LPG KABLO

Accent Era Vgt Soğutma Sıvısı Kontrolü Hakkında

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda Rburakk tarafından 20 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. Rburakk

Rburakk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Rauf Burak Köksalan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Selamunaleyküm abilerim ve kardeşlerim forumu takip ediyordum ancak daha yeni üye oldum.İstanbulda ikamet ediyorum.Yeni bir araç satın aldım.2006 model Accent Era 1.5 CRDI VGT.206 bin kilometrede.

Aracımı aldıktan sonra genel bakımını yaptırdım ancak siz tecrübeli Hyundai sahiplerine birkaç sorum vardı affınıza sığınarak.

Aracımı aldıktan sonra radyatör kapağının dibindeki çatlaktan ötürü radyatörümü değiştirdim işlemi yapan usta radyatör kapağı suyu çekmiyor diyerek kapağın eskimiş olduğunu ve değiştirmem gerektiğini söyledi.

Akabinde işlemi tamamladıktan sonra antifirizi yeniledi(araçta mevcutta antifiriz vardı).Bana ertesi sabah hem radyatörden hemde yedek su deposundan eksileni tamamlamamı söyledi.

Ertesi sabah baktığımda kapak bogumunun dibindeydi su bende kapağı kapatınca dışarı taşmayacak kadar su+antifiriz ile tamamladım yedek depoyuda F 'ye gelecek kadar doldurdum.100 km kadar yol yaptım tekrar kontrol ettiğimde radyatördeki su kapak çıkıntısının dibindeydi yukardan bakıldığında suyu görüyordum ayrıca biraz radyatör üst hortumunu sıkınca su hemen yukarı geliyordu.Yedek depoda biraz artmıştı.Sanırım fazla koyduğum suyu oraya attı ancak geri çekmedi.

Bizim araçların radyatör kapakları biraz değişik inceledim ancak radyatör kapağının altındaki tapanın biraz üstünde kalıyor genleşme deposuna giden delik.Araç ısınınca kapağın açılıp suyu oraya göndermesini anladım ancak arabada su azalınca o depodan çekiyor mu çekiyorsa nasıl çekiyor anlamadım.Araba soğukken radyatörün kapağını açtım yedek depodan su akmadı.Bu yedek depodan araç çalışırken ancak su eksikken mi çekiyor anlamadım?

Kimi ustalar ordan çekmez sadece ısınınca fazlayı yollar geri alır diyor.Kimileri borularda kaçak olunca direkt çeker diyor.O radyatör kapağını sık sık açıp bozarım diye çekiniyorum açıkçası.

Birinci sorum soğuk motorda radyatördeki su seviyesi nerde olmalı o kapağın takılı olduğu çıkıntının ağzına kadar mı yoksa boğumun ucunda mı?Parmağımı sokunca parmağıma değiyor.Bazen açtığımdada daha yüksek bir seviyede görüyorum radyatördeki suyu.Acaba benim kapak görevini bazen yapamıyor mu?

İkinci sorum bazen hava soğuk olduğunda aracı parkedip ertesi sabah bakınca radyatör üst borusunun motorla birleştiği yerdeki ternostatın gri malzemesinde parmağıma bulaşacak kadar su görüyorum.Tadına bakınca antifirizli su olduğunu anladım ancak bunu her zaman yapmıyor.Sıcakken zaten hiç su gelmiyor.

2. Rburakk

Rburakk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Rauf Burak Köksalan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Arkadaşlar yok mu yorumu bilgisi olan

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Normalde geri çekmesi lazım.
    Bir yerde kaçak var mı kontrol edin.
    Özellikle genleşme kabına giden hortumu.
    En son kapağı değiştirirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş