LPG KABLO

1.5 gls lpg yakıt tüketimi

'Yumurta Kasa Accent Forum - Club X3' forumunda salihhh tarafından 19 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    az yaksın diye dizel alırsan kısa mesafede çok yakmak neymiş anlarsın sende :D

geçtiğimz ay benim araç 15 litreyi gösterdi bana aşırı soguklarda ve mesafe 2 km git gelde. şuan 11 litreye indi ama hala kısa mesafe biraz yol alabilsek 10 litrenin altına iner.

bu arada bizim güvenlikçi arkadaş 21 kuruş yaktırıyor 2011 focus a :D

5 sene öncede palio arabasına 20 krş yaktırıyordu :D

Tilki bunu beğendi.
  2. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yani abi, kısa mesafe şehir içi binen adam için Dizel mantıklı değilmi ? Bende 1.3 dizel arabalara bakıyrdum valla... O zaman tüplü araba daha mantıklı... dediğinize göre...

O focuscuya diyelim bi nasıl yaktırıyo sölesin... yada bilen arkadaşlar...

3. Sadettin

Sadettin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,300
    Ad Soyad:
    Sadettin E.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Fiat
  4. Sadettin

Sadettin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,300
    Ad Soyad:
    Sadettin E.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Fiat
  5. Sadettin

Sadettin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,300
    Ad Soyad:
    Sadettin E.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Fiat
  6. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kardeş yukardada dediğim gibi benimki 35-40 krş görüyor... Ben sabah erken saatlerde ve kısa mesafe yapıyorum... Bunu düşürmek için yapabileceğim bir şey sanırım yok.... :( Varsa paylaşılsın deneyelim... :)

Birde konu kaynamasın murat gündaş arkadaşın dediği kafama takıldı !

kısa mesafe şehir içinde kullanacaklar için lpg mi daha avantajlı, dizelmi daha avantajlı ???
    dizel kısa mesafede çokmu yakar... ? LPG de kısa mesafede çok yakıyor...

7. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Dizel motorda ateşleme yok sıkıştırıp ısıtıp patlama yaratıyor basınç altında yakıtı. yani bir nebze gücünü sıcaktan alıyor. bizim uzun yıllardır sırası ile 1983 ford transit 1998 h100 ve 2013 ford transit dizel aracımız oldu halende buna ilave dizel olarak abimde doblo var 1.3 hepsinin kış aylarında yakıt sarfiyatı artıyor. ayrıca ben genelde bu arabaları pek kullanmıyorum abimin aracı ama kış aylarında bzen kalkışta stop ettridiğim oluyordu soguk motorda yani -5 derecede falan motor kendine gelesiye 10 dk alıyor zaten gideceğin yere geliyorsun. kalorifer hele hiç sorma ısınasıya ayrı dert.

alınmazmı alınır tabi hepsinin zevki başka özelliği başka. ben biraz daha zam gelirse sanırım komple benzine dönmeyi düşünüyorum şuan hala lpg ekonomik ama kesinlikle yeni araç alırsam lpg taktırmam.

geçtiğimiz ay lpg enjektörleri değişti 300 tl tuttu ve ben bu 300 tlyi lpg den kar etmek için dünya yol yapmam lazım. hesaplamıştımda hatta 6000km mi 3000 km mi öyle birşeydi.

8. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Anladım abi, O zaman son tahlilde; Ben aracımı km si düşük bi araçla değiştiriyim diyordum... Aklımda albea 1.3 dizel yada albea 1.2 benzin/lpg vardı.... her ikiside aynı fiyat aralığında olunca aşşağıyukarı kafam karışmıştı. Ben şehir içinde ve kısa mesafelerde kullanıcağım için ve ayrıca kalorifer çok önemli tabii arabada bebiş var... LPGli araca devam etme kararı aldım şimdi... Teşekkürler...

9. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    albea 1.2 ile uzun yol deneyimim var. daha dogrusu belkide deneyimsizlik diyim. ya ben çok bastım arabayı tanımadıgıma yada bilmiyorum işte bitirmişti resmen bizi :) kiralık arabaydı bu arada.

albea 1.3 multijet yakıt olarak güzel araç donanım yok ama şahinin fiat versiyonu bana kalırsa. birde kalorifer ısıtması yanlış anlaşılmasın ilk ısınması zaman alıyor ısındıktan sonra dizel araçta mükemmel ısıtır.

benimde küçük kızım var kısa zamanda ısıtma önemli benim için. eski aracım yumurta kasa erken ısınma konusunda 10 numara idi :)

10. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Anladım, Bende 106 binde 2004 model Albea 1.2 buldum.. 13750 demiş ama pazarlık payı var. birde gene 2000 model 120 binde 2000 model albea 1.3 buldum... oda 14000 demiş... arada kaldım...da... Yani şehir için kısa mesafelerde kullanıcağım için.. (sonuçta yılda bir kere uzun yola çıkıyoz oda izinde) lpg liyi düşünüym dedim abi ? Sence....

11. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Suanda arabandan memnunsan hic degistirmeye degmez. Heyecan aramamak lazim.

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

12. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Valla mekanik problemleri vardı hepsini halettim.... Araç 196 bin de... bazı göüzme gözüken keyfi masraflar var... İç ve dışda yıpranmalar haliyle oldu... benden önceki sahibi bakmamış açıkçası...araç km'side yüksek... yakıt konusunda ise yüksek yakınca... değiştirsemmi diye.... düşünmüştüm... Km de yüksek olunca masraf yapasım gelmiyor...

13. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Degistirecek oldugunda yaptigina deysin bence. Hani biraz bekleyip 2010 model falan era bakabilirsin

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

14. GOOLL

GOOLL Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    yavuz tetik
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    dizel araç çok düşündüm ama dizel olması yetmiyor 20-30-50 bin km olması şart
    1 ay araştırdım en erken motoru biten dizel araç ayrıca motor bittigi an sizde bittiniz en düşük motor maliyeti herşey yolunda olursa 5.000 tl den başlıyor.

hatta TATA model araçlara takıldım almaya niyetlendim 100--120 binlerde MOTORLARI DİZEL adamın araç 2005 model 9---11.000 tl ediyor motor bitmiş servisi 9.250 motor tamir masrafı çıkartmış böyle bişey olurmu araba 9.000 tamir i 9.000 ben ne yapacam diye yazmış KAFAMDAN İDZELİ sildim birde genelde bakarsanız 120--150 bin de araç motor yeni yapıldı motor yeni % 50 lerde motor gibi satışlarda devamlı bu yazıyo dizelden nefret ettim korktum tek kelime ile

2.000 model lx yumurta accent aldım 11.000 tl ye ulan motorda bitse kralı 2.500 tl

yakıta bende takılanlardanız arkadaş lpg li hiç bir sıkıntı sızıntı vs vs yok
    ve rutin aylık 300--500 tl lpg alanlardanım 37--42 kuruş arası LPG de ŞEHİR içinde tüketmekte. 20 kuruş yakanları çözemedim gitti :)

bir arkadaşın dedigi gibi lpg 2tl iken araçlar 20--25 kuruş yakıyordu lpg 3.20 den yeni 3.02 düştü hala 20--25 kuruş yakıyor araçları :) GAZIMI KISIYORSUNUZ ne :)

motor 0.8 olmadıktan sonra yada lpb 2tl ye inmedikce LGP 3 tl iken 35 kuruşun altı şehir için bence hayal.

şehir dışını daha dogrusu 3--5 kilometre ısık olmadan gidelin yollarda araç tabi düşük yakar.
    şehir dışında eminimki 20 kuruşun altına bile iner ama 90 saniye ışıklar varken şehir içinde birde trafik 35 kuruşun altı hayal :)
    ( bence )

15. ManowaR

ManowaR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    ugur guler
    Abi gazın litresi çok pahalı ama yinede bir anormallik var. Dediğim gibi bende de 1.3 lx yumurta var bugun hesapladım 24 krş yaktırmışım, 98 tlye 407 km(%25 uzun yol). full şehir içi kullansamda 350 km deriz ki sizin gazın litresiyle 30.5 krş yakar. Devir aralığınız nedir onu sorayım, bir de bu 1.3ler yokuşta çok zorlanıyor ve felaket artıyo yakıtı onunla alakalı da olabilir.
    Saygılar...

16. ManowaR

ManowaR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    ugur guler
    1.5 gls yumurta kasa alalım abi sana boşver albeayı hyundaiden inip fiata mı biniceksin :)

17. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
  18. ManowaR

ManowaR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    ugur guler
    Adam birsey yazmamis ama boyasi curugu yoksa alinabilicek gibi duruyor :) bide ne kadar masrafsiz onu sormak gerek :) bn masrafsiz diye aldim 650 tl masraf cikardi cunku :)

19. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Valla araca dış gözle bakınca, temiz kendini belli ediyor. abi, aradım adamı konfeksiyoncuymuş, yeni araç almışlar, ihtiyaç fazlasıymış... masrafsız dedi, zaten sizinde dediğiniz gibi iyi göstereceğim... servise... öyle alırım. Bende şimdiki aracımı aldım, olmadık 600-700 tl masraf çıkardı...

20. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aslında fiyatıda yüksek ama konya piyasası öle... ne yazıkki... ederinden fazla istiyorlar... Ben aracıma 11500 yazdım, aynısının 1.3ü düşünün adam 15500 istiyor... O fiyatada başka bişi yokki... Ya clio symbol var 2000 model 1.4 tüplü, ya albealar var 2004 model 1.2 tüplü.... onlarıda bilmiyomki nasıl arabalar ?

Bu Sayfayı Paylaş