LPG KABLO

Akaryakıta bir zam daha !!!!

'Sohbet' forumunda ultraviolet tarafından 7 Mart 2011 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. Atilla25

Atilla25 Guest

@Yusuf, temiz yağı marketten alırsak tabi ki bir kar söz konusu olmaz. Tercihimizi 2. sınıf ve ya 3. sınıf sofralık olamayacak derecede, üreticilerin ayırdığı yağlar kullanılabilir. Örneğin 2014 yılında zeytinyağı piyasası küçük çaplı bir kriz geçirdi. Zeytin yağının litresi 60 kuruşlara kadar düşmüştü. Bunun dışında Bulgaristan'da çok yoğun olarak kanola bitkisi üretimi yapılmaktadır. Toplu olarak bir ithalat firmasına kanola yağı ithalatı yaptırılabilir. Litre bazı fiyatı abartmıyorum 50 kuruşları görecektir.

Zararlarına gelicek olursak; atmosferik motorlarda rahatlıkla kullanılabilir. Ancak yeni nesil motorlarda belki sıkıntı çıkarabilir. Avrupa menşeili otomobil üreticilerinin kullanıcı kitapçığını incelediğimizde "B50 - B30 - B70 vs." ibareler görüyorsak eğer, bu o oranda biodizel yakıt karışımı yapabiliriz anlamına gelir.

Örneğin; B70 = %70 Biodizel + %30 Dizel gibi..

2. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Şu konuştuklarınıza (biodizel) bir yandan gülüyor bir yandan üzülüyorum. Petrole gelen zammın a dan z ye herşeyi etkilediğini bilmeyen yoktur sanırım. Şimdiye kadar Allaha şükür mazot alırken ne kadar sorusuna depoyu doldur cevabından başka bir cevap vermedim. Yıllık 10 bin km anca kullanıyorum aracımı. Her ay okul servisine 200 lira veriyorum. Marka model farketmeksizin araç sahibi olmak çok kolay ama araç masraflarını kaldırmak zor. Ana baba desteği olmadan asgari ücretle araba sahibi olan yoktur sanırım ama bu insanlar nasıl geçiniyor? Bence geçinemiyor. Peki neden ses çıkarmıyor ? Zamanında siyasetle gereğinden fazla ilgilendim. Günümüzde akıllı insanların körü körüne bir partiye bağlanmadığını düşünüyorum en azından umut ediyorum. Aslında söylenecek konuşulacak çok şey var. Ama konunun tadı bozuluyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Atilla25

Atilla25 Guest

Ülkemizde çok fazla kişi tarafından bilimsel konulara kafa yorulmadığı, yoranlara da bir kısım insanlar tarafından gülündüğü, isteği olanların hevesi kırıldığı için biraz da bu haldeyiz. Oysa gelişmiş ülkelerde bu ve buna benzer bir çok şey yapılmakta, yapılıyor ve devlet tarafından teşvik ediliyor.. Ülkemizde bilim neden mi ilerleme kaydedemiyor...?

4. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    @Atilla25 eğer 50 kuruşa kadar düşüyorsa durmak kabahat bir an once gecmek lazım. olmadı atmosferik motorlu araba alırız dert değil.
    bir ara akaryakıt şirketlerine %2 oranında yerli biodizel katmaları istenmişti, bilmiyorum hala uygulanıyor mu.?
    biodizelinin satışını engellemek birilerinin ekmegine yağ süruyor sanki.

@Fırat Ö. abi inanır mısın biraz once petrole gittim yoğunluk var, gelen depoyu fullüyor. depoda 7tl civarı farkediyor.

5. BarışAltuntaş

BarışAltuntaş Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Barış Altuntaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Az önce aldım lt. 4,97 TL bu herseye zam geleceğinin habercisi. Yazık oluyor bu millete

GT-N5105 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. hakan84

hakan84 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    284
    Ad Soyad:
    hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    VW
    ethanol bizim sirkette cok;)

Atilla25 bunu beğendi.
  7. getz34

getz34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    ferhat keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    yurtdışına gidin bir litresini alamazsınız kaç yüroooolaraaa

8. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hell (Cehennem). Ülkemiz için Shell isminden daha güzel.Yandım Allah deyip çıkıyorsun.

Son düzenleme: 5 Aralık 2016
    Köksal bunu beğendi.
  9. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Kafa yandı bu kadar zamların ardından :D evet 2017 diyecek idi.

10. Atilla25

Atilla25 Guest

Ege ve akdeniz bölgesinde birçok çiftlikte biodizel üretilip kullanılıyor. Tabi onların motorları çok daha uygun bu iş için.

Hususi otomobillerde ise durum farklı, aracı sadece motor uygunluğu yönünden değerlendirmek yanlış olur. Yakıt depolama sisteminden tutun yakıt borularına kadar biodizel ile uyumlu olması lazım. Çünkü biodizel oldukça çözücü bir karaktere sahiptir.

Ülkemizde biodizel ilk duyulduğu zamanlarda bazı arkadaşlarım deneme yaptılar, neticesinde kötü sonuçlar aldılar.. Kötü sonucun sebebi biodizel diye düşünüldü fakat yanılmışlardı.

Aslında olan şey biodizelin çözücü gücüydü, mazot deposundaki önceki yakıt türünden kalan kalıntılar pislikler biodizel sayesinde sökülüp temizlenmiş fakat yakıt pompası filtreler ve enjektörleri tıkamıştı.

Demem o ki; biodizel kullanmadan önce, yakıt sistemi temizliği yapılmalı, motorun biodizele uygunluğu araştırılmalı ve ya ne oranda karışım yapılabileceği öğrenilmeli.

Sonrasında, ilk depo biodizel bittikten sonra yakıt filtresi değiştirilmeli vs. iyi araştırmak lazım, kaş yapalım derken göz çıkarmayalım değil mi:)

11. Atilla25

Atilla25 Guest

Aslında ne düşündüm biliyor musunuz, methanol yerine ethanol de katalizör olarak kullanılabilir:)

12. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    işiniz nedir

nekadar lt si :)

13. YavuzaLp

YavuzaLp Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Yavuz Alp YÜKSELEN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Dolarları BOZDURDUNUZ MU:)

ankara saat 08:30 shell.
    Hayırlı zamlar.Hamdolsun.yarasın aslanlarıma

birolkeser bunu beğendi.
  14. Furkan58

Furkan58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    622
    Ad Soyad:
    Furkan BAKIREL
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
  15. sagoland_98

sagoland_98 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    27
    Ad Soyad:
    Arif Acer
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    2015 Accent blue 1.6 crdi dct zamlı motorinle 24 krş yakmışım şehiriçi. normalmi?

16. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    çok iyi bence
    ben 26krş yakmışım

17. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Benim erağbam yoh ki

18. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    100 liraya 19.75 litre falan alabilirim 200km anca gider en iyisi 150 liralık alayım lanet olsun zamma:(, hükümetin vergi politikası belli vatandaşın illa ki almaya mecbur olduğu pahalı şeyleri daha pahalı yapmak sigara içki benzin gibi. Sigara müptelası mesela benim gibi illa ki alıyor bu sigarayı o zaman zam, arabası var demekki seve seve benzin alacak o zaman zam, yılbaşı geliyor takip edenler uygun fiyata sıfır araba alma peşinde zart ona da zam geçirdiler ötv miş bilmem nemiş, baktılar insanlar cep telefonu alıyor koleksiyon yapıyor zart bir zam yaptılar baktılar millet taksitle alıyor zurt taksiti yasakladılar en fazla dokuz taksit dediler.

Hükümet almayın demiyor daha pahalıya almaya mecbur kalın diyor parmaklarım sinirden sürekli hatalı yazıyor durmadan silip silip tekrar yazıyorum sinirden parmaklarım klavyeyi kıracak şimdi. Sigara zammı mesela içmeyin kardeşim demek değil benzin zammı mesela arabaya binmeyin demek değil, daha pahalıya alın benzini sigarayı nasıl olsa mecbur alıyonuz bize çok para yatırın bizde saçalım etrafa demek oluyor.

Mesela bu millet evine doğalgaz yaptırdı pahalıya geliyor diye doğalgaz yakmadı kurdu odun sobasını ısındı hatta bu sebeple doğalgazlı ısınan evinde doğalgazı kapatıp odun kömür sobasında odun kömür yakıpta ısınırken karbonmonoksitten zehirlenip ölen aileler oldu parasızlıktan

haaa dediler doğalgaz zammı işe yaramıyor bize para yatıracağına dumandan zehirlenip öldü gitti adamlar yada uyanıklar odun yakmaya başladı dediler o zaman bu fiyat eyi kalsın öylece dediler.

Ama sigara içmenin ve araba üzerinde bol miktarda benzin harcayıp hız yapmanın veya alkol içerek araba kullanmak gibi şeylerin demekki bir zararı yok hükümete vergi mükellefleri sigarayla alkolle benzinle ölmüyor yani bunlara para vermeye devam edebiliyorlar işte hükümet olarak o zaman onlara zam yapmaya devam ediyorlar.

Ekonomik sistemin şifresi böylece çözülmüştür, vatandaşın sürekli olarak satın aldığı pahalı şeylere zam yapan bir sistem. Böyle sistemle bende ülke yönetirim ne güzelmiş.

joy_ride bunu beğendi.
  19. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Arkadaşlar sosyal medya üzerinde böyle bir tepki var.

hakan84, gogo46 ve mektuplar bunu beğendi.
  20. cenker_baba

cenker_baba Guest

daha önce gözümle gördüm abi bu tip bir durum. bir gece öncesinden herkes deposunu fulledi ki protesto zamanı beni ayıplamasınlar diye :)
    ben ok yim almam yakıt depo dolu
    ama depo boş olsaydı mecbur alacaktım işe gelip gidiyorum

Bu Sayfayı Paylaş