LPG KABLO

Yeni Kasa I20 Köpek Balığı (shark Fin) Tipi Anten Adaptasyonu

'İ20 Forum - Club' forumunda hyunankara tarafından 28 Mart 2022 tarihinde açılan konu

1. hyunankara

hyunankara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    62
    Ad Soyad:
    İlker ÇALIŞKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Merhabalar 2020 sonrası üretilen yeni makyajlı kasa cam tavansız i20'ler için köpek balığı tipinde anten alıp montajını yapan oldu mu hiç?

Piyasada satılan i20 uyumlu birçok anten olduğu görülüyor ama bu kasaya uyumlu mu değil mi belli değiller. Çekim gücü olsun, montaj sonrası yanlarda boşluk kalıp kalmama durumu olsun yapılan güzel bir işe rastlamadım konu ile ilgili.

Bir de bunun araç garantisini bozma durumu olur mu?

2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Ben 2013 makyajlı kasa i20 ye 5 yıl önce taktım shark anteni , süs olandan değil , ucu halkalı kablosu var anten cıvatasına geçirilip , üsten somunu sıkılıp , çift taraflı bantını altına yapıştırp tavandaki anten dibini içine alacak şekilde ortalanıp yapıştırılıyor.
    Şimdi :
    1. Antenin altındaki ( kaportaya basacak olan tabanın ) bombesi tavanın eğimine uyum sağlamıyor genelinde , anten altına çift taraflı bantı yapıştırmadan deneyerek tavana tam uyum sağlayacak çekilde bombesini ayarlamak için zımpara ile düzeltme gerekir.
    2. Tavandaki sabit anten dibi her shark antenin içindeki boşluğa sığmıyor ve anten tavan sacına temas edemeyip askıda kalabiliyor , anten dibinin büyüklüğüne göre yuvası uyumlu anten gerekir.
    3. Shark antenler geçici bir modifiye işlemi olduğundan aracınızın garantisi gibi konuları bozmaz.
    4. Shark anten şehir içinde radyo sinyallerinin güçlü olduğu yerde çubuk anteni aratmaz ama şehirler arası ve kırsala çıktıkça trt fm i bile çekmez.
    5. Fabrikasyon bir montaj değilse tüm shark antenler monte edildiği yüzeyde tam uyumlu durmaz , bu da montajdan önce anten alt yüzeyinde zımpara ile yapılacak düzeltmeler uyum sorununu iyileştirir.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

Son düzenleme: 28 Mart 2022
  3. hyunankara

hyunankara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    62
    Ad Soyad:
    İlker ÇALIŞKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Detaylı yanıtınız için teşekkür ederim. Ben istiyordum ki aracıma bire bir uyumlu bir model olsun, elime geçince puzzle'ın son parçası gibi sorunsuz bir şekilde montajını yapayım ve çekim gücü de mevcut anteni aratmasın. Böyle bir ürün piyasada henüz yok anladığım kadarıyla. O zaman orijinali bozmaya gerek yok, mevcut şekilde kullanmaya devam

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Servise danışsanız, elite plus pakette olan shark anteni sipariş verip, araca takarlar lakin hem maliyeti yüksektir hem de tavan döşemesinin sökülmesi gerekebilir.

hyunankara bunu beğendi.
  5. hyunankara

hyunankara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    62
    Ad Soyad:
    İlker ÇALIŞKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Geçen hafta servis bakımında yetkiliye sorduğumda montajını yapabileceğimiz uygun tip anten yok maalesef diyerek kestirip attı. Zahmetli bir işse dediğiniz gibi uğraşmak istememiş olabilirler. Zaten o kadar maliyetli olacaksa da bu devirde hiç lüzum yok hocam. Ona harcayacağım parayla gider benzine yatırım yaparım:D

sipartacus bunu beğendi.
  6. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Clio5'e yapılan bir örnek;

hyunankara bunu beğendi.
  7. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Çubuk anten 10 cm de olsa sonuçta nazik bir çıkıntı oluşturuyor , yıkama temizlik ve garaj girişi ya da branda geçirilmesi sırasında büyük bir sıkıntı , ben bu durumlardan dolayı yapmıştım çok memnunum , anten tabanı ile tavan sacı arasında antenin tam orta bölmesinde mm seviyesinde az basma olayı var , bunu giderebilmek çok zor.

