LPG KABLO

Yumurta Kasa Göğüs Sökümü Yardım

'Aracın İç Modifiyesi' forumunda gsliahmet tarafından 6 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. gsliahmet

gsliahmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Ahmet Söylemem
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Mrb arkadaşlar bende 99 Accent yumurta kasa var ve aracımın Göğüsünü ön panelini sökmek istiyorum ancak yanlış bir şey yapmadan sağlamca çıkartmak istiyorum göğüste büyük küçük çatlaklar var bunları yapıştırcam çelik macun ile yapıştırıp üstüne direk boya atmayı düşünüyorum yalnız benim bir sorunumda kalorifer peteklerini temizlemek istiyorum yan camlara ve ön cama üfleyen petekler harici direksiyon solundaki sağındaki ve en sağda torpidonun üstünde bulunn peteklerden hava gelmiyor sebebi ne olabilir hem göğüsü sökeyim hemde bu peteklere bakıcam kalorifer motorunu söktüm temizledim yine üflemedisizden ricam daha önce göğüs söken arkadaşlar var forumda yardımcı olurlarsa sevinirim ben bugün biraz sökmek için kalorifer panelinin olduğu siyah çerçeveden başladım biraz elime yüzüme bulaştı yukardaki saatin soketini söktüm 4 lünün soketini söktüm yalnız bu kalorfier sıcak soğuk üfleyen zımbırtıyı bir türlü çıkaramadım bu işi bilenler sırasıyla ne sökeceğimi söylerlerse çok iyi olur şimddien çok teşekkür ederim

Asel Kaan Efe ve bolat38 bunu beğendi.
  2. DjMuratHan

DjMuratHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Murat Demirel
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    epey uzun ve sıkıntılı bir işe başlamışsın (kendimden biliyorum :) ) öncelikle kolay gelsin :)
    Fazla detaya giremiycem epey bi detay var zaten çünkü. baktın gözün kesmiyor haber et, boş bi zamanım olursa yardıma gelebilirim. yaklaşık yarım saat - 1 saat arasında sökebiliyorum artık :)
    1 - öncelikle torpidoyu açıp yan taraflarda bulunan tırnakları kurtarıp aşağı sallandır alt menteşede 2 tane vida var onları söküp torpidoyu çıkart.
    2 - direksiyonun üst bakalitini çıkart (yukarı çekince çıkıyor, vidasız.) sonra alt bakalitin vidalarını çıkartıp onu da çıkart.
    3 - direksiyonun altındaki kapağın 4 köşesinde vida var (üst 2 tanenin üzeri kapaklı alttakiler ortada) onları söküp kapağı çıkart.
    4 - 4lünün soketlere kadar gelmişsin gerisini anlatıyorum, torpidonun ordan bakınca iç-dış sirkülasyon halatını bulacaksın bunun dış hortumunu tutan vidayı söküp iç halatın ucunu beyaz tırnaktaki çıkıntıya bastırarak kurtar.
    5 - direksiyonun altından söktüğün kapağın ordan baktığında sağda kalorüferin diğer 2 halatını görüceksin. bağlantı şekli iç-dış sirkülasyonunki ile aynı. o ikisini de sök.
    6 - orta konsolu az daha öne çekince kalorüferin ve çakmaklığın soketlerine ulaşabileceksin. ikisi birleşip ortak bir sokete giriyor direk ordan sökebilirsin ya da istersen tek tek çakmaklık ve düğmeden de kurtarabilirsin sana kalmış. o kablolardan kurtardığında orta çerçeveyi komple çekip çıkartabilirsin.
    7 - direksiyonu sök altındaki silecek ve sinyal kollarının olduğu kısım 3 vidayla direksiyonu bağladığın mili tutan kasnağa vidalı halde onları da söküp o grubu da çıkart.
    8 - göstergenin çerçevesinin altında 2 tane ve orta-üst kısmında 2 tane vidası var. vidaları söküp çıkart. arkasındaki göstergenin 2 yanında toplam 4 vidası var. bunları çıakrtıp göstergeyi öne doğru çekerek km telinden kurtarıp öne doğru yatır ve arkasında 3 soket var soketlerin orta-üst kısımlarındaki tırnağa basarak çıkarabilirsin. bunları da çıkarınca göstergeyi tamamen çıkart.
    9 - sol diz kısmına gelen yerde cep varsa sıkıntı direk sökersin gelir. ama orda düğme grubu varsa öne doğru tornavidayla çıkartıp arkasındaki soketleri sök.
    10 - sağ-sol cam direklerindeki plastik kapakları (tırnaklı, çekince gelir direk) ve sağ-sol en öndeki köşe marşpiyellerini sök
    11 - göğsün sağ-sol üst köşelerinde, sağ-sol alt köşelerinde çıkan kapakların altında 10luk civatalar var bunları sök. torpido kapağının geldiği yerin sağ-sol üst köşelerindeki 10lukları da sök bir de vites konsolunun hemen önüne gelen göğsün tam ortasında var onu da sök.
    12 - şanzımanın üzerinden km telini yukarı doğru çekerek kurtarıp biraz içeri sal, içerden göğüse bağlı olan metal ayaktan km telinin başlığını kurtar.
    13 - kaput mandalını çekince altından görünen 2 tane vidası var. bunları söküp kaput mandalını kurtar.
    14 - komple göğsü 15-20 cm öne çek ve torpidonun açıklığının üstünde, orta çerçevenin üstünde, gösterge panelinin orda ve en soldan aşağı doğru inen kablolar var ve bunlar göğüse vidalı bunları ve sol dizin ordaki cepliğin üstündeki soketin vidalarını söküp çıkart sonra göğüse bağlı bişey olmadığına emin olup komple göğüsü dışarı çıkartabilirsin.

3. atnacais

atnacais Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ismail atmaca
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (1996-2001) RD
    merhaba bende 2001 model yumurta kasa elantra var klima sıcak-soğuk olan telin bağlantısı kopmuş sanayide göğüs komple inecek dediler bende torpido, gösterge paneli, orta konsolu söktüm. ana göğüsü çıkarmam için elantrada da yukarıdaki adımlarımı izlemem lazım. çünkü gözükürde kapı kenarlarında altta iki adet civata vardı onları söktüm parça büyük olduğu için biyerlerini çatlatmak istemiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.. şimdiden teşekkürler.

4. DjMuratHan

DjMuratHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Murat Demirel
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    elantra sökmedim hiç bilmiyorum onu. bilen ya da konuda yetenekli birinin elinin değmesinde fayda görüyorum.

5. gsliahmet

gsliahmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Ahmet Söylemem
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Murat hocam öncelikle yardımlarınız için çok teşşekkür ediyorum 1 haftadır şehir dışındaydım işim nedeniyle onun için cvp veremedim dün geldm yorgunlukla göğüse başlamadım daha doğrusu başlayamadım çünkü aracı açmak için kapı kendime çektim kapı açılmadı diğer kapıdan girdim kapı içtende açamadım yani şoför kapısı bozuldu kilit motoru inip çıkıyor ancak kapı dili kendini geri çekmiyor dışardan ve içerden sanırsam kapı donmuştu bende dışardan açıyım derken yay fırttı kapı döşemesinide sökeyim diyorum ama sökemiyorum kapı kilitli bu konuda bi bilgin varmıdır.birde sizin önceki konularda gördüm siz göğüsü sökmüşsünüz boya yapmıssınz çokta güzel olmuş bende alttarafını maviye boyamak istiyorum araç mavi olduğu için ancak boyayı kimse tavsiye etmiyor hocam forumlarda genelde kaplama diyolar boya çatlar diyolar sizinkide böyle bi durum oldumu yapıştırıcı olarakta sunfix marka dolgu macunu var onu kullancam sizce uyarmı şimdiden çok çok teşekkür ediyorum hocam

6. gsliahmet

gsliahmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Ahmet Söylemem
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    yokmu arkadaşlar murat hocamdan başka göğüs sökmeyi bilen bu şanzuman telini bir türlü sökemedim :(

7. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    kardeşim sanırsam demek istediğiniz şanzuman değilde km teli çünkü murat bey öyle yazmış

8. gsliahmet

gsliahmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Ahmet Söylemem
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    evet kardeşim yanlış yazmışım km telide bir türlü sökemedim şanzuman üzerinden sal demişte tam olarak neresinden salınacak onu bilemedim göstergenin arkasından çekiyorum ancak fazla gelmiyor onun için göğüsü bir türlü indiremedim aşşağıya

9. DjMuratHan

DjMuratHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Murat Demirel
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    geç olsun güç olmasın demişler :) yeni bakabildim kusura bakmayın. göğsün ordan tel oynatınca kaput içindeki yerini kolayca bulursunuz zaten şanzumana diklemesine giren hortum gibi birşey. benimkinde tırnak mı kırık yoksa normali öyle mi bilmiyorum ama o teli biraz kuvvetli çekince şanzumandan çıkıyor. belki başka bir çıkarma yolu vardır ama ben böyle çıkarmıştım şahsen. şanzumandan kurtarıp serbest bırakınca içerde göstergenin arkasında hafif öne çekip altındaki yaylı sistemi kurtararak göğüste sabit olduğu yerden o beyaz plastikle beraber çıkarılabiliyor. ama şanzumandan çıkarmadan yeterli miktarda öne çekilemiyor.

10. gsliahmet

gsliahmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Ahmet Söylemem
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    iyi akşamlar murat hocam öncelikle çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için ancak bu gün kaputn altından baktım km telinn direksiyonun arkasında kaportadan çıkan yerde gördüm ancak km teli aşşğıya doğru iniyor girdiği yer gözükmüyor yani şanzumanı göremedim onun içinde kaput telini çekmeye cesaret edemedim kaportadan cıkttıgı yerden çeksem kuvvtlice bir daha bu teli ben nasıl takıcam bunu çıkarmanın başka yolu yokmudur şimdiden çok çok teşekkür ediyorum umarım sizinde başınız ağrıtmıyorumdur tek yerdım eden sizsiniz o kadar kişiden başka bilen yok

11. İsmail46muhammed

İsmail46muhammed Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Necati demirdelen
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:

12. İsmail46muhammed

İsmail46muhammed Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Necati demirdelen
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    gsliahmet Ustam göğüs teki çatlakları yaptınız mı yaptınız ise ne ile yaptınız bende gögüsü dün söktüm bugün yapıştırmayı düşünüyorum nasıl Bi malzeme kullanmalıyım. Çok acil 05383762682 numaram ararsanız sevinirim

Bu Sayfayı Paylaş