LPG KABLO

Aks Lastiği/ Körük

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda H.SAHİN tarafından 11 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

1. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Burda yakın usta sıkıntısı çekiyorum malesef.Ama en kısa zamanda yaptırmaya çalışıcam inş. bir sorun çıkmadan yaptırabilirim.

2. guven019

guven019 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    56
    Ad Soyad:
    Mehmet GÜVEN
    Yaşadığınız Şehir:
    19-ÇORUM
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    kafalar mı 140-150 tl dir orjinali.birde değiştirmesem zararı olur mu acaba.

3. e_uzun

e_uzun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    329
    Ad Soyad:
    Ebubekir uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benim sol aks körüğü yağ kaçırıyor ama dönüşlerde ses felan yok ne yapmalıyım

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. mertk

mertk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mert K.
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Benim getzin de 2 aks körükleri yırtık işçilik dahil 80 tl masraf çıkarttılar.Acil yapılması gereken bir bölge.Aksi taktirde büyük arızalara neden olabiliyor.

5. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    eğer yırtık körüğü değiştirmezseniz bir süre sonra kafayı bozup dönüşlerde ses yapmaya başlar.

6. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bugün sanayiye gittim malzemeleri ben getiricem dedim 50 lira 1 tane körük değişimine işçilik istedi yağ yağ filtresi yakıt filtresiyle beraber 80 dedi düş biraz çok dedin dedim 5 lira dahi düşmedi benimde biraz inadım inattır insan 5 10 lira indirir ki müşteri çeksin dediğim dedik olduğu için sen bilirsin dedim çıktım.90 diyip 80 e düşseydi yaptırabilirdim.Huyum kurusun :)

7. e_uzun

e_uzun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    329
    Ad Soyad:
    Ebubekir uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Contanın kenarından çıkıyor yırtık değil

8. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    körüğün kenarından yağ sızıntısı varsa kelepçeyi iyi takamamışlardır. onu yapmak çok basit. mevcut kelepçeyi söküp içindeki yağı kontrol ettikten sonra gerekirse biraz ekleme yaparsınız. yeni bir kelepçe takınca sorun çözülmüş olur.

9. e_uzun

e_uzun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    329
    Ad Soyad:
    Ebubekir uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Teşekkür ederim cevap için

10. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    ileri doğru ses artar kafanın içi dağılırsa akis keser veya akis çıkar araba yerinden oynamaz allah muafaza kazaya sebebiyet verebilir

11. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bugün yaptırmak için sanayiye gittim yaptırmadan önce bir bak dedim ustaya ses filan yapıyor mu neyse teste çıktık herif bir döndü araba artık kaya kaya dönüyor yuvarlak çiziyor ya dedim bu kadar zorlamak mı gerekiyor test için evet Abi dedi ama onu yapana kadar canımı sıktı yani gerçekten o kadar zorlamasına gerek varmıydı geniş bir yer buldu ve sonuna kadar kırıp bastı gaza içinde felaket savrulduk yani.

12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    üç lira beş lira:) sevilen bir otomobil için herşeye değer bence, arabayı lifte kaldıracak tekeri sökecek diski sökecek kaliperi sökecek poryayı salıncaktan amortisörden ayırıp sökecek rulmandan aksı çekip çıkarmaya uğraşacak toz lastiğini çıkaracak gres yağına bulanacak sonra hepsini geri takacak 50 lira çok mu? :)

yolda aks keserse direksiyon kilitlenmesi yada bir tarafa doğru bir anda şiddetli bir çekme yaparak yol dışına çıkma gibi şeyler olabiliyor işyerinde ustabaşı bir arkadaşın eski pnömatik amortisörlü citroen in aks uzun yolda mafsal kilitlemiş, direksiyon sağa sola 1-2cm den fazla dönmedi dedi zorla frene basmadan durmuş yol müsaitmiş.

Aslında arabayı kendimiz tarafından ara sıra böyle kullanmamaktanda oluyor bazı arızalar. Ara sıra yuvarlak çizip kaydırırsak hem lastiklerin ömrü ne kadar hem ön takım ne alemde anlayıp erken müdahale eder pekçok şeyi az masrafla kurtarırız. Trafiğe kapalı alan şart otopark falan olmaz, kibar kullanırken arıza çıkartan çok örnek var aslında yakmasın diye benzinlide 2000rpm devri geçmiyorlar sonra yıllarca o şekilde kullanmak manifoldtan eksoza kadar motor pis kurum bağlıyor kurumu atamıyor, çukurlardan tümseklerden çok yavaş geçiyorlar sonra yeterince çalışmayan amortisörün hareketsizlikten içi çürüyor. Tam lazım olduğu yerde bir bakıyorlar fren pedalı dipte ama tutmuyor, ara sıra denemek lazımki nerde hangi şartta nasıl tutuyor görülebilsin, iki senede bir zorunlu muayenede denettirmek beklenmezki:)

Benim sol ön aks arabayı yeni aldığımda kullanırken yoldaki çöp suları yüzünden kaldırıma çarpmam neticesinde hafif eğikti uzun süre gezdim o şekilde, sadece direksiyon sağa tam tur çevirik iken sert biçimde ilerleyince hafif titreme yapıyordu birde direksiyon tam dönükken sert patinaj yapınca pat pat pat diye aralıklı darbeli patinaj yapardı, düz patinaj yapmazdı, sonra 30000km o şekil gezdim, direksiyon düzken yada uzun yolda hızlı giderken yada yavaş hızda hiçbir sorun yoktu çünki, park halinde benim arabaya çarptıklarında ön sol tekerleğe vurmuşlardı sol porya eğildi sol ön takım eğildi haliyle serviste hepsi değişti şimdi direksiyon tam tur sağa yada sola dönük istediğim hareketi yapayım araba devrilecek hale ramak kalsa bile sanki düz mermer zeminde rulmanlı kaykay ile gider gibi düz ve net manevralar çıkarıyor.

13. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bencede sevilen bir otomobile değer onun için o ustaya değil özel bir servise 60 lira işçilikle yaptırdım en azından aklım kalmaz dedim sanayideki ustaya güvenemedim pek.:)

 Tapatalk aracılığı ile gönderildi 

Bu Sayfayı Paylaş