LPG KABLO

Yeni i20 El Freni Problemi Hk.

'İ20 Forum - Club' forumunda bilgehananil tarafından 5 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. bilgehananil

bilgehananil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Bilgehan Anıl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Merhaba,

27 Kasım 2014 trafiğe çıkış tarihli yeni kasa i20 1.2 Elite sahibiyim. Araç 7800 km'ye ulaştı ve çok şükür herhangi bir sorunla karşılaşmadım aldığım günden beri.

Şikayetvar sitesinde El freni sorunundan bahsediliyor. El freni çekili olduğu halde park halinde yokuş aşağı kendi kendine kayıp kaza yapan araçlar mevcut. Sanıyorum 3 tane bu şekilde şikayet gördüm. Bu sorunla veya frenlerde herhangi bir sorunla karşılaşan var mı?

Şimdiden kazasız günler...

2. onc59

onc59 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Faik Kemal Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Değerli forum arkadaşım,
    Geçenlerde buna benzer benim de başıma geldi.Yokuş yukarı yolun sağında durdum ve telefon edeyim dedim ve el frenini çektim.Telefonla konuşurken eşim araba geri gidiyor diye beni uyardı,merak etme fren çekili dedim .Dedim demesine amma gerçekten de araba geri geri gidiyordu,uyanmasak arkadaki diğer park eden araçlara çarpacaktık.Ertesi gün servise gittim söyledim durumu yok abi bi şey dediler.Ama ben yine de ayarlattım tekrar fren biraz daha sert çekilir hale geldi..Bilmiyorum bundan sonra ne olacak."Ama daha dikkat etmemiz gerekir diye düşünüyorum."

3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    yeni otomobillerdeki elektronik el freni sistemlerini yeterince geliştirilmeden piyasaya sürülmüş icatlar olarak görüyorum ve bu durumun riskinin farkındayım yanlış anlaşılmasın ki sadece hyundai ye özel bir durum değil birçok marka bu tip park frenlerini kullanmaya çoktan başladı, elektrikle yada elektrik aktiveli bir hidrolik sistemle çalışan, her neyse işte, el freni kolu yerine bir tane küçük düğme ile çalışan el freni sistemleri eski tip spiral telli el frenlerine göre oldukça riskli, eski tip el frenini devreye sokmak ve devreden çıkarmak için belli bir takat uygulanması gerekiyor yani kaza ile eski kollu tip el frenini indiremezsiniz ancak butona kaza ile basıp yada kaza ile çekip çok az bir güç ve dikkat harcayarak elektronik park freni devreden çıkarılabilir, eski tip el freninde fren gücü oranlamalı olarak ayarlanabiliyor eğer tutmaz ise sıkı tutana kadar biraz daha çekebiliyorsunuz, ancak elektronik el freni ayarı sabit olup arkadaki frenlere uyguladığı basınç daha sınırlı durumda yani arka frenlerde ne kadar el freni gücü uyguladınız bilmiyorsunuz eğer arabamı sürekli viteste bırakacaksam el freni niye var:), bununla beraber klasik kollu el freni arabada hiçbir elektrik elektronik hidrolik yada vakum vs benzeri hiçbir ekstra güce ihtiyaç duymaksızın devreye sokulup çalışabiliyor iken elektronik el freni sistemi elektriğe ve pekçok karmaşık elektrikli ve mekanik sistemlere ihtiyaç duyuyor eğer akünüz boşalmışsa elektronik park freni işe yaramayabilir butonda problem olmuşsa zamanla temas eden iletken yüzeylerde problem olmuşsa çalışmayacaktır. En önemlisi hareket halinde el freni kullanmak tehlikeli ve yasak olduğu için elektronik park freni kazaları önleme amaçlı olarak otomobil belli bir hızın üzerinde giderken doğal olarak devreye sokulamıyor bu çok normal zaten bu şekilde tasarlandılar ancak şu varki bu el freni şiddetini ayarlamamıza izin vermeyen sistemi normal ayağımızla bastığımız servis frenlerimizde herhangi bir problem olduğu zaman yani frenlerimiz bozulduğu zaman ilave bir emniyet olarak arabamızı güvenli biçimde durdurmaya yaramayacağını bilmemizde gerekiyor, şayet fren bakımı yaptırdınız ve bakımda bir sıkıntı oldu diyelim frenlerinizde hava boşluğu yada hidrolik kaçağı oluştu diyelim herkesin aklına gelecek şey vites küçülterek kompresyon freni yaptırmak ve belli bir hızın altına düştüğünde el frenini yavaşça çekip arabayı düzgünce durdurmak olurdu elektronik el freniyle öyle birşey yok çünki hareket halinde kullanamayacaksınız. Sigortası atarsa bile kullanamayacaksınız. Hill holder gibi yada arabayı park edip sürücü kapısını açtığınızda kendi kendine devreye giren hatta arabayı hareket ettirmek isteyince kendi kendine devreden çıkan elektronik park frenleri var bunlar bellidir ki arabanın karmaşık yapıdaki elektronik kontrol ünitesine bağlılar, o zaman olası bir elektronik glitch durumunda yani beyindeki geçici bir arıza yada problem durumunda bu sistem arka frenleri otobanda 160km hızda giderken bile kendi kendine düğmeye basmaksızın kilitleyebilir gibime geliyor.

Elektronik park freni sadece eski tip el frenine göre daha az takat ile çalıştığı için birde hill holder gibi sistemlerin otomobile eklenmesi gibi şeylere izin verdiği için rahatlık tabi, yeni teknoloji diye ucuz markaların yeni otomobillerine yada pahalı markaların pekçok otomobiline daha önceleri eklendi, burada esas eleştirilecek konu bu yukarıda yazdığım bir sürü satır değil elektronik park freni düşmalığı da değil esas üstüne düşülmesi gereken şey ucuz markaların elektronik park frenini yeterince geliştirmeden piyasaya sürmelerinin oldukça riskli birşey olduğu.

Geri geri kaçıp kendi kendine kaza yapması falan hiçbirşey bunun yanında, üstüne üstlük kullanma kılavuzunda dik rampa ve yokuşlarda park ederken tekerleklere takoz koyunuz diye bir maddeyi eklemişlerse ne servise ne de üretici firmaya otomobil hakkında şikayette de bulunamazsınız kullanıcı hatası derler takoz koymamışsınız derler:) dik sayılacak bir rampada park ettiğinizde motor durduktan sonra birinci yada geri vitesin kompresyonu arabayı tutmaya yetmez park frenini kullanmadan şehir içinde sıklıkla görülebilen eğimli bir rampaya park etmek imkansızdır.

Murat ve accera bunu beğendi.
  4. tna07

tna07 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Tunahan YAVUZ
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Opel
    Benim araç da ikinci defa düğmeye bastığınızda tam çekmiş oluyor belki sizinkiler de öyledir ilk basıştan sonra bikere daha basın düğmeye tamamen kitler diye düşünüyorum. Bu arada Allah korusun aracı süren kişiye bişey olursa yanda oturan yolcu düzenli aralıklarla el freni tuşuna basarak aracı yavaşlatabilir diye bir bilgi geçmişler sürücü el kitabında hyundai de aynı mıdır emin değilim

5. bilgehananil

bilgehananil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Bilgehan Anıl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba, i20'lerde elektronik park freni yok. Sistem mekanik... Sözün kısası ben artık sonuna kadar çekiyorum el frenini.

comanchee bunu beğendi.
  6. mustafai20

mustafai20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Mustaf AYDIN
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    aynı şey benimde başıma geldi hemde aracı aldığım gün . Rampada durdurdum el firenini çektim eminim yani, sonra işimi hallettim hatta içeride baya bi oyalandım araca giderken kapıları açtım araba geri geri kaymya başladı o panikle arabaı arkadan itmeye kalkıştım inanırmısınz :D sonra kapıdan atlayıp frene bastım çok korktum ama elhamdülillah yakaldım. bundan sonra hem sonuna kadar çekiyorum hemde fites de bırakıyorum aracı ne olur ne olmaz...

comanchee bunu beğendi.
  7. Hakan07

Hakan07 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    660
    Ad Soyad:
    Hakan ÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Aracı almadan önce ben de şikayetvar daki yeni i20 şikayetlerini incelemiştim. iki belirgin şikayet vardı. Biri bu el freni problemi, diğeri de "0" araçlarda boyalı parça çıkma durumu. Servisten boya kalınlığını ölçen cihazı alıp, alacağım aracın yanına depoya çıkmıştık satış sorumlusuyla. Her yerine baktmıştım. El freni ile ilgili oalrak da benden 1 ay kadar önce aynı araçtan almış bir arkadaşımın aracıyla denedik. Freni tamamen çekip viteste bırakınca sorun çıkmıyordu. Benim araçla daha deneme fırsatı bulamadım rampada.

Bu Sayfayı Paylaş