LPG KABLO

2015 I20 Aracıma Ses Sistemi Güncellemesi

'Ses ve Görüntü Sistemleri' forumunda BKeremK tarafından 19 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. BKeremK

BKeremK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Batuhan Kutoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Merhabalar. Ben 1 ay önce ses sistemi yaptırdım. Elimde önceden kalma bir amfi olduğu için onu kullandım. Arka kapılara hoparlör taktırmak istemediğim için pandizotun üstüne 2 adet Soundmax m69k 250w hoparlör taktırdım. Yanına ise JBL 1000w bass taktırdım. Elimdeki amfi ise Sony Xplod XM-SD14X. Özellikleri şu şekilde: https://www.sony.com.tr/electronics...ent-in-car-amplifiers/xm-sd14x/specifications

Aracımın arka pandizot kısmına hoparlör yapılınca ön kapılardaki aracın kendi hoparlörleri biraz etkisiz kaldığı için ön kapılara da amfi eğer kaldırıyorsa uyumlu bir çift hoparlör almak istiyorum. Amfim ekstra hoparlöre uyumlu olur mu ? Çünkü amfinin çıkış yerlerinin hepsi dolu durumda. Eğer kaldırırsa kaç watt ve ne almamı tavsiye edersiniz?
    Fotoğraf bana ait değil fakat benim amfimle aynı. Benim amfimde de vidası takılı olmayan 2 yer boş sadece. Geri kalanı kullanılıyor.

Diğer bir sorum da, 2015 i20 jump kasa araçlarında arka kapı içlerinde hoparlör olmadığı için önden çıkacak hoparlörleri de arka kapı içlerine takmak istiyorum. Onları amfiye bağlamayacağım. Onun yerine ön kapıdaki orijinal tesisatı arkaya uzatıp o şekilde halledeceğim.
    Bu kombinasyonla bir sıkıntı yaşar mıyım? Amfilerden pek anlamadığım için çok soru sormuş olabilirim o yüzden kusura bakmayın.

Teşekkürler.

2. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Amfiniz çok sağlam bir amfi değil,yıllar önce bende 1 takım mid ve 30 cm pioneer champion serisi (300w rms) bass ile kullanmıştım. Öncelikle amfinizi değiştirin.

Daha sonrasında hoparlörleri girdiğiniz kanala,1 takım daha hoparlör girişi yapabilirsiniz. (ohm düşecektir,bu yüzden sony amfi kendini korumaya alır isterseniz yine de bir deneyin).. Çalışmazsa mecbur yeni amfi alınacak :)

<<bülent>> ve BKeremK bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    woofer için bir mono amfi ilavesi yapılabilir.
    mevcut amfinin 4 çıkışı 4 hoparlör için kullanılır. ama teybinizdeki RCA çıkışları kaç adet ona bakmak lazım.

BKeremK bunu beğendi.
  4. BKeremK

BKeremK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Batuhan Kutoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Peki şuanki amfime deneyebileceğim 2 tane daha hoparlör önerebilir misiniz, kaç w olmalı? Amfimin bunları çalıştırmaması durumunda bu seti çalıştırabilecek hangi amfiyi almalıyım?

5. BKeremK

BKeremK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Batuhan Kutoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Çok anlamadığım için soruyorum da, 4 çıkışı dediğiniz yer fotoğraftaki soldaki çıkışlar mı? Aracımın kendi multimedya sistemi(dokunmatik değil) olduğu için RCA çıkışı yok ve dönüştürücü takıldı.

6. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Arka coax. hoparlörlerinle bir olsun diye Soundmax SX - EG6 bu ürünü kullanmanı öneririm. Kendim kullanıp dinlemedim ama şuan piyasada en çok satılan marka SoundMax..

amfi olarak en uygun fiyatlı şu ürünü tavsiye ederim , daha önce kullandım gayet sağlıklı ve uygun fiyatlı..
    https://urun.gittigidiyor.com/otomo...watt-4kanal-arac-jameson-usa-6004-a-370879754

BKeremK bunu beğendi.
  7. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    4 kanal amfi stereo amfi olarak tabir edilir. 2 kanal köprüleme yapılarak subwoofer bağlanır. 2 kanala da hoparlör - mid bağlanır.
    mono amfi tek kanaldır ister köprüleme,ister direk olarak kullanılır sadece subwoofer bağlanır.

senin aracında tek RCA olduğu için amfiden-amfiye rca köprüleme yapılarak çift amfi çalıştırılabilir.

8. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    fotodaki amfide:
    en sağdakiler zaten elektrik girişi. onun solundaki eksik vidalı yer de sanırım 3 ve 4. kanal. bunlar köprülenip (yani 3. kanalın artısı ile 4. kanalın eksisi) woofer beslenebilir. bu durumda 3. ve 4. kanal tek kanal olarak işlev görür. ama wooferı beslemek için zaten fazladan güe ihtiyaç olur. zaten eksik vidaların olduğu yerde çizgiyle belirtilmiş köprü.

en soldakiler de 1. ve 2. kanal. bunlar da zaten sizin arkaya taktığınız hoparlörlere gider.

9. BKeremK

BKeremK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Batuhan Kutoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Evet woofer o şekilde bağlı benim de. Soldaki hoparlörlerin olduğu çıkışlara paralel olarak 290w 2 tane daha hoparlör bağlarsam ses şiddeti azalır veya kaldımaz değil mi?

Öneriniz için teşekkür ederim. Fiyat olarak biraz daha düşük bir amfi var mı peki çok da kötü olmayan?

10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sizin yazdığınız 290 watt peak değeri. her hoparlörün bir de RMS gücü vardır. amfinin seçimi bu değere göre yapılmalıdır.

amfinin her bir kanalının RMS ne kadar güç ürettiği belli. her bir kanal 50 watt nominal güç veriyor.

siz 2 kanalı 4 hoparlöre verdiğinizde bu güç yarıya düşecek. aslında bu güç de düşük sayılmaz. 25 watt rms kapalı bir mekanda çok ses verir.

amfinin kaldırmaması ısınmasıyla ilgilidir. amfi ısınınca kendini korumaya alır, ya da korumaya alamazsa yanar. ama amfiyi yeterince soğutursanız gücünün çoğunu kullanabilir. amfi çok ısınıyorsa ve kapanıyorsa amfinin gain ayarlarından gücünü kısmak gerekir. bu şekilde çalışması da mümkün. ama o zaman gücü aha da düşecektir.

<<bülent>>, BKeremK ve erhancakmakk bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş