LPG KABLO

Aracıma Arkadan Çarptılar

'Kasko, Sigorta, Muayene ve Devir İşlemleri' forumunda Turkcem tarafından 16 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. Turkcem

Turkcem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Ahmet Bulgay
    Yaşadığınız Şehir:
    65-VAN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Merhaba arkadaşlar. Dün sıfır aracıma arkadan biri hafifçe çarptı. Eşim kullanıyordu arabayı, ben yoktum. Aradı gitti baktım arka tampon sol bölümünde üç dört yerde küçük fasulye büyüklüğünde boya kalkması ve bir iki yerde de 5 santimlik çizikler oluşmuş. Ayrıca resimde de görüldüğü gibi en altta bulunan küçuk far gibi olan alanda da küçük bir kırık var. Arabam 2017 i20 Pan. Kaskosu, sigortası ve garantisi var.
    Ancak ben gidene kadar diğer çarpan araba ben hatalıyım falan demiş ve gitmiş. Ortak tanıdığımız varmış o çarpanla. Eşim tutanak falan tutmamış bu yüzden
    Şimdi sorum şu: Bana boya yapmadan hallolur dediler. Sizce sanayiye mi gitmeliyim yoksa ne olursa olsun servise mi gitmeliyim. Kasko delinir ve hasar kaydı oluşur mu? Tutanak tutulmadığı için sorun olur mu? Bir de ben servise gitmeden sadece sanayide yaptırsam garanti falan zarar görür mü? Çarpan arabanın plakası var elimde. Eşim son anda çarpan arabanın fotosunu çekmiş.

2. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Geçmiş olsun. Ortak tanıdığınız aracıyla çarpan kişiye ulaşıp tutanak tutun. Arkadan çarptığı için suçlu. Tamponun altındaki sacda ezilme falan olabilir. Pek boyasız düzelir gibi durmuyor. Servis büyük ihtimal tamponu lokal olarak boyar. Onarım miktarı plakaniza hasar kaydı olarak işlenir. Tutanak tutarsanız sizin kaskonuz bozulmaz. Garantiyi engelleyen bir durum değil.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Halil KURT ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. cenker_baba

cenker_baba Guest

tutanak tutun yetkili servise verin yapılsın karşı sigortadan değer kaybını isteyin zararınız olmasın

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Turkcem

Turkcem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Ahmet Bulgay
    Yaşadığınız Şehir:
    65-VAN
    Araç Modeli:
    Hocam adamı bulamazsam kendim tutanak tutsam olur mu ki

5. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    geçmiş olsun geçmiş olsun...

yine bayan sürücü olunca çarpan kişi bir şekilde kaçıyor gidiyor... sizinki tanıdıkmış... tanıdık da olsa tutanağınızı tutun...
    altta tampon demiri zarar gördü mü görmedi mi değişecek mi değişmeyecek mi tespit ettirin... karşı tarafın sigortasına yaptırmanız tavsiye olunur...
    eğer ki zarar ziyan yoksa iyi bir pasta cila ile az bir leke kalarak tamponu parlatırsınız... tercih sizin...

Asel Kaan Efe ve Turkcem bunu beğendi.
  6. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Geçmiş olsun. Geçenlerde de bir şahin eşim kullanırken arabayı kenardan sürtmüş. Sonrasında kaçmış doğal olarak, işin sevindirici yanı çizdiği köşe zaten çizikti pek birşey ifade etmedi.

O köşe tekrar çizilmeseydi o tarihte boyatacaktım. O olaydan sonra bu şekilde binmeye karar verdim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. Turkcem

Turkcem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Ahmet Bulgay
    Yaşadığınız Şehir:
    65-VAN
    Araç Modeli:
    Adamı tanımıyoruz da işte ortak tanıdık var. Ama tutanağı ben şimdi kendim tutsam adamın imzası yoksa sorun olmaz mı

8. Turkcem

Turkcem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Ahmet Bulgay
    Yaşadığınız Şehir:
    65-VAN
    Araç Modeli:
    Sanırım altta ezilme var çünkü itince içe göçuyor

9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    geçmiş olsun,

tamponu boyasız olarak tamir etmek çok zor. siyah plastiğin görüldüğü yerlerde boya tamamen çıkmış. boyanması şart.

arka sis lambası da değişmeli.

ben olsam bu durumda alttaki tampon demirini düşünmezdim.

burada tampon yetkili servis dışında lokal olarak boyanırsa çok cuzi birşey tutar(150-200)
    orjinal sis lambası da 170TL.

bence önce bulunduğunuz yerdeki sanayide tampon boyayabilecek birisinden fiyat teklifi alın. çarpan adama durumu bildirip, boya parasının üstüne 200tl (sis lambası için) para isteyin.

hiç sigortayı karıştırmayın.

bu şekilde tamir edilirse araç garanti dışı kalmaz. tramer sorgusunda da gereksiz yere bir kayıt oluşmaz.

araç bu haliyla kaskodan tamir edilirse en az 1000 tl hasar kaydı oluşur, hasarsızlık bozulur.

Turkcem bunu beğendi.
  10. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    O şekilde bir sonuç alamazsınız. Keşke adam gittiğinde polis çağırıp tutanağı polise tuttursaydınız. Adama bir şekilde ulaşmaya çalışın. Ulaşamazsanız polise başvurun. Hiç bir sonuç alamazsanız mecbur kendi kaskonuzdan yaptırırsınız.

Turkcem bunu beğendi.
  11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    tutanağı kendiniz tutamazsınız, bu durumda kaskoya beyanla hasar bildirirsiniz, "sabah aracıma binmek istediğimde bu şekilde olduğunu gördüm" gibi birşey yazmanız gerekir. bütün hasar sizin kaskodan karşılanır.

ben tavsiye etmem,

Turkcem bunu beğendi.
  12. Turkcem

Turkcem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Ahmet Bulgay
    Yaşadığınız Şehir:
    65-VAN
    Araç Modeli:
    Mecbur adamı bulmaya çalışacağım o zaman. Peki servise gitmeden direkt sanayiye gidip kendim yaptirsam?

13. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    9 nolu mesajı okudunuz mu?

14. Turkcem

Turkcem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Ahmet Bulgay
    Yaşadığınız Şehir:
    65-VAN
    Araç Modeli:
    Tamamdır hocam. Bugün sanayiye gideceğim o zaman. Umarım lokal boya ile halledilir. Servisi hiç karıştırmadan kendim halletmeye çalışayım o zaman. Sacın altındaki tamponu da kontrol ettireyim belki bir şey olmamıştır. Ilk araba ve ilk kaza olunca insan ne yapacağını bilemiyor gerçekten.

15. Turkcem

Turkcem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Ahmet Bulgay
    Yaşadığınız Şehir:
    65-VAN
    Araç Modeli:
    'Geçmiş Olsun' dileyen tüm arkadaşlara da teşekkür ederim. Allah daha beterinden saklasın. Bu da nazarlık olsun artık.

rpurcek bunu beğendi.
  16. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Geçmiş olsun

Turkcem bunu beğendi.
  17. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Tutanağa gerek yok, tampondaki boya sorun olmaz, madem tanıdıkmış, maliyeti neyse ödesin, iş bitsin, hasar kaydına gerek yok, opak boya lokal olarak boyanır. Lifte kaldırıp bakın, altta sorun yoksa tamamdır.

18. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    sorun olabilir... Adam kalkıp ben çarpmadım bana haksız suçlama yapıyorlar itibarımı zedeliyorlar diye size karşı dava açarlar... sonrasında zararlı çıkabilirsiniz...
    bu yüzden karşılıklı tutanak tutmak mantıklı...

bununla geçmiş olsun...

19. Hakan90

Hakan90 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    132
    Ad Soyad:
    Hakan Gürbüz
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    Öncelikle çok geçmiş olsun, keşke telefon numarası adres vs. alsaydınız.

Aynı durum benim başıma gelmişti. Clio vardı bende ve aynı sıfır almış adam aracı yokuş aşağı iniyorduk ve yağışlı bir havaydı. Sarı ışık yanmasıyla aniden durdu ve bende kayarak arkadan çarptım bana da arkamdaki çarptı aynı şekilde. Adam bayağı anlattı daha sabah aldım arabayı vs. diye adama hak verdim sonuçta kimse istemez böyle bir şey yaşansın. Tekliflerde bulundum götüreyim aracını sanayide yaptırayım dedim "garanti bozulur" dedi, tutanak tutalım serviste yaptır dedim "tramerde gözükür" dedi, tamam gel servise gidelim soralım dedim 1500 TL çıkarttılar dedim ki bak ben sanayide yaptırsam 500-750 max. yaptırırım madem garanti bozulmasın, tramerde gözükmesin vs. diyorsun 750 vereyim üzerini de sen ekle serviste yaptıralım. Bana direk çıkıştı hem vurdun hem ben mi para vereceğim diye, yine sakince dedim sanayiye gidelim neyse masrafın yaptırayım diye yanaşmadı. Telefon açtı birisine ve akıl aldı; "tutanak tutun, değer kaybı davası açalım" sanki beni tehdit eder gibi konuşmaya başladı serviste yaptırmazsan dava açarım vs. bende özel bir şirkette hukuk müşavirliğinde sorumlu olarak çalışıyorum, az çok biliyorum bu işleri. Bak dedim plastik aksam, far, silecek vs. vs. bunlar değer kaybına girmez anlaşmaya çalıştım seninle kabul etmedin, al şu tutanağı dedim doldurdum, ona da yazdırdım hadi eyvallah geçmiş olsun tekrar dedim çıktım gittim. Bizim kurnaz gitmiş araştırmış 1 saat sonra telefon geldi 750 tl ver tutanağı iptal edelim, o kadar tehditvari konuştun, sana o kadar yardımcı olmaya çalıştım ama kabul etmedin, ben kendi aracımı sanayiye getirdim ve 400 TL verdim yaptırıyorum sana para veremem tutanak elinde istediğini yap dedim. Telefonda başladı sonra konuşmaya 200 TL'ye kadar indi pes arkadaş dedim ya başta o kadar anlaşmak için herşeyi yaptım senle neden yanaşmadın da şimdi dava açamayacağını öğrenince yanaşmaya çalışıyorsun dedim biraz sustu ve hakkım helal değil demeye başladı. Arkadaş dedim helallik bir şey yok burada ben sana tüm iyi niyetimle yanaştım kabul etmedin, ben senin aracına gelip keyfi zarar vermedim trafik kazası bu kontağa bastığın an neyle karşılaşacağının garantisi yok dedim. Konuşuyordu hala uyuz oldum tutanak elinde ver yaptır diyip kapattım. Bana arkadan vuran kişinin kimlik fotokopisini adresini ve telefonunu almıştım işe geç kalıyormuş onun arabasında bir şey yoktu lada vardı onda. İş çıkışı sanayide çalışan bir arkadaşıyla geldi tutanağı tuttuk sonrasında işlemleri tamamladım. Uzunca yazdım ama hem bilgi amacıyla kalması için çünkü bir arkadaşımız değer kaybı davası açarsın demiş. "Boya işlemsiz değişim gerektiren parçalar (far, silecek, jant, cam, stop lambaları vs.) ile araç tamponları ve boyanan plastik kaporta aksamı için değer kaybı uygulanamaz bu nedenle aracınızdaki hasarın belirtilen parçalar dışındaki parçalara sirayet etmiş olması gerekmektedir."

20. Turkcem

Turkcem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Ahmet Bulgay
    Yaşadığınız Şehir:
    65-VAN
    Araç Modeli:
    Cevabın için teşekkürler. Az önce sanayiden geldim. Birkaç yere sordum. Sadece lokal boya için 250 lira fiyat verdiler. Sis lambası için fiyat alamadım. Servisten fiyat alın dediler. Ama gelince üst üste geliyor işte. Sanayiye gideceğim zaman geri geri giderken şoför kapısının altındaki alanı kaldırıma vurdum. Durduk yere uğraşıyoruz işte.

Bu Sayfayı Paylaş