LPG KABLO

2001-2006 Santa Fe 2.7 V6 Alınır Mı?

'Santa Fe Forum - Club' forumunda YasinD. tarafından 23 Mart 2017 tarihinde açılan konu

1. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Daha evvel 2014-2016 arası 2.0 crdi vgt kullandım, dizel otomatik çok keyifli bir araçtı. Şu sıralar var olan sedan aracımı satıp ve ya takas edip tekrar santa fe almaya niyetliyim. 2.7 v6 tecrübesi olan varsa lpg uyumu vs nasıldır? şanzuman teknolojisi aynı mıdır? vs.

Asel Kaan Efe ve VVadam bunu beğendi.
  2. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bununla ilgili forumda başlık mevcut : https://www.hyundaiclubtr.com/konu/2003-2004-santa-fe-2-7-v6.31324/

Bende bir ara inceledim, araç motor olarak tam istediğim gibi yüksek ve V6 ama sanırım yakıt konusunda azcık cömert. Fiyat ise sınıfına göre malum sitelerde çok cazip. Valla karşıma şöle az km ve temiz çıksa 3'e 5'e bakmam sanırım bende alırım :) Pek forumlarda kullanıcı yorumları yok.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Şimdi baktım içerik olarak aynı sayılır. Temiz bir araç bulduğumu düşünüyorum ama emin olamadım. Herhalde bize biraz fazla kaçacak :)

4. serkan69x

serkan69x Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    533
    Ad Soyad:
    serkan kıskacıoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    valla arkadaşlar ben santa fe 2003 2.7 v6 modelini 2 sene önce 25.000 tl ye almıştım aracı almamdaki tek sebep değişen olmaması fakat bakım adına hiçbirşey yoktu inanın bütün parçaları değişti nerdeyse en son direksiyon kutusu gitti saolsun maslak ta kutuyu hallettim yani size tavsiyem bunun bakımlısınıda bulsanız arkadaşlar
    yaş farkını göz ardı ediyoruz bazı yaşlanmanın önüne geçemiyoruz inanın 4 çeker olmasa bu kadar zahmete girmem ama ilginç bir araba masraf ettiğim halde satmaya kıyamıyorum
    lanet olsun içimdeki sant fe. sevgisine:)

Asel Kaan Efe, santafe2004 ve bluevan65 bunu beğendi.
  5. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bazen yaş farkını göz ardı ediyoruz haklısınız. Bende şu an da bindiğim araca çok masraf yaptım. Nefretle sevme arasında gidip geliyorum.

6. delihasanoğluismail

delihasanoğluismail Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ismail hacıhasanoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    arkadaş bende 2004 modeli var eğer düşünürseniz zzzzzzzzz brc lpg var üzerinde uyumu mükemmel, değişen yok herşeyi orijinal çalışmayan özelliği de yok. muayene mayıs 2015 olup bandrolü 2018 tamamı ödenmiştir. sahibindenilanno zzzzzz

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Nisan 2018
  7. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İsmail bey teşekkürler, aracınızı inceledim. Lakin o araç bize gitmez. Elbet alıcısını bulacaktır. Selamlar.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Nisan 2018
    santafe2004 bunu beğendi.
  8. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    2006 2.7 2.nesildi değilmi?

9. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    2006 da kasa değişiyor ama 2.nesil 2.7 yok diye biliyorum. Yani 2.2 crdi olan modellerde. 2.nesil derken kasa olarak mı düşünmüştünüz?

emrex ve santafe2004 bunu beğendi.
  10. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    evet kasa olarak..1.nesilde 2003 sonrasında 2,7 yok diye biliyorum 2.nesil 2006-2013 üretimde kasada değişiyor zaten 2,7 v6 24 v 4wd automatic 189 hp benzinli otomatik 7 koltuklu ve 2.7 i V6 24V 4WD (189 Hp) manuel benzinli olarak geçiyor 3.nesilde 2,7 yok 2,4 ve 3,3 4.nesildede 2,4 görünüyor aslında bilgiler çok sağlıklı değil yabancı portallarda daha net bilgiler var...misal 1.nesilde 3.5 L motora sahip v6 otomatik benzinli olanda var ama çok sınırlı üretilmiş sanırım pek videolar dışında rastlayamadım ne satış ilanına ne doğru özelliklere.bira kaç yer dışında

Son düzenleme: 4 Nisan 2018
    emrex bunu beğendi.
  11. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Senin bu mesajınla bende yeni bilgiler edindim abi :)

12. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sadece türkiye satışı için konuşursak, 2,7 motor en son 2004 mdel olarak gelmiş. 2004te stokta kalan birkaç tanesi 2005 satılmış. sonrakiler hep dizel. gümrük girişli olanlarda başka seçenekler de var.

amerikada zaten ilk nesiller 3,5 motorla çok satmış,

emrex bunu beğendi.
  13. serkan69x

serkan69x Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    533
    Ad Soyad:
    serkan kıskacıoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    2.7 aldığında

1-katalitik konvertör
    2-krank devir sensörü
    3-vss sensörü km saati titriyormu dikkat et
    4-şanzıman d ye taktığında yokuşta kayıyormu
    5-koltuğun altında airbag soketlerine direnç takılmışmı
    6-kapıların altındaki ve üstündeki fitilleri kaldırıp bak bakalım kaynak varmı

bunlarda sıkıntı yok yok boya mış yok güneş yanığımış takma kafana al gitsin hayırlı olsun

ERD41, santafe2004 ve emrex bunu beğendi.
  14. santafesym

santafesym Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Serdar YAMAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Merhaba Eski bir konuya yazmak durumunda kaldım ama serkan69x hocam dikkatimi çeken bir durum var
    3 maddede vss sensör titremesinden bahsetmişsin nedir bunun titreme mevzusu bende bır tane v6 2.7 2003 model var uzun yol giderken bir süre sonra ısındıkdan sonra dıye tahmın edıyorum p1500 hatası verıyor motor hatasına düşmüyor. bu hata kodunu uretınce vıtes gecıslerınde sacmalama yapıyor. kodu sıldıkden sonra yıne bır sure ılerlıyor. anlam veremedım bır turlu.

15. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    merhaba serkan a uzun süredir ulaşamıyorum telefonu vardı bir ara telefon değişikliği yaptım silinmiş bulamıyorumda muhtemelen aracı sattı işleride yoğundu pek vakit bulamıyordu girmeye ondandır herhalde görünmeyişi

16. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    ben şahsen çok çok düşük km olmadığı sürece v motor araç almam.

17. santafesym

santafesym Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Serdar YAMAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)

Usta bulma konusunda sıkıntı yaşadığını düşündüğüm için belki haklısın ama v motor ile alakası yok. ben de 2003 v6 2.7 var 8 senedir kullanıyorum. 1 sene önce motor yaptırdım motoru yapan usta kasap olduğu için. Tesisat'ımdaki 2 vuruntu sensörü 1 ekzantrik sensörü ön sağ abs sensörümü tesisatını parçaladı. bu süreç içerisinde araç muhtemelen birince olsaydı. Hurdaya gönderir veya yarı fiyatına satardı. Ustaya gidiyorum kabloyu bağlıcak elektrikci beyinciye gönderiyor maslak sanayi - bostancı sanayi - ikitelli atatürk sanayi pendik sanayi gitmediğim usta kalmadı. Usta diyorlarya kendilerine bugun güncel olarak ortalam fiyat biçiyorum 300 bin tl bir dükkan acıp vida sokup takmayı bilenler ustalık yapıyor. Neyse parasını veriyorum peşinden başka bir şeyleri bozuyolar. Sonunda şunu yaptım,
    1 adet launch aldım . alldata 600 gb full indirdim internetden . santa fe'nin manuel work shop 12 bin sayfa cıvarında indirdim. osiloskop ölçü aleti ve kablo takip cihazlarım vardı. toplamda 10.000 Tl yi gecmeyen bir yatırım yaptım.

Oturdum bütün motor tesisat'ındakı sorunlu soket kablo hepsini değiştirdim. Maslakda bir gün yağ değişimde bir arkadaş geldi 2001 model varmış yokuş cıkmıyor aracım dedi. 30 dakika sürdü problemini çözmem. Çok iddialı olmamak ile birlikte teknik dökümanları okuyarak her turlu 2001-2006 santafe 2.7 v6 motor arac sorunları ıcın yardımcı olabılırım ozellıkle elektrıksel sorunlar.

Şimdi başa dönecek olursak 2.el araba alıyorsan v6 4 silindir 3 silindir çok mühim değil hepsinin sana çıkardığı sorun aynı ama acele etmeden doğru ustayı bulmak cok onemlı. adam kılıgına bakarak aracın guzellıgıne bakarak sana fıyat verıyor Şahin K tiplemeleri ülkenin yüz karası ustalar bunlar. Avrupanın taşralarında 1978 model forda bınıyorlar bızdede 10 yasında 100.000 km olmazsa almayalım. bu kadar detaya ınersenız Şahin K lar yaşama ya bizler üzülmeye devam ederiz :)

serkan kardeşimin yazdıgı yanıta su nedenle yazmıstım. bahsettıgım motor toplanırken ön sağ tarafdakı abs sensorunu koparak usta yuzunden ıthal bır yan sanayı takmıstım. ABS ısıgım yanmıyor bır hata gostermıyor. Fakat bır sure gıdınce 80 km gecınce

araba motora p501
    sanzumana p1500 kodu dusuruyor .

izlediğim bütün videolarda abs sensöründen kaynaklı oldugu ve abs arıza lambasının yandıgını gordum bende yanmıyor. bir cıkarımda bulunarak sunu dusunuyorum. taktıgım yan sanayı urun hızlandıgında arac bır noktada yanlıs verı gonderıyor olabılır mı degıstırmeyı dusunuyorum orjınal abs sensoru ıle. bır data kaydı daha aldıkdan sonra o noktaya geldım. launch ıle abs sensorlerının verılerını ve vss ıle ılgılı verılerı kayıt alarak 100 km hızla gıderken neler oluyor neler bıtıyor bır bakacagım. belkı tecrube edılmıstır dıye dusundum.

Kolay gelsin.

MSC ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  18. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, usta bulma gibi bir derdim hiç olmadı çok şükür. genelde ustalar beni bulmaya çalışır, mesaj atar, danışır.
    kendi bakımlarımı, ağır işçiliği olmayan onarımlarımı ve yazılımlarımı kendim yaparım. launch gibi clone data ile çalışan universal cihazlar çoğu zaman yeterli gelmediği için genelde üretici yazılımı kullanırım.
    v motor olayına gelirsek, genelde çift sistemli olduğu için senkronize çalışan bir motordur, bakımsızı yada hor kullanılmışı denk gelirse uğraşıp durursunuz. bu nedenle ikinci el önermem, çok çok düşük km'de olmadığı sürece almam.

oskanush ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  19. santafesym

santafesym Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Serdar YAMAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Peki üstad serkan69x e de ulaşadım problemimi detaylıca anlatmak istedim belki istanbulda bir usta önerebilirsin yada sorunuma çözüm bulabilirsin diye düşündüm. Özelden mesaj atamayı beceremıyorum iletişime geçebilmek için.

Kilometre sensörü ile ilgili bir durumum var .Hız göstergem düzgün çalışıyor bir noktada 50 kilometre yol gıdıyorum ve kilometre sensorunden dijital veri olarak ECU 'ya gelen veri " "0" ( sıfır ) oluyor ibre normal çalışıyor. Bu sırada Motor'a p0501 kodunu şanzımanada p1500 kodunu atıyor. Bu kodu attıgı andan itibaren otomatik vites değişimleri arac hızlanması her şey dengesizleşiyor. Arabayı park ettiğimde kutup başını söküp hatanın sılınmesıyle ertesı gun yıne aynı sekılde devam edıyorum. ilgiç olan kısım motor ve şanzıman ısındıktan sonra bu durumların oldugu bulgusunu tespit ettim. Yeni bir kilometre sensörü aldım ucundaki mili eski mili taktım çünkü görünümde bir deformasyon gözükmüyor. Neyse sesnsörü değiştirdim şimdi 40 km hızla giderken geriye doğru 5-10 km sektirme ve titreme yapıyor. orjinal sensör aldım yan sanayide değil şimdi milden şüphelenmeye başladım. birde bu mil sanzımanda tam olarak nereye giriyor yani karşılığı neresi orada bir sorun olabilir mi. Şanzımanda bir sorun olmadığını dusunuyorum lpg ile düz yolda 200 rahat görebiliyorum arabayla bu sensör verisinin ne işe yaradığını epey inceledikten sonra önemini anladım. [​IMG][​IMG] kablo tesisat kontrol ettim hatta kablolarını yeniledim. çözümsüz kaldım. Şimdiden teşekkürler.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 23 Temmuz 2023
  20. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, sensörü doğru kodla şase numaranıza göre yetkili servisten almanız gerekiyor. aynı şanzımanlar farklı beyin nedeni ile farklı sensör kullanabiliyor. bazı şanzımanlarda çift sensörde olabiliyor.
    diğer taraftan 2012 öncesi hyundai araçların motorları km verisini performans yada yakıt odaklı kullanmıyor, boş bilgi. sadece dizellerde hız sınırlandırma için kullanıyor, onlarda genelde TR için pasif fabrika çıkışı.
    arıza kodlarına gelirsek, bu kodlar hangi cihazla alındı? AF serisi şanzımanlar P07xx şeklinde kod üretir, p1500 vs olmaması gerekiyor.

Son düzenleme: 23 Temmuz 2023

Bu Sayfayı Paylaş