LPG KABLO

2011 Elantra Yol Tutuş Sorunu

'Elantra Forum - Club (MD/UD; 2010–2015)' forumunda elantra07 tarafından 1 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

1. cafy

cafy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    CAFER Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    66-YOZGAT
    Valla onu bende anlamadım.Şikayetiniz varmı araçtan diye sordular bende anlattım durumu bakım bitiminde amortisörleri değiştireceklerini söylediler. Arkayı bırakması bozuk satıhlı yollarda arkanın kayma hissi falan tek tek izah ettim ama bu 3. gidişimdi. Herhalde bıktılar benden :)
    Şaka bi tarafa eğer gerekli görmeseler garantiden bir vida bile değiştirmezler ki adamların yapacağı masraf 1000tl yi geçecek.İnşaallah hayırlısı olur cumartesiyi bekleyip görecez.

2. ghostdisco

ghostdisco Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    MEHMET B.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Burdaki arkadaşların hepsi servise gidip konuşmuşlar. hiç teknik bilgiye sahip değiller. bende 2012 mode plus var. araçtaki kuyruk atma olayı benim aracımda da var ve aynen devam ediyor. ilk önce torsiyon çubuğu ile bağımsız arasındaki farkları bilen varmı arkadaşlar. bağımsız süspansiyonlu araçlarda arka tekerlekler hızlandıkça tekerle üst tarafından içe doğru eğilme yapar buda yüksek süratlerde yol tutuşunu arttırır. torsiyonda ise aracın arka lastikleri herzaman için içe doğru eğiktir. bunun sonucundada araç düşük ve yüksek hızlarda daha iyi yol tutuşuna sahiptir. bu kuyruk atmasının sebebi ise hyundai araçlarının genelinin süspansiyonlarının yumuşak olmasından kaynaklı. ve ayrıca tek sebebide bu değil elentranın getirmiş oluduğu bu torsiyon zımbırtısında sebebi var. ve araç arka tabla fişeklerinden dolayıda sağa sola esnemeyi fazla yapıyor yani fişeklerin yumuşak olması çukura girdiğiniz zaman kuyruk atma hissi veriyor. diğer arkadaşlar alt takımları değiştirmişler sorun çözülmüş doğrudur. banada servis aynı şeyi söyledi ve aracım şuan 8000 de ve ben herhangi bir onarım veya tamirat işi içime sinmediğinden böyle bir değişime girişmiyorum. ben max bu araçla 210 km hız yaptım ve ankara çevre yolunda araç sallıyor ama izindende çıkmıyor. Bende direksiyon sağa yatma sorunuda vardı yazılım attılar rot ayarı yaptılar olmadı. sanayide kendi ustama gösterdim daha ben sorunu söylemeden durumu kendi izah etti ve bu çok basit bi sorun sen tekrar böyle bin rahatsız olursan yaparım paranıda almam dedi. direksiyon sertliği yumuşaklığı ise arkadaşlar bu elektrik destekli bir direksiyondur. araç en ufak hareketi bile algılıyor. ilk aldığım dönemler çok kaza atlattım ama şimdi alıştım. aracım 7-8 ay içerisinde bi okadarda servise götürdüm bu nedenlerden dolayı. Ama şunuda söylemeden geçemiycem arkadaşlar eğer süspansiyon sisteminde değiştirmeler yapınca banada bu konuda ne işlemler yapıldığıyla ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim. ve servisten detaylı bilgi isteyin eski süspansiyon ile yenisi arasındaki farkı sorun

onurforces bunu beğendi.
  3. ghostdisco

ghostdisco Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    MEHMET B.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Evet arkadaslar pazartesi gunu itibari ile araci serviste komple alttakimi degistirtirmek icin biraktim bunun yaninda direksiyon zemberek ide değişecek. Araci cuma gunu teslim edicekler insallah tamir edelim derken baska sikintilar cikmaz

4. Orhan

Orhan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    135
    Ad Soyad:
    Beyaz_MeLegiM
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    İnsallah Sizlerden Bilgi Bekliyoruz Mutlaka Eski Parça İle Değişen Parçaların Resimlerini Çekmenizi Rica Ediyoruz. Birde Aradaki Farkı Sorarsanız Seviniriz. ?

5. ghostdisco

ghostdisco Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    MEHMET B.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    ben bu durumu konuştum. garanti uzmanı parçaların garantiden değiştiği için paketlenip fabrikaya gittiğini söyledi. garanti uzmanınada sinir olmadım değil açıkçası. bazı forumlarda okuduğum kadarıyla ve burdada okumuştum sanıyorum. süspansiyon sistemini değiştirince savrulma kayboldu diye. garanti uzmanıda bunun piskolejik olucağını herhangi bir fark olmuycağını ama %98 olumlu sonuç verdiğini söyledi. ben bu yorumlara istinaden cesaret edip değişim kararı istedim bakalım sonuç nasıl sonuçlanacak ve aracı alır almazda uzun yola gitme gibi bir durum var inşallah sakat bir durumla karşılaşmam.

6. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Aslında değişim yapılırken araç başında durabilsek gerçekten değiştirip değiştirmediklerine bakabiliriz.

7. ghostdisco

ghostdisco Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    MEHMET B.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    o hıyarlığı yaparlarmı bilmem. e benim için problem değil. aynı sorundan dolayı 3-4 defa götürdükden sonra seve seve değişim yada iade yapıcaklar. değiştirmezlersede mahkeme yolu. bunun emsalleri var arkadaşlar. bakın herkes susarsa bu böyle devam eder. sonuç olarak siz masraf yapsanız bile kazandığınız zaman karşı taraf bu masrafları ödüyor

8. kankiii

kankiii Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    99
    Ad Soyad:
    oğuzhan
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    evet arkadaşlar 9 sayfalık bu başlığı bende bir elantra kullanıcısı olarak sabırla ve hayretle okudum elantranın sert süspansiyonundan şikayet olan da var.. bunun yanında yumuşak olduğu için yolda tutunma sorunlarını yazanlar da var. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyecem olmiyacak şimdi benim arabamın süspansiyonu yumuşaksa neden bir kasis yada çukura girdiğimde direksiyon elimde kalacakmış gibi sarsıntı vuruntu yapıyor ? sert ise eğer neden araç savruluyor? ben açıkçası 2 yıla yakın süredir elantramı kullanıyorum arka tarafını kaydırma yada savrulma gibi hiç şikayetim olmadı . ancaaaaak çukur ve kasislerden geçerken canımdam can gidiyor o ne ses o ne sarsıntı arkadaş ya bence en büyük sorun budur. savrulmayı herkez kabul etmeyebilir ama bu son yazdığım herkezin sorunu bunu çözelim bence

9. ghostdisco

ghostdisco Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    MEHMET B.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    benim kadar bukadr çok servise gidende olmamış. yarın aracımı inşallah alıcam. bugün başka bir kaynaktan aldığım habere göre 250000 tl lik bir jipn parçalarını değiştirirken 2. el takmışlar. bende çok korkmaya başladım benim aracada bu şekilde parça takarlarmı diye nasıl anlıycaz. sonuçta alt takım ve ankarada yağmur yağıyo test sürüşüne çıktık o yüzden kirlendi filan gibilerinden olurmu acaba

10. agun35

agun35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    a gun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Merhaba herkezin söylediği doğru bence bu arabada hem yumşaklık hem sertlik var. Şöyleki yumuşak çünkü arabada 5 kişiydik köprü altlarındaki asvalt ekleri oluyor aradan 70 ,80 km hızla geçerken amotisörler küt diye vurdu burdan daha önceki arabamla çokdaha hızlı geçişler yapmıştım ama böyle olmamıştı.Arabanın amortisörleri sert şöyleki sizinde belirtdiğiniz gibi tümseklerden geçerken zıplatıyor sanki lastiklerin havası çok fazlaymış gibi bi his tabi bu zıplatma virajdaysanız arkanın atmasına arabanın çizgisinden çıkmasına sebep veriyor ve siz ister istemez direksiyona daha sıkı sarılıp arabayı rotasında tutmaya çalışıyorsunuz dolayısıyla arabayla senin aranda bi güvensizlik oluşuyor. Bu dediklerim arabanın düz yolda rotasını kaybetmesi değil 195 km hız yaptım araba yola yapışıyo güvensizlik de vermiyor.Bilmiyorum anlatabildim mi ama bence bütün arkadaşların yazdıkları doğru ancak anlayış anlatış ve buraya aktarış farklılıkları var sadece. Saygılar.

11. ghostdisco

ghostdisco Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    MEHMET B.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    evet arkadaşlar merhaba şuanda ata Hyundai servisindeyim aracımın alt takımını komple değiştirmişler. resimlerini çektim en kısa sürede yükleyeceğim . araca yan sanayi veya kullanılmış takıyormusunuz diye sordum abi bi yay ve amartisör için servis bu riski göze almaz bunun sonucunda servis kapatlır dediler. ama ben yinde sanayide ustaya göstericem tabiki. şuanda aracımın direksiyonu komple sökülmüş durumda eps kontrolü yapmaktalar sorunu bulmaya çalışıyorlar. akşama teslim ediceklerini söylediler. tabi eps arızalı çıkarsa araç tahminime göre 1 hafta daha burda kalabilir. çünkü pahalı bir parça olduğunu söylediler. ilerleyen zamanlarda almış olduğum bilgileri sizinle paylaşacağım ve parça listesinide alabilirsem sizinle paylaşıcam resmini yine.

12. ghostdisco

ghostdisco Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    MEHMET B.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    hala servisteyim aracın eps si değişecek. garantiden söylendi. alt takımın değiştiğini söylemiştim biraz önce test etme şansın oldu biraz sertleşmiş. güçlendirilmiş süspansiyon ve yay diye söylediler ve yukardaki elantralarıda kendi çapımda denetledim aynı olmuş. ama şunu farkettim sağ teker çukura girdiğinde tak diye bir ses çıkarttı yanımda ustada vardı amartisörün kafası çıkarttı dedi ve problem olmadığını söyledi bakalım akşam yola gidicem uzun yol testtinde daha net anlarım umarım. benim aracım Hyundai atada alt takımda değişim yapılan 3. araçmış buda bir dip not arkadaşlar. gelişmelerden sizi haberdar ederim

13. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Bu yazıları okudukça elantra nasıl bir üretimden geçmiş diye merak ediyorum. Bir önceki elantra arıza yapmamakla ünlü bir sonraki sorun makinesi sanki.

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

14. ftamirci

ftamirci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Faruk Tamirci
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    kardeş bendede daha önce 2004 elantra vardı. yeni elantraya sorun makinası demeyelimde istersen halledilebilecek ufak sorunları olan diyelim. sen sanırım diğer araç forumlarını hiç okumuyorsun. bizdeki basit sorunlar onlarınkinin yanında devede kulak kalır.

15. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Diğer forumlara bakıyorum tabi elantra daki sorunlar hani tornavida ile duzeltilir deriz ya o tarzda yani atla deve değil hani insignia nin turbo bozması vw nin dgs bombası vs. Vs. Benim eleştiriler hyundainin kendisine biraz acelemi ettiler aracı bantdan indirirken acaba. Accent dede bi ara boya sıkıntısı vardı o da hızlı üretimden demislrdi.

16. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Hani + olarak ben eski ve yeni elantralar arasında kıyaslama yaptim

17. ftamirci

ftamirci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Faruk Tamirci
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    evet eski elantranın özellikle kasası bence daha sağlamdı. yol tutuş daha iyiydi, tabi eskisinin yenisine göre daha ağır olmasındanda olabilir.

18. ghostdisco

ghostdisco Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    MEHMET B.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    arkadaşlar değişen parçaların resimlerini yüklüyorum

19. agun35

agun35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    a gun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Arkadaşlar konu kapandımı yoksa sorunlarını hallettimi benim aracımında amortisörlerini değiştirdiler garantiden geliştirilmiş diye ama başka servis yok öylebirşey diyor arabaya ilk bindiğimde sanki biraz daha iyi gibi gelmişti fakat tamamen pisikolejik aynı sorun yani arkayı salma diye tabir ettiğimiz savurma var hatta bugün bir viraja biraz sert girdim arka bir tarafa ön bir tarafa gitti tabi bilerek girdiğim için temkinliydim zaten esp de devreye girdi.direksiyonumda da herkezin sorunu yada anlatımı hissiyatı farklı olabilir ama benimki yüksek hızda sertleşiyor fakat yukarıda ortada biryerde sanki bir boşluk oluşuyor arabayı yolda tutmak için sağa sola kuvvet uygulamak zorunda kalıyorum buda insanı çok ama çok yoruyor.bugünlerde periyodik bakıma götürücem tekrar sorunları söylicem bakalım ne diyecekler.Saygılar

20. DoganCanDemir

DoganCanDemir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad Soyad:
    Doğan Can Demir
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Ayni seyler benim blue da da var herkeste var hatta abi arabayi cok yuksek yapmislar bence ondan da olabilir bu dedigin hizli giderken bosluk olmasi benide sinir ediyor serittem tasmamak icim cok caba gosteriyorum ama bir saga bir sola gidiyor i30 kisindaki butun hyundaileri nedense yol tutus konusunda konfor konusunda seven pek yok gecen biri bana diyo i20 gordum abi yolda durmuyo sende de butun hyundailerde var bu sorun galiba diyo

HTC One cihazımdan gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş