LPG KABLO

2015 Audi A3 1.6 Tdi Attraction Led+cam Tavan

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda otomobilibo tarafından 7 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. otomobilibo

otomobilibo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    İBRAHİM ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Arkadaşlar merhaba;
    Sizlere dilim döndüğünde şu an sahip olduğum ve daha önce sahip olduğum bazı araçların artı ve eksi ' lerini anlatmaya çalışacağım. Belki sizlere fikir olur,aklınızdaki bazı soru işaretlerini gidermiş olurum.

Arkadaşlar açıklamada yazdığım araç şu an 89,000km'de ve aracı 40,000km'de arkadaşımdan aldım. İkinci el işi yaptığım içinde 10,000km'de almıştık aracı.

49,000km gibi bir tecrübem oldu.

Otomobil işi yaptığım için 3 premium markanın 3 ünüde 1 er hafta ortalama 800km ile 2000km aralığında test ettim. Baktığım araçlar a180 cdi, 118d ve a3 1.6 d'idi.

Mercedesin süspansiyon ve iç mekanın dar olması benim için negatifti. 109hp lik 1.5 cdi makine maalesef çok hantal kalıyordu. Son olarak beni bu araçtan caydıran sebeplerden en büyüğü sayılır bu araca,servis maliyetlerinin ortalama a3 den %70-%80 yuksek olması beni uzaklaştırdı. Bu arada en az yakan alternatıfte buydu. Amg nin sportif görüntüsüne gittim geldim ama dediğim gibi test aşamasında araçta dijital klima olmaması yine en büyük dezaantajlardan biriydi.

1 serisini açıkçası çok çok detaylı inceleyip kurcalayamadım ama bmw nin açıkçası servisinden korktum,ayrıca ustaların ortak fikrinin 3 silindirden uzak dur demesi beni resmen uzaklaştırdı. Yakıt konusunda aracın kullanım tarzına gore servıse cagırması ve 8ileri zf şanzumanın arıza yapma olasılığı (3 alternatıf arasındakı en saglam şanzuman) benı korkuttu.

Gelelim A3'e. İçi diğerlerinden çok daha geniş,malzeme kalitesi özellikle a180 den kat be kat yukarıda. Servis maliyetleri 1 in ve A nın neredeyse %60-65 seviyelerinde. Maalesef sık arıza yapan bir şanzuman fakat A dan daha kaliteli geçişleri var 1 serisi ile arasında bir fark göremedim. (1in geçişleri biraz daha sert,a3 gibi naif değil biraz hissettiriyor ama açıkçası bir çok kişinin hosuna gidebilecek cinste) Yakıt maalesef 2 alternatiftende yüksek fakat performans özellikle A serisinden çok daha iyi. Bagaj konusunda a serisi 341lt (clio 300lt), 1 serisi 360lt,a3 380lt. Ayrıca yukleme eşiği olarak a3 bir adım öndeydi. Yol tutuş konusunda emanet araçlar olduğu için kıyas edemeyeceğim belki ama amg nin arkadan bırakma gibi kötü bir yönü var maalesef. Ses sistemi emin olun 2 kat daha iyi diğerlerinden. Arka diz mesafesi daha iyi.

Gelelim eksilerine; mekatronik maalesef problem bu araçta ama servis bakımlı bir araca sahip iseniz iyi niyet bir çok konuda olduğu gibi şanzumandada çok ciddi yardımcı oluyor. Soğuk havalarda gıcırtı sesi var 2 ayda bir aracın altına komple gres basıyorum,yaz aylarında hiç bir şekilde ses yok.
    Sormak istediğiniz soruları seve seve cevaplayabilirim.
    Teşekkürler.

Sevra, koreci, Hakaco ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    hayırlı olsun.maşallah
    arkadan hiç foto.su yok

3. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Maşallah güle güle kullanın.

4. otomobilibo

otomobilibo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    İBRAHİM ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Teşekkürler.
    Buyurun :)

gogo46 bunu beğendi.
  5. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Hayırlı olsun,
    Bmw'nin şanzımanı bozulunca parayla bile yaptıramıyorsunuz, ikinci el Bmw'ye karşıyım ben. Hiç değilse garantisi devam eden alınmalı.
    Mercedes'in yeni nesil arabalarını sevmiyorum zaten.
    Eniştenin aracının Dsg'sini iyi niyet adı altında 450 liraya yapmış servis. Dışarıda da 2500 civarına yapıyorlarmış.

6. otomobilibo

otomobilibo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    İBRAHİM ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    çok dogru. superb mızde basımıza geldı. parca ucretsız ıscılıgın sadece %35 ini aldılar. ama dısarıdada yaklasık 4 cıvarlarını buluyor maalesef

7. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Ben hiç yaptırmadım çok bilmiyorum ama,
    Bu parçayı kullanıyorlarmış, ortalama 500-600 de işçilik alıyorlarmış.
    Kuzenin Bmw şanzımanına 10bin harcadı yine de olmadı.

https://www.onlineyedekparca.com/ur...9Z4e0hqC-J4a0qpESEL0I2179UJ2HZ38aAlaAEALw_wcB

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. otomobilibo

otomobilibo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    İBRAHİM ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Benzinlinin gözünü seveyim. benzınlıde bozulmuyor ama dizelde maalesef cabuk arıza verıyor

9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    nası bozulmuyor, 20-30 bin kmde kavraması titremekten değişen 1,2 jettalar, 1,4 golfler piyasada bolca bulunuyor.

10. otomobilibo

otomobilibo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    İBRAHİM ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Üstad 1.2 tsi ve 1.4 tsi dizele (özellikle 1.6 tdi) nazaran cok daha fazla bozuyor. 2011 ile 2013 yılları arasında dogus oto kartal/esenyurtta personeldım. ortalama 1.2 ve 1.4 tsi ler (160lıklar haric) edc ve dct lerle aynı oranda arıza yapıyor ama maalesef 1.4 tsi 160lıklar ve 1.6 tdi lar çok daha fazla arıza yapıyor.

Halil bunu beğendi.
  11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    belki tork yüksekliği nedeniyle falan daha fazla arıza veriyor olabilir ama benzinlide bozulmuyor demek doğru değil.

ben de son 2 arabamı alırken dsgli bir vw alıp almamak konusunda çok kararsız kaldım. şirkette polo, jetta ve passat kullanıyorum, yani kullanımı güzel ama herhangi bir DSG için "arıza yapmaz" hükmünün verilemeyeceğini anladım.

hatta kullanım kaynaklıdır, ya da istanbul trafiğinden kaynaklıdır diye düşünüyordum ama yakın çevremde gayet usta sürücülerin 20-30 bin kmde DSG kavraması değiştirdiğini görünce: arıza yapacağını göze alıp öyle almak lazım diye düşünüyorum. arıza yapmazsa piyango gibi oluyor :cool:

Köksal bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş