LPG KABLO

Akaryakıta bir zam daha !!!!

'Sohbet' forumunda ultraviolet tarafından 7 Mart 2011 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. cenker_baba

cenker_baba Guest

+1mio

birolkeser bunu beğendi.
  2. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Bir zamanlar benzin ve yakıt zamlarına kızdığım da inşallah 5 TL olur diyor idim. Yarından itibaren 5.15 krş olarak benzin satılmaya başlayacak. Bundan sonra bende çıtamı yükseltmiş durumdayım. İnşallah benzin kısa zaman için de 10 TL olur... Ocak ayında zamlar ile 5.5 devirir o kesin.

sabany bunu beğendi.
  3. Atilla25

Atilla25 Guest

Yakın bir zamanda ev ortamında Biodizel ve Bioethanol üretimi konulu bir video yapmayı planlıyorum. Biodizel üretmek çok basitte, ethanol biraz sıkıntılı..

ahmety17 bunu beğendi.
  4. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Allah vermesin o zaman seni fazla yaşatmazlar beden söylemesi :D

ahmety17 bunu beğendi.
  5. Atilla25

Atilla25 Guest

Dur daha bitmedi, projelerim arasında ev ortamında yivli av tüfeği mermisi üretimi de var:) (winchester 300)

Bu arada ethanolü bilmem ama biodizel üretimi serbesttir arkadaşlar, gayet yasal olup yalnızca ürettiğin mamulün satışını yapamazsınız, ancak araçlarınızda kullanabilirsiniz.

ahmety17 ve ilkerdiyebiri bunu beğendi.
  6. msendogan33

msendogan33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Melih Şendoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Tek kelime ile yazıklar olsun,güzelim ülkemizi ne hale getirdiler,hayaldi gerçek oldu.. Benzin 5 tl . Durmak yok yola devam değil mi ?

7. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sanırım Çarşamba gününden sonra da LPG zam var filan gibi haberleri okudum ama bakalım ne kadar doğru?

ahmety17 bunu beğendi.
  8. Atilla25

Atilla25 Guest

An itibarı ile İstanbul'da benzin 5,07 TL, dizel 4,43 TL olmuştur. Millet daha yılbaşını görmedi!

ahmety17 bunu beğendi.
  9. cenker_baba

cenker_baba Guest

ya zam bu gece değil miydi erkene mi almışlar yada ben en son kaç tl den aldım onu bilsem bakıcam

10. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Çalışmalara hız vermek lazım.

Söylenecek şeyler belli de, heryerde söylenmiyor işte.

İlkokuldayken Türkiye kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biriydi, artık vatandaş herşeyini kendi üretip birey olarak kendi kendine yetebilir hale gelecek galiba.

Atilla25 bunu beğendi.
  11. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Ağzımı açem mi ?
    Yok açmayem..

Sadece;
    6 lira benzin
    5 lira da mazot olsun.

Hep 20 liralık alanlar var ya , körlemeye almaya devam etsin...
    bir gün yakıt istasyonuna gittiğinde ,
    Pompacı sanırım sadece TABANCAYI gösterip çıkışı gösterir.
    :p:p:p

12. cenker_baba

cenker_baba Guest

ben ilk okuldayken tarım ve hayvancılık ülkesiydik. şimdi angusları ve saman vs yurt dışından alıyoruz
    yurtdışından kırmızı mercimekten tutunda sarmısağa kadar aldığımız herşey yabancı sermaye.
    az sabredin birkaç sene kaldı

birolkeser bunu beğendi.
  13. Atilla25

Atilla25 Guest

Çok haklısınız; Geçmiş zaman odur ki, güzel ve yalnız ülkemiz bir zamanlar canlı sığır, saman, buğday ihraç ederdi.

Kim derdi ki; Gelecek zaman olur ki, güçlü ve gelişen ülkemiz, canlı sığır, saman, buğday ithal edecek..

14. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    akaryakıt zammını gectim aylık 100tl fazla veririz ülke elden gitmese bari. iş iyice sarpa sarıyor. Allah devlete zeval vermesin. bu milleti namerde muhtaç etmesin.

hocam tufek işine destegim tam, bireysel bilinçli silahlanmayı destekleyen biriyim. yalnız biodizel işi sıkıntılı, gecmişte biodizel kullanan kişiler vardı çevremde, arabalarda ciddi sıkıntılar oluyordu. astarı yüzünü geciyordu. bir de balık, patates kızatması gibi kokuyordu egzoz gazı:D bildiğim kadarı ile normal motorin ile belli oranda karıştırılıp kullanılması gerekiyor ama bunlar direk biodizel kullanıyordu, belki sebep buydu.

15. Grfikerevi

Grfikerevi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    81
    Ad Soyad:
    Mustafa acar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Fiat ducato alıp çeyrek depo mazot geri kalanınına da bitkisel yağ basmayı düşünüyorum en güzeli emin olun bitkisel yağında hiç bir zararı yok

16. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hele birde Ocak 2018 gelsin bakalım o zaman zammın dibi çıkar ortaya o kesin. Ya o değilde ayın 22 KASIM da yedi zammı yetmedi birde bugün.

ahmety17 bunu beğendi.
  17. cenker_baba

cenker_baba Guest

abi 2017 olmasın o 2018 den den umudum yok o aşikar da

ndipi bunu beğendi.
  18. Atilla25

Atilla25 Guest

Biodizel kaidelerine uygun olarak üretilirse kolay kolay sorun yaşatmaz.

Benim üretim metodumda; kullanılmış yağlar liste dışıdır. Tercihen kanola yağı ve ya zeytin yağı tercih ederim.

Örneğin;
    10 LT kanola yağı
    1 Lt Methanol
    200 gram Sodyum Hidroksit (methanol ile karıştırılıp katalizör olarak kullanılacak)
    1 adet elektrikli rezistans çubuğu (yağı 50-55 derece sıcaklığa çıkarmak için)
    1 adet ısı ölçer..

Öncelikle temiz yağımız bir damacanaya koyulur, rezistans çubuğu ile 55 derece civarı sıcaklığa çıkarılır..
    Bunu öncesinde 200 gram sodyum hidroksit maddemiz, 1 lt methanolün içerisine katılarak eriyene kadar hafif hafif çalkalanır. Katalizörümüz gerekli şartlara ulaştığında daha önce 55 dereceye ısıttığımız yağın içerisine boşaltılır, damacana yaklaşık 2 dk. çalkalanır. Ağzı kapatılır (methanol uçucu bir kimyevi madde olduğundan..)
    1 veya 1,5 gün sonra hazırladığımız katalizör yağın içerisindeki gliserini yağdan ayırarak dibe çökmesini sağlayacaktır.
    Bu işlemler sonunda yakıt henüz kullanılabilir durumda değildir. Çünkü içerisinde methanol hala bulunmaktadır. Dolayısı ile methanolü, işlemini bitirdiğimiz metil ester'den ayırmamız gerekecek. Bunun birçok yolu mevcut, sıcak su ile yıkama, kuru yıkama, seçilen ayırma işlemine göre vakumlama tekniği vs. uygulamamız gerekir.

Kimyasal ayırma işleminde methanolün önemli bir kısmı geri kazanılabilir, ancak uygulaması teferruatlıdır. Fakat methanol geri kazanılabilirse üretim maliyetleri ciddi oranda düşecektir.
    Ayırma işleminde elde edilen gliserin, ekonomik olarak değerlendirilebilir. Başta Kozmetik, ilaç, gıda san., savunma sanayi (dinamit yapımı vs.) gibi yerlere satışı yapılabilir. (tabi büyük çaplı bir üretimden bahsediyorsak..)

Tüm bu işlemlerden sonra Ortaya çıkan biodizel kullanılabilir durumdadır. Ancak araç deposuna konulmadan önce bir filtre ile olabilecek parçacıkları da ayırmak gerekir.
    Bazı arkadaşlar süzme yoğurt çuvalı kullanır bu iş için, yabancı forumlarda ise dizel yakıt filtresi kullandıklarını gördüm. Açıkçası bu 2. yöntem daha akıllıca geldi bana.

Bunun dışında biodizel yakıt %100 oranda kullanılabilir ancak bu durum aracın yakıt sisteminde bazı parçaların bozulmasına neden olabilir, sebebi; biodizelin oldukça çözücü bir yapıda olmasıdır. Bununda önüne geçebilmek için, %50 Bio %50 dizel, %70 bio %30 dizel vs. karışımlar kullanılması, biodizelin hatalı üretiminden kaynaklanabilecek olumsuz durumların yaşanmasını engelleyecek ve ya geciktirecektir.

Bu arada yukarıda verdiğim karışım oranları bilimsel değil, yaklaşık değerlerdir. Uygulanacak yağın kalitesine göre değişkenlik gösterebilir.

ahmety17 bunu beğendi.
  19. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
  20. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    @Atilla25 kullanılmamış yağ kullanırsak ne kadar kârlı olabilirki. düz mantık markette 5lt yağ 25tl civarı.
    eski nesil atmosferik dizel motorlarda çok sıkıntı olmaz ama gunümüzde common rail motorlarda riskli olur herhalde.

birolkeser ve ahmety17 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş