LPG KABLO

1.5 CRDI aşırı fazla yakıyor

'Accent Forum - Club' forumunda CooLony tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. CooLony

CooLony Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    öncelikle hayırlı günler herkese, geçen hafta 2004 model hyundai accent 1.5 crdi admire araç aldım, araç 66.000 km.' de aldım şu anda 67,500 km. de daha önceki aracım 2007 ford fiesta van 1.4 tdci idi, yakıtta aşırı bir fark var bu normal mi? 1 haftadır deniyorum 20 TL lik yakıt ile en fazla gördüğüm 60km oldu şehir içi, şehir dışı 40 TL lik yakıt ile 165km gidebildim. Hyundai' nin diesellerine az yakıyor diyolardı buna güvenerek aldım ama benzinli arabadan bile fazla yakıyor gibime geldi böyle devam ederse önümüzdeki hafta aracı satarak LPG' ye döneceğim. Bu durum normal midir? yada herhangi bir yerini ayarlatmam mı gerekiyor, aracında yabancısı olduğum için sizlerin fikrini almak istedim,

bu arada aracın yağı ve mazot filtresi 3.000 km önce değişmiş, çok yakıyor diye hava filtresini de 3 gün önce ben değiştirdim. Kullandığım yakıt ise her zaman euro diesel.

2. bilisim

bilisim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Bende de getz 1,5 crdi var bende aşşağı yukarı senin değerlerde yakıyorum.Bazı arkadaşlar 100 km /6 lt yakıyormuş Belkide havaların soğukluğu ve kullanımdan kaynaklanıyor olabilir.Birde yakıttan yakıta değiştiğini düşünuyorum.Vitesleri kaç binde bir değiştiriyorsun buda önemli.Çözüm bulursan benlede paylaşırsan sevinirim

3. CooLony

CooLony Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    ben her iki türlü de kullanmayı denedim, normal şartlarda diesel aracın 2.000 devir üzeri kullanılması gerektiğine inanan birisi olarak öyle de kullandım, ekonomi modunda 1,2,3 te kullandım düşük devir, değişen hiç bişey olmadı sadece 3-5 km farkediyor. Yani aracın bu kadar yakması hiç normal değil bence ki şehir dışı 24 kuruş yakması normalse ben dieselden vazgeçerim. Golf 4 1.6 LPG li araçımız da var o bunun yanında ekonomi ötesi oluyor. Ben fiestayı hiç ekonomik kullanmazdım şehir dışına çıktığım zaman 140km/h nin altına düştüğüm nadir rastlanan durum olsa da 120 - 130 km Adana - Ceyhan arasında 30 TL den fazla yakamıyordum. 20 TL yakıt ile de deli kullanımda bile 85 km' nin altına düşmüyordum şehir içi.

4. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Benim aracım ş.içi 8 lt, ş.arası 6 lt olarak yakıt tüketiyor. Yaz/kış ufak değişimler oluyor tabi. 4 silindirli era crdi lere göre fazla yaktığı bilinen bir durumdur zaten.

5. gurcanbulut

gurcanbulut Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    617
    Ad Soyad:
    Gürcan Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benim aracım sıfır ilk kullanım da ve tamamen şehir içi yoğun trafikte 6.6 LT yaktı. ERA tabi bunuda belirtmeliyim. Söylediğiniz değerler banada çok geldi.

6. peace

peace Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    6 veya 8 lt yakıyo benim gezt de..

7. mert_driver

mert_driver Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    mert can
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    arabanın içindeki yolcu sayısından tutun, mevsime , vites değiştirme devrine , kullanılan yakıta hatta istasyonuna, lastiklere , lastiklerin hava ayarlarına kadar etkileyen faktörler var. Uzun yolda ayrı şehir içi ayrı. Ben ilk aldığımda 6.1 di şimdi 5.5'e düştü . Lastiklerin ömrü tamamlanınca mutlaka Michelin Energy Saver taktırın derim.

8. CooLony

CooLony Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    8 lt. yine iyi şehir içi benim araca göre, benim ki 12 lt. yakıyor. Şehirler arası 100 km/h ile 7 lt. ki bunlar minimum değerler. Ben bu aracı Fiesta' yı kullandığım gibi kullanayım eminim şehir içi 15 lt. yakar. şehirlerarası da 10lt. yi düşmez.

9. AlperC

AlperC Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    eksozdan çıkan dumanın renginasıl?

10. CooLony

CooLony Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    yakıtı her zaman aynı yerden alıyorum, aracın lastikleri Lassa 5 aylık yeni sayılır, araç üzerinde farklı jant ta yok orjinal demir jantı ve kapakları, genelde tek biniyorum araca ve 60 kg. bişeyim :) velhasılkelam benim araç fazla yakıyor şimdi kesinlikle eminiz

ne yapılabilir ne yapmam gerek, aldığımın ertesi günü mazot pompası sızdırma yapıyor diye Bosch servisine gönderdim komple bakımını ve conta takımını değiştittirdim (140 TL) araç yavaş çalışıyor diye ısıtma bujilerini de orjinal takımı alıp değiştirdim. acaba diyorum pompanın ayarı mı bozuldu da böyle çok yakıyor, teknik olarak beni aydınlatacak veya yapılması gereken bişeyler varmı yok mu bilgilendirebilecek birisi varsa bir yönlendirise sevinirim.

11. CooLony

CooLony Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    normal çalışırken duman atmıyor, motorun üfleme durumu normal ustanın demesiyle "50.000 üzerine çıkan her CRDI kadar üflüyor, anormal bir durumu yok"

12. AlperC

AlperC Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    anladım usta ona bakmış. peki usta yüksek devirde kontrol ettimi yoksa sadece rölantide mi baktı. eğer bakmadıysa siz bir bakın devir yükselince 3000 veya biraz daha yüksekte dumanda değişiklik var mı?

13. bilisim

bilisim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Birde ben benim 2010 getzle 100 km /6 lt görsem dua edecm valla.2500-3000 devir arssı kullandım aynı 2000-2500 devir kullandım aynı.Bakım yapılalı da 4000 km oldu daha :( sırrınız nedir arkadaşlar.

14. skeskin

skeskin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Valla benim bildiğim gördüğüm şudur. sattığım era ile 8 Lt/100 km yaktığım aynı yol güzergahı ve kullanım tarzı ile şu an ki clio3 1.5 dci ile 6 lt yakıyorum.
    Kimse "aracın bakımı vs." gibi şeyler demesin araç 10 numara temiz 2006 model sadece servis bakımına girmiş 77.500 km de bir araçtı.

15. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Benim aracımın da pompası bosch serviste conta değişimi gördü ama yakıttan yana bir değişim olmadı. geç çalışma ile ilgili 3 silindir crdiler biraz geç çalışıyor, sorun olduğundan değil yani. bazen kontağı kapatınca aşırı silkeleme de yapıyor (10-15 stopta bir gibi) bu da normaldir ancak sizin 12 lt yakıt tüketimi ne yükle ne lastik havasıyla aşılacak gibi durmuyor. teknik bir sorun olmalı.

16. CooLony

CooLony Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    sabah soğukken geç çalışıyor ve çalıştığında gri ve yağ kokusuna benzer bir duman atıyor sadece ayriyetten gaza aşırı yüklendiğimde dikiz aynasından görüyorum koyu bi renk ama her diesel araçta gaza yüklendiğimizde bu dumanı atar diye biliyorum. Sabahta sadece geç çalıştığında yapıyor onu 5-6 sn. marş basıyorum çoğu zaman sadece o zamanlar yapıyor öyle. Onun haricinde normal çalıştırdığımda veya sıcakken rolantideyken gaza basıldığında falan duman atma olayı yok.

17. ColoneL

ColoneL Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Haftalık 30 tl dizel alıyorum ve minimum 130+ km yapıyorum rahat. Çok sakin araba kullanan birisi de sayılmam. Yakıtı shellden alıyorum, üşenmeyip fullden alsam 150 km'yi zorlarım muhtemelen. Sizin fazla yakıyor demeniz de bende öncelikle yakıt sisteminden kaynaklanabilir gibi bir intiba bıraktı.

18. Cengiz Yüksel

Cengiz Yüksel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    ne kadar zorlasanız da normal şartlar altında bu kadar yüksek yakması zor ihtimal
    motorun durumu nasıl?
    bu değerlerde yakması için motor ısınmadan sürekli kısa mesafe + yüksek devir gerekir.
    ben en agresif kullanımımla şehir içinde ortalama 7,5lt yi görüyorum.

19. CooLony

CooLony Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    motorun durumu gayet güzel 1. el tanıdığım birinden aldım 65.000 km ve kesinlikle yorulmamış geneli şehir içinde evden işe olarak kullanılmış 1. sınıf bir araç.

agresif kullanıma gelecek olursak, ben 1.500 devir de de kullanarak denedim, yani şehir içinde yaşlı amcalar gibi kullanarak ta denedim yok yine de 11,7 lt.' nin altına düşüremedim. yani 40 TL ' lik euro diesel ile 100 km. anca gidiyorum.

20. AlperC

AlperC Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bu mevsimde yakıt uçmaz sizin arabanızda istediği kadar çok yaksın 12lt yakamaz. yakamadan atmak zorunda kalır onuda egzozdan anlardınız.
    bence bir yakıt aldığınız istasyonu değiştirin. eğer gene aynıysa size sağlam bir usta lazım.

Bu Sayfayı Paylaş