LPG KABLO

Yol Bilgi Ekranı ve Yakıt Sarfiyatı

'İ20 Forum - Club' forumunda rambo65 tarafından 2 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. rambo65

rambo65 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Dostlar, bir ay önce bende i20 crdi 1,4 dizel 90 ps .aldım. Depo boğaza kadar mazot dolu (45 lt) iken yol bilgi ekranı 620 km. gidebilirsin diyor. Oysa kitabında şehirler arası.3,9 litre, şehir içi 5,5 litre, karma ise 4,5 litre yakıt tkerir diyor. Kısacası aracın 45 litre mazor ile şehirler arasında 1150 km. şehir içinde 800 km. karma ise 1000 km. yol gitmesi gerekiryor iken yol ekranı neye göre hesap yapıyor ise 620 km. diyor Bir türü çözemedim. Servis ise normal diyor. anlamıyorlar. tabi bunlara servis denirse.
    Düzenleyen : Coşkun Uçar

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Açıkcası garip bir durum bende sizin gibi aracımın deposu full doldurdum. Bilgi ekranı 620 km mesafe gidersin diyordu. 100 km yakıtı ise 7.2 di daha sonra 4.7 olan yakıt sarfiyatındada aynı biçimde 620 km gösteriyordu.

3. rambo65

rambo65 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    ikinci konu yakıt sarfiyatı. kitabında şehirler arası.3,9 litre, şehir içi 5,5 litre, karma ise 4,5 litre yakıt tüketir diyor. Aracım 500 km de iken Tatile çıktım 3000 km yol yaptım. Araçta 3 kişi idik klima açıktı. ortama 3000 km. yol sonrasında 100 kmde5,65 litre mazot yaktı. bu normal mi bir bilen anlatsın

4. Misafir

Misafir Guest

Yol bilgisayarı o andaki ortalamanıza göre değer biçer, eğer ortalamanızı silerseniz ilk alacağı ortalamaya göre tekrar değer biçer, mesela ortalamanız 10L gösteriyorsa 600km ortalamanız 7L ise 800km şeklinde değer verir...

5. Misafir

Misafir Guest

https://www.hyundaiclubtr.com/forum/forum_posts.asp?TID=11810

Bu arada lütfen mesajlarımızda herkezin kullandığı fontu kullanalım ve konu açmadan önce "arama" yapalım...

6. rambo65

rambo65 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Dostlar, yukarıda yazdığım. Yol bilgi ekranı sorunu ile yakıt sarfiyatı konularına bir dikkat edin. Lütfen buradan benimle paylaşın. Mutlu sürüşler.

7. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yok abi öyle olmuyor ki. Depodaki tüm yakıtla 620 km diyor 7 lt örneğin 4.7 l değer gösterdiğindede depodaki tüm yakıtla menzil 620 km gösteriyor.https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley18.gif

8. yalan55

yalan55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    benim admire yol bilgisayarında depoda kalan örneğin 200 km diyor .yola çıkıyorum sabit hızda depoda kalan artmaya başlıyor . bir rampa kaptırıyorun hemen kalan yakıt düşüyor düze çıkıyorum sabit hızda artmaya başlıyor. kafana takma sabit hızda uzun yolda dene depoda kalan yakıtla alacağın yol artacaktır

9. Misafir

Misafir Guest

Bi yanlışlık var o zaman, depodaki yakıt miktarı o anda'ki ortalamaya göre'dir, benim yol bilgisayarı olan araçlarda hep öyleydi, depoda kaç litre yakıt olduğunu (ibreye göre) hesaplar o andaki yaktığı ortalamaya böler ve o ortalama ile daha kaç km gidebileceğini gösterir, doğrusu budur...

10. Misafir

Misafir Guest

Doğrudur, zira uzun yolda ortalaman düşer, dolayısıyla gideceğin mesafe uzar.

11. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bende anlamadım Coşkun abi nasıl iş ise. Bakım için servise gidicem servistekilerede söylüycem durumu. Yada benim arabadaki bilgi ekranımı problemli.

12. yalan55

yalan55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    arabam lpgli ama arasıra benzinde kullanıyorum ve şu dikkatimi çekti. uzun yolda sabit hızla 30-40 km gidiyorum depoda kalanla gideceğim yol 3-5 km azalıyor. ama şehiriçine bir giriyorum 2 km yol gidince kalan yakıt birdenbire 10 km düşmüş. şehiriçinde kalan yakıt adamı aldatıyor.

13. Misafir

Misafir Guest

Büyük ihtimal.....Y.B. ibrene gelen sinyale göre tahmini yakıt rezervini ölçer, o andaki ortalamana bakar ve derki eğer sen ortalama 10L yakarsan depondaki rezervine göre daha atıyorum 250km daha gidersin, başka türlü hesaplıyamaz'ki zaten, onun için veri ortalama yakıt tüketimin ve depondaki yakıt rezervindir, ortalaman ne kadar düşerse depondaki rezervin değişmiyeceğine göre gideceğin yol uzar...

14. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Açıklamanı çok iyi anladım abi ama kısaca sana durumu daha iyi açıklayayım.

Benzinciden depoyu full yapıyorum kontağı açıp araba çalıştırdığımda 7.2/100 km'de olarak gösteriyor. Sonra 700/900 mt giderken arabayı hiç kasmadan 100 değerini sıfırlıyorum ve bu seferde göstergede 4.7/100 km'de gösteriyor. Hemen bakıyorum menzil mesafesi değiştimi diye değişmiyor yine 620 km gösteriyor...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley6.gif

15. Misafir

Misafir Guest

Benzin aldığın zaman yola çıkmadanhemem bütün değerleri sıfırla, yapacağın ilk km'den sonra gerçek değeri verecektir...

16. rambo65

rambo65 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Coskun abi. verdigin cevap mantiken dogru. Ancak benim araç bildigin gibi i20 dizel 1,4 styl. mode. Şu anda bu sorunumu hiçbir servis hatta fabrika çözemedi benim maillerime yazılı müracatıma servis aracılığı ile olan müracatıma teleton ile destek hattından yaptığım müracatlarıma bir ay geçmesine rağmen cevap veren yok aracım 3700 km ye geldi kaç kez fuulledim deger hep aynı yani 620 km yol gidersin diyor ekran şuan ise tam yarım depom dolu ekran 230 km diyor. inanılmaz kocaman bir yanlışlık var. keşke senin söylediğin gibi olsaydı. Saygılarımla.

17. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Teşekkürler Coşkun abi birde dediğin gibi deneyeyim inşalah durum düzelir...

18. rambo65

rambo65 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    defalar ca sıfırladım. inan bir degişkenlik olmadı . hep 620 ver birrer birer düşüyor hiç yükselmiyor. ister çok iyi kullan ister agresif kullan. gittikce sadece km bazında düşüyor. Yükselme kesinlikle yok. canım abim.

19. Misafir

Misafir Guest

O zaman kesin problem var üstad....https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley11.gif

20. thehunturk

thehunturk Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    hocam kitapçıktaki veriler aracın belirli standartlarda kullanılması sonucu verilen verilerdir. senin o anki kullanım şekline göre tol bilgisayarı o bilgiyi değiştirebilir. o bilgi o anlık veridir.

düzeltme: veri hiç değişmiyor demişsin okumadım orayı. eğer o veri hiç değişmiyorsa yol bilgisayarında sorun olabilir..
    Düzenleyen : thehunturk

Bu Sayfayı Paylaş