LPG KABLO

Araca kendim motor yapıcam.Yardımlarınıza ihtiyacım var.

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda sleyman_20 tarafından 12 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

1. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    çok güzel anlatmışsın teşekkür ederim.bu sıralamaya harfiyen uyucam.

2. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    arkadaşalr bir sorum daha var.daha önceden eşe dosta haber saldık motor yaptırcaz diye akrabanın biri usta getirdi.usta bu motor daki sesi duymuyonmu ön takım mı dedin ön düzen mi dedi o dağılmış dedi.krank kesmiş olabilir bu araba dedi ya da gömleklerden geliyor dedi.moralimi bozdu.bende usta dedim bu ses subap sesi değilmi?yok dedi motorun içinden geliyor dedi.3 milyar masaf varmış.beyaz dumana birşey demedi.maşallah benim ustalarda kapak falan sökmeden ne güzel tespitler yapıyor.şimdi soruma gelelim
    bu krank üst kapak bloğunun altında mı bulunuyor?Eğer bu adamın dedikleri doğruysa artıdan ne yapıcam?

3. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Motorda oluşan yatak sesi genelde daha uzun periyotlu "tak tak" şeklinde (kusura bakmayın bu kadar tarif edebiliyorum :) ) gelir. Eğer ses rölantide daha bariz, gaza basma ile azalıyorsa, biyel kolu yada piston kolu grang bağlantı yataklarından gelir. :supap sesi daha çok yoğun tıkırtı şeklinde gelir. Grangı araç motoru kasaya bağlı iken sökemezsiniz. Biyel kolları ile grang ana yataklarını sökseniz dahi ön ve arkada bulunan bilyalar için çektirme aparatı kullanmanız gerekecek. Ayrıca şanzuman motordan ayrılıp debriyaj balatası sökülmeden arka bilya yatağına ulaşamazsınız. bunun için motoru araçtan almanız daha mantıklı olacaktır.

sleyman_20 bunu beğendi.
  4. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    rölantidede var o ses gaz yerkende var..zaten şuan gaza basınca gazda yemiyor.çalıştırdık gaza basılı tuttum gazı yemiyor.gaza basılı tutuyorum yavaş yavaş artıyor rölanti.aracı bahçeye çekeyim video koyucam açmadan önce.
    şimdi sıkıntı kranktaysa blok sökülcek rektefiyeye mi gidecek.internette araştırdım sadece krank taşlanabiliyor heralde.

5. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    https://www.hyundaiclubtr.com/30882-starex-ayar-degerleri.html
    Bu linki incelerseniz aracınızın motoruna benzer özelliklerdeki motorun sökülürken ki birtakım aşamaları görebilirsiniz.

Grang taşlaması genelde grang muylularının aşınmasını almak ve yüzey yanıklarını gidermek için yapılır. Ayrıca yeni yatakların alıştırılması için gereklidir. Ancak linkteki resimleri incelerseniz, bloğun sökülmesinin sebebi sizin grangı sökebilmeniz için gereklidir.

Ancak aracınızın gaz yememesinin sorunu grangla ilgili değil. Benim de başıma geldi bu olay. Linkteki resimleri incelerseniz enjektör işemesi yada kapak çatlağı yada conta yanığı sonucu yanma odasına giren su buharı, aracınzın piston ve yanma odasına zarar vermiş olabilir. O yüzden kapak söküldükten sonra pistonları kontrol edip, özellikle supapları elden geçirmeniz, akabinde enjektörlerin basınçlarını kontrol ettirmenizde fayda var derim.

sleyman_20 bunu beğendi.
  6. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    geçen seneki konunu baştan sona okudum.forumda hiç denk gelmemişim.bir an yeni konu sandım , bak şansa arkadaşta motoru topluyormuş dedim :) dökümanlar çok iyi oldu.bu egr valfi ne oluyor.kia bestalardada var mı acaba.eski araba sonuçta.internette çıkma parçası var.varsa iptal etmek ne gibi fayda getiriyor?birde üst kapağı kapatırken torklayarak mı sıktın yoksa el ayarı mı?

7. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    ya yine bu vakit sorular geldi aklıma :)
    araç 4-5 senedir yatıyordu.aracın anahtarını kaybettim.düz konak falan yapalım derken marşa bastık ama çalışmadı.o ara gösterge lambaları yanıyordu.ama kontak anahtarı yaptırdık.elektrikçi taktı.mazotpompasına baktırdık araç çalıştı.ama o günden beri aracın sadece kızdırma lambası yanıyor.onun haricinde yanan lamba yok.ara sıra akü lambasıda yanıp sönüyor.fakat bi ara yarı kontaktayken göstergelerin hepsiaçıldı yağ lambası akü vs.marşa bastı .araç çalıştı ama yine söndü.şimdi baktım kornada çalmıyor.acaba dedim araba çalıştığından beri yağlama mı yapmadı?sonuçtagöstergelerde ayarsızlık vardı.yağ pompasıda uzun süre yattığından bozuldu.göstergeler göstermediğinden kranka mı zarar verdik acaba dedim.yağ pompasını temizleme test etme şansı var mı acaba?bide bu göstergelerdeki arıza kontak tan mı kaynaklanıyor yokda sigortalardan mı?bayrama kadar göstergelerini düzeltmeyi aracı şöyle bol suyla yıkamayı düşünüyorum.

8. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Yeniden merhaba...arkadaşlar bugün arabanın yanına gittim.tanıdıklarla arabayı ittirerek bahçeye soktuk.Aracın yerini ayarladım.Yarın veya yarından sonra genel temizlik yapıcam işe başlamadan önce.
    motoru biraz inceledim.yağını kontrol ettim.yağı tam ama yağ 5-6 senelİK.kontrol çubuğundan baktım yağ böyle yanık yanık kokuyor.şimdi önemli bir sorum var.bu üst kapağı sökerken v kayışı buna bağlı kısımlar alternatör vs çıkacak mı?

9. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    bayramda çektiğim genel resimler :)
    aracı bahçeye soktum.

motorun fotoğrafı

radyatör kısmı

burada birçizelge var külbütör kapağının üstünde.sanki kapak sıkma sırası gibi.burayı anlayamadım.

bugünlük bu kadar.

10. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    1)[​IMG]
    Arkadaşlar bu parça ne işe yarıyor.Bir kablo lehimliydi lehim kırıldı.

2)[​IMG]
    Kapak mahvolmuş.radyatördeki suyu alttan boşalttım.turuncu su akıyor.paslı gibi.radyatörü şişleticem.bu kapağı bula bilirmiyim.

3)[​IMG]
    bu egzos monifoldumu emme manifoldu mu?daha bu nu bile çıkaramadım.kurbağacıkla giriştim olmuyor.yalama yapıcak.ne önerirsiniz.

4)[​IMG]
    hava filtresinden 4 lü demire giden ara yerdeki boruda çatlaklıklar varmış.yapıştırsam sıkıntı yaparmı?

5)[​IMG]

yakıt pompası tarafından 4 erli biçimde borular var.onların önünde yine kablo gibi borular var.bunlar nerelerden sökücem.yanlış bişey yapmak istemiyorum.
    6)[​IMG]

bu egzantirik milinin önündeki nedir?bu boru radyatörün sağ köşesinden geliyor.boru bayağı kurumuş.borunun ucu demir şeklini alıp yağ filtresinin oralara doğru gidiyor.bağlantıyı çözemedim.bunu borudan mı kesivereyim.yoksa egzantrik mili korumasının önünden komplemi çıkıcak?

7)[​IMG]
    bu yağ akıntısı normal mi?

8)alet edevat eksik bende.neleritedarik edeyim.14-15-16-17 yıldız anahtarlar var dakikada söküyor vidaları.setini alayım diyorum.bunlarında adisi var mı?2 vidada yalama olursa yanarım.olmadı evin arkasındaki bisikletçiden tedarik edicem :)

Biraz çok oldu ama kusura bakmayın elimden geldiğince fotoğrafladım.ama şunu gördüm bayağı elden geçecek yer var.külbütörün her tarafı yağ içinde.bunları temizlemek lazım.tabiki sökebilirsem :)

11. salih_karali

salih_karali Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    563
    Ad Soyad:
    salih karali
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kardeşim yanlis anlama ama sen hic bir parcayi daha tanimiyorsun bile bu işi pek girme derim

12. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    ben zaten sökmesine dahi 10 gün ayırdım kafadan.içine girmeyince öğrenilmiyor ki....zaten son model aracta değil.öğrenmelik araç.olmadı götürücem bırakıcam tamirciye.ama enson iş

13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Süleyman abi lehimi kırılan parça hararet müşürüne benziyor. Radyatör kapaklarının çoğu üniversaldir abi piyasada bulursun üzerindeki emniyet valfi açma basıncı rakamına dikkat et yenisini alırken Bar değeri yazar 0.9 mesela bizimkiler. Senin kapakta üzerinde kaç yazıyor?

Superram yazan manifold emme manifoltu çünki üzerinde hava hortumu var lastikten yapılma ve hava filtresinden geliyor uzun lokma ucu gibi bir anahtar bulman lazım ufak lokma anahtarı ile çevirirsen lokmayı kırarsın vidayı çok zorlarsan kırılabilir daha büyük problem açabilir vidaya sökmeden önce vidanın aralara girecek şekilde wd40 sıkıp biraz bekle öyle çevirmeyi dene ama kurbağcık zaten pekçok yere girmez çok esner birde.

Hava filtresi hortumunu direk yapıştır loctite japon yapıştırıcısı kullan yapıştırmadan önce iyice silmelisin problem olmaz.

resimdeki dörterli sıralı kablolar enjektör nüvelerine ait enjektör açıcı elektrik kabloları soketi vardır kabloyu enjektörden sadece soketinden ayırabilirsin soketlerin kopmamasına dikkat, diğer borular dizel enjeksiyon borularıdır bu boruları sökerken hiçbirşekilde eğilmemesine dikkat et eğilirse motorun çalışmasını ciddi etkiliyor, haliyle o parçalar enjektörlere ait.

ekzantrik kasnağının altındaki boru radyatöre gidiyorsa soğutma kanalı parçasıdır kesmemenizi öneririm triger muhafazası söküldüğü zaman kelepçelerinden rakorlarından ayırmalısınız

Yağ kaçağı emme manifoltu üzerine gelmiş muhtemelen külbütörden aradan sızmıştır eğer başka türlü ise motor kaputunu kontrol edin orada yağ sıçraması varsa daha alttan gelip kaputa çarpıp yağlar oraya sıçramış olabilir yada bloktaki çatlak orada olabilir eğer çatlak var ise yada silindir kapağı hararet sebebiyle o bölümde eğilmiş ise arada boşluk oluşur 0,1mm açıklık yapsa aradan yağ sızar

Eğer vidaları yalama yapmadan çıkarmak istiyorsanız malesef kaliteli ekipman kullanmanız gerekir uzun uçlu lokma takımı ingiliz ve yıldız anahtar takımı, allen seti ilk başta lazım olacak şeylerdir

yalnız Süleyman abi bu motoru, motor havuzu içinden minimum sayıda sökülecek vida ile çıkarıp bahçeye orta yere indirmeye çalış hava hortumu falan eften püften detay şeyler şu anda bu makine için:) yani önce sadece motoru indirmek için gereken parçaları ayır sonra etrafında daha kolay gezebilecek ve eksikleri görebileceksin.

Yanına yardımcı al ama en azından dizel motor konusunda bilgisi olsun:)

Kolay gelsin

sleyman_20 bunu beğendi.
  14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    vida kırılması yada yalama olması durumu başına gelirse korkma abi çıkarma yöntemleri var üstüne dremel ile çizik atarak düz tornavida ile çıkarabilirler en olmadı oraya delik açıp yerine göre loctite sürüp helicoil uygulaması yapılabilir yine yerine göre dıştaki parçayı pürmüz ile azcık ısıtıp genleştirip el çabukluğu ile içeride kalan vida ucunu pense ile çıkarabilirsin hatta silindir kapak vidaları sıcaktan deforme olurlar ve sıkarken muhtemelen kırılacaktırlar onları eskilerini takmadan direk yeni silindir kapak saplamaları ile değiştir eğer standart metrik boylarda vida kullandılarsa piyasadan civatadaki kafa üzerinde yazan kalite numarasıyla temin edebilirsin yada olmadı OEM parçalara bakarsın

sleyman_20 bunu beğendi.
  15. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Takım olarak izeltaş ı tercih edin. Gedorede olabilir
    Birde uygun ve fena sayilmayan vip-tec marka var.

sleyman_20 bunu beğendi.
  16. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    ilgin için çok teşekkür ederim.söylediklerin çok aydınlatıcı.[​IMG] enjektör uçları bu okla gösterien yerden mi çıkıcak alttaki tam belli olmuyorda.üstteki net

17. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kaputsuz bir araci sökmek = ölüm :D starexde bile ufacik kaputda ugrasmak insani cildirtiyor :)

Kolay gelsin isiniz zor :)

sleyman_20 bunu beğendi.
  18. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    aynen yaa :) o yakıt rekorları tam el freni meknizmasının altında.

19. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    abi resim oldukça karanlık:) birde enjektörler çıkmadan motor inebiliyorsa indikten sonra daha net bakıp o şekilde soket aramak lazım orada

senin araba crdi tarzı elektrikli nüveli değilmi? yukarıya yazdım ama bu motor eski nesil pompadan mekanik enjeksiyonlu ise o kablolar enjektörde yada enjektör dışında başka bir yere giriyor olabilir mi?

sleyman_20 bunu beğendi.
  20. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    iyice bidaha bakayım.bu arada motoru indirmicem sadece üst kapağı açıcam.alttan da karteri falan sökücem.

Bu Sayfayı Paylaş