LPG KABLO

2020 Ile Birlikte I20'de Dizel Kalkıyor Mu?

'İ20 Forum - Club' forumunda Hürkal tarafından 8 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

Tags:
?

i20'de dizel motor seçeneğinin kalkmasını ne şekilde karşılarsınız?

Bu anket 8 Aralık 2020 tarihinde kapatılmış.
  1. Olumlu

10 oy
    62.5%
  2. Olumsuz

6 oy
    37.5%
  1. Hürkal

Hürkal Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    69
    Ad Soyad:
    HRKL Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Hyundai resmî sitesinde i20 için CRDi motor artık fiyatlanmıyor. Sanıyorum ki artık dizel motor seçeneğini i20'de göremeyeceğiz.

Buradan hareketle, dizel i20 kullanıcısı olarak aklıma ilk gelen soru aracın ikinci el değerinin ne şekilde etkileneceği oldu.

1- Artık Türkiye'ye bu modelde dizel gelmeyecek olması, ikinci eldeki dizel i20 araçların fiyatını artırır mı? Haliyle dizel almak isteyenler piyasada azalan i20 dizel sebebiyle bu aracın fiyatında artış etkisine sebep olur mu?

2- Artık piyasaya dizel i20 gelmeyecek olması, insanların algısı açısından bu araçlardan kaçışa ve dolayısıyla fiyatlarında düşüşe mi sebep olur?

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hiçbirşeyi değiştirmez bence. sıfır almak isteyen dizel bulamayınca 3-4 yaşındaki dizellere yönelmez. rakiplerin ne yapacağı önemli. diğer B sınıfı araçlarda dizel satılırsa i20nin satışları azalır.

artık filo araçları bile benzinliye dönüyor yavaş yavaş.

3. ggunes

ggunes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    807
    Ad Soyad:
    GGUNES
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Artik fabrikasyon LPGli araclar cok gözde.
    Cunku en az yakan dizel aractan daha az yakit masrafi var (lira bazında).
    5 lt motorin harcamak, 10 lt LPG harcamaktan daha masraflı.

umutd07, blue55 ve KilecNasah bunu beğendi.
  4. KilecNasah

KilecNasah Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    652
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Hibrit araçlar, fabrikasyon lpgli araçlar, yeni teknolojili düşük silindir hacmine sahip yüksek tırklu benzinli motorlar. Dizel motorun çekiş gücü haricinde ekonomik olarak bir avantajı kalmadı gibi bir şey zaten.

5. Vadaa

Vadaa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    156
    Ad Soyad:
    Oğuz aslantürk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Yıl 2001
    5 lira karşılığında
    4 litre benzin
    6.3 litre mazot alınabilirmiş

Yıl 2020
    4 litre benzin ortalama 28 tl
    28 tl karşılığı ortalama 4.3 litre mazot

Aradaki avantaj günümüzde kapanmış
    Sahip olma bakım ve vergi gibi durumlarda
    Dizel otomobil benzinliye göre daha maliyetli
    Vergi dilimine takılmayan i20 1.2 gibi benzinli otomobiller
    Daha avantajlı

onurforces ve blue55 bunu beğendi.
  6. Samet_ak

Samet_ak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    339
    Ad Soyad:
    Samet akyel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    VW
    Malum sitelerde şöyle ilanlar döner artık,
    -sıfır ayarında,benzinli i20'lerle karıştırmayınız.

onurforces, Hürkal ve sainz bunu beğendi.
  7. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    tum bu olumsuzluklara pahaliliga ragmen hala dizel daha mantikli ozellikle cok km yapanlar icin ben yilda 27 bin km yapiyorum, sehir icinde lpg li bir arac bulundugum yerde, 33 kurus yakiyor ben ise 35 kurus yakiyorum, benzin ile mazotun fiyat esitlenmesine bakmayin, gittikleri km ayni degil hala dizel arac benzinliye gore 1 litrede en az 7km daha fazla gidiyor sehir icinde sehir disinda ise dizelin onunu kimse alamiyor zaten performansi da cabasi..... 1lt lpg ile sehir ici tas catlasin en az yakan arac 11-12 km gidebilir sakin kullanimda ben ise 18 km gidiyorum, lpg olmus 3.30 ve mazot 6.80 kusur ama ben 5.80-5.90 a aliyorum bir cok istasyondan bu fiyata alabiliyorsunuz....gidilen km ile kiyasladiginjzda lpg ile ayni fiyata geliyor, ayrica lpg nin uzun vadede cikarttigi sorunlari, servise gittiginizde her halti log ye atmalari, usta usta gezemelerimi bir turlu dikis tutmayan duzenegi bunlari dusundukce bile midem bulaniyor artik :/ cok cektim lpg den insallah ben bunubeskitene kadar elektrikli araclar turemeye baslar da lpg belasina bulasmak zorunda kalmam

LYA-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hürkal ve muhendus bunu beğendi.
  8. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    elantrayı alalı 14 ay ve 23 bin km oldu, lpg sıfır sorun.

tam otomatik vites. şehir dışında 160la yol aldığımda 11 litre yakıyor. şehir içi 9 litre.

9. Hürkal

Hürkal Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    69
    Ad Soyad:
    HRKL Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mesela Total'e gidip bu fiyata motorin alabiliyor muyuz? Yoksa sunpet gibi daha az duyulan istasyonlardan aldığınızda mı maliyetiniz bu şekilde oluyor?

10. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    LPG candır geri kalanları heyecandır. :)

umutd07 bunu beğendi.
  11. Hürkal

Hürkal Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    69
    Ad Soyad:
    HRKL Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Dizeli tartışıyoruz ama konu LPG'ye geliyor. :)

İlk mesajdaki sorularım hala geçerli. 2019 yılı itibariyle trafiğe kayıtlı otomobil sayılarında dizel birinci sıraya yerleşmişti (https://www.takvim.com.tr/ekonomi/2019/11/08/turkiyede-bir-ilk-dizel-araclar-lpgli-araclari-solladi). Bu da dizel araçlara olan talebin hala yüksek oranda devam ettiğini gösteriyor diye düşünüyorum. Bu açıdan bakıldığında, ikinci el araç alacak birinin i20 özelinde düşünürsek CRDi yerine gelmiş gibi görünen T-GDI veya LPG'li MPI motorlara yönelmesi mümkün mü?

muhendus bunu beğendi.
  12. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Sanırım 1.4 CRDi motorun yeni emisyon standartlarına uyumu düşük, ek harcama yapıp Ad Blue sistemi falan eklemek yerine komple satışından vazgeçtiler Avrupa pazarında. 1.6 CRDi motoru kullanan model daha çok ama 1.4 te sadece i20 var, yatırım yapmaya değmez diye değerlendirdiler belki de.

Almanya’da önceden satışı vardı, şimdi baktım burada da dizel versiyonu satıştan kaldırmışlar, hatta 1.4 benzinliyi de kaldırmışlar. Sadece 1.2 75 bg ve 84 bg olan ve 1.0 T-Gdi 100 bg ve 120 bg motorlarla satış var.

Hürkal bunu beğendi.
  13. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aynen soylediginiz gibi , antalya/ serik, Antalya/manavgat Antalya merkez 2 istasyon totalden soylemis oldugum fiyata aliyorum sadece total degil, turkiye petroller yani tp, ve diger sirketler de yapiyor bunu, memleketim mersine gittigimde bizzat bp nin istasyonundan ve totalin istasyonundan aliyorum bu fiyata, mazot un kar marji benzine gore cok yuksek istasyonlar surumden kazanmak icin karlarini kullanicilarla paylasiyor, benzinde yapmiyorlar ama,

Son düzenleme: 14 Ocak 2020
  14. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    insallah yasamazsiniz sorun ama aractan araca degisiyor, yalniz 100 km ye kadar sanslisiniz, en kotu ihtimalle 100 bin km den sonra basliyor sorunlar, benim aracim sifir aracti ve 87 bin km de bitti....bir daha da dikis tutmadi en son servis bunu boyle bulamayacagiz en ustten tek tek deneme yanilma ile parca degistire degistire gidecegiz kabul ederseniz dediler ben de dogal olarak o gun lpg li arac seruvenime son verdim :) ilk defa dizel arac kullaniyorum bu aracimla 3 senedir kafama vuruyorum ben dizel i neden bu kadar gec kesfettim :/ o rampalarda icinde full yukle, klima acik sekilde tabiri caizse katir gibi kesilmeden vites dusurmeye bile gerek kalmadan tirmanisi bitiriyor beni :)

muhendus ve KilecNasah bunu beğendi.
  15. Hürkal

Hürkal Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    69
    Ad Soyad:
    HRKL Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tabela fiyatı mı o şekilde, yoksa almadan önce indirim talep ederek mi alıyorsunuz?

16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

aracım nerdeyse 150bin kmye geldi. hiçbir sorun yaşanmıyor. 100binden sonra kesin sorun yaşanır demek kesinlikle abartılı bir genelleme olur.

yanlış montaj, uyumsuz kit, yanlış ayar gibi birçok sebeple sorun yaşanabilir. ben henüz çözümsüz bir lpg sistemi görmedim. çözümsüz olan onu tamir etmeye çalışna ustadır.

dizeli de kötülemiyorum, onun da avantajı çok, ancak bir araç lpg ile uyumluysa mutlaka takılmalı bana göre.

blue55 ve umutd07 bunu beğendi.
  17. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    valla hocam iste tam da ustune bastiginiz gibi hetseyin basi duzgun ustadan geciyor, bunu bulmakta gercekten sans isine donustu artik sadece usta degil ulkede isini yapan isinden anlayan insan sayisi azaldi, bolge bayisi dahil, hatta landirenzo istanbul distrubutorune bile goturdum kac defa ama subaplar yandiktan sonra sorunu buldular, subap yanmis !!!! ve yetkili servise goturuyorum lastik inikse bile utanmadan lpg ye baglayacak durumdalar zaten lpg varsa hicbir sorumluluk kabul etmiyorlar bulamadiklari birseyse de hemen lpg den diyorlar, lpg de duzgun calisir, benzinde calismaz ya da tam tersi artik ben insanlarla ugrasmaktan biktim, simdi aracta bir sorun varsa servisin kaoisina birakiyorum, arkadasim bu sorunu ya cozeceksin ya cozeceksin ister yap ister yapma diyip birakip geliyorum....valla sinir hastasi oldum sanayi ve servis yuzunden bir subao ayarini bile abartisiz 12 defa farkli yerde yaptirdim biri digerininkini begenmiyor vay efendim bu ayar dogana sahine yapilir buna olmaz digerine goturuyorsun bu boyle yapilmaz bunun ayari sudur diyor servis yukumluluk kabuk etmiyor olursa biz yaptik olmazsa suc lpg nindir diyorlar

18. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,994
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    35 kuruş dizel şehir içinde fazla iyimser olmuş şehir içi 6. 5 litre yaksa ortalama 41 kuruşa denk gelir bu mazot fiyatıyla ki mesela blue dizeli baz alırsak 7 8 litre yaktıranlarda var siz en iyi yol ve çevre şartlarını ve minimum tüketimi baz aldınız herhalde. Benim lpg li blue şehir içi 28 kuruş yakıyor şu an soğuk hava ve pahalı lpg yazın 24 kuruşla geziyordum şehir içinde

19. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Az kaldı, dizel lpg kıyaslamasına birde elektrik gelecek, olası ilk eleştiri konusu batarya olacaktır :)

20. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Ustalara kızıyoruz hatalı montaj subap eridi conta yaktı vs. vs. Hatalı montaj bir kit ilk başlarda bile bariz belli eder hatalı montaj yapıldığını ki en son günlerce konuştuğumuz astra j vardı. Ben kullanıcıların da kabahati çok diye düşünüyorum ve her zaman şunu söylerim kötü araç yoktur bakımsız ve hor kullanılan araç vardır. 10bin de değişecek filtreyi 50bin olmuş değişmemişse vs 15bin de bakımı oşan aracı bişey olmaz şu markada bakım 20bin deyip 5bin daha yapar denirse vs vs, sürekli zor kullanım koşulları ile araç yıpranmışsa bunun dizeli lpglisi yok araç yıpranır. Kullanıcı aracını iyi tanımalı ve bakımı konusunda özenli olmalı. Ustanın da, sorunu bulma adına işini kolaylaştırmış olur böylece.

Bu Sayfayı Paylaş