium 1.6 HDI 110hp

Asel Kaan Efe ve Fırat Ö. bunu beğendi.
  3. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Abi eski bilgisayara Windows 8.1 ağır gelir. Bende de 10 yılı devirmiş masaüstü var. En güzel Windows 7 de çalışıyor. İyi bir bilgisayarcı düzgün şekilde formatlayıp, Windows 7 kursun. 4 GB Ram ve 250 MB Harddisk var. İyi formatla kullanılır.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 17 Aralık 2017
    Asel Kaan Efe, YasinD. ve Fırat Ö. bunu beğendi.
  4. joy_ride

joy_ride Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,469
    Ad Soyad:
    Murat GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Win 8.1 i kaldırmıyordur win 7 yükleyin. Hard disk eski ise ssd hart disk ile değiştirin bence. Ben kullanıyorum ssd memnunum eskilerin içinde disk var çizildimi özellikle elektrikler gittiğinde birden kapanmada zarar veriyor ssd lere bişi olmuyor.

5. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kardesim bende 10 yildan eski bir pc var ve uzerinde win 10 yuklu ve canavar gibi ;) ama neden canavar gibi ? Ssd olayi kesinlikle alirsan tamamdir, samsung 120 gb ssd aldim dugmeye basmanla acilir basmanla kapanir ;) eger o pc yi kullanmaya devam etmek istiyorsan ssd almalisin kesinlikle

SM-C9000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    core2duo işlemcili bir bilgisayara açıkcası çalışıyor olsa bile ben şahsen para harcamazdım

http://www.vatanbilgisayar.com/hp15-bs017nt-core-i3-6006u-2ghz-4gb-500gb-15-6-int-w10-notebook.html

i3 işlemcili şu ürünü alır

yanında 250ssd

http://www.vatanbilgisayar.com/samsung-250gb-850-evo-sata-30-okuma-540mb-yazma-520mb-ssd.html

4gb ddr4 ram

http://www.hepsiburada.com/kingston-valueram-4gb-2133mhz-ddr4-notebook-ram-kvr21s15s8-4-p-BD805195

2.5 hdd kutusu
    http://www.hepsiburada.com/thermaltake-muse-5g-2-5-usb-3-0-external-hdd-kutusu-st0041z-p-BD803882

bu 4 ürünü satın aldıktan sonra pc içindeki 2.5 inc 500gb hard diski kutu ile taşınabilir hard disk e çevirip

4gb ram upgrade i bile birlikte 250sdd yi takar

i3 8gb ram olarak günlükte harika bi laptop sahibi olurum

ultra book işlemcisi ile pil omru vs de harika olur

Asel Kaan Efe, YasinD. ve Fırat Ö. bunu beğendi.
  7. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yorumlarınız için teşekkürler. Ama bana ssd al demek yerine işimi görecek marka model belirtmeniz daha iyi olur. Ram i artırmam gerekir mi? Marka model belirtirseniz belki internetten temin edip bilgisayarcıya sadece takması için ücret veririm.

@onursumer almak sorun değil. Bu elimdeki laptop 500 tl gibi rakamlara beni 2-3 sene daha götürürse ne ala.

8. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Fırat hocam selamlar. Bende de 10 yıllık rakip firmanın pc si mevcut. Sizin pc nin urun kodunu hatirliyorum, almaya niyetli oldugum urunlerden biriydi. Dediğin gibi ahh bi bozulsa yenileyecegim ama yıllara meydan okuyor :) Ben win 7 yükledim. yapabiliyorsan win7 64 bit yüklet. 4 gb ram saydığın her şeyi çok rahat yapar. Ama uygun ram i bulup +4 gb daha ram takviyesi yapabilirsin. Ssd teknolojisi ile tanısmadim çünkü hdd nin de maasAllahi var.. Ssd ile yapacağın şey herhalde 500 lirayı geçmez win7 ile beraber. Benim ıhtıyar bu :) [​IMG]

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fırat Ö. ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Fırat Bey öncelikle cpu z programını yükleyip anakartınızın modelini belirtir misiniz ? Ssd almak performans ta çok hissedilir artış verecektir ama anakartınız hangi sata standardını destekliyor bilmek lazım . Takılma ve donmaların sebeplerinden birisi de kasa içinde biriken tozdur . İşlemci fanınız ve ekran kartı fanınız tozdan cihazları soğutamıyor olabilir .

10. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD

sadece ssd alıp temizlikle temiz bi windows kurulumu sonrası tabikide biraz daha stabil hal alır fakat şuan omrunu yıl olarak tamamlamış bir bilgisayar olduğundan sizi nezaman yarı olda bırakacağını kestirmesi zor

ssd alırsınız tam super oldu dersiniz 2 gün sonra bozulur o yüzden sıfırdan yazmıştım

fakat eğer genede denemek isterseniz paylaştığım samsung ssd yi gonul rahatlığı ile alabilirsiniz

2 ayrı pcmde kullanıyorum çok memnunum ki eğer bilgisayarınız bozulursada yeni bilgisayarınıza takıp kullanmaya devam edersiniz

11. mtayfur83

mtayfur83 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Mustafa Tayfur
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Şahsen bilgisayarcıyım;

10 yıllık zaman zarfında cihazın iç temizliğini ve bakımlarını yaptırmadınız ise. İşinin ehli bir bilgisayarcıya yaptırınız. Thermal macunlarını yenilesinler. CPU soğutucu bloğu ve fan detay temizliğini yapsınlar. Dışarıdan kompresör ile hava tutarak temizleyenlere gitmeyiniz lütfen.
    10 yıllık cihaza Win 8.1 yüklemek uygun değil. Temiz kurulum Windows 7 en ideal OS dir. Antivirus 360 Total Security kullanmanızı öneririm. Sisteminizi çok fazla yormayacaktır. Zaten işini bilen bir bilgisayarcı bulabilirseniz en uygun yazılımları yükleyecektir.... Bunları yaptırmadığınız sürece zaten yorgun olan cihazınız çok yakında tamamen kullanılamaz hale gelecektir.

Bilgisayarın en büyük düşmanı sıvıdır diğer büyük düşmanı ise zamanla tozlanmasıdır. Tozlanma aşırı ısınmaya yol açar aşırı ısı ise sistemde büyük performans kaybı donma takılma ve daha kötüsü cihazda donanım arızalarına kadar gider...

Aşağıda yer alan resim servisimize gelen bir laptop cihazın soğucu bloğudur...

12. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,539
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Fırat hocam , elimde bir tane Acer var şu an özellikleri sayamayacağım 500 gb , 2 gb ram vs , benim işimi görüyor win10 yüklü , bir ara yavaşladı bir de tuşun biri yazmıyordu , önce fiziki bir temizlik bir klavye değişimi , sonra evde bir CCleaner yükleyip çalıştırdım ne biçim oldu fazla bir masrafım olmadı klavyeye önce bir temizlik ve bakım derim.

Tapatalk kullanarak iPhone 6S aracılığıyla gönderildi

Fırat Ö. bunu beğendi.
  13. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Temizlik konusunda haklısınız. 10 yıl dile kolay. Dışı ne kadar temizse içi de o kadar kirlidir. Bugün bilgisayarcıya götürüp bırakacağım. Güzelce temizlemesini ve uygun bir ssd takmasını isteyeceğim. Bakalım nasıl olacak.

Hakan G. ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    SATELLİTE A300-20F

Windows Vista® Home Premium 32 bit --> Win7 Home Premium iş görür.
    Intel® Core™2 Duo İşlemci T6400 Intel® GM45 Express chipset ve Intel® WiFi Bağlantı 5100 özellikli Intel® Centrino® Duo işlemci teknolojisi ---> 1 işlemci 2 çekirdek iş görür
    15.4 ", Toshiba TruBrite® WXGA TFT High Brightness display
    Sabit disk 250 GB / -----> ALAN AZ ama işini görür
    4,096 (2,048 + 2,048) MB, DDR2 RAM (800 MHz) ----> 4 GB RAM 2 ram ekran kartına DAM olarak paylaştırılmış 2 cihaza bırakılmış . EKRAN KARTININ RAM uzunluğunu biostan 1 gb a düşür . Cihaza 3 Gb kalsın
    Mobile Intel® GMA 4500MHD
    maksimum ömür : en fazla 3s00dk (Mobile Mark™ 2007)
    ağırlık : 2,72 kg
    G x U x Y : 362 x 267 x 34,5 (ön) / 38,5 (arka) mm

Her ne kadar toshibayı sevmesem de iş yapar.
    sadece internette sorf için yeterli bir özelliğe sahiptir.

SSD sana mükemmel bir hız sağlamayacaktır.
    alacağın ssd 32 gb yada 64 GB olacaktır. Bu alanın zaten 10-15 gb ı Sistem ve diğer yazılımlara gider.
    250 diski DEPOLAMA olarak kullanacaksın.

SSD sana cihazın 2 dk açılacağına 15-20 sn de açılmasını sağlayacaktır.
    işlemler zincirinde mesela internette sörf te yine boğulacaksın.

SAdece Cihazın sol yada sağ tarafında SICAK üfleyen fanı , tanıdığın bir oto tamircisinde DIŞARIDAN içeriye TABANCADAN HAVA basarak toznunu temizle.( Cihazı açtırmaya gerek yok.)

Cihazı sıfırdan yeniden W7 HomePREMIUM kurdur. ( DİSKE HARD FORMAT atılması ŞART. düz kurulum sırasındaki 3 sn lik FORMAT format değildir.! Silem işlemidir. ) Sonra yoluna devam et..

15. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    8.1 yanlış tercih hocam...
    Win 10 32 bit çok daha rahat işinizi görecektir... Mümkünse de Home paketini seçin...
    Sıcaklık sorunu varsa arka bataryayı sökün...
    Akabinde arka kapağı dikkatlice çıkartın... Fanın ve fan üzerinde giden bakır görünümlü metalin vidalarını çıkartın... Bakır işlemciye yapışmış ise zorlamayın... Öyle kalsın... Fanın olduğu yerde ızgara kenarında BANT var siyah renkli yada bakır renkli... Bantı dikkatlice kaldırın... Yırtmayın buruşturmayın... Süpürge ile orada biriken toz yumağını çektirin... Akabinde bantı aynı şekilde kapatın... Kapanmayan yer olursa Elektrik bandı ile sıkıcı kapatın...
    İşlemci üzerine soğutucu falan sürmenize gerek olduğunu düşünmüyorum... Ama illaki yapacaksanız youtube videolarını izleyin... Görsel olarak daha verimli olacaktır...
    SSD hızlandırır.... Ama sizin için değmez... Açık konuşuyorum DEĞMEZZZ... Ben şu anda i5 laptobuma SSD takmıyorum... Çünkü istediğim hız olmayacak... Tabi illaki hızlanacak lakin istenilen olmayacak... Bu yüzden bence DEĞMEZ... Boşuna paranızı harcamayın...

Bence Önce Win 10 upgrade paketleri ile 32 bit yükleyin... Home paket olsun... İşlemlerinizi rahatlıkla yaparsınız... Özellikle MS Office de sorun çıkaracağını düşünmüyorum...

Bunları yapmadan önce verilerinizi yedekleyin...

16. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)

Aga dediklerine katılıyorum lakin dışardan hava tutmak fan ile siyah bant arasında kalan toz için fayda sağlamaz... gerekirse kürdan ile tozları ileri ittirmek zorunda...
    Bu yüzden oradaki siyah bant çoğu kişinin bilmediği bir durumdur...

Ogun ve Fırat Ö. bunu beğendi.
  17. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,897
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Aynı sorun bendede var dikkatle takipteyim...

Fırat Ö. bunu beğendi.
  18. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    MCSE Sİstem mühendisi sertifikası sahibi olarak diyorum ki; Windows PİŞMANLIKTIR..! Cihanızı temizlettikten sonra, LUBUNTU kurun, keyfinize bakın. Bende evde 2005 model HP Pavilion DV400 altec lansing modeli var, sadece light XP ve Lubuntu kurulu, canavar gibi çalışıyor. Lubuntu da openoffice var, onu da kurup word belgelerinizi düzenleyebilirsiniz sorun olmaz. Donanımınız ilk günkü gibi performanslı çalışır.

Halil ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  19. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam yillar once ubuntu kurmustum ama driver sorunu yuzunden kaldirmak zorunda kaldim ve su anda da evdeki eski pc ye kurmak isterim windows bagimliligindan kurtulmak icin, driver sorunu yasarmiyim bir de bana link atabilirmisiniz siz kullaniyorsunuz isin ehlisinizdir simdi arastirmayla zaman gecirmeyeyim yardimci olurmusunuz

SM-C9000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Ubuntu güzel ama ağırdır, LUbuntu yani Light Ubuntu (Hafif ubuntu demek) gerçekten pek çok eski ve yeni donanımı sorunsuz tanır. buradan uygun olanı seçip indirirsiniz, Türkçe kurulur. http://lubuntu.me/downloads/

ozgurcan333666 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş