LPG KABLO

2015 Elentra Yedek Su Tankından Radyatordeki Eksilen Suyu Tamamlamıyor.

'Sohbet' forumunda naci.ozmen4179 tarafından 21 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. naci.ozmen4179

naci.ozmen4179 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    naci özmen
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    radyatorde eksilen suyu yedek tanktan tamamlamıyor. arabam 20 bin km de hortum tıkalı degil. radyator kapagı yeni.
    baska formda araştırdım. birinin başına gelmiş. özetle ana bayi koreye kadar sormuş genleşme tankından su almaz. sadece sıkışan basınçlı suyu havayı tankına aktarır cevabını almışlar.
    bu konuda bilgi sahibi olan varmı. ( 2015 model elentra )

bu konuda 2012-2015 model elentrası olup deneyip form yazabilecek arkadaş varmı acaba.

2. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Mantıken su deposu yukarıda alması gerekir diye düşünüyorum. İkincisi doğru su ısınınca hacmi artar onun için genleşme kabı var yani su genleşme kabına girip çıkar. Aynı şekilde oluşan buhar da genleşme kabından dışarı atılır.

Aracı alalı 3 sene geçti. Bakımda filan suyuna baktılar. Ben kapalı sistem zannettiğim için hiç bakmadım.

Birde şu mantıkla düşünülebilir. Şimdi bu araçların radyatör kapağını sıcakken açmayı bize tavsiye etmiyorlar. Çünkü fışkırır ve yanabiliriz. Neyse eğer basınç oluşuyor ise tekrar bu beni kapalı sistem gibi düşünmeye itiyor. Arada tek taraflı geçişe izin veren bir kapakçık olabilir veya genleşme kabının yukarıda olmasından basınç olabilir. Anlamanın basit bir yolu var ama uyarayım antifiriz sağlığa oldukça zararlı. Ayrıca aracın aksamları içinde zararlı. Neyse yolu şu genleşme kabının taşma için bir deliği var o kapatılır ve radyatör kapağı açık iken genleşme kabına basınçlı hava verilir. (Balon üfler gibi) Eğer radyatör kapağından su geliyor ise açık sistemdir değilse korelilerin dediği gibidir.

3. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC

6.30 dan sonra anlatmış yani sıcakken basınç arttığı için genleşme kabına sıvının fazla kısmını boşaltıyor soğuduğu zaman da tekrar içine çekiyor.

Basit bir mantık var. Genleşme kabından su almıyorsa neden genleşme kabı var diye. Sadece demişlerse böyle bir şey radyatöre radyatör kapağı ile su konulması içindir. Çünkü içinde suyu eksik olan radyatörü genleşme kabından doldurmaya çalışmak sağlıklı değildir. Motor soğuk iken havası alınarak radyatör kapağı üzerinden doldurmak gerekir. İçinde eğer hava varsa motor soğuk olduğu için bu hava motor ısınana kadar motorda kalır.

Bu Sayfayı Paylaş