10 Kasım LPG KABLO

Yetersiz Motor Gücü/ Aracın Bağırması

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda ata4832 tarafından 19 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

1. ata4832

ata4832 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Atakan alay
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Merhaba
    1.5i yumurta accent O/V de araç şarz dinamosunda bir parça yaktı ( ses sistemine kadar kaçak veriyordu). O parça değişince şu şekilde birçok sorun yaşamaya başladım. Isparta'da hyundai'den çok anlayan yok. Özel servisler var ancak fiyatları çok abartı. Bu problemler için yardımcı olursanız sevinirim
    km 237xxx
    motor 2.7 devirde bağırmaya başlıyor
    rolantide çiğ yakıt kokusu veriyor (Bujiler ve kabloları değişeli 200 km oldu)
    araç soğuk marşta sanki yakıt gelmiyormuş gibi 1-2 saniye kadar boğuk bir şekilde çalışıyor sonra devri 2 bine yakın çıkarıyor. Isınıca problem yok.
    Aracın sanki iki silindiri çalışıyormuş gibi bir performansı var. Sonuna kadar basınca bile hemen tepki vermiyor.
    ilk aldığımda 1.5 ayda bir yarım litre civarında yağ koyarken şimdi iki haftada bir 1.5 litre koyuyorum.
    Burada ustalara gösterdim biri kötü yakıttan diyor (lpg aygaz benzin shell'den alıyorum) biri normal dedi biri de motor bitik dedi 6-7 bin tutar diyor ancak belirtiğim gibi dinamodaki değişen parçadan sonra bu sorunlar başladı
    Sizce sorun nedir ?

2. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    dinamoyu komple değiştirmen bir çözüm olabilir. peki aynı zamanda akünün şarj durumu nasıl, akü şarj ediyor mu? yoksa direk aküden mi yiyorsun. Şarj dinamosunu o parçayı değiştirttikten sonra ölçtürdün mü şarjı düzgün yapıyor mu? Bu kısım bir tarafı olayın.
    Diğer taraftan motor ile bahsettiğin sorunlar ciddi sorunlar gibi görünüyor ki 237 bin km iyi bir rakam ve kim hangi şekilde kullandı bu aracı sizden önce. Bu sebeple motorun kompres gücünü de kontrol ettirin, o zaman kaç pistonun çalıştığı veya kompresör kaçağı yaptığı anlaşılır. Ondan sonrası için, eğer imkan yoksa, kaliteli yağ katkıları var onlarla bir miktar iyileştirme sağlarsınız, mesela NNT bor power, kullanabilirsiniz, motorda hiç yağ olmasa da 100 km ye kadar sizi sorunsuz götürür, yolda kalmazsınız. Benim araç 2005 admire 1,3 otomatik, 20 bin km önce yani 48bin km de bu nnt bor ürünü kutu üzerinde tarif edildiği şekilde uyguladım ve azda olsa faydasını gördüm ki ustam yapma yağ kanallarını tıkarsın, bilmem nereleri tıkarsın, bize iş çıkarırsın 50 liralık katkı için 300-400 tl masraf yaparsın dediler, ama ben dinlemedim yaptım, pişman mıyım değilim, üzerine 2 kere yağ değiştirdim, herhangi bir sorun yaşamadım, bu arada kullandığım 5-30 ince sentetik yağ'dır, 10-40 kullanmıyorum, viskozitesi kalın olduğu için akışkanlığı düşük, ilk çalıştırmada motoru komple yağlaması için 30-40 sn beklemek gerekiyor. Ama senin araçta 5-30 olmaz sana 10-40 kalın yağ ve iyi bir yağ katkısı fayda sağlayacaktır. araç daha önce birkaç kere su kaynattı ise, segmanları da yakmış olabilir onlar yağ sızıntısı yapıp yağı eksiltebilir.
    netice itibari ile, aracın nominal piyasa değeri ve yapılacak masraf tutarı karşılaştırılıp fiyat performans karşılaştırması yap, ona göre ya adam akıllı tamir ettir, ya da bahsettiğim şekilde pansuman yapıp bir an önce elinden çıkart.

3. ata4832

ata4832 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Atakan alay
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Merhaba
    Dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Akü ve şarjda sorun yok ama motor için dediklerinizi uygulamayı düşünüyorum. Büyük bir ihtimal elden çıkarıcam...

Coolwhisper bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş