10 Kasım LPG KABLO

Yeni Yapılan Motora Hangi Yağ Konulur?

'Milenyum Kasa Accent Forum - Club LC' forumunda Mustafa... tarafından 19 Mayıs 2022 tarihinde açılan konu

1. Mustafa...

Mustafa... Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mustafa...
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    Arkadaşlar accent 1.3 2001 milenyum kasa aracıma yeni motor yaptırdım ama daha motoru toplamadık. toplamadan önce sormak istediğim yeni motora hangi yağ konulur. Ben denizlide yaşıyorum aracım LPG li olduğu için 5w40 shel helix hx8 yağ düşünüyorum sizinde önerilerinizi almak istiyorum. önerileriniz nelerdir?

Coolwhisper bunu beğendi.
  2. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    5w30 helix de olur.

SynysterGates bunu beğendi.
  3. O. Uygur

O. Uygur Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yeni motor yapıldığında 5w40 koyulabilir 1500km sonra filitre ve yağın değişmesi motorun sağlığı açısından önemlidir bulunduğunuz iklim şartlarına göre Yağ seçimini yapmanız da yarar vardır ayrıca lpg ile kullanıldığı göz önüne alındığında Yağ seçimini buna göre yapmakta yarar var
    Ben benzinle kullanıyorum kış 5w30 yaz 10w40 kullanıyorum ve km de 46500 150000 200000km üzerindeki araçlarda da km ve hava şartlarıda düşünülerek Yağ seçimi yapmak doğru olacaktır. Konu hakkında Yağ firmalarından teknik destek alınmalıdır keyifli sürüşler

4. Mustafa...

Mustafa... Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mustafa...
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Bugün aracımın (Accent milenyum 1.3 MPİ) 1700 km rodaj sürecini doldurdum hatta biraz geç bile kaldım galiba çünkü lifter sesi olmaya başlamıştı inceden. Motora ilk dolumda MOTUL 2100 10W40 yağ konuldu. Sentetik dolum yapmak istediğim için SHELL HELİX ULTRA 5W40 yağ ile bakım yaptım. Biraz yola çıktım denemek için ilk izlenimlerim motor rölantide ve yükte iken sessizleşti daha rahat çalışmaya başladı. 5w30 yağ koymayı düşündüm ama sıcaklık derecesinden endişe ettim (bizim motorlara 5w30 ile bakım yapana denk gelmedim) birde aracım LPG'li olduğu için, bulunduğum yer inişli çıkışlı olduğu için (Denizli ve ilçeler arası) ve arada devirli kullandığım için 5w40 yağ koydum.

Rodaj süresinde çıkan yağın içindeki metal tozları aşağıdaki resimde belli oluyor. (rodaj süreci önemli ve geciktirmemek lazım)[​IMG]

Son düzenleme: 14 Temmuz 2022
    Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Mustafa...

Mustafa... Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mustafa...
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar yağ değişiminden 15-20 km sonra lifter sesi gelmeye başladı galiba 150 km yol yaptım biraz motor tıkırtılı çalışıyor rölantide yolda giderkende düşük devirlerde ses geliyor. ama bu dediklerim motor ısınınca yapıyor, soğuk ilk marşta hiç bir ses yok ama ısındıktan sonra rölantide gaza 4000 devire getirip bıraktığımda ise ses kesiliyor. yağ ince gelmiş olabilir mi? daha fazla km gitmeden yağı 10w40 yağ ile değiştirmek istiyorum sizce ne yapmalıyım?

6. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    1,3 motora 5 -40 yağ ince gelmiştir.

umutd07 ve Mustafa... bunu beğendi.
  7. Mustafa...

Mustafa... Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mustafa...
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    ne önerirsiniz peki yağ olarak marka dahil

8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    10-40
    Shell
    Valvoline max life
    Motul 6100 serisi

9. Mustafa...

Mustafa... Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mustafa...
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Lifter sesi ile daha fazla binmek istemediğim ve kargo ile beklemek istemediğim için bulunduğum yerdede Motul 2100 10W40 vardı yağ değişimi yaptım 50 km civarı yol yaptım ses kesildi. Sonra biraz araştırdım soğukken ses yapmıyor sıcakken ses yaptığı için.
    100°C sıcaklıktaki kinematik viskozite değerlerine baktım yağların

Shell Helix Ultra 5w40 ın 13.10
    Shell Helix Hx8 5w40 ın 14.45
    Motul 8100 X-cess 5w40 ın 14.20
    Motul 2100 Power+ 10w40 ın 14.50
    Motul 6100 Synergie+ 10w40 ın 15.00

Benim kullandığım Motul ile Shell arasında 1.40 viskozite farkı bu kadar önemli demekki ya da ben yanlış değerlere bakıyorum. Belkide hx8 kullansam bunu yapmazdı bilmiyorum ama korktuğum için 10w40 yağa geri döndüm.

10. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    592
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB

Teknik olarak 10-40 yağa da geçseniz yine problemin devam etmesi lazım çünkü tabloda görüldüğü gibi 100 derecedeki viskozite değerleri çok benzer.10-40 yağ bence yeni yapılan motora hakaret olur,tam sentetik bir yağ dururken özellikle viskozite değerleri bu kadar benzerken bence aynı viskozite,farklı marka kullanmak faydalı olabilir.

Eğer içinize sinmediyse bir de hx8 i deneyebilirsiniz,soğukta daha akışkan olması ve 100 derecede 2100 ile neredeyse aynı viskozitede olmasıyla daha iyi bir seçim olabilir.Helix Ultra serisi Shell in en üst serisini oluşturuyor lakin motor eski teknoloji olduğu için ince gelmiş olabilir.

Eğer ses problemi tamamen gittiyse de böyle binebilirsiniz,sonuçta o motorun bütün spesifikasyonlarını 10-40 ta karşılıyor,hiçbir problem oluşturmaz ama ses,performans ve motor içi temizliğinin performansı belirgin oranda düşecektir.

Aynı motorlu Getz'imize 700 küsür bin km boyunca hep 5W-40 viskozite ile bakım yapıldı,bu yağ ve orijinal ekipmanları ile hiçbir problem yaşamadık.5W-30 da olur lakin soğuk bölgeler harici kullanılması tavsiye edilmiyor.

Son düzenleme: 18 Temmuz 2022
    Asel Kaan Efe ve Mustafa... bunu beğendi.
  11. kacar19

kacar19 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Güven KAÇAR
    Yaşadığınız Şehir:
    19-ÇORUM
    Araç Modeli:
    Hocam öncelikle aracınızı kazasız belasız günlerde kullanmanızı temenni ederim. Forumda yeniyim özel mesaj bölümünden yazamadım, mahsuru yoksa bir konuda bilgi almak isterim. Benim aracımda 1.3 Milenyum 258000km de ve yağ yakmaya başladı. Sizin aracınıza tam motor mu yapıldı? İşçilik malzeme ne kadar tuttu bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Mustafa... bunu beğendi.
  12. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,483
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Merhaba konuya tam vakıf olmamakla birlikte, lifter sesinin başlıca sebebi yağdan ziyade gözüme çarpan yağ filtresi oldu. 1.3 mpı motor getzim var. Ya servisten bandrollü yağ filtresi alırım yada orijinal bosch 0059 kodlu yağ filtresi. Her zaman 10w40 tercih ederim. Çok şükür lifter sesi duymadım.

13. Mustafa...

Mustafa... Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mustafa...
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Motorum yeni yapıldığı için yağ filtresi tıkanmış olabilir çünkü çok fazla demir tozu vardı. Söktüğümde hyundai önceki ortasında Hyundai logolu olanıni bulamadım mann+hummel a ürettiriyor herhalde artık filtrenin üstünde Hyundai ve kia yazıyor orjinal parça kodu yazıyor ve altında mann+hummel yazıyordu.
    5w40 yağa geçtiğimdeki ses kadar yoktu yağı ve filtreyi degisitirmeden önce.

14. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    592
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai'nin ve diğer bir çok otomobil üreticisinin yağ filtrelerini de Mann+Hummel grubu üretiyor zaten dünyadaki en iyi filtre üreticisi olarakta geçerler,bu sebeple ben de sürekli Mann filtre alıyorum.Alternatif olarak Mann filtre de alabilirsiniz,forumda çoğu kişi Bosch kullanıyor ve oldukça memnun olduklarını söylüyor ki onlar da kaliteli firma üretiyorlar.Orijinal her zaman orijinaldir,ancak yan sanayide de ben Mann'ı tek geçiyorum şahsen.

Asel Kaan Efe ve Mustafa... bunu beğendi.
  15. Mustafa...

Mustafa... Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mustafa...
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Bugün orjinal (mann+hummel üretimi) ve mann filtre arasında inceleme yaptım biraz yapı olarak aynı contası falan ama delik sayısı ve iç yapısı biraz farklıydı.

Orjinal filtrede üstte 5 delik var , içindeki metal süzgecin olduğu kısım çaprazlamasına ufak diktörgenler şeklinde kesik kesikti.

Mann filtrede (kodu 811/80) üstte 6 delik var, içindeki metal süzgeç ise kağıt delgeci deldiği büyüklükte yuvarlak yuvarlak delikti.

Her ne kadar mann da olsa markaya özel üretiyor demekki.

SynysterGates bunu beğendi.
  16. Mustafa...

Mustafa... Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mustafa...
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim hocam. Evet tam motor yapıldı özel mesajdan yazdım size.

17. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    592
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    @ai_torcuk abinin daha önce paylaşmış olduğu partsouq.com dan şasi numarasını girerek yağ filtresinin oem ne olduğunu görebilirsiniz,daha sonra da cross reference olarak aratıp filtrenin emsallerine bakabilirsiniz böylelikle oem filtrenin emsal karşılığının net bir teyidi olur tüm markalar arasında.

Bazen filtrelerin çapı ve ağzı aynı olunca direkt taktıranlar oluyor kapasitesine ve uyumluluğuna bakmaksızın,örneğin benim arabanın motoruna W7023 yerine W67/2 takanlarda var yerine oturdu mu uyuyor diyorlar ancak her zaman üreticinin taktığı oem filtrenin emsali lazım boyutlarının birebir aynı olması lazım yağ basıncının sağlığı için.Ancak önemli bir nokta,dediğimiz gibi orijinal her zaman orijinaldir,her zaman birinci tercihte yer almalı özellikle yağ filtresinde.

W811/80 görünüyor dediğiniz gibi sizin filtreniz,bu filtre hem yağ filtresi hem de hidrolik filtresi olarak iş yapıyor ve çok kapsamlı,genel bir filtre çok fazla markanın modeli kullanıyor bu yüzden şekli orijinale göre farklı olabilir.Kalitesiz olacağını şahsen düşünmüyorum,ancak tüm o marka modellere uyması için revize edilmiş olabilir.

Son düzenleme: 19 Temmuz 2022
    Mustafa... bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş