LPG KABLO

2008 Santa Fe Birkac Soru

'Santa Fe Forum - Club' forumunda Lyon69 tarafından 25 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. Lyon69

Lyon69 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Orhan secer
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Merhaba arkadaslar gecenlerde otomatik sanziman yagini degistirmek icin sadece bu isle ugrasan bir garaja goturdum.Ustayla arabayi biraz kullandik ve bir sorun farkettik. Oncelikle arac D konumundayken gecisler gayet normal.
    Vitesi kendim atmaya calistigim zaman ileri gecisler yine normal.Ama yavasladigim zaman vites otomatik olarak en basta 5 ten 4 e sonra 4 ten 3 e sonra ise 3 ten direk 1 inci vitese dusuyor. Tum denemelerimize ragmen ikinci vitese dusmeden direk bire geciyor.Tum santa fe lerde durum aynimidir yoksa benimkinde bir problemmi var.Araci bilgisayara baglayinca sanzimanda bir sorun cikmadi.Yagin rengi kahverengiye yakindi ve adam yagin degismesi gerektigini soyledi ama degistirirsem problem cikarsa karismam dedi.Gozumu korkuttu durduk yere.Bende ona fazla guvenmedigim icin servise sordum.Onlarda 400 Euro gibi bir fiyat istiyorlar ayrica makine ile degistirmiyorlar.Kapagi sokup bosalticagini ve yerine yenisini koyucagini soyledi sadece.Fransa da yasadigimiz icin makineyle yapan ve isin ehli ustalari bulamiyoruz haliyle.
    Bu durumda ne yapmam lazim bana yardimci olurmusunuz ?
    Bire bu araclardaki sanziman saglammidir iyi bir bakimla kac bin kilometreye kadar goturur ?Araci yani almama ragmen sanzimanda sorun cikicak diye korkarak binmeye basladim.
    Cunku sorun cikarsa minimum 5-6 bin euro masraftan soz ediyorlar..

Ikinci problem ise bildiginiz gibi santa fe lerde el freni yerine ayak freni mevcut.Ama arabayi durdurup N konumuna alinca ozellikle egimli yerlerde sonuna kadar pedala basmama ragmen arac kaydirma yapiyor.
    Bunun ayari nasil yapilir ?

Santa Fe 2.2 Crdi
    2008
    128000 KM

Tesekkurler

2. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    merhaba kardeşim 1.si benim araçta vites geçişlerinde sıralama neyse o şekilde 3 ten 2 ye 2 den 1 e
    2.si yağın rengi kirlenmiş mutlaka vakit kaybetmeden yağı değiştirt ama tavsiyem o ustaya değilde araştır referans olan birine git işin erbabı usta problem çıkarsa karışmam diye bir şey söylememeli bende 2-3 ay önce değiştirdim usta biraz daha götürür değiştirme demesine rağmen nolur nolmaz dedim.değiştirince 1 hafta boyu geri kaçırma problemi oldu ondan sonra sorun ortadan kalktı eskisinden daha iyi oldu şuan çok memnunum .
    3.sü santaların şanzımanı mitsubishi ye ait (2008 ve üstünü bilmiyorum arkadaşlar yardımcı olacaktır) gayet uzun ömürlü sorunsuz kolay kolay arıza yapmayacak şanzıman tabiki zamanında bakımları yapar düzgün kullanırsan.nasılki eskimiş farı değişirsin randıman alırsın araç sıvılarıda aynı şekilde .
    bende senin gibi çok tereddüt içindeydim hatta @serkan69x arkadaşımızla baya bir istişare yaptık sağolsun bu konuda çok aydınlattı yardımcı oldu

lanber bunu beğendi.
  3. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    benim araç için 30 35 binde değiştirmemi tavsiye ettiler ustalar.eski yağ balatalarda tortu yapıp kemikleşiyormuş yani kavramanın çalışmasını sağlıyormuş zamanla yıpranan yerleri doldurn bu tortulaşma şanzımanın sıkıntılarını kapatıyormuş yeni yağ koyduğun zaman bu tortulaşma çözülüp şanzımandaki balatanın üzerinde yıpranma ortaya çıkıyormuş ve silkelenme viteş geçişlerinde sarsıntı durumları meydana geliyormuş bu yüzden ustalar kolay kolay değişmeye yanaşmıyormuş .ama şuda bir gerçek kullanım klavuzlarındada belirtildiği üzere yaşına ve km sine göre değişkenlik göstererek mutlaka yağ değişimi yapılması gerekiyor.şanzımanı eline almak istemiyorsan değiş .servis dehşet rakamlar istiyor malum her şey için ...sanayide araştır iyi bir usta bul sadece şanzıman işi yapanlara bak

4. Lyon69

Lyon69 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Orhan secer
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Tesekkurler arkadaslar en kisa surede degistiricem vitesin yagini.

santafe2004 bunu beğendi.
  5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    santa fe otomatik için yağ değişim periyodu 100 bin km. fabrikaya güvenin, daha erken değişime gerek yok.

doğru yağ ile değiştirdiğiniz durumda arıza ihtimali çok düşüktür.

aracı 2. el almışsanız, yağın ne zaman değiştiğini bilmiyorsanız yağını değiştirin. illa yetkili servise gerek yok. özel servisler de gayet güzel değiştirir. yeter ki uygun yağ kullanılsın. SP3 ATF uyumlu olmalı.

vites küçültürken 2'ye geçmemesi normal olabilir. ayrıca hangi viteste gittiğinizi nasıl anlıyorsunuz? çoğu zaman belli olmaz.

6. serkan69x

serkan69x Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    533
    Ad Soyad:
    serkan kıskacıoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    vites geçmemesi 2 vitesin selenoid valf arızalı olabilir 2 vitesin kanalıma yağ basmada geç kalıyor olabilir selenoid veya sensörü söküp temizlemekte fayda var

7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

sadece yavaşlarken geçmiyor gibi anladım ben. hızlanırken 2. vitese geçiyorsa normal olabilir mi?

8. serkan69x

serkan69x Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    533
    Ad Soyad:
    serkan kıskacıoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    içte selenoid sırınga düşün yağı boşaltıyor ve çekiyor bastığı zaman vites yükseliyor çektiğin zaman vites düşüyor mantğı anladınmı

9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

şanzımandaki selonoidi iyi biliyorum ama vites yükseltirken çalışan selonoid düşerken çalışmıyorsa arıza olmayabilir.

10. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    şanzımanda eğer bir sorun potansiyeli var ise yağ değişimi ile ortaya çıkıcaktır bu nedenle arıza çıkarsa karışmam demesi bence ustanın çok normal geliyor bana

11. Lyon69

Lyon69 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Orhan secer
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    zaten d konumunda gittigimde ekranda kacinci vites oldugu yazmiyor.ama manuel konuma aldigimda yaziyor.manuelde kullanirken vites yukseltebiliyorum sirasiyla.sonra fren yapinca kendisi otomatik olarak 3 vitese kadar dusuyor.sonrasinda ancak tam durdugum zaman 2 ye gecmeden direk birinci vitese dusuyor.dun yagini serviste degistirdim orjinal yag kullandilar ve 200 euro gibi uygun bir fiyata degistirdim.tabiki turkiyedeki gibi makine ile yapmiyorlar.alttan acip bosaltip yerine yenisini koyuyorlar.iyikide deisgtirmisim cunku yag baya eskimis.su an vites gecisleri daha yumusak oldu ama dedigim sorun halen devam ediyor.

12. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    200 euromu :s ne yaptın hocam sen servis dışında çok daha makul rakamlara kendin yaptırabilirdin

13. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

bence bu bir arıza değil,

14. Lyon69

Lyon69 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Orhan secer
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    banada ariza degilmis gibi geldi ama bilmiyorum daha once hic santa fe kullanmadim.2008 ve ustu otomatik vites kullanan arkadas varsa deneyip gosterebilse keske..

fransa turkiye gibi degil hocam oyle altindan girip ustunden cikan ustalar tamirciler yok heryerde malesef.kac tane tamirciye gittiysem biz degistirmiyoruz otomatik vites yagini servise goturun dediler.yapariz diyenlerde iki hafta sonrasina randevu verip 500-600 eur fiyat cekiyorlar.hatta bazi servisler bile kendi marka otomobillerinin sanzimanina dokunmak istemiyor.turkiye'de olsam sanzimani komple indirtir yine baktirirdim kafam rahat olsun diye.Ama burda mecburen boyle idare edicez.ayrica 200 euro'yu turk lirasina cevirdiginiz zamn yuksek gibi duruyor ama buranin sartlarina gore gayet makul bir fiyat. Turkiye'de 200 liraya degistirmis gibi oluyor.

15. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    çok pardon dikkat etmemişim ben yurtdışında olduğunuzu bilemedim:) üzüldüm bir an dedim nasıl olur bu fiyat

16. Lyon69

Lyon69 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Orhan secer
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    valla turkiye'de yag degisimine 200 euro cekselerdi arabayi dogru pazara satmaya gotururdum :)

17. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    servislere yüksek fiyatlardan dolayı bir şey yaptırmayı bırakın sormaya korkar olduk :) 4 disk 4 balataya 3 bin küsür rakam çıkarınca artık servisi çıkardık hayatımızdan

18. Lyon69

Lyon69 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Orhan secer
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    ne mutlu ki alternatifleriniz var ben burda servise sadece on ve arka balatalari sordum 450-500 euro gibi fiyat cikardi.disarida da 100 euro eksigi olur cok cok. internetten baktim on ve arka balatalar toplamda 120 euro tutuyor.gerisi iscilik parasi diye geciriyolar sen dusun.alip kendim degistiricem is basa dustu.elim yatkin olmasa caresiz vericez okadar para..

19. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    eliniz yatkınsa zaten hiç para kaptırmayın çakallara yapabildiğinizi kendiniz yapın .fransada neredesiniz bu arada

20. Lyon69

Lyon69 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Orhan secer
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Lyon sehrinde kaliyorum