LPG KABLO

Accent Fazla Akım Nedeniyle Kablo Isınması

'Elektrik & Elektronik Sistemler Sorun Ve Çözümleri' forumunda 35koray tarafından 14 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. 35koray

35koray Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    murat mişe
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Selam arkadaşlar 2006 model accent admira aracım mevcut aracım 98000 km de ve aracın ikinci sahibiyim aracımın herhangi bir kazası yok.Aracımda öyle bir arıza mevcut ki bana kafayı yedirtiyor.Yaz aylarında klimamı açtığımda aracımın hararet göstergesi hararet yükseliyormuş gibi yükseliyor fakat araç hararet yapmıyor bundan adım gibi eminim.Aracımı götürmediğim yer kalmadı klima radyatörü kirlidir yıkanınca geçer dediler yaptım olmadı,termostat arızalıdır dediler değiştirdim olmadı,normal radyatör tıkalıdır dediler değiştirdim olmadı.Bir gün Ankara da cihaza sokturdum ve adamlarla konuşmam şu şekildeydi arızayı tespit ederlerse bana arızayı söyleyecekler ben kabul edersem nerede ise arıza onaracaklar fakat yaptırmamam durumunda benden test cihazına bağladıkları para olan 200tl yi alacaklardı bende böyle bir arızayı yine bir forum sitesinde okumuştum.Bu arabalar hararet yapmaz sadece klima açıldığı zaman fazla akım çektiğinden hararet değeri arttığı fakat aracın normalde hararet yapmadığı gibi gerçektende öyleydi araç hararet yapmıyordu.b,Bu arıza için akünün eksi ucundan şaseye bir kablo çekilerek bu arızanın giderilebileceğini okumuştum bu olayı da oradaki arkadaşlara anlattım böyle bir şeyin olmayacağını söylediler ve aracı test cihazına bağladılar.Sonuç olarak elektriki olarak bir arızanın olmadığı ve arızanın silindir kapak contası veya silindir kapağının çatlak olduğunu söylediler ben de motorcu olduğumu bu araçta söylediğiniz gibi bir arıza olduğunda motor yağına su karışır ben bu arabanın bu söylediğiniz yerlerine dokundurtmam size bu 200 tl yi vericem fakat bu arızanın buradan kaynaklanmadığını size ispatladıktan sonra gelip paramı alıcam diyerek adamlarla anlaştık ve oradan ayrıldım.Oradan ayrıldıktan sonra Ankara Ostim de bulunan başka bir tamirciye götürdüm bu arkadaşlara da böyle bir arızamın olduğunu kimsenin yapamadığını ve daha önce internette forumda okuduğum olayı anlattım.Burada araçların beynine kadar tamir yapılıyordu bu arkadaşlar aldılar aracı test cihazına bağladılar fakat onlarda bir şey bulamadılar beni egzozcuya yönlendirdiler egzozcu baktı egzozun tıkalı olduğunu söyledi egzozu da değiştirdim olmadı,oradan aynı yere yine geldim bu sefer gösterge arızalı olabilir dediler söktüler bakarlarken ben bu arızayı yapamayacaklarını değerlendirerek aracımı toplayın ben gidiyorum dedim tamam abi dediler ve göstergeyi taktılar tam o sırada usta abi sizin söylediğiniz olanı yapayım bir de öyle deneyin dedi ve akünün eksi ucundan şase ye bir kablo çekti ve arıza düzeldi fakat bu olaydan yaklaşık 1,5 yıl sonra aracın motor kısmında bulunan sigorta kutusunun kapağını açtığımda 120 Amperlik ana sigortanın plastik olan gövdesi erimiş ve sigorta ayaklarının girdiği sigorta kutusunun da plastik olan kısımları erimeye başlamış ve o sigortayı oradan zor çıkarttık oraya resmen yapışmıştı.Yangına falan sebebiyet vermesin diye sigortayı değiştirmek istedim ve aynı sigortadan bulamadım usta oraya farklı bir sigorta uydurarak beni gönderdi.Bu arada o sigortayı oraya uydururken sigorta kutunun giriş devrelerinden kablo çekmişti tabiki ben de tedirgin olduğumdan uzun yola çıktığımda sürekli giderken arada bir durup kontrol ediyordum tabii bu çektiği kablo zamanla eridi ben de oraya yanmaz kablo çektirdim tabi buda çare olmadı kablo yanmıyor ama fazla ısındığından sigorta kutusu içinde diğer sigortalara temas ettiğinden onlarıda eritmeye başladı.Bu arızayı böyle en ince detayına kadar yazdım ki çünkü bir anlam veremiyorum bu kablo neden bu kadar akım çekiyor ve ısınıyor eğer bu kablo bu kadar ısınıyorsa araçta yangın çıkması an meselesi bu yüzden araçtan resmen soğudum bu konuda yardımcı olacak varsa böyle bir olay başından geçen yardımcı olursa sevinirim.Şimdi den teşekkürler.

2. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sorunun kaynağını bilmiyorum ancak konuyu okudum. Bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır.

3. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Sorununuzu okudum. Pek bilgi sahibi değilim ama merak ettim 120 amper sigorta aracın hangi parçasına ait diye admire kullanma klavuzuna baktım. Dizellerde şarj dinamosu sigortası 150A benzinlilerde 125A diye yazmışlar. Şarj dinamosu ile ilgili bir sorun olabilir diye düşünüyorum. Klimayı açtığınızda daha fazla yük çektiği için motoru da extra yoruyo olabilir.

4. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Klima açınca fan devreye girmiyor olabilir. Kompresör motora yük bindirir. Yeterli soğutma olmazsa, hararet yapabilir. Aracınızda, tek yada çift fan mı var bilmiyorum. Fanı kontrol ettiniz mi? Yanan sigortalar klima sistemine ait olabilir. Sigorta kutusunun kapağında nereye ait olduğu yazması lazım.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Halil bunu beğendi.
  5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, kızdırma rölesini çıkartıp deneyin, takılı kalmış olabilir kızdırmalar.

emrex bunu beğendi.
  6. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Yeni çekilen yanmaz dedğiniz kablonun kesiti orjinalinden düşük olmalı ki ısınsın veya kesit uygun ama saf bakır değildir.

MAERKEK ve MSC bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş