LPG KABLO

Turbo Hortumu Yağ Sorunu

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda Accent1616 tarafından 2 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. Accent1616

Accent1616 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    İlker türen
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Herkese selamın aleyküm arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı cumalar benim şöyle bir sorunum var gözümede batıp duruyor ustaya gidicem ama iş yoğunluğumdan fırsat bulamıyorum haftada bir gün anca iznim olunca aracımın turbonun alt kısmında yani sanırım motora yada kartere giden bir hortum tamamen yağ içinde aracın yağında herhangi bir eksiklik varmı tam kestiremedim akşam eve gidince bakıcam yağ akıtıyormu onuda tam bilemiyorum genelde aracı acele işim olduğunda alıyorum bakmıyorum yani kısaca eğer herhangi bi şekilde yağ eksiltme yok ise bir sorun yaratırmı gerçi bir hortum 40 50 lira fakat malum ustalarımızı biliyorsunuz 3 ken 5 yazıyorlar her şeye ve sağlam olan mekanizmalarıda bozuyorlar tamamen bilgisiz bi şekildede tamirhaneye gitmek istemiyorum o yüzden yardımcı olursanız çok sevinirim fotoğraf koyucam arkadaşlar şimdiden teşekkürler

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    çok kritik motor indirmelik aşırı masraflı bir yağ sızıntısına benzemiyor, sadece bu turboyu yağlayan boru yağ kaçırıyor gibi duruyor, onun sebebi ve konumu itibariyle turbonun rotorunun yani türbinin ortasındaki milin yataklama kısmını yağlayan sistemin yağ çıkışına benziyor yani turboyu yağlayan hortumun motor yağını kartere geri döndüren boru ve hortumda kaçak var sanırım.

Ama tam bilemeyeceğim bir mevzu daha var bu hortum turboyu yağlama yapan hortum da olabilir yani geri dönüş mü ? yoksa yağlama mı ? tam emin değilim

Büyük ihtimalle bu boruyu üstteki iki vidalı rekordan söküp turboya bağlı olan rekorun altındaki contayı kontrol edeceksiniz gerekirse hortum rekor ve altındaki contayı sağlam ve güvenilir olması açısından yetkili servisten aracınızın şase numarası ile temin edip değiştirebilirsiniz.

Turbo salyangozunda çatlak vs yoktur inşallah.

40-50 liralık universal tipteki hortumlara ve klingeritten lastik plakadan kesilen el yapımı contalara pek güvenmeyin turbonun eksoz kısmında çok yüksek sıcaklık var ve universal hortumlar yapıldıkları malzeme esasıyla motor yağına karşı dirençli olmayabiliyor.

Nazimkayaa58 bunu beğendi.
  3. Accent1616

Accent1616 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    İlker türen
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hocam açıklaman için teşekkür ederim turbonun geri dönüş hortumu olduğunu ustamdan öğrendim en kısa zamanda halledicem inşallah

4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    oraya anahtar düz lokma vs. girmez mafsallı uzun lokma ucu lazım eğer tamircinizin böyle bir ekipmanı yoksa bu parçaya ulaşmak için eksoz spirali turbo falan sökmeye kalkışırsa kaçın oradan:) bu turboya giren iki vidalı boğazlı rakor var tek onu söküp çıkartıp altındaki contaya sonra da ona bağlı olan metal boruya bakmak lazım.

<<bülent>> bunu beğendi.
  5. Coskun38

Coskun38 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Coşkun daldaban
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hocam hayırlı günler sorununuzu hallettiniz mi

6. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Sormuşsunuz ama o çare arayan üye arkadaşın göreceğini hiç sanmıyorum. Baksanıza aradan zaman geçmiş ama nasıl hallettiğini, sonucun ne olduğunu yazmaya tenezzül etmemiş :mad:

suleymanozer bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş