LPG KABLO

1.5 VGT Getz İle Uzun Yol Testim

'Getz Forum - Club' forumunda GRAFTT tarafından 16 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. Dimitri

Dimitri Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad Soyad:
    Özhan Tok
    Güzel Bir Değer :)

2. baho8282

baho8282 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    BAHADIR Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Benzinlik firma farkınında psikolojik olduguna inaniyorum. Hatta Shell işleten arkadasım var. Fuel save W-power hepsi aynı zaten sadece uzun yola giderken GTL al icine würth at temizlesin aracını onun dısında şehir içinde ne alırsan al demişti. Opet denedim Shell denedim açıkcası bir fark göremedim. Opette bana ters yerlerde olduğu için shell ile devam ettim ben. Şehir içi kısa mesafede özelliklede soğuk havalarda 7 lt altına aracım düşmedi. Şehirler arasıda 130-140 seyrettim 6.3lt civarlarında yakıt sarfiyatı oldu. Benim getzim yakıt konusunda çok cimri değil ama şehir içindeki sürüş zevki icin katlanıyorum ben.
    Sirket araclarına baktım Clioları ayrı tutuyorum onlar yakmadığı için, fiesta var şirketin onun şehir içi verisi 4.9lt lerde biz o değeri şehirler arası göremiyoruz. Doblolarla aynı durumda yakıyorum.

3. isa

isa Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    490
    Ad Soyad:
    İSA K.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    gayet iyi bir değer

4. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Arkadaşlar bugün tüm fişleri ve aldığım yakıtları tek tek defterime kayıt etmiştim ve konu başındaki değerlerimi derleyerek elden geçirip düzeltme yaptım, bugün yine gidip depomu fulldedim ve 30 lt yakıt aldım.

Arabamda insan ağırlığı şöför dahil 160 kg, yük olarakta 150 kg, toplamda 300-310 kg bir yük + full depo yakıt dolu. 90-105 kg hızla tam tamına 788 km yol gitmişim ve 42 litre yakıt sarfiyatım olmuş.

Hesap edersek: 42 litre bölü 788 km = 5.33lt /100km tekabül ediyor. Mazot litresi 4 lira kabul ettiğimizde km başına 21.32 kuruşa geliyor.

Yolun diğer geri kalan kısmında hızımı arttırdığım için test verisi dışan çımış olsamda 446 km Yol gitmişim ve 30 litre yakıt sarfiyatım olmuş.
    Hesap edersek ; 30 litre bölü 446km = 6.726lt/100 km tekabul ediyor. Mazot litresi 4 lira kabul ettiğimizde km başına
    26.9 kuruşa tekabül ediyor.

İstanbul'dan Trabzon'a giderken genelde arabamı performanslı ve yüksek hızda kullanmama rağmen 1130 km yolda 71 litre yakıt yakmışım. Buradan ise giderken yolun mehiliçoğu yerde gelişe göre aşağıdan yukarı olduğu kavramına vardım.

Hemen yetkili servisi arayıp durumu izah ettim. Şehir içi sarfiyatımında 3-4 km kısa mesafe gidip geldiğim için 8-8.5 lt yol bilgisayarında gösterdiğini belirttim. Şehir içi kısa mesafe olduğu için bende fazla yakacağını bilincindeydim onlarda aynısını belirtti.

Carbon clear ve emiş vs gibi kısımlarda temizliğin 60-70 bin km'de en az 1 defada olsa yapılması gerektiğini söylediler. Arabamın bakımı yol sonunda olduğu için ve kampanya olmasını bekleyeceğim bu işlemleride yaptırıcam.

Sonuçta ben bu arabamın aynısını sırf yakıttan dolayı Lpg taktırmaya kıyamayıp 3-5 sene kullanacağım için aldım. Bakalım arabanın geçmişte serviste bu denilen işlemler yapılmışmı onu kontrol edip ona göre göre yol izleyeceğiz.

Shell yakıtı çok ince olduğu için arabada ayrı bir performans katıyor, motor sessiz çalışıyor ve araba rahatlıyor. Opetten yakıt aldığımdada aynı durum söz konusu. Ama BP'nin yakıtı kalın olduğu için motor sesi yükseliyor ve araba kasıyor. Bu durumu bir önceki benzinli Getz arabamdada denedim şimdiki dizel Getzimlede sonuç aynı. Shell'in benzini ve motorini ile yaptığım mesafe diğer firmalardan ( Opet & BP ) aldığım yakıttan daha az mesafe gittiği için tercih etmiyorum ben.

Şöyle anlatayım bunu çok çok kez denemesini yaptım ; Babamın 2001 Opel Astra, Getz 1.4 benzinli, Getz VGT 88-110 hp arabalarımıza önceki çeyrek yada daha fazla yakıt BP'den alıp kırmızı ışık yandıktan sonra gidip Opet yada Shell'den çeyrek yada biraz daha yakıt alıp istasyondan çıkıp 200-300 metra gittikten sonra arabadaki rahatlama sessizlik ve gaz tepkilerine anlık tepkimelerini hemen hissediyorum. Aynısını babamlada, kardeşimlede denedik onlarda aynı kanıya vardı. Gerçi kardeşim arabası çok seri olduğu için biraz dizginlemek babında yakıtını Bp'den alıyor. :)

Kırmızı ile işaretlediğim kısıma bende çok fazla biçimde katılıyorum. Birçok arkadaşım özel şirketlerde çalışıyor ve altlarında genelde bahsettiğin araçlar var. Samimi olduğum ve onlarla ayrı bir bağımız var. Genel itibariyle şirketin verdiği araçlar Fluence, Fiesta gibi arabalar ve yakıtları konusunda şehir içi söyledikler değerlere inanmazken testlerinden sonra birşey diyemedim.

Herşeyi bir kenara bırakıp benim arabamda geniş lastik var ondandır diye ihtimal vermeyi düşündüğümde. Corsa, Astra, Fluence, Fabia, Megane II, Focus, gibi arabalarda 16 inc ebatındaki lastikler aklıma geliyor ve gülüp geçiyorum. :)

5. mujdat77

mujdat77 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    müjdat soysal
    Yaşadığınız Şehir:
    10-BALIKESİR
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Ayrıntılı bilgilendirme için teşekkür ederim...

6. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Rica ederim, bunları burada paylaşmamın en büyük gayesi başkalarınada yardımcı olmaktır, bilgiler paylaşıldıkça değer kazanır.

7. baho8282

baho8282 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    BAHADIR Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Shellin Gtl yakıtı bendede az mesafe gidiyor fakat fuelsave olan düz yakıtını kullanıyorum. GTL e gore aracın tepki süresi artıyor biraz aslında ama o kadarda olsun diyorum. BP den hiç almadım yakıt ben. Totali önerenler çok oldu onunda sayısı çok az oldugu için hiç denk gelemedim. Opet ile shell arasında kaldım babamın aracı Lpgli onu opet dısında hiçbiryerden gaz aldıramazsınız. 1-2 km fazla gitmesi için 5-10 km uzağa gidip mazot almayı açıkçası gözüm kesmiyor :) Ama depo boşalsın deneyecegim yine denk gelirsem opete.
    Son olarak cliolar zaten yakmamak için tasarlanmış sanki ama üzerinde hiçbir değişiklik yapmamak gerekiyor. Fiestalarda aynı şekilde aracları zorlamaya gelmiyor. Seri değiller ama zaten bir çok insan için önemli olan az yakması. Bu aralar meganların bazı modellerini çok öneriyorlar onu denemek istiyorum.

8. ihkci35

ihkci35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Benimde aracım 2008 1.5 VGT 108.000'de. Dün tek marşta elazığ-izmir arasını gittim elazığda bulunduğum ilçeden izmirdeki kapımın önü tam 1351km. Parkuru molalarım hariç 12 saatte tamamladım. Saatte ortalama 112,5km yol yapmışım. Aksaray-İzmir arasını yolun imkan verdiği sürece 130-140km/s hız ile geçmeye çalıştım, diğer bölümlerde hızımı 120km/s. te tutmaya çalıştım ancak yol çalışmaları vs. sebepler ile ortalamam 112km/s , Nevşehir(Elazığ-Nevşehir 586km.)'de 29lt. ve Uşak (Nevşehir-Uşak 550km ortalama 6lt/100km)'da 33lt. olmak üzere 2 defa yakıt aldım, Uşak-İzmir(215km.) arasında yaklaşık 11lt. yakıt harcadım. 73 lt. GTL ile Elazığ-İzmir arasını bitirdim. Bana maliyeti 292TL oldu. Araç sakin kullanımda gerçekten çok ekonomik, ancak yüklü giderken sürat arttıkça sarfiyat da doğru orantılı olarak artıyor. Herkese kazasız belasız yolculuklar dilerim.

9. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    28 Eylülde acilen apar topar cenaze nedeniyle tekrar Trabzona gittik. Giderken cenaze olduğu için yüksek hızlarda gittiğimizden yakıt ölçme fırsatmız olmadı.

Arabayı alırken sahibi yakıt filtresini değiştirirsin dediği için, ki geçmiş zamandaki bakım kağıtlarınıda bana vermişti, baktığımda her bakımda yakıt filtresini değiştirmiş. Bende Trabzon/ Çakırlar Hyundai servisine gidip yakıt filtresini değiştirdim. Fiyatını merak edenler için herşey dahil 36 lira + ücretsiz yıkama.

Trabzon/ İstanbul dönüşü araba 4 yetişkin, 70-80 kg yük vardı. 03.10.2012

Abartısız bu sefer asla 110 km hızı dahi geçmedim, sadece rampa aşağı zaten araba kendisi hızlandığı için hafif gaz vererek 120-140 km hıza ulaştı bu esnada anlık tüketimi sıfırlayıp baktığımda 1 litre bile sarfiyat yoktu. 0.3- 0.7 litre gösteriyordu. Klimayı hiç açmadım.

Her zaman yakıtı Opetten alıyorum, BP'den yakıt alıp denemek istedim ama karşı yönde Bp istasyonları olduğu için olmadı.

1120 km yolda 63 litre yakıt yakmışım.

Yorumu size bırakıyorum.

10. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    çok aşırı değil ama bence biraz daha düşük olabilirdi (100 kmde 0.5 lt kadar).. kendi benzinli aracımı düşünüyorum o şartlarda 6.5-7 yakardı dizel 5.6-5.7 yakmış yani 1 lt gibi bir fark var

11. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bundan önceki arabamda manuel 1.4 Getz'ti aynı yolda aynı şekilde test ettim. Yukarıda 110 km hıza bile pek çıkmadım genelde 95 ila 105 km hızlarda devam ettim. Biraz mehilli yerlerde akışa göre arabam 110 km hıza çıkıyordu o zamanda ayağımı ona göre dengeleyim eski hızıma döndüm.

Buyrun buda 1.4 manuel arabamla testim,

İstanbul-Trabzon arası 1130 km mesafe olarak km saati gösterdi. Lastiklerim 195/50/15 olduğu için 1000 km'de 20 km eksik gösteriyor hesaplamalarda.

* Trabzona giderken ; 5 yetişkin 1 çocuk + full yakıt + full dolu bagaj. AŞağı yukarı arabamda 450-500 kg yük mevcuttu.

Forum İstanbuldan otobana girer girmez Gerede otoban çıkışına kadar 130-180 km hızla gittim. Yani 500 km yolu bu hızla gittim. Boğaz köprüsünü dahi 9 dk. 150 km hızla geçtim.

Gerede otoban çıkışını çıktıktan sonra hedefimize kadar 85-100 km arası hızla bitirdim. Hava serin olduğu için hiç klimaya gerek olmadı vede açmadık.

Toplamda : 81 lt yakıt yaktım. ( 1150 km )

* İstanbula dönerken ; Yine aynı şekilde yük vs ile koyulduk yola. Sadece 50 km'lik bir mesafede klimayı açtım. Sürekli olarak 85-95 km hızla seğir ettim. Sadece 15-20 km yolda 140-170 km hıza çıktım.

Toplamda : 73 lt yakıt yaktım. ( 1150 km )

Devamlı süretle Opetten 95 oktan yakıt kullandım.

Gidiş-dönüş 2300 km yol ve toplamda 154 lt yakıt yaktım. Yakıt sarfiyatım bu şekilde km başına 24 kuruş olarak oluyor. Soranlara dediğimde çok iyi yakıt harcadığımı söylüyorlar, fakat benzinin lt pahalı olduğu için çok fazla.

Şunuda vurgulamak istiyorum İstanbulda hiç bir zaman uzun süreli olarak 6 lt aşağısında bir sarfiyat göremezken Arsin-Trabzon arasında 25 km bir yolda devamlı süretle 5.0 ila 5.4 arası sarfiyatı buldum.

Daha önceleride babamın 2001 model arabasıyla çok kez Trabzon-İstanbul arası gidip geldik 1.6 cc motorlu araba ile 110-140 km arası hızla 75 km yakıt tükettik. Ki bu bir defalık değil birçok kez aynı sarfiyatı bulduğumuzu belirtmek isterim.

12. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Evet arkadaşlar, arada 1 yıl daha geçti ve yine aynı şekilde aynı yolda ve aynı arabamla yine yola çıkıyorum hayırlısıyla bu akşam.

Son Trabzona gidip gelmemden bu yana arabamda yaptıklarım ;

Debriyaj Seti Değişimi
    Şanzıman Takozu Değişimi
    Turbo Revizyon + Turbo Tamir Kiti
    Turbo Borularının Kelepçe Ve Keçelerin Vs Değişimi
    Emme Manifoltu, İntercooler, Vb Akla Gelecek Tüm Sensörlerin Temizliği
    EGR Valfi Değişimi
    Ön/Arka Balata Değişimi + Ön Disk Değişimi
    Tüm Filtreler + Motor ve Şanzıman Yağ Değişimi

1 Ay kadar önce tekrar EGR valfini ve hava akış sensörünü kendim temizledim.

Bakalım bu sefer yakıt tüketimim nasıl olacak ? Aklında soru işareti kalanlar için tekrar belirteyim klima kapalı maksimum hız 110, ortalama 95/105 km hızlarla gideceğim :)

13. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    508
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Erkan hocam şu egr valf temizleme isini kendimiz yapabilsek sizin gibi yerini bilseydim söküp temizeyebilirim aslında. Boş vaktinizde Yerini fotograflayıp payladabilirseniz ne güzel olurdu.

imla hatası Tapatalk yüzünden

14. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aslında çok kolay kaputu açın motor kapağının sağ üst köşesinde. Müsait zamanda resimler paylaşırım sizlerle ;)

15. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    şimdiden hayırlı yolculuklar. bu kadar bakımdan ve dikkatli kullanımdan sonra tüketim epey düşük çıkacaktır sanırım

GRAFTT bunu beğendi.
  16. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bakalım Murat geçen yıl B.pasadan Osmancika kadar 95-110 km hızlarda klima kapalı 5.6 litre çıkmıştı şimdi maksimum 5 litreyi geçmemeli.

17. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    iyide bu havada klima kapalı gidilmezki:) yokuş aşağı açarsın düz yolda kapatırsın, şu fabrikadaki mühendis arkadaşlar klima kompresörünü otomatik yapsalar ya bir tane eco retard düğmesi olsa böyle onu açınca sadece gazdan ayağımızı çekince devreye girse dipgaz hızlanmalarda devreden çıksa, birde akşam serinliğinde daha az yakıyor hem motora giren soğuk hava nedeniyle az yakıyor hemde akşam nem oranı düşük olduğu için otomobilin içinden geçtiği hava koridorunun yoğunluğu az aero etkinlik artıyor sıcakta öyle değil, sıcakta araba sanki su birikintisinin içinde yol alıyor gibi, tampon altı bıyığın kırık olmaması tam olması ve arabanın temiz ve cilalı olması bile 1000km yolda 0,2 litre yakıt tasarrufu sağlar.

18. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Gece yolculuk yaptığım için klimaya pek gerek kalmıyor. Çoğu zamanda sunroofu açtığımda yeterli geliyor.
    Genelde gece yola çıktığım için güneş doğana kadar klima açıyorum :)

Cam filmi olmasi bile dediğin gibi tasarruf sağlıyor :)

19. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Arkadaşlar bu sefer Trabzona Ankara üzerinden geldim. Merzifona kadar genelde 110-130 km hızla klima kapalı geldim ve tekrar depoyu doldurduö 100 Km'de 6 litre yaktı. Merzifondan Arsine kadar 100-110 nadiren 120 km hıza çıktım hava çok sıcak olduğu için devamlı klima açıktı. Şu anda depoyu doldurmadım ama yakıt göstergesi yarı ile sağındaki çizfi arasında şu anda.

20. erdim_bob

erdim_bob Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    erdinc çınar
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    110 - 130 arasi 6 lt iyi. Yokus varmiydi peki, bagaj durumu nasildi aracta kac kisi vardi Erkan.

Bu Sayfayı Paylaş