LPG KABLO

2011 Elantra Ateşleme Bobini Kararsız Kaldım

'Elantra Forum - Club' forumunda Fgocmen tarafından 12 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. ygökkaplan

ygökkaplan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Yusuf Gökkaplan
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Evet hocam çelik, lpg ye dayanıklı dediler. Bu araçlar lpg yi sevmiyor ondan böyle oluyor daha önce de bir kaç kez geldi dediler.
    İşin garip tarafı araba ısındığında yapmıyor. İlk çalıştığında daha çok oluyor. Sonra hissedilmiyor. Eğer bobin olsa sürekli yapmaz mı? Sizdeki sorun sürekli mi oluyordu yoksa gün içerisinde belirli bir zamanda mı? Aynı zamanda bobinleri çıkardığımızda ateşleme sesi net duyuluyor mu?

2. ygökkaplan

ygökkaplan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Yusuf Gökkaplan
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Hocam videolardaki gibi kontrol sağladım, 4 numaralı bobin ateşleme yapmıyordu. Fethiye'de orijinal bobini 150 tl ye aldım değiştirdim. Tekleme sorunu gitti. Tamirciye kalsak subaplar gitmişti ve bir dünya masraf vardı.

3. Fgocmen

Fgocmen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    390
    Ad Soyad:
    Fatih GÖÇMEN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Subaplar işçilik buji yakılan yakıt zaman kaybı derken 2000 tl yi gecicekti sonra düzelmese duruma göre bakıcaktı yada en son bu modeller böyle deyip başından salacaktı. En azından Bu Şekilde düzelmese bile giden 150tL niz olurdu

Sorunun Düzelmesine sevindim İnşallah bir daha yapmaz yakıt durumunu kontrol edebildiniz mi ben bobin değişiminden sonra Aytemizden 2.70 Tl 38 Lt aldım seşir içi 333km gitti ikinci sefer Opetten aldım 3.01 Tl den 41 lt henüz daha iki isık yanıyor ve 250 km 100 km daha gitse bana yeter :)

4. ygökkaplan

ygökkaplan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Yusuf Gökkaplan
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Hocam daha yeni ölçme fırsatı buldum. 280 km ışık yanıp sönmeye başladı. Zannımca 30 km ancak yapar. 2,87 den 35 lt civarı almıştı. Tabi lpg zırt bırt değiştiği için takip edemiyoruz ki.
    Takribi hocam şehir içi 0,30-0,33 arası uzun yolda 0,25 gibi. Bir sonraki bakıma iridyum alıp denemek lazım.

5. m_tech

m_tech Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Aynı sorun bende vardı, gazdayken klima açıkken daha çok yapıyordu bildiğin sallıyordu. Gittim ustaya anlattım durumu hatta videoları izlettim yoksa ustanın da aklına gelmedi neden olduğu. Bobin değiştirdim düzeldi. Allah razı olsun en ufak detayına kadar vermişsin. Bobin i mando marka aldım 125 tl ye.

6. m_tech

m_tech Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    İridyum buji takmak istediğimi söyledim 2 hyundai Ustası da daha önce elantraya takmadık dedi. Bu bujilerin hepsi standart mı yoksa kodu falan mı var. Herhangi ngk laserline iridyum lpg buji alsam işimi görür mü

7. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Araçta lpg varsa ngk nin iridyum lpg için bujisi var ondan tavsiye ederim bu bujilerde numara vardır sanırım 5 e kadar olması lazim lpg no1 no2 gibi aracın buji koduna gore hangi numara lpg bujisini kullanmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ngknin sitesinden bulabilirsiniz kodunu

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. 97 elantra

97 elantra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    TALAT AKÇA
    Yaşadığınız Şehir:
    18-ÇANKIRI
    Araç Modeli:
    Elantra (1996-2001) RD
    İridyum buji takmadan önce iyice araştırın derim kısa zaman sonra bobin arzası verdiğini duymuştum birde bobin masrafına girmeyin.

9. m_tech

m_tech Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bobin lerden birini değiştirdim rölantideki vuruntu sorunu geçti bu sefer de 3bin 500 devirden sonra arıza ışığı yanıp sönmeye başladı, araba gitmek istemiyor sanki yanma olmuyor da tekleme yapıyor gibi, teklemeyi o devirde hissediyorsunuz . Atiker arıza kodlarını sildiği için alete bağlanınca hata göstermiyor . Otomatik hata sildirmeyi kaldırıp hata kodlarına baktırmayı düşünüyorum

10. m_tech

m_tech Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Direksiyon zembereği değişecek dediler hava yastığı ışığı yanıyordu bilgisayara bağlattım. Daha önce başına gelen var mı 2011 elantra

11. burake

burake Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    burake
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    hava yastığı ışığı i çin koltuk altı airbag kablosu bağlantı yerlerini soküp wd40 la düzelmezse zemberek, benim hala yanıyor bazen kafasına göre sönüyor. sıcak havalarda daha uzun süre yanıyor. en son çare zembereği değiştirmek..

12. m_tech

m_tech Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Teşekkürler Burak bey cevap için, Söke'yi söküp taksam sonra söner mi ışık

13. m_tech

m_tech Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Zemberek değişti sorun yok.

Bu Sayfayı Paylaş