LPG KABLO

Yüksek Devirlerde Titreme

'İ20 Forum - Club' forumunda hasansutcu tarafından 9 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. hasansutcu

hasansutcu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    Hasan Sütçü
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Merhaba,

2014 i20 Sense OV Benzin + LPG aracım var. 1 ay kadar önce vites geçişlerinde titreme hissettim. (Titreme derken daha çok 2 parçanın birbirine sürtmesi gibi bir his) Şanzımanda sorun olduğunu düşünerek korkmuştum. Uzunca süre takip ettim aracımı ve sorunun vites geçişleri ile alakası olmadığını 2,500 devir üstünde bu titremeyi yaptığını farkettim. İlk olarak vites geçişinde olduğunu düşünmemin sebebi de yüksek devirlerde vites değiştiği içindi.

Bu titremeyi ilk başlarda pedallarda hissediyordum ama artık yavaş yavaş direksiyonda da hissetmeye başladım. 3000 devirin üzerinde bu titreme iyice rahatsız etmeye başladı.

Sizce sebebi nedir? Ustaya gitmeden önce olasılıklar hakkında araştırma yapmak istedim.
    Teşekkürler.

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    problem motor kulağı, şanzıman kulağı gibi mekani bir parçadan kaynaklanıyor olabilir.

ama başka bir konu var,

şimdiki araçların tamamında motorun ürettiği tork ve güç otomobilin yazılımı tarafından hesaplanıyor. vites geçişleri de buna göre yapılıyor.

tam otomatik araçlarda motor gücünde bir sorun varsa, yazılım yanlış hesaplama yapabiliyor. yani aracın gaz pedalı konumu, sıcaklık, hava akış metresi gibi verileri aldığında o anda 70 beygir güç ürettiğini hesaplıyor, fakat aslında 60 beygir üretiyor. bu durumda vites geçişleri sarsıntılı oluyor.

gücün düşmesinin birçok sebebi olabilir.
    lpg ayarı kaynaklı olabilir
    subapların zarar görmüş olma ihtimali de var.

benzinde de aynı sorun devam ediyor mu?

Samet_ak bunu beğendi.
  3. hasansutcu

hasansutcu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    Hasan Sütçü
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim. Açıkçası subap problemi olma ihtimali çok yüksek. Çünkü, motor ısındıktan sonra (örneğin 15-20 dakikalık bir kullanım sonrası) arabayı stop edip tekrar çalıştırdığım çoğunlukla stop ediyor ya da devir 0,5'in altına kadar düşüp hızlı bir şekilde titreyerek kendini toparlıyor. Bu konu için birkaç kere ustalara gösterdim ve hemen hemen hepsi subapların değişmesi gerektiğini söylemişti. Ancak, yüksek maliyetli bir işlem olduğu için ben bu problemi şimdilik kabul edip, bu şekilde kullanmaya devam ettim. (Bu arızanın bir başka sinyali de; kırmızı ışık vb. duraklamalarda arabanın titremesi ve devirde ufak dalgalanmalar) Acaba, bu subap kaynaklı problemin ilerleyen dönemlerinde gösterdiği bir başka arıza sinyali mi?

Yani, acilen subap değişikliğini yapmalı mıyım?

4. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    subap ile ilgili olup olmadigini kompresor testiyle anlayabilirsiniz iyi bir usta bulup kompresor testi yaptirin bodoslama subaplara dalinmaz

LYA-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş