10 Kasım LPG KABLO

Yumurta Kasa 99 Accent Ön Teker Bilya Sorunu!

'Süspansiyon & Direksiyon & Mekanik Sistemler Sorun' forumunda Ersinx82 tarafından 16 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. Ersinx82

Ersinx82 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ersin Gültekin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Cümleten S. A. 7 yıldır kullandığım 99 yumurta kasa accent arabamda son 2.5 yıldır ön teker bilyası sorunuyla çok sıkıntı çekmekteyim. 2.5 yıl önce uğultu sesiyle ustama gittim bilyalar bozulmuş dedi eyvallah dedik değiştik. O günden beri 1.5 yıl içinde 2 yada 3 bin km de bir, 2 kere bilyalar yine bozuldu. Bu ikisi uzun yolda denk geldi ve 1 kez bursada bir kezde datçada farklı ustalara durumu izah ederek özenli bi şekilde dikkatli değişimler yapmalarını rica ettim ve değiştirttim. En son 3. bozuşunda tek tarafın fren diskinde çatlak gördük ve 2 tarafında fren disklerini orjinaller çok pahalı olduğundan muadilleriyle değişip yeni bilyaları öyle monte ettirdik. Bu 3. montajdan sonra en uzun ömrünü yaşadı bilyalar ve 13 bin km yol yaptı. Artık oh dedim sorun çözüldü derken bundan 3 ay kadar önce 2 teker bilyasıda 4. kez yine sizlere ömür!! Bu sefer tavsiyeyle gittiğim başka bir ustadan Allah rızası için onarım değil sorunun çözülmesini istiyorum diyerek yardım istedim. Usta çok ılımlı iyi bir ustaydı. 1 saatlik işi inanın özene bezene 2 saati aşkın uğraştı, poryayı tornada ölçtürdü eğrilik vs varmı diye. En iyi rulman gresini kullanarak dikkatli bi şekilde montajı yaptı Allah için. Sonuç? 3 ay sonra sol önden yine başladı ses! Dünya para harcadım ve bütçemde kullandığım arabadanda anlaşılacağı gibi çok geniş değil. Orjinal servisten almıyorum bilyaları zira serviste çok pahalı, ama 50 60 tl lik en dandiklerinide asla kullanmadım. Misal en son aldığımda teki 60 tl ye bilya mevcutken rulmancının tavsiyesiyle 90 tl lik, söylemesine göre amerikan malı bilya takımı aldım. Ama sonuç yine hüsran. Rot balansçı bi arkadaş belki taşıyıcılarda sorun vardır diyor. Kafayı yicem yine bilyalar değişecek ve bu 2.5 yıl içinde 5. değişim olacak! Lütfen poryayı taşıyıcıyı bilyaları orjinal servisten alıp değişin diye tavsiye vermeyin zira bunların toplamı arabanın fiyatının 4te 1 i tutar vallahi arkadaşlar. Yumurta kasada benzer sorunla karşılaşan kullanıcı yada usta varmı aramızda? Kısıtlı bütçeye verilebilecek iyi tavsiyesi olan bir arkadaş varsa inanın duacısı olucam arkadaşlar. Çok uzattım kusura bakmayın, fikir verendende vermeyendende Allah razı olsun, hayırlı, kazasız belasız günler herkese...

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Tanışma bölümünden kendinizi tanıtmalısınız.

Daha önce aynı araca sahiptim. Aracı ilk aldığımda serviste orjinal disk ve bilye değişimi yaptırmıştım. 52.000 km sorunsuz kullandım ve aracı sattım. Keşke en başta servise gitseydiniz.
    Mümkünse yedek parçacılardan orjinal bilye araştırın.

Ayrıca sürekli bilye bozuyorsa porya da farkedilemeyen bir eğiklik olma ihtimalide var.

3. Ersinx82

Ersinx82 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ersin Gültekin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Paylaştığın bilgiler için teşekkür ederim. Servise gidip bu parçaları orjinalleriyle değişmek tabiki en iyi seçenek haklısın, ama nasıl bi ücret tutacağınıda eminim hepimiz hayal edebiliriz. Bütçe sorunu olmasa evet, bende seninle tamamen aynı fikirdeyim. Yüksek ücreti karşılayabilecek durumda olmadığımdan nokta atışı bi çözüm arayışındayım aslında. Sizde bilya ve disk değişmişsiniz. Bikaç ustadan fren diskinin bilya bozulmasıyla alakası yok yorumunu duydum kendi kulaklarımla. Bence var? Sonuçta hepsi aynı poryanın üzerine sabitleniyor ve frenlemede oluşan titreşim o porya üzerindeki bütün parçaları sarsıyor diye düşünüyorum. Bu titremeli frende bilyanın bozulmasına sebep olabilir zannımca? Aynı fikirdemisiniz?

4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Titremeli fren, bilye de dahil olmak üzere aracın ön tekerleklerle ilgili tüm parçaları olumsuz etkiler.

Ersinx82 bunu beğendi.
  5. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    1) Bilyalar tornacıda değişim yapılırken , muhtemelen taşıyıcı Eğrildi
    Dolayısı ile bilya yuvaya geçerken düzgün geçiyor ancak monteden sonra dönmesinde balanslı dönüyor. Bu da bilyanın hızla bozulmasına sebep oluyor diye düşünüyorum.

Sorunun başlangıcı ilk TORNACI.

Çözüm ; taşıyıcıları dikkatli bir şekilde açılarını ve oturma şekillerini ölçtürmek. ( İhtimal)
    https://www.parcafilosu.com/5171522000-cey-sol-teker-on-aks-tasiyicisi taşıyıcı fiyatları çiftini alsanız , 2 adet 570 TL + 2 adet 180 tl Bilya

2. ) Aks kafası bilyası değişiminde AKS kolu olduğu gibi sökülmüş ise, AKS kolları eğriltilmiştir. Buda dönüş açısını bozar balans yaptırır. ( ihtimal)

3) Aracın kullanıldığı ortam aşrıı bozuk satıh ve tozlu ise bilyalar bir şekilde içeri toz alır ve hızla bozulur ( Çok düşük ihtimal)

4) JANT atıklığı bilyeleri bozar. Bu atıklık balansla alınsa da direksiyona vurmaz , ancak süspansiyon ve taşıyıcıları etkiler ( Yüksek İhtimal -- Rot balans kontrol)
    Belirti araç direksiyon boşta iken sağa yada sola çekme yapabilir , yolda giderken direksiyona sarsıntı yapar.

5) Ön fren aynaları atıklığı her frene basışta balans yapar ve bilyaları bozar.
    Ama 2-3 ayda değil... ( Düşük ihtimal)

Ersinx82 ve ai_torcuk bunu beğendi.
  6. Ersinx82

Ersinx82 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ersin Gültekin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Usta verdiğin bilgiler için çok sağol. Az önce hyundai servisten ayrılma bi ustanın yanındaydım, sanayideyim. Usta bu rulmanları iyi bir tornacı monte etmeli, arasında bilmemne adında bi pul olması lazım dedi, o pul yoksa tornacı yapıp araya koyar montajdan önce dedi. Yoksa çabuk boşluk yapıp bozar rulman, sorun bundan kaynaklı dedi ve kendinden çok emindi, çok yaptım bu arabalardan dedi. fren diski titreşimi yüzde 5 ya zarar verir ya vermez dedi içerdeki rulmana. Bakalım, kendi çalıştığı tornacıyı söyledi. Demesine göre konuya hakimmiş. Bu rulman tahminim 1 ay kadar daha idare eder beni çünkü şuan çok başında arızanın. 90 km den sonra falan ses yapmaya başlıyor. Bu çözüm daha ekonomik gibi geldi ama daha 2 ay önce 4.kez 350 tl civarı masraf yaptığımdan pekte ekonomiden bahsetmemek lazım gibi

Bu Sayfayı Paylaş