LPG KABLO

2011 Elantra Yol Tutuş Sorunu

'Elantra Forum - Club (MD/UD; 2010–2015)' forumunda elantra07 tarafından 1 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

1. sarikaya

sarikaya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    rafet sarıkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    arkadaşlar geçen hafta benim aracın arka helezon ve amortisör leri konya öntur servisinde değişti önler yanlış geldiği bilgisi verildi
    iki hafta içindede önler değişeçek kısmetse yalnız arkalar biraz sertleşmiş gibi geldi bakalım önler de takılınca ne olacak bilmiyorum yalnız ne yaparsanız yapın sorun gitmiyor oda bağımsız süspansiyon olmadığından kaynaklanıyor.

2. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    2013 vu üstü Elantralar sizin araciniza takilan amortisör ve yaylarla satışa sunuluyor. Ne hikmetse Hyundai bu suspansiyon sistemini rayina otutturamadi.

3. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bağımsız olsa sıkıntı olmayacak ama inatla torsiyonlu yapıyor adamlar.

4. pasaoglu

pasaoglu Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    225
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Esp li arabanın arkayı attığını ilk defa burda duydum. Esp li Eralarda durum nasıl acaba?

5. tkcabin

tkcabin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    57
    Ad Soyad:
    HASAN ÖZDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Esp li araba arkayı atmaz diye bişey yok esp araç arkayı attığı zaman toparlaması için bir sistem

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. pasaoglu

pasaoglu Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    225
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Yorumlarda arkayı savuruyor yazmışlar benim savurmadan anladığım spin atmak belki burda bi anlam kargaşası olmuştur. Bikaç derece attıktan sonra topluyorsa çok sıkıntı yok. Bmw ve Mercedeste de durum böyle zaten ama çok ufak açılarda salar gibi yapıp tutuyor. Arka çeker olduğu için diye düşünüyordum ben onu, mesela Passatın espsini ciddi şekilde test ettik en ufak bir salma yoktu arkayı.

7. tkcabin

tkcabin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    57
    Ad Soyad:
    HASAN ÖZDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam evet bir anlam kargaşası olmuş ama savurmakla spin atmak aynı şey değil

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Esp test by Can Başel :D

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. pasaoglu

pasaoglu Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    225
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    orda da videoyu çeken benim :)
    Açtım yeniden izledim fena yol tutuyomuş makine :D

10. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Ondeki arkadas cok daralmis ama :D

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. kozturk

kozturk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    KERİM ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL

ben aracı 2013 eylülünde sıfır aldım. yüksek hızlara çıkmaya gerek yok, örneğin istanbulda bilenler bilir, tat kulelerinin önünden balmumcu beşiltaşa dönerken 30-40 la viraja girsen bile arabanın arkası rahatsız edici derecede havada geziyor gibi oluyor. virajlarda bizim yavaşlamamız için konulan o hafif yüksek beyaz şeritlerin üzerinden geçerken (tırtır yapan) arabanın arkası her an kayacakmış hissi veriyor. bazen düşünüyorum ama bu araba gerçektende ruhsatta yazdığı gibi 1285 kg mu. ama şunu söyleyeyim. bu bir his. hiç kaymadım. araç şu an 9000 km de. bunu onlarca kez yaşadım. ne zaman virajlarda o çizgileri görsem tedirgin oluyorum. yerde mıcır olsa tutar mı bilmiyorum. 100-120 ile mıcıra girdiğinde tutunabileceğine açıkcası inanmıyorum. araç 2013 elantra otomatik. lastikler hankook.

demekki benim araçtada bahsi geçen eski süspansiyonlardan var

12. akkayat

akkayat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    77
    Ad Soyad:
    Erdem Akkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Benim Elantra yı "0" 2013 ekimde aldım bende savrulma hissi 1 kere oldu oda cok keskin viraja hızlı girmiştim..sonrası bir sorun yaşamadım..arabadan arabaya bu kadar değişiklik gösterirmi?? ilginc

13. DoganCanDemir

DoganCanDemir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad Soyad:
    Doğan Can Demir
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Bence hyundai araclarin cogunda var bu sorun gecen bi iki arkadasim da dedi i20 elantra gordum onunda arkasi atiyo sende de oluyor her halde hyundaide kronik bi skinti bu diyolar ama i30 da bu yok kullananlarda oyle soyluyor bende kullandim yoktu onda bagimsiz suspansiyon olmasi onu ayiriyor tabi otekilerden ben dediginiz o tirtiklara Izmir de gazemir bornova ayrimi var yesil dere yolu ustunde yokus asagiya donerek ana yola giriyorsun o beyaz tirtiklar cok kotu attiriyor arkayi cok korkuyorum sola kacirim kaldirima cikcam diye arabalar solumdan akip gidiyor biz 30 la gidiyoruz buda bi yerde koyuyor insana

HTC One cihazımdan gönderildi

14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    değerli arkadaşlar çok iyi bir sürüşe sahip değilim ve asla olamayacağım ama kendi kanaatimce yol tutuşu problemi otomobilin yol tutuş karakteristiğinden ziyade sürücünün yaptığı hatalardan kaynaklanır şimdi bana kızacaksınız belki ama öyle:)

Eğer otomobilde bir yol tutuşu sıkıntısı aranacak ise ilk olarak kullanılan lastiklerden başlamalısınız, sırt yanak esnekliği yapısı hatta otomobilinizin sevdiği hava basıncı ön ve arkada farklı şekilde bile olabilir

her otomobilin belli bir limiti vardır eğer limitleri doğru kavrayıp tekerleklerden, direksiyondan elinizde gelen hisleri ve koltuktan sırtınıza ve poponuza gelen hisleri doğru tepkilere çevirerek kullandığınız otomobil ile kaymaya ve savurmaya ramak kalacak tarzda sürebiliyor iseniz işte o limittir fazlası zarardır ve aynı otomobil ile birimizin 60km ile döndüğü dar tümsekli bir virajı bir başkası 70km ile bir başkasıda 50km ile dönebilir, 70km ile dönen kişi sihirbaz değildir birşeyleri manipüle ediyor yada otomobilin her noktasını daha iyi hissediyordur otomobilin limiti o ortamda o virajı 70km ile dönebildiğidir.

Gelelim süspansiyona, yayların sertlikleri etkendir birşeyleri bozmadan orjinalliğini atmadan değiştiremezsiniz, sert yaylar güzeldir iyi yol tutar gel gelelim lastikleri çabuk yıpratır,

amortisörlere gelirsek iki görevi var yoldan gelen dikey gücü belli miktarda absorbe edip kalanını şasiye aktarmak buna bump diyorlar ve bunun sonrasında araç tümsekten sekip yere inerken geri çekilen tekerleği eski pozisyonuna belli bir hızda bağlı bulunduğu yay gücüne dayalı olarak geri toplatmak işte bu geri toplama işine rebound diyorlar, arka amortisör rebound yavaş olursa o bahsedilen tümsekli ve beyaz şeritli virajlarda arkanın kopması olayı olur ön tarafta olursa ön taraf viraj dışına kaçar ön ve arka dengeli olmalıdır ön taraf geç rebound arka erken rebound ise understeer denilen önden kayma olur tam tersi oversteer arkadan kaymadır, kullandığımız araçta rebound başarılı değilse lastikleri az miktarda indirmeyi deneyebiliriz ama bu yakıt tasarrufu için hoş birşey değildir benim getz ile ön lastikler 33psi arkalar 29psi geziyorum arka tarafım her şartta daha az zıplıyor

ağırlık aslında her zaman avantaj değildir mesela herhangi otomobil ile viraja hızlıca limiti aşarak çabuk direksiyon dönüşleri ile girildiğinde ağırlık arka dingile yakın ise arkadan savurur öne yakınsa önü savurur belki kulağa tuhaf gelebilir ama ağırlık tıpkı ipe bağlayıp dairesel şekilde çevirdiğimiz bir taş gibidir ipi ne kadar hızlı döndürürsek taş ipe o kadar güç uygular ve elimizde hissederiz olimpiyatlarda çekiç atanlar gibi otomobilde de viraj dönerken aracın kendi ağırlığı lastiklere yola temas gücü uygulamayı bırakıp bir süre sonra merkezkaç güç ile otomobili viraj dışına çeker bu olay ağırlık transferidir bazı yerde hafiflik bile aranır daha hafif bir araç hızlı virajları daha çabuk dönebilir ama çekiş gücü için gereken ağırlığı azdır hızlı virajda gaza yada frene dokunmaya müsade etmez, bazı otomobilde ağırlığın anlık olarak nereye bindiğini hissetmek kolaydır bazısında zordur yaylar ve amortisörler yumuşak ise zordur mesela ve zor olanına kötü otomobil derler, fakat yavaş dönüşlerde olay tam tersidir kaymayacak kadar yavaş bir hızla viraja girdiğinizde zemin şartları değişse ve kayma olacak olsa ağırlığın çok olduğu ön yada arka kısım neresi ise daha az kayar çekiş tutunması ise ağırlıkla doğru orantılıdır ancak ağır araç hızlanmada ve frenajda yere daha iyi bassa da fren ve hızlanma için daha çok mekanik güç ister.

arka süspansiyon bağımsız olunca orada bir miktar fabrikasyon camber ayarının bulunması lastiklerin dönüşlerde yere hep tam taban basması burulma kirişli bağımlı süspansiyon gibi dönüşlerdeki yan yatmalarda arka lastiklerin yan basmaması hep düz temas arkayı daha iyi yolda tutuyor ama limit aşılana kadar bundan vazgeçtiler çünki burulma kirişli bağımlı arka süspansiyon daha ucuz daha sağlam ama performansı kötü,

En güzeli her zaman sürdüğümüz otomobilin huyunu öğrenip onun suyuna gitmektir.

DoğukanGeyik bunu beğendi.
  15. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    o kadar arkası bağımsız süspansiyon olmayan araca verilmez... İlla o kadar parayı bir arabay vermek gerekiyorsa arkası bağımsız olan yol tutuşları da çok çok güzel olan bir sürü marka-model var...

İlla Hyundai diyorsan eğer arkası bağımsız olmayan Elentra yerine i20 al... En azından heçbek olduğundan ötürü arkayı atma gibi bir derdi yok :))

16. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    zaten o beyaz şeritler zaten kaymayı engellemek için değil ki... herkes o beyazların kaydınığını bildiği için kaygan bölgeye geldiğini bilen sürücü yavaşlasın diye :D

17. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Açıklamalarınız için teşekkür ederim...

Konumuza dönüp Elantra'yı baz alırsak ;

Diğer yorumlarımdada belirttiğim gibi Elantraya binip o durumu tatmayan ne denmek istendiğini kavrayamıyor malesef.

Kısaca durumu özetleyeyim ; İş ile ev arasında aynı yolda Getz aracımla gidip geliyorum, aynı tümsek, aynı çukur, aynı logar kapağından geçiyorum arka kısımda atma gibi bir his yok. Ki aynı yolda farklı araçlarlada gidip gelmiş birisi olarak en çokta 2001 Astra ile aynı düzergahta gitmişimdir.

Elantrayı ilk aldığımızda üzerinde 195/65/15 ebatlarda lastik vardı. Hafif tümsek, hafif çukur yada logar kapağından ister 30 km hızla ister 60-80 km hızlada geçsem arka kısmı Yalpa yapıyordu. Aracın sınırlayını zorlayıp nerede bıraktığını tam olarak saptamadım ama bu Yalpa yapma hususu gerçektende sürücüyü tedirgin ediyor.

Elantranın orjinal alışımlı jantlarını ve 205/55/16 lastiklerini alıp taktım. Aracın hızlanması ve direksiyonu hafifledi. Sonrasında serviste 4 yay ve amortisör değişti. Süspansiyon biraz sertleşti ama abartı edilecek biçimde olmadı elbette. Bence bu şekilde eskisine nazaran daha iyi oldu diyebilirimde.

Bu değişmlerden sonra yine aynı yolda yine aynı biçimde kullanıyorum arka kısım yine yalpa yapıyor. Bu durum benim nazarımda aracın yürür aksamından dolayı değil bi ihtimal ESP sisteminden dolayı kaynaklandığı. Çünkü düz yolda seyir edilirken hız 30 ila 120 km hızları arasında olsa dahi aynı biçimde Yalpalama yapabiliyor.

erenuzel41 bunu beğendi.
  18. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    evet problemi şimdi daha iyi anladım:) yeni hyundailerde nedense esp sorunları var:( babamdaki i30 ile e-5 otoban gibi yerlerde düz eğimsiz bir şeritte aracı kendi haline bıraktığımızda düz gidebildiğimiz 500 metre bir düzlük yok her 200-300 metrede bir direksiyon istiyor, kendi haline bırakırsak 400-500 metre yol almadan şerit değiştiriyor bu da bizi uzun yolda sürekli direksiyonu hafif sağ sol yaptığımızda yoruyor.

esp ler kayma hissettiğinde sağ veya sol fren aksamına yoldan çıkmayı aşırı savrulmayı engellemek için ayrı ayrı fren yaptırarak çalışıyor diye biliyoruz yani geleneksel kanı bu şekilde, hani arkası sağa kayarsa sağ lastikleri toplamak için sağ frenlere kendisi fren yaptırıyor yada diğer biçimde sol tarafa, ama bu benim genel kulaktan dolma bildiğim, işin gerçeğini hyundailerde esp nin nereye komut verdiğini tam olarak bilmiyorum, babamın aracı şu an periyodik bakım için serviste ve esp yazılımı şikayetimiz sebebi ile güncellenecek eğer iyileşme ve değişiklik olursa mutlaka paylaşacağım, elantra içinde bir yazılım güncelleme ile sorun çözülse güzel olurdu

diyeceğim ki bizim i30 direksiyonu düz tutsakta bir süre sonra esp çok çok hafifçe bir tarafa çektiriyor sağ veya sol karışık şekilde kafasına neresi eserse, ama esp yi off konumuna alıp devreden çıkarıncada oluyordu bu araç servisten gelsin artık deneyip göreceğiz

problemi düzeltmek için kendimizce birçok yol izlemiştik elektrikli direksiyon olduğu için sport comfort ve normal konumları var bu konumlar bir butondan ayarlanıp sertliği değiştiriyor hepsini denedik sonuç aynı idi hatta kış lastikleri taktık her 4 lastik birden yine aynı sonucu aldık hep bir tarafa doğru kaçıyordu bir miktar düz gidiyor 100 200 metre kadar sonra ufaktan ufaktan sağa yada sola kaçıyor ama yalpa yoktu, belki benzeri bir hatanın değişik sonuçları elantrada bu şekilde kendini belli ediyor olamazmı, çünki anlattıklarınız bizim yaşadığımız şeye biraz benziyor bizde yalpa yok ama sağa sola kaçma var

acaba elantrada esp arka tekerleklere dönüşlerde biraz fazla gain li davranıp sağ sol sağ sol tepki uyguluyor olabilirmi? esp yi butonundan devreden çıkarıp denemiş olmalısınız mutlaka? muhtemelen işe yaramayabilir belkide yarar.

birde bu problemde keşfettiğimiz önemli bir nokta direksiyonu tam düz tutamıyoruz tam direksiyonun sıfır denilebilecek orta noktasına getirdiğimizde sanki direksiyon çubuğunda içeride bir çentik var bir tık noktası var elle çok hafif çevirilince hissedilebiliyor, direksiyon orayı üstüne sürtüp atlıyor belki yarım milimetre kadar ufak bir çevirme ile belli ediyor kendini, bu tık noktası sebebiyle direksiyon ya yarım milimetre sağda yada solda kalıyor en ortada durmuyor. Belkide ortada durabilse bu olmayacak

19. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
  20. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Enteresan.... Düz yolda ESP nin devreye girmesi yada ESP şüphesi...

Bu Sayfayı Paylaş