LPG KABLO

Torque Ile Yakit Olcumu

'Araç Diagnostik / Araç İletişim / OBD Sistemleri' forumunda Aytac Altay tarafından 16 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Arkadaslar merhaba, 2006 189 binde 1.5 dizel eram var... Havalar ilidi ve bende bu gun yakit tuketimini bir kez daha test ettim motor calisma sicakliginda e5 atirusun onunde hareket ettim ve kumburgaza kadar saatte 90-100 km/h ile 13 km yol gittim, trafik yoktu basindan sonuna kadar son viteste gittim ve yakit tuketimim 0.7 lt gosteriyordu bunu L/100 vurdugumuzda 5.38 lt yapar ancak torque programi 4.2 lt seklinde hesapliyor. Daha sonra u donusu ile kumburgazdan buyukcekmece atirus'a ayni yolu dondum kilometrem 27 yi gosteriyordu ve tukettigim yakit toplam 1.5 lt yani 5.57 L/100 eder ancak torque 4.3 lt gosteriyordu. Bu celiskinin sebebi nedir? Dogru hesaplama nasil yapilir? Araclarin yol bilgisayari hangi yontemle hesaplar? Bana kalirsa bu 4.2 ve 4.3 degerleri dogru cunku anlik gaz tepkilerinde enjektor daha fazla puskurttugu icin toplam harcanan yakit ile gidilen kilometre uzerinden hasap yapmak mantikli degil arac sabit hizda ve sabit gazda giderken yapilan hesap daha dogru gibi geliyor.

Giderken

Donerken (gidis dahil toplam veri)

2. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Konu guncel.

3. fraps34

fraps34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    73
    Ad Soyad:
    ismail
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bu yol bilgisayarından yakıt hesap etmek biraz karışık durum . Enjektörün ne kadar püskürttüğü beyin teoride hesaplar ama gerçek hayat şartlarında farklı olabilir. Tıkalı olup olmamasına yada ayarsızlığına göre değişebilir. Bende bir yakıt ara geri dönüş kısmından kendimde test yapmıştım , tüm enjektörlerin yakıt geri dönüşü farklı çıkmıştı. Belkide piston içine püskürtme miktarlarındada fark vardı fazla kurcalamadım çalışıyorsa kurcalamamak lazım :))

Ama şunu farkettim , uzun yolda yol bilgisayarında yazan değer gerçek değere çok yakın oluyor. Ama şehir içinde sapma çok fazla oluyor , heleki ani hızlanmaları çok yapıyorsanız yol bilgisayarı iyice sapıtıyor. Tabi bunları 1.5 crdi kendi aracımda deneyimledim.

Halil KURT ve Aytac Altay bunu beğendi.
  4. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba, evet sehir ici hesaplamalar cok sapiyor dediginiz gibi sebebi ani gaz, dur kalk vs mazot geri donusten bahsettiniz aslinda kafamda isik yandi o zaman benim 1.5 lt tuketim degeri olarak gosterilen adlinda giden yakit miktari yani yakilan yakit degil giden yakit... Bu yakit daha sonra bir kismi yakiliyor bir kismi depoya donuyor toplam yakit 1.5 lt ama yakilan daha az anladigim kadariyla cunku 4.3 hesaplanan ile benim hesapladigim arasinda cok fark var.

5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    enjektörleriniz sürekli sıfır km konumunda olmadığı sürece yakıtı dijital olarak doğru ölçemezsiniz. işerse az, tıkalıysa çok gösterir. aynı şekilde rail sensörünün ne kadar sağlıklı basınç ölçtüğüde önemli. Anlık tüketim = Rail pressure x T(ime)inj(ection) x SFT x MapCorrection v.b. gibi formülü var. her değişkenin ne kadar doğru olduğu önemli.

MSI, Halil KURT, Aytac Altay ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    aslinda en saglikli olcum depoyu fulleyip 100 km gidip tekrar fulllemek diyorsunuz kisaca :D

Halil KURT bunu beğendi.
  7. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    dizelde mazot görünene kadar doldurmak tek doru ölçüm yöntemidir. tabanca atması v.s. kesinlikle yanlış, mazot köpürdüğü için erken atar bazen tabanca.

MSI, ai_torcuk, emrex ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş