10 Kasım LPG KABLO

Yeni i30 Eco mod

'İ30 Forum - Club' forumunda Pilotwise tarafından 20 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. Pilotwise

Pilotwise Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    B. Gökay ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Arkadaşlar aracınızda Eco mod açık olduğunda yakıt tüketiminde bir değişim gözlemlediniz mi ? Şahsım adına ben bir değişim gözlemlemedim.
    Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

2. speedy28

speedy28 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    yurdaerdoğdu sevinç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    1400 km oldu,ne eco mod un faydasını gördüm ne de tüketim değerlerini anlayabildim. Sanırım Hyundai kullananların tüketim i falan kafaya takmaması gerekiyor.Otoban da 130 km sabit hız da 7.8 !!!! yorum sizin. ( daha önce de 23000km blue dizel otomatik kullandım.Aynı idi )

3. AdemOcakli

AdemOcakli Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
  4. sempatik61

sempatik61 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ortalama kullanımım 8-9 civarı...Anlamış değilim yakıt olayını fabrika şehir içi 5,1 diyor ama ben nerdeyse 9 ile karşılaşıyorum...Araç daha 150 km de diyemi acaba....

5. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Çok aşırı..kısa mesafe mi kullanıyorsunuz yeni olmasının neredeyse hiç bir etkisi yok araca alışınca biraz düşer ama 5diyor ve 9 yakıyorsa normal ve kabul edilebilir bir durum değil.

rambidi bunu beğendi.
  6. AdemOcakli

AdemOcakli Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Fabtika verilerine aldanmayın onlar en ideal şartlarda kullanıp test ediyorlar ve genelde sabit hızla yaptıkları değer. Tabi onlar gibi kullansan sende yakalarsın.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. amarulas

amarulas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    doğan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Fabrika verileri veriyorsa en azından otobanda ruzgarsız 90 la sabit giderken onların yazdığı değerlere yaklaşması gerekir bazı marklar özellikle renault yazdığı değerlerin altına bile düşebiliyor hyundai araçların özellikle yeni araçlarının çoğunda yakıt tüketimiyle ilgili sorunlar var bi çok kişi dizel ve benzinlide fazla yaktığını sölemekte fabrika verilierine göre ama her güzel şeyin bi kusuru vardır donanım fiyat tasarım olarak bakarsanız yapıcak bişey yok bu arada Golf 7 1.6 tdi dsg 6 lt yaktı 90 ve 110 arasındaki hızlarla i30 da 6 lt civarı yakmalı yakmıyosa sorun var demek

8. sempatik61

sempatik61 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar kısa mesafelerde tam şehir içi kullanımda bugün ortalama 12 bile dedi...fakat karma kullandım bazen şehir içine girdim bazen sahil yolunda gittim 8,5 lt ort dedi...fakat şöyle birşeyde var araca 100 tl Yakıt koydum araç 550 km menzil gösterdi bu doğru ise araç şehir içi 1000 km yapması gerek ki bu mümkündeğil , buradan anlıyorumki yol bilgisayarı çokda doğru söylemiyor...şurası kesin bu araç şehir içi en az 8-9 lt şehirler arası da 5-6 lt yakıyor...karmada 7 lt...araç daha Sıfır 200 km de açılır az yakar diyorsanız o başka

9. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Hayirli olsun otomatik dizel ise s.ici 9-10 lt lerin altini pek beklemeyin. Enistemde ceed sw dizel otomatik var ayni motor sanziman, klasik otomaik sanziman saglam ancak yakita olumsuz etkisi var. 90 km sabit hiz da 5 lt yakiyor ama s ici dengeler degisiyor.

From my pad

10. sempatik61

sempatik61 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    köksal bey önceki kasada fabrika verisine göre ş.i : 7.2lt idi ama bu yeni kasa yeni şanzıman yeni bg ve tork da fabrika veri 5.1 lt diyor...Eski kasa 7,2 deyip 9-10 yakıyorsa bu normal fakat yeni kasada 5 deyip 9 yakıyorsa anormal değilmi...Aracım 2015 Model yeni kasa i30 bu yakıt doğruysa vay halimize...

11. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Çok pardon yaa ben dct olduğunu anlamadım(cepten baktığım için dalmisim sanırım). Dct ise fazla tabia ama 1000-2000 km boyunca pek bakmayın ortalamaya motoru açılsın yakıt otursun bence. Muhakkak dct nin ekonomisi olacaktır, klasik şanzımana göre.

Tapatalk

12. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bence şehiriçi olayı aldatıcı bir kavram. Ancak sürekli dur kalk yapıyorsanız fabrika verisini tutturmanız imkansız. kısa mesafe motor ısınmadan kullanımda çok etkiliyor. Bende uzun yolda fabrika verisine yaklaşıyorum ancak şehir içinde alakası bile olmuyor.

13. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bir Vw ciye göre şehir içi 6. Veya 5.viteste sabit 70 km/h ile seyretmektir.

Umr, Murat ve MehmetHan bunu beğendi.
  14. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    babam 1.4 era ile sabah marşa basar 30 sn araba çalışınca yürür ve aracın bulundugu yerden 2 kere sola ve 1 kere sağa döndüğünde ( 300 metre ) çevre yoluna çıkıyor. genelde tam bu sırada lpg ye geçiyor sonrasında 19 km net yol alıyor. akşam mesai bitimi bu düzergahı tersten tamamlayıp geliyor ve fabrika verisinin bile altına iniyor :) şehir içi ama hız limiti 70 km sabit geldiği için 6 litre bile yakmıyor yanlış hatırlamıyorsam.

neden bu kadar uzun uzun yazdım ben kısa kısa arada uzunca bazen sıkışık bazen çevre yolu baya baya karma yollarda 10 litre lpg tüketiyorum. bu tamamen kullanıma baglı ayrıca 150 gibi bir km de yakıt hesabı yapılmaz. daha o aracın yazılımı muhtemelen kendinin ayarlayamamıştır bile hangi iklimde hangi degerde. siz araca alışıkmısınız daha neler neler.

1.6 elantrayı daha kalkarken stop ettirmişliğim yok ama 2.2 fotd transit i stop ettirdim bu gün tamamen alışakanlıklardan ötürü.

en az 1000 km olmadan birşey demek mümkün değil. başkalarının yazdıgı değerlere de çok takılmayın. sitemizdeki yöneticilerden @Köksal ile aynı araç varken onda otomatik olmasına ragmen birebir aynı tüketimimiz oluyordu genelde.

15. sempatik61

sempatik61 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Köksal bey estahfırullah...Anladığım kadarıyla hem siz hemde murat bey minimum 1000 km olsun araç ondan sonra ölçün diyorsunuz. Dediğinizi Yapacağım ...BIRKAÇ SORUM OLACAK SIZE VE MURAT BEYE : 1- Sıfır araçta rodaj denen ilk 500 km de devirsiz 500-1000 arası arasıra devirli 1000-1500 devirli sürülmelidir cümlesi doğrumu...Ben hala bu olay doğru olabilir diye aracımın limitlerini zorlayamadım.Meraktan ölüyorum basınca tork nasıl diye:)
    2- aracım ortalama Yakıt değerlerine güvenilirmi bu değer doğrumudur...
    3-Bu araçta kumandanın kapama tuşuna uzun basınca camları kapatmıyor bunu yazılımla falan halledebilirmiyiz...
    4- Bu araca Chip box Uygulaması oluyorum...
    Şimdiden teşekkürler

16. admire21

admire21 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    27
    Ad Soyad:
    Orhan Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    21-DİYARBAKIR
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Şehiriçi kısa mesafe motor soğuk dur kalk olduğu zaman biraz fazla yakar bence normaldir otomatik araçlar için.Benim crdi admire bile aynı şartlarda 9 litrenin altına düşmüyor.

17. idealist

idealist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Yusuf Kaplan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    şehir içinde Eco Mod açık olması bir fayda sağlar mı ? Ağırlıkta şehir içi bir depo yakıt ile 600 Km yapıyorum tam tersi fazla mı yaktırıyor acaba.
    araç i30 1.6 CRDi DCT

18. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    1- o kadar da basmamaya gerek yok bence. çok sıkıştırmayın 3000 devri geçmeyin ani gaz fren yapmayın yeter. yoksa motor sağırlaşabilir.
    2- ben hiç bir aracın fabrika tüketimine inanmıyorum sadece bir ön hazırlık olarak düşünüyorum. 4 lt yakıyor diyorsa fabrika , ş.içinde 6 lt yakmasını normal karşılarım.
    3- i30 için modüller var bunu yapan. ondan taktırabilirsiniz.
    4- chip bilmiyorum ama yazılım olayında motor garanti dışı kalır diyorlar.

19. kayhan26

kayhan26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    kayhan ülkümen
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Merhaba,

Benim aracım 2013 İ30 dizel otomatik. bu araçta ECO MODE buton olarak bulunmakta ve ekrandada görünmemektedir. Yani yukarıda anlatıldığı gibi gaza yüklenince yanıyor vs. gibi bir durum söz konusu değil. benim bu buton hep basılı olarak kullanıyorum fakat bende bunun araca faydası nedir ne yönden eco dur yakıtmı performansmı başka birşeymi bunu öğrenmek istiyorum. Yani açık veya kapalı olduğunda yakıtta ne gibi tasarruf sağlar veya sağlamazmı? bilgisi olan kullanıcılar bilgi verebilirlermi? diğer linklerde sanırım eski modellerdeki eco mode özelliklerinden bahsedilmiş genellikle.
    Teşekkürler.

20. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    şehir içi ciddi yakıt farkettiriyor bu çok fazla yanılgıya sebeb oluyor ozellikle istanbul için

benim 1.6 crdi otomatik i30 da da polo 1.4 tsi da da birbirine yakın yakıyorum fakat dsg 7 ileriden dolayı uzun yoldada şehir içindede ister istemez az yakıyor polo

Bu Sayfayı Paylaş