10 Kasım LPG KABLO

Yumurta Kasa Accent İç Sirkülasyon Tamiri

'Isıtma & Soğutma & Klima Sistemleri Sorunları Ve Ç' forumunda Serkan1978 tarafından 11 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

1. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    [​IMG][/URL][/IMG]
    1999 model Accent 1.5 gls aracımda iç sirkülasyonun çalışmadığını farkettim.Sorunu nasıl hallettiğimi arkadaşlarla paylaşayım istedim.öncelikle torpido kapağını klipslerinden kurtarıp aşağıya düşürüyoruz.resimdeki ok ile belirttiğim yerde dış havayı kapatıp iç havayı açan sisteme hareket veren vakumla çalışan pompayı göreceksiniz önce bu pompanın sağlam olup olmadığını kontrol ediyoruz.ok ile gösterdiğim yerdeki beyaz hortumu çıkarıyoruz pompanın diğer ucundaki beyaz plastiğe bağlı olan kısımdan elimizle içeri doğru itiyoruz hortumu çıkardığımız yere parmağımızı bastırıyoruz ve bakıyoruz pompa çekili vaziyettemi duruyor.pompanın içindeki lastik körük işlevini yitirmişse bastırdığımız kısım tekrar ileriye doğru çıkar sağlamsa içeri doğru çekili kalır.pompa sağlamlığını kontrol ettikten sonra beyaz hortumunu tekrar yerine takıp orta konsolu söküyoruz orta konsolu söktükten sonra teybin altında kalan havalandırma yönlerini ayarlayan çevirmeli butonun arkasındaki renkli vakum hortumlarını inceliyoruz.buradaki hortum bağlantı yerinden siyah bir hortum ile t bağlantısı yapılarak yandaki iç,dış hava butonunun arkasındaki kısma ek yapılmış araçtaki vakum sistemi bu butona bu şekilde gelmekte biz iç hava tuşuna basıncada oradaki beyaz hortuma vakum vermekte ve resimde belirttiğim vakum pompasının ucunu içeriye çekmekte öylece iç havalandırmaya geçmekte.benim aracımda sorun şuymuş;iç,dış havalandırma butonunun arkasındaki vakum hortumları bağlantı yerinde hortumların takıldığı 2 adet plastik yuva dipten kırılmış vakum sistemi siyah hortumdan geliyor ama beyaz hortuma geçemiyormuş.ben bu sorunu bu siyah ve beyaz hortumun birleşerek geldiği şeffaf yumuşak plastiği tornavidayla biraz kaldırarak altına çevresel bir şekilde silikon sürerek hallettim.anladığım kadarıyla iç hava sirkülasyonunun çalışmamasının nedenleri şöyle olabilir.
    1-Vakum pompasının içindeki esnek lastik körük yırtılmıştır.
    2-Vakum ileten hortumda kaçak vardır.
    3-iç,dış hava butonunun vakum hortum bağlantı yerinde kaçak vardır (benim aracımda sıkıntı burasıydı)
    4-herşey normal görünüyorsa iç ,dış hava butonu arızalanmıştır...

2. yolcu*

yolcu* Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    sercan savas
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Serkan bey bende yumurta kullaniyorum tek kapi gt benimde klimam sogutmuyo konsolun ortasindan hava gelmiyodu klima gazini yeniden doldurttuk ama yapan arkadaslar klima kompresorunun arizali oldunu soylediler 2 elinin 600 tl ve sifirini bulamassin dediler siz bu konuda ne dusunuyosunuz bana bu konuda akil verebilirmisiniz

3. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    konsolun ortasından hava gelmemesi klima kompresörünle alakalı değildir.normal sıcak yada soğuk havalandırmayı açınca hava gelmiyorsa sıkıntı havalandırma sistemindedir.torpido kapağının arkasındaki havalandırma fanı çalışıyor ama orta konsoldan hava gelmiyorsa sorun yüze doğru hava vermesi için açılması gereken klape açılmıyordur.öncelikle direksiyon altında gaz pedalının sağında 2 tane metal kolu olan vakum pompaları mevcut bunlara takılı olması gereken renkli vakum hortumları vardır buraları önce kontrol et vakum kaçağı varmı.burada sıkıntı yoksa orta konsolun sökülüp hava yönlendirme butonunun arkasındaki bağlantı yerine bakman gerekir.bu bağlantı yerinde bir çok renk vakum hortumu birleşir mavi,kırmızı vs.buradada vakum hortumlarında kaçak yoksa sıkıntı yüze doğru hava üflemesi gereken klapenin açılmıyor olmasıdır.bu klapenin sökülüp tamir edilmesi gerekir.klima kompresörünün bozuk olmasına bir şey diyemiyeceğim klimacı daha iyi bilir ama bence önce tamir oluyormu onu araştır derim...

4. yolcu*

yolcu* Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    sercan savas
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Tesekkur ederimm tekrar mutlaka baktiricamm

samsung note 2
    hyundai accent gt

5. yolcu*

yolcu* Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    sercan savas
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Klimayii actigimda sadece camlarin altindan ve kapi yanlarindan geliyoo orta konsoldann gelmiyoo

samsung note 2
    hyundai accent gt

6. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    size bunun için kompresör mü arızalı dediler Sercan Bey? rezalet bu usta denilen adamların durumu resmen rezalet. biraz discovery channel izlesinler...

7. ugur 1.5 gls

ugur 1.5 gls Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    84
    Ad Soyad:
    ugur seyfi
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Merhaba arkadaşlar bu sirkilasyon tuşunu nerden bulabilirim 2 adet hortum giriyor giren yerler kırılmış yenilesem daha iyi olacak

Bu Sayfayı Paylaş