LPG KABLO

1.5 VGT Getz'den Sonra 1.2 Tdi Polo

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda cihan_kaba tarafından 1 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

1. cihan_kaba

cihan_kaba Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    cihan kaba
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Merhabalar,

vw 1,2 tdi polo bakıyorum. aracı çok beğendim fakat 1,5 getz'den sonra performans bakımından çok can sıkar mı onu kestiremiyorum (sollamalarda vs.) Tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi acaba? araca 35bin istiyorlar bu arada. (kazasız boyasız değişensiz 2013 model vw polo 1,2)

2. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    1.5 crdi getz heleki 110 hp ise hemen hemen hiçbir 1.6 dizel yerini tutamaz:) 110 hp eralarda öyle tabi.

Ama aracın yapısına boyutuna göre çok yetersiz kalacagını sanmam. Test imkanınız varsa önce deneyin.

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    benim 1.2 tdi blumotion polo su olan bir arkadaşım var. araba yüklü değilse performansından çok memnun, ama araç dolu ise ve klima açıksa çok zorlandığını rampalarda söyledi. lakin yakıt hiç yok :)

4. 61civelek61

61civelek61 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    murat civelek
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    yakıt hiç yoksa ne ile çalışıyor bu araba? o_O

5. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bende çözemedim o konuyu henüz :)

snaps bunu beğendi.
  6. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    polo 3 silindir 75hp 180nm 11ookg
    getz 4silindir 88hp 215nm 1100kg
    perf.olarak getz
    yakıt olarak polo

7. 61civelek61

61civelek61 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    murat civelek
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    demek ki birbirlerine üstünlükleri yok

8. aliii0752

aliii0752 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    534
    Ad Soyad:
    Ali İNCE
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Her iki aracida kullandım getz kendi aracımdı polo ikame araç olarak verilmişti. Getzin seriliği haliyle yok polo da. Sol şeriti kapatıp gideyim diyemezsin polo ile. Yakıt olarak ölçüm yapmadım. Ama çok aşırı bir fark olacağını sanmıyorum. Bunun içine birde bakım masrafları girince onu da göz önünde bulundurmak gerekir. Polonun parçalarınin pahalı olduğunu düşünüyorum. Benim gözümde polo değmez o paraya.

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  9. cihan_kaba

cihan_kaba Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    cihan kaba
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    1,2 polo'yu tavsiye etmeyen arkadaşlar. 35 bin TL civarı dizel araç önerirlerse çok sevinirim. km 90 bini geçmemesi lazım tabi.

10. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Polo 1.2 duzelin muadili ancak 1.3 (1.248 cc) dizel 70-75 hp ve i20 modelinde kullanilan 1.4 Crdi 70-75 hp olabilir. Zaten Polo 1.2 dizel şehir içi kullanımlar ve 1-2 kişilik yolcular için. Yani ülkemizde olduğu gibi şirketler ve o tarz için üretilen bir araç.

11. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Getz kullandım, hem dizel hemde benzinli olanını. İkisinide sevemedim. Sonra Accent Era otomatik aldım.
    Her neyse, Vw polo 1.2 Bluemotion, çok çok özel bir araba. Avrupanın en az yakan arabalarından biri. 1.2 motor vergi dilimi düşük. Piyasası bol ve hareketli. 2014 bir tane almak istedik ama bütcem yetmeyince accent era ya kaydık. Birazda otomotik merakı vardı. Getz manual de sıkışık trafikte sıkıntı yaşadım. O yuzden otomatik araba satın aldım.

3 silindirli motorun bakımları kaça patlar bilmiyorum. Ama her acıdan, Polo getzden iyi bir otomobil. Eşinizi alıp haftasonu hızı 120 km sabitleyip 1500 km yol yapıp gelebilceğiniz bir araba.

Avrupalıların bu araba ile tüketim ortalaması 4,74 litre . Ama 3,5 litre yakarak uzun yol yapan cok. Belki roll yapamaz, draga girmez, 100 km hıza 15 saniyede çıkar. Ama bu arabayla gezersin gezer.

12. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ben sizi anlayamadım, 1,3 litre 95 newton torka sahip 58 beygirlik Skoda formen Lx arabamızı full doldurup Sivas'dan geldiğimiz oluyordu. 80 km hızla yokuşları çıkıyordu.

gogo46 bunu beğendi.
  13. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    polo 0/100=13sn
    getz 0/100=11,5sn

14. aliii0752

aliii0752 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    534
    Ad Soyad:
    Ali İNCE
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    5 kişi ile uzun yolda Polonun getzden daha çok yakacağını düşünüyorum

15. Emre

Emre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,746
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    getz sadece performans ve sorunsuzluk anlamında daha iyidir , geri kalan kriterlerde konfor yol tutuş rahatlık tüketim vs. gibi şeylerde polo üstün kalır

ardaozdemir ve oguzcalik bunu beğendi.
  16. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    1.2 litre olan bu 75 hp lik polo yu kullanma fırsatım oldu benim kullandığım 2012 modeldi daha yeni ve sıfır sayılırdı 3000 km civarı yol yapmıştı arkasında tdi yazmayan modeli, getz ten sonra çok garipsemiştim ve ben vw ler arasında en çok polo yu severdim, severdim diyorum çünki taa ki o arabayı kullanana kadarmış :) o gün bu sevgim bitti,

Polo ya binerken hata ederek kullanma kılavuzuna bakmadım farları nerden açılıyor diye bulmam yaklaşık 2-3 dakikamı aldı:) bu güne kadar 10-15 çeşit araba kullandım hiçbirinde farları bu kadar aramadım sonra işi çözünce arka sis ön sis yakmaya falan başladım tabi ama neyse, getz ten sonra pedal yerleşimi çok kötü geldi yanlışlıkla birkaç kez fren yerine debriyaja bastım evet bu hatayı yaptım çünki pedalların hepsini orta sütunun dibine dayamışlar böyle sürücü paspasının sağ üst tarafı bomboş pedalların arasına ayağı sıkışanlar varmış bir arkadaştan duydum spor yada seri çabuklukta bir kullanıma gelecek bir ergonomisi yoktu, yollarda sakin sakin ilerleyen pololar bunun bir göstergesi olsa gerek:) polo nun gerek vites kolu gerek el freni gerek iç ve dış dizaynı kesinlikle benim hafif sert ama mekanik aksama fren ve yanal güçler bindirmeyi sevmeyen viraj çıkışlarında direksiyonu dövüşür gibi toplayan birisini hiç mi hiç tatmin etmiyordu sakin sürmeye adapte edilmiş bir araba çabuk olmayı denediğinizde ya insanı ruhen bayıyor yada hata etmenize sebebiyet veriyor. Birinci vitese 30-35km hızla giderken bile çok rahat geçiyor getz hayatta geçmez cartlar, eski tarz bir sürücü iseniz kalkar kalkmaz hemen vitesi ikiye takıyorsanız 1.2 dizel polo da bunu yapmayı bırakmanız gerekiyor çünki düz yolda bile ikinci viteste çok zor hızlanıyor ancak işte bunu birinci vitese kolay geçebilen şanzımanla desteklemişler az yaktığı için problemde olmuyor. 1.2 polo nun gaz pedalına verdiği tepkiler 1.4 fiat uno 1.4 renault broadway hatta 1.4 tofaş şahin den daha kötü geldi bana, çok devir çevirtsenizde geç hızlanıyor gaza yüklendiğinizde hemen titremeye başlıyor devirler gaza basınca geç yükselip bırakınca çabuk düşüyor:) alt vitese kolay geçiyor sonra rahatlayıp gidiyor ama yavaş şekilde. Getz ten sonra ben bunları hissettim eğer önceki arabam bir lada samara olsaydı o zaman memnun kalırdım ama getz ten sonra 1.2 polo sadece yakıt sarfiyatı az olduğu için birde yol tutuşu için alınabilir. Polo nun yol tutuşu getz ten daha iyi zor savruluyor daha zor yana yatıyor, frenleri kolay alışılabilen nesilden uzun pedal kursu olan frenlerden, getz gibi ama getz in frenlerinden dayanıklı olsa gerek uzun frenlemelerde diskler ısınınca fren tepkisi çok fazla değişmiyor, dizel polo nerdeyse hiç yakıt harcamıyor, deyim yerindeyse havayla çalışıyor gibi:) gibi depoyu doldurduğunuz günü unutturur size yol bilgisayarı göstergeleri falan çok güzel, ancak öndeki arabayı sollamanıza bu motor ve bu araba pekçok şartta izin vermez az sollar çok sollanırsınız, kavşaktan çabuk şekilde yola fırlamanız için polonun gaz pedalını deşmeniz debriyajına kötü muamele etmeniz gerek yinede bile getz gibi kalkışlar yapamaz getz in gaz pedalına 1cm basmanız 1.2 dizel polo nun tam gazı ile aynı nerdeyse. Lakin hiç yakmıyor bu polo, ama gitmiyorda uzun yolda az yükle bir depoyla 1000km yi devirebilir. Ufak B segmenti bir araba olmasına rağmen konforu C segmentine yakındı, getz ten daha az hoplayıp zıplıyor. Ben performans sebebiyle kesinlikle tercih etmeyeceklerim arasına koydum polo yu, küçük ama makam arabası gibi kullanılan onun tadında birşey yapmışlar ve ekonomiyi 1.2 dizel motorda çok abartmışlar, ancak dünyada yada Türkiyede polo nun hitap edeceği sürücü sayısı çok fazla.

17. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Polo 1.2 dizel yada 1.0 cc benzinli motorlu olanıda gider gitmez değil, ama şimdiki arabalar ile yıllar önceki arabalar ne yazıkki bir olmuyor, En büyük etkeni emisyon değerleri ve ağırlıklarıdır.

Misal Yakın abimde sıfır aldığı 2012 Corolla dizeli çekişinden ötürü satıp 2011 model dizel sonata aldı. Nedeni ise sollama çıktığında sollayamaması. Kayıncomda ise 2011 Astra HB 1.3 dizel vardı araba rampa çıkmıyor ama 3. vitesten sonra düz yolda iyi gidiyordu.

2003 yılında aldığım 2000 model 1.4 75 hp 8Valf Symbol arabamla 195 km hıza çıkabiliyordum. 2. vitese kadar ışıklarda beni geçen nadir idi. vs olarak örnekler verilebilir.

Ersin bunu beğendi.
  18. ksk_cem

ksk_cem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Cem Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bazen değiştirsem mi diyorum benim getzi, öyle bi alışmışım keretaya kalkışlarda tokatlamadığı model kalmadı vazgeçiyorum hemen:D

19. SaMeTT

SaMeTT Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    336
    Ad Soyad:
    samet açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    1.6 tdi polo düşünürmüsüz. Geçen yıl kiralamistim, gerçekten çok zevkli bir arabaydı.

gogo46 bunu beğendi.
  20. apolatera

apolatera Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    701
    Ad Soyad:
    AHMED POLAT
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    eğer perfonmans önemli değil diyorsanız yakıt k0nfor diyorsanız polo ama şu da önemli adamlar yakıttan elde ettiğin kazancı serviste fazlasıyla alıyor. o yüzden yüksek hacim tercih edin derim hiç yoktan perfmansta alırsınız...

Bu Sayfayı Paylaş