hyunankara bunu beğendi.
  8. hyunankara

hyunankara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    62
    Ad Soyad:
    İlker ÇALIŞKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:

Benim aracın anten çubuğunu sökünce kalan kısmı zaten shark fin tipi gibi. Muhtemelen piyasada buna uyacak, bu kısmı içine alacak anten yoktur diye düşünüyorum. Ancak gönderdiğiniz videodaki gibi bir çalışma ile takılabilir gibi duruyor. Çok zahmetli.

9. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Alttaki ürün baya büyük, muhtemelen olacaktır.
    https://tr.aliexpress.com/item/3271...;191.54;-1;-1@salePrice;TRY;search-mainSearch

hyunankara bunu beğendi.
  10. DoktorÇeyreği

DoktorÇeyreği Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kaan bey sağolsun benim de tüm sorularımı cevaplamış; aynı olaya ben de girmek istiyordum ama sanırım olduğu gibi bırakırım. Ben de servise sorduğumda neredeyse hiç bir opsiyonu satmak istemediler, takmak istemediler, tamam pahalılığından sebep gösterdiler ama neden o kadar pahalı anlamadım, hatta fiyat bile vermediler, yok diyip geçiştirdiler.

Ben araya başka soru sıkıştırsam ayıp olmaz umarım;
    Cam kenarı krom çıta düşüyorum ama zamanla kararma oksitlenme yapar mı? Takan deneyen var mı hiç?

sipartacus ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Hocam alacağınız krom malzeme ( reklam olmasın) omsa ise takın , ben de 9 yıldır hiç bir şey olmadı.

DoktorÇeyreği ve üstün küçük bunu beğendi.
  12. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
  13. üstün küçük

üstün küçük Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    159
    Ad Soyad:
    üstün küçük
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Güzel bilgiler Ahmet Abi. Ben de takmayı düşünüyordum ama TRT Fm'i bile çekmez deyince tamamen vazgeçtim.
    Şekil değil de uzun yolda TRT Türkü kırmızı çizgimdir :)

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. hyunankara

hyunankara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    62
    Ad Soyad:
    İlker ÇALIŞKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Merhabalar,

Sağ tarafımdan bir ses değiştirmene gerek yok, riske girme orijinal anten neyine yetmiyor, üretici tasarlamış bozma işte orijinalini, hem cebinden de para çıkacak derken, sol tarafımdan bir ses de hacı para önemli değil çıkar şu ucube gibi görünen çubuğu, tak balık sırtı anteni, görüntü daha hoş olacak, baktıkça iyi ki yapmışım diyeceksin, hem yıkarken filan da rahar olur diye beynimi yiyince sol tarafımdan gelen sesi dinlemeye karar verdim:D

Bu linkte göndermiş olduğunuz ürün boydan ve yükseklikten uyuyor görünüyor ama enden 1-2 mm pay ya var yok. N11'de aynı modeli satan 2 satıcı buldum ve alıp denemeyi düşünüyorum. Ancak bu sefer başka bir soru takıldı aklıma. Forumdaki ilgili dostlar, yardımcı olursanız sevinirim.

Zor Soru: Beyaz arabaya beyaz renk shark fin anten mi gider yoksa siyah renk mi? Siz olsanız ne yapardınız?:rolleyes:

15. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Ne taraftaki sesi dinleseniz bir kayıbınız olmaz , yapacağınız işlem geri dönülmez bir modifiye değil. Daha önceki mesajlarımda belirtmiştim , yüzde yüz uyumlu olanı fabrikanın taktığıdır , bunun dışındakiler bulunan ürünün mevcut anten dibine adapte edilmesi olacaktır , ölçüler kurtarıyorsa yapabilirsin.
    Benim arabam beyaz , shark anten siyah ( piano black), siyah ve beyazın zıtlığından farkedilebilirlik çıkar ortaya , aracınızın her tarafının siyah veya beyaz olduğunu düşünsek ne kadar sönük kalırdı değil mi ? Onun için ben beyaz üstünde siyah ( çünkü çubuk takılı orijinal anten dibi de siyahtı) olarak uygun gördüm ve farkedilebilirlik mükemmel oluyor.
    Diğer yandan aracın genel / tavan rengiyle aynı renkten bir ürün de takabilirsiniz ancak çok fazla kendini göstermeyecektir tercih tabiki sizin.
    Diğer yandan ölçülerden bahsediyorsunuz , antenin dibini kapsayacak iç boşluğu konik ( yukarı doğru doğru daralan) bir yapıda olduğundan bu boşluğu genişletmeniz mümkün değil , anten dibi ile oynamak ( tıraşlamak) olmayacağına göre , uyumlu parçayı bulana kadar devam edin.

Son düzenleme: 23 Nisan 2022
    hyunankara bunu beğendi.
  16. hyunankara

hyunankara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    62
    Ad Soyad:
    İlker ÇALIŞKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Detaylı yanıtınız için teşekkür ederim. İlk etapta, benim aklımda aslında mat siyah renk vardı (tavandaki çıtalar ve kapıdaki folyolar mat siyah olduğu için) ama maalesef uyabilme ihtimali olan modelde mat siyah seçeneği mevcut değil.

Bu arada 2020 ve sonrası yeni kasa i20 kullanıcıları için şunu belirteyim, az önce linkte gönderdiğim tipteki ürün haricinde bizim araçlara uyabilecek ölçüde sök-tak model shark fin tipi anten piyasada(aliexpress dahil) yok. Gönderdiğim linkteki ürün de dediğim gibi tam balık sırtında. Olabilir de olmayabilir de. Alıp denemek gerekli.

Bulduğum modelde mat siyah renk bulamadığım için sizin kullandığınız parlak siyah çok mu eğreti durur acaba diye düşünmüştüm. Parlak beyaz en azından araçla aynı renk olunca daha güzel olabilir diye aklımdan geçmişti ama sizin yorumunuzla parlak siyah sipariş edip deneme işini onunla yapayım diyorum. Araca uyacağı kesinleşir ve hoşuma gitmezse iade edip beyazını alırım.

17. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Uyum işini hallederseniz , piano black ( parlak siyahı ) takmadan önce hafif zımparalar ve mat siyah sprey ve mat vernik atarsanız aynı rengi bulursunuz.

hyunankara bunu beğendi.
  18. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    @hyunankara Aracın rengi olan beyaz daha iyi olur bence

hyunankara bunu beğendi.
  19. hyunankara

hyunankara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    62
    Ad Soyad:
    İlker ÇALIŞKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Merhabalar,

Maalesef piyasada bulabildiğim, yeni kasa i20 style aracıma uyabilecek aşağıdaki linkteki ürün de uyumsuz çıktı. Sipariş verdiğim ürün bugün geldi ve denediğimde alt yuvanın ölçüleri uygundu. Shark fin, mevcut antenin tabanını içine alıyordu ancak iç kısmının kavisli yapısı nedeniyle antenin ön kısmı 2 cm kadar havada kalıyor. Dolayısıyla iade sürecini başlattım. Şu aşamada yapacak birşey yok. Belki anten çubuğunun daha kısa ve afilli olanı bulunup denenebilir.

https://paylaskazan.n11.com/n11mgm-1OUIBAJ0TR

Son düzenleme: 26 Nisan 2022
    MAERKEK ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  20. pelinizim

pelinizim Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Pelin uğurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli: