LPG KABLO

Admire 1.5 crdi rektifiye

'Accent Admire Forum - Club LC' forumunda Col_Kartali tarafından 16 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. Col_Kartali

Col_Kartali Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Okan Erol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Herkese iyi bayramlar,

Gerçi bu bayram bana pek iyi olmadı ama şükür genede.

Daha nisan ayında almış olduğum admire 1.5 crdi aracım geçen cuma E5te trafikte hararet yaptı çok geç farkettim çoktan kırmızıya ulaşmıştı, motoru durdurup soğuttum sonra su ekledim eve gelene kadar harareti kontrol ettim eve geldiğimde hortumu patlamıştı su akıtıyordu, ustaya götürdüm hortum değişti test sürüşü yaptık şimdilik sorun yok ama sen harareti ve suyunu kontrol et dedi geçen gene hortum patlattı sanayiye çektim gecenin saat 12sinde şansıma açık biryer buldum hortum değişti oradaki usta araba su kaynatıyor ya conta yakmış yada kapak çatlamış dedi.

Sanayiye ustaya götürdüm motoru açtılar söylediğine göre daha önce kapak işlem görmüş ama düzgün yapılmamş dolgu yapılıp taşlanmış şu anda aracın yeni bir kapağa ihtiyacı olduğu ayrıca blokunda rektifiyeye gitmesi gerektiğini söyledi.

Bana böyle bir liste verdi ve 5120,00 TL bir fatura çıkardı

1- Piston Sekman Takımı (Standart)
    2- Ana Kol Yatak (Standart)
    3- Takım Conta
    4- Sibop Takımı
    5- Triger Seti
    6- V kayışı
    7- Radyatör üst hortumu
    8- Devirdaim pompası
    9- Üst silindir kapağı

Ustaya göre bütün parçalar orjinal olarak bu kadar tutuyormuş bunun içinde 550 tl rektifiye ve 1000 tl işçilik dahil. Bana fiyat çok uçuk geldi, istersen biraz kullanayım elimden çıkartırım dersen 2500-3000 TL'ye de çıkartırız ama her an gene aynı sorunu verebilir dedi.

Bir parçacı'dan fiyat sordum tabi orjinal değil, parçalara 1900 TL fiyat çıkardı.
    2 farklı servistende fiyat istedim bakalım ne kadar diyecekler.

Karşımda 3 seçenek var
    1- Aracı 2500-3000 TL'ye yaptırıp satmak
    2- Aracı bütün parçalar orjinal olarak adam gibi yaptırmak ve kullanmak. (tabiki biraz daha uyguna yaptırmak)
    3- Aracı bu şekilde satmak (Usta bu şekilde ancak 6-7 bin TL verirler diyor)

Daha önce bu sorunu yaşamış kişilerden yol göstermelerini umut ediyorum. Ayrıca aracı serviste yaptırsam garanti verirlermi orada kaça malolur. İstanbulda bildiğiniz sağlam ustalar varmı açıkcası bu ustayı'da fazla bilmiyorum arkadaşım bir ustaya yönlendirdi o çok yoğunda oda buna yönlendirdi.

2. t.eser

t.eser Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    117
    Ad Soyad:
    tevfik eser
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    geçmiş olsun..

3. Sadettin

Sadettin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,300
    Ad Soyad:
    Sadettin E.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Fiat
    Çok geçmiş olsun. Kötü bir durum. Aracı 2500-3000 e yaptırıp satma fikri bence riskli ve etik değil.

KAFKAS TÜRKÜ bunu beğendi.
  4. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    çok geçmiş olsun. masraf baya çıkmış bide önemli parçalar, ama bu üst silindir kapağı dediğin parçayı güzelce temizleyip en kötü conta destekli çok az macun sürüp yapıştırsalarda olur galiba ama çoğu değiş der bu dizellerde üst kapak ne kadar önemli bilgim yok ama benzinli araçlarda o kadar önemli bi parça değil eskisini yaptırın ustayı sıkıştırın bence.

5. Col_Kartali

Col_Kartali Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Okan Erol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sağolun üst silindir kapağı önemsiz olurmu o plastik şey koruyucu silindir Kapağı blokun pistonun üstüne geçiyor. Usta daha önce tamir görmüş doldurup taşlamışlar ama düzgün yapılmamış bu yüzden kaçırmış olabilir hararette ondan yükselmiş olabilir diyor. Ben fiyatı görünce şok oldum zaten conta felan yaksa 1.5-2 bekliyordum maksimum.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

6. Col_Kartali

Col_Kartali Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Okan Erol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sadettin bey zaten öyle birşey yapsam alacak kişiye söylerim bu araba rektifiye oldu diye bana satan adam gibi şerefsizlik yapmam. Sıkıntı benim şu anda 5 bin tl verecek imkanım yok.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

7. apolatera

apolatera Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    701
    Ad Soyad:
    AHMED POLAT
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    geçmiş olsun bence biraz daha araştırma yapın sonra tekrar düşünün seçenekleri eğer biraz daha kullancaksanız yaptırmanızda fayda var sonrasında ise rahat rahat binmeye de devam edersiniz kafanız estiğinde satarsınız...

8. Col_Kartali

Col_Kartali Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Okan Erol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sağolun arkadaşlar

Bu parçalara 3 farklı servisten fiyat aldım ortalama 7-8 bin TL tutuyor.

1 Parçacıdan yan sanayi fiyat sordum toplam 1900 TL tutuyor, parçacıya orjinal parça sorduğumda orjinal parçayı sadece servisten alırsın oda bunun 2 katını geçer demişti.

Benim aklıma takılan nokta ise tamircinin bana verdiği parça fiyatları 3400 TL tutuyor ancak usta bütün parçaların orjinal olacağını söyledi. Servisteki parça fiyatları belli, Bizim tamirci bu parçaları bu fiyata orjinal temin etmesi pek mümkün gözükmüyor.

Sonuçta ben bu aracı en ucuz ve en iyi şekilde toplamak istiyorum. Herşeyden önemli olan usta, daha önce pejo 307 aracım vardı yurtdışında orada pejodan anlayan yoktu çok uğraştırdı beni en sonunda sırf pejo citroen yapan birini buldum adam bana servisin 1/3 fiyatına tamir etti ve hiçbir arıza vermedi sonradan. Sibop vurmuştu sadece 1 pistonun siboplarını değiştirdi gerisine gerek yok dedi orjinal yerine türk malı kullandık hiçbirşey olmaz dedi genede hiçbir sıkıntı olmadı 4 yıl yaklaşık 100 bin km daha kullandım o aracı.
    Bu yüzden İstanbul anadolu yakasında sağlam usta ve parçacı tavsiye eden arkadaşlar olursa çok çok memnun olurum.

Zaten bayramdan sonraya kaldı, bayramda arabasız kaldık.

9. Col_Kartali

Col_Kartali Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Okan Erol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aracı yaptırdım masrafı 4500 TL'yi geçti yukarıdaki bütün parçaları değişti şehir içinde sorun yoktu gerçi günde 20-30 km anca yaptım ama geçen hafta memlekete gittim gitmeden önce arabayı tamirciye götürdüm yağı suyu filtreleri vs herşeyi değişti otobanda araçla hızım 120 geçince hararet yükselmeye başladı mecbur 100-110la devam ettim gözüm hep harerette yokuş çıkarken hararet yükseliyordu inerken ayağımı gazdan çektim normale düşüyordu. Bolu'da yokuşu çıkarken bir baktım hararet kırmızıya doğru gidiyor arabayı sağa çektim çalışır halde bıraktım normale döndü kapağı açıp eksikse su ekleyim dedim ama sıcak su fışkırdı allahtan bezle açıyordum ve hemen çekildim üstüme gelmedi.

Memelekette ise hiç sorun yaşamadım (Amasya) havalar soğuktu ama köye doğru yokuşta çıktım tabi yollar kötü olduğu için 50-60 max. hızda ama merzifon ve suluova yolunda 130-140 çıktım hararet hiç yükselmedi, pazar akşamı 9da yola çıktık yolda gelirken hararet en ufak rampada bile yükselmeye başladı mecbur 4. vites 80le felan geldik devamlı yokuş aşağı gazdan çekip harareti kontrol ederek geldim.

Tekrar ustaya götüreceğim açıkcası tek kuruş masraf daha yapmaya imkan kalmadı sorun devam ederse satmayı düşünüyorum, belki 2-3 ay sonra fiyatlar biraz düşerse üstüne biraz kredi çekip daha yeni birşey almayı düşünüyorum.
    Sizce ne kadar eder araç 136000 kmde içi felan temiz sağında solunda ufak tefek boyalar var tek kaza kaydı var ne kadar masraf yapılmış çıkmıyor.

KAFKAS TÜRKÜ bunu beğendi.
  10. YusufBy

YusufBy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 CRDI (2000-2003) LC
    Arkadaşım öncelikle çok geçmiş olsun. Aradan 3 yıl geçmiş. Son durum ne oldu bilmiyorum.

Sizin yaşadığınız sorun genel olarak 3 silindirden neden uzak durulması gerektiğinin izahı. Bende de 2003 milenyum kasa 1.5 crdi accent var. Şu an araç yağ yakıyor ve ilk çalıştırmada duman atıyor. Yapılması gereken sağlam bir rektifiye. Ama gelin görün ki bu 3 silindir motor rektifiyesini yapabilecek Türkiye genelinde usta yok. Eğer elinizde rektifiye isteyen 3 silindir dizel bir aracınız varsa, elinizde 2 seçeneğiniz var. Kesinlikle hiç bir masraftan kaçmayarak ve yapılacak tamirat sonrası çıkacak sorunların garantisini alarak yetkili serviste motorunuzu yaptırmak. Ya da bulabilirseniz (var mı yok mu piyasası nedir hiçbir bilgim yok) sıfır sandık motor takmak. 2.seçenek hakkında çok bilgim yok uçuk bir teklif olabilir ama aracı kurtarmanın tek mantıklı yolu gibi görünüyor. Çünkü yetkili servisteki ustalar bile aracı ve motoru görünce işe hiç yanaşmıyorlar ve iç açıcı konuşmuyorlar.

Yada bu masraflara hiç girmeden uygun fiyattan aracı elinizden çıkarmak.

Şuan benim aracın çekişi iyi olduğundan ve yağ yakması dışında başka bir sorunu olmadığından motoru yaptırmıyorum. Yağ ekleyerek biniyorum, ki bu şekilde 60 bin km falan bindim. Daha da gittiği yere kadar bu şekilde kullanıcam.

Bu Sayfayı Paylaş