LPG KABLO

Yıllık Yağ Değişim Hikayesi

'Sohbet' forumunda ndipi tarafından 8 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Merhaba arkadaşlar hepimizin kafasında hep bu yağ değişimi konusudur vardır. Misal ben 15000 km bir yağ kullanıyorum. Ve yılda sadece 5000 km kadar yapıyorum. Sonra yağ değişimi gidiyorum. Bunun da nedeni sadece km değil yıllık zamanın dolmasından dolayı ve kullandım yani 15000 km olan yağ resmen çöpe gidiyor. Şimdi bu bir yıl zaman olayı bana bir saçmalık gibi gelmeye başladı. O kadar teknoloji kullanılarak yapılan bir ürün sadece yıl doldu diye bozulması yada eskimesi mümkün değil gibi.

Bu yıllık yağ değişim olayı bana göre sadece servislerin para kazanma tuzaklarından biri gibi görmekteyim. Çünkü yılda sadece 5000 km yapan biri yani ben sıfır araç almış olsam 15000 km giden bir yağ kullanmış olsam buda demek olacak ki benim 3 yıl boyunca servise gitmemem anlamına gelir ki bu da servis için ortala 500 TL den 1500 TL bir gelirin gelmemesi anlamında. ;)

Peki siz değerli arkadaşlar ne düşünür bu konu da?

abdullah3471 bunu beğendi.
  2. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Yağın kullanıma bağlı eskimesinin dışında zaman ile kullanılmasa bile eskimesi söz konusu. Ama 1 yıl banada komik gelmekte, ama ben bir yılda 15.000 den fazla yaptıgım için değişim her yıl oluyor

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. cenker_baba

cenker_baba Guest

benim anlamadığım konu
    servis 15.000 km de bir bakım diyor
    sanayi ustası dizel de 10.000 km de yağ değişimi olması lazım diyor
    mesela reno araçlarında yağ bakımı 20.000 km de bir
    ben anlayamıyorum biri yalan söylüyor ama kim

ayer bunu beğendi.
  4. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İşte benim de tam demek istediğim şey bu zaten sen 15000-20000 bakımı de ama buna karşın her yıl yağ değiştireceğim diye haksız bir kazanç elde et. Bana pek mantıklı gelmiyor bu durum. Yani iki yıl filan olsa neyse de misal ben sürekli tam sentetik yağ kullanıyorum geçen sene sadece 4000 km yapmışım ama buna karşın kullandım yap en az 15000 km ömrü var. Ama yıl doldu diye yağ değişimi. Şahsen ben en az 10 000 km dolana kadar yağ değişimi yapmıyorum eskiden yılda 3000 km yapsam da aman yıl doldu diye yağ değişimi yapar idim. Ama biraz daha mantıklı düşündüğüm de sadece çöpe atılan bir para söz konusu bana göre.

5. cenker_baba

cenker_baba Guest

ben şuan 13.000 km civarında değiştiriyorum

6. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Yağ konusunu okudukça aklıma geldi ben yağ seviyesini bir kontrol edeyim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Ama arkadaşlar harbiden yılda 3-4 bin yap sonra yıl doldu diye 15000 km gitmesi gereken yağı çöpe dök. Hem keseye zarar hemde çevreye o kadar atık yağ düşünün artık olayı.

8. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    aynı konuyu bende düşünüyorum.ikinci arabamız albea 1.2 benzinli araba senede 6,000 yapmış geçen sene biz hala değiştirmedik 2 sene oldu biniyoruz.yakınlarda değişmek lazım ama.

9. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yani iki yıllık zaman neyse de. Ama gerçekten bir yıl sadece saçmalık ve milletin cebinden para almaktan başka bir şey değil yazık günah ya. Zaten araç sıfır alındığın da garanti kapsamın da oluyor ve her yıl boş yere yağ değişimi ver para yağ değişimi ver para. Böyle bir saçmalık olmaz sanırım aslında diğer yurt dışından sitelerden bu yağ değişim olayını biraz araştırmak gerek. Evde bile zeytin yağını kaç kez kullanan bir millet olarak bu araçlar da bir yıllık yağ değişimi çok ama çok saçma.

10. Sabahattin

Sabahattin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,295
    Ad Soyad:
    Sabahattin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bizde bu sorun yok yıl dolana kadar 10000 km yapıyoruz, ben full sentetic yağ kulanıyorum, ama 15000 bakım bana çok uzun geliyor, bu nednden dolayı 10000 km bir iyi'dir.
    Sizin yerinizde olsam 10000 bir değiştiririm, bir yılda yağ özelini kaybediyor diyorlar ama bana da pek inandırıcı gelmiyor.

ndipi bunu beğendi.
  11. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Artık bende o şekilde yapıyorum çünkü 1 yıllık zaman gerçekten bana göre hiç inandırıcı değil.

Sabahattin bunu beğendi.
  12. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bu konuyu tamamen kandırmaca olarak görmek yanlış,
    yağ değişim periyodları birçok testten sonra belirleniyor, tabii ki bu testlerde çok ağır koşullara göre karar veriliyor.

yani aracını aşırı itinalı kullanan birisi belki 10 yıl yağ değiştirmese de motoru yatak sarmaz. ama bütün kullanıcılar için düşünüldüğünde yılda bir değiştirmek motoru çok daha uzun ömürü yapacaktır.

yağ değişim periyodu ticari araçlarda çok önemli, örneğin yeniyle ford cargonun yağ değişim periyodunu 60 bin kmye çıkarttılar. ağır vasıtalarda 200 bin kmde bir yağ değişimi hedefiyle araştırmalar yapılıyor.

13. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    yılda 100 lira yağ değişimine vermişsin çokmu yani? çoğumuz biliyor yağ değişimi yapınca aracın sesinin bile değiştiğini 15.000 km yağ için bence çok fazla ben kendim tamirci olmama rağmen km dolmasa bile yıllık değiştiriyorum zaten yağ çok eskiyse motor içinde kurum yapmaya başlıyor geçen ayın başında aracın yağını değiştirdim dikkatimi sabahları duyulan lifter sesi çekti normalde lifterlerim (kendi tahminime göre) 15 saniyede doluyordu o 15 sn içinde şıkırtılı çalışıyordu yağ değişiminden sonra lifterlerin dolması 5 sn yi geçmedi bile yani demem o ki araç ilk çalıştırmalarda motor daha çok aşınır eyer yağlamada geç kalınırsa illaki çok azda olsa motor deforme olur ama yağ yeni ise tutunma özelliği hala yerinde ise deforma çok daha aza düşer

14. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Yılda bir değiştirmenize bence gerek yok 2 seneye yakın kullanabilrsnz ama 3 falan sene bence de fazla yağ mutlaka özellik kaybeder durararak ama abartmamak gerek. VW servis kitapçığında esnek bakım diye birşey var tabi burda uygulamıyorlar 30bin km de bir değişiyor yıldan bağımsız "long life" uzun ömürlü yağ konuyormuş araca. Bence araştırın bunu. 30 bin gitmese de 20bin gider türkiye şartlarında ekstra bir yıpranma oluyor çünkü bakım aralıkları daha kısa olmalı. 3 4 senede bir kere yağı birkere de filtre değiştirirsiniz belki 10tl o da zaten. Öyle bir yağ nerden bulunur bilmem ama.

15. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Babam hiçbir değişimde yılı dikkate almıyor.Ben arabayı çok zorlamıyorum sıkıştırmıyorum kilometresi kadar gider diyor.6 yıldır bir sıkıntı yaşamadık.Sadece 15 binde periyodik bakımlara gittik o kadar.

16. joy_ride

joy_ride Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,469
    Ad Soyad:
    Murat GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aynen size katılıyorum.Ben bir yıl doldu diye yağımı değiştirmiyorum.1.5 seneyi buluyor bazen 10 bin kmyi 1.5 senede de doluyor 2 seneye yakında dolduruyorum.

17. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Eskiden araçları tamire götürdüğümüz de dün gibi hatırlıyorum. Adamlar yağ değişimi yaparlardı ve sürekli yağ değişimi ile filtre değişecek denmesine karşın o zamanlar adamlar iki yağ değişimi ile sonrasında filtre değişimi yaparlardı. Ama gerçekten bir yıllık zaman yağ değişimi için bağlayıcı süre olmaması gerek.

18. Umut28

Umut28 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,373
    Ad Soyad:
    umut sonmez usta
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Biz yılda 8 10 binde bir değistiriyoruz normalde de zaten 10 bin bizim arabanın

19. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Normal de evet 8 yada 10 bin olduğun da normal. Değişimi olur ama az km yapmış araç için pek mantıklı değil. Birde sıfır araç alındığın da duruma buradan bakınca resmen müşteri kandırılıyor. Misal a firması demiş ki 20 000 km de bir bakım olur. İyi o zaman 20 000 km dolduğunda geleyim bakımını yap. Olmaz efendim yıllık yağ değişimi olacak bu resmen müşteri kazıklama değil mi?

cenker_baba bunu beğendi.
  20. Umut28

Umut28 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,373
    Ad Soyad:
    umut sonmez usta
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bende anlamıyorum kuzeninin arabasi 2 yıl oldu değistirmeyeli 5bin anca yapmıştır bi sıkıntı yapmadı bu sene bi değiştirelim diyo

Bu Sayfayı Paylaş