LPG KABLO

Sürüş Keyfini Alamiyorum

'Getz Forum - Club' forumunda s3ckin tarafından 30 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. s3ckin

s3ckin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Seckin Aytas
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Merhabalar,
    2 hafta önce 2017 CRDI Dizel aldim. Surus yaparken cok rahat degil. Sanki daginik gidiyor arac. Kalkislarda sarsiyor, debriyajdan ayak cekince "tik" sesi geliyor. Dum duz sarsintisiz gitmiyor. Cok mu sey bekliyorum bilemedim. Tamirciye sordum getzler boyle dedi. Sanmiyorum. Tikirti burcu degismesi gerekiyor. Gorsele neler degisicegini yukledim. Fikri olan varsa cok sevinirim. Ornek olarak Egea arac kasisten gecerken hissetmiyorum yolu. Getz'de hissediyorum. Yaylanmada cok fazla gibi. Umarim derdimi anlatabildim. Yavas giderken de sirkeleme yapsam mi yapmasam mi gibi gidiyor.

Gidiste frene basinca saga sola kayma yapiyor.

845 TL fiyat Antalya
    1230 TL fiyat Alanya fiyatlari.

Alanya da yasiyorum. Antalya 120 Km.

Son düzenleme: 30 Mayıs 2020
  2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Getz de genel olarak bir sorun yok sizin satın aldığınız araç daha önce çok çok aşırı rezalet kötü kullanılmış belli ki, ben Getz in benzinli modelini 9 sene kullandım BMW lere makas atıyordum, anlattığınız problemlerin hiçbirisi olmadı.

Egea yı da götürüp satın aldığınız Getz i bu şekilde kullanan kullancıya verin en fazla altı ay sonra o da aynı şekilde silkeleme, tak tuk sesleri, frene basınca sağa sola kaçmalar yapar.

bakım ve tamirat işlemlerine sadece para bazlı bakış açısı çok yanlış, ilk önce satın aldığınız otomobilin bakım ve tamirat gereksinimi olarak tam olarak nelere ihtiyacı var onu kesin olarak keşfetmeniz gerekiyor daha sonra hangi parçalar hangi işlemler gerekecek onları keşfetmeniz gerekiyor.

umutd07, ai_torcuk ve s3ckin bunu beğendi.
  3. s3ckin

s3ckin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Seckin Aytas
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
  4. s3ckin

s3ckin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Seckin Aytas
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:

Haklisiniz. Tamirci bu parcalar degisirse kendine gelir dedi. Sizce duzelir mi? Egea gibi tertemiz surus keyfi yasayabilir miyim? :)

5. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    attığınız resim açılmıyor. ama aracın yürüyen aksamının kontrol edilip,elden geçirilmesi şart gibi görünüyor.

6. s3ckin

s3ckin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Seckin Aytas
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    En kisa zamanda baktiricam

7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ege gibi bir sürüş alamazsınız. iki aracın teknik olarak tasarlandığı yıllar çok farklı. getzin alt yapısı 2000 yılının başında tasarlandı. aradaki 15 sene mutlaka fark eder. sürüşü etkileyen en önemli şeylerden birisi lastiktir. getzin kullandığı küçük çaplı lastikler konfor ve performansı olumsuz etkiler.

örneğin hyundai i20nin en eskisi bile getzden daha güzel gider. üst kasa i20 alt kasa i20ye göre yine daha iyidir.

ayrıca iki aracın ikinci el değeri bile nerdeyse uçurum fark var.

sağlamlık derseniz belki getz daha sağlam olabilir.

ancak bu yazılanlar değişirse aracın sürüşü mutlaka iyileşir. sizin beklediğiniz eğer fiat ege ise, bu parçalar değişse bile ulaşmanız zor.

Ersin, umutd07, Unicorn ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. s3ckin

s3ckin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Seckin Aytas
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Aciklamalar icin cok tesekkurler. Rotbalans a goturdum lastikler bu aracin degil olculeri tutmuyor dedi. michelin 175/65 r14 lastigini aldirdi bana. Fark goremedim ama mutlaka vardir farki. Umarim gidisi surusu degisir.

erhancakmakk bunu beğendi.
  9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Bu kadar hırpalanan bir otomobilde bu parçaları değiştirmek daha işin başlangıcıdır, bu parçaları değiştirdiğiniz zaman eğer şikayetler düzelmezse akslar, lastikler, jantlar, amortisörler, fren diskleri, viraj demiri lastik takozları ve viraj demiri Z rotları, porya, alt takım rotili gibi parçalar da değiştirilmesi gerekebilir.

umutd07 ve erhancakmakk bunu beğendi.
  10. s3ckin

s3ckin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Seckin Aytas
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Lastikler degisti. michelin 175/65 r14 aldim
    Jantlarin biri egikmis birisi farkliymis degistirdim.
    Disk egikmis duzeldi.
    Tek sorun listede bulunan parcalarmis

11. Tamer5150

Tamer5150 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Tamer ALTUNER
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Surus keyfi alinacak araba alfadir. Hyundailerden cok surus keyfi beklenmemeli. Bu sinifta focus ve civiclerde fena degil. Golf jettada bu konuda vasati asamayan arabalar.

Unicorn ve s3ckin bunu beğendi.
  12. s3ckin

s3ckin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Seckin Aytas
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Bugun bakim yapildi aracima. Bakimdan sonra kullandiktm sonra cok sasirdim. Aracim fabrikadan cikmis gibiydi.

tekosis, umutd07 ve ai_torcuk bunu beğendi.
  13. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    o kadar keyifli ki 6 ay sıra yazıyorlar alfa bayisinde.

umutd07 ve Burak&Buse bunu beğendi.
  14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Alfa Romeo 156 larda bile önde çift salıncak var, Alfa Romeo ların motorları da genellikle güçlüdür, ayrıca harika yol tutar gaza basınca iyi gider. Sportif tasarımlıdır başka işlere hayatta gelmez ufak bagaj, alçak tavan, dar arka koltuk, dar iç mekan vs vs.

Ancak Alfa Romeo genellikle sorunsuzluk listelerinin her zaman en altında olan en sorunlu markalardan birisi, bizim memleketin tüketicisine çoğunlukla hitap etmiyor, Alfa lar genellikle yedek parçası çok aşırı pahalı olmayıp kronik denilebilecek problemleri tamirci tamirci gezip yetkili servislerde günler geçirip bir türlü sıkıntısı tam olarak giderilemeyen otomobillerdir, otomatik şanzımanını 70-80000km içinde 4-5 kere indirirsiniz bütün oringleri değiştirirsiniz yine yağ kaçırır, Honda daki Vtec yada Hyundai deki CVVT sistemine benzer bir sistem olan değişken subap zamanlaması Varyatör sistemi vardır Alfa Romeo ların birçoğunda, bu varyatör sisteminin elemanları kısa ömürlü parçalardır 20-30000km de illa ki kullanıcının elinde patlar bu varyatör, tamir takımı geçen senelerde 80-90 lira gibi birşeydi ama bunu zırt pırt değiştirmeniz ve senede 100-150 tane satış yapan Alfa Romeo nun burnundan kıl aldırmayan ustalarını bulmanız gerekiyor. Alt takımı çok narindir bozuk yolda sürekli kullanırsanız kısa sürede her yerinden ses gelmeye başlar.

Alfa kullanıcıları Ferrari ve Maserati gibi Fiat grubu ortaklarının tecrübesi ile üretildiği vaad edilen meşhur selespeed şanzımanın üstün mühendislik tasarımı mı desek ? hatası mı desek? üzerindeki nitril contaları viton malzemeden üretilmiş contalar ile değiştirerek bu şanzımanın yağ kaçırmasının önüne geçtiklerini söylerler, ama fabrika ve tasarım ekibi nedense viton conta kullanmak istememiş ?? böyle tezat durumlar, faşır faşır kaçırır öyle damla damla değil, yağsız kalıp vitesler geçmez.

2012 ila 2015 yılları arasında satılan Giulietta ve Mito modelinin hava yastıkları durduğu yerde yavaş yavaş şişer, 2016 sonrası malum onlarda da bu problem olabiliyor.

1.4 Turbo jet motorlu Giulietta yı eğer sağlam kaldı ise ve yürür halde ise arıza ışığı falan yanmıyorsa yolda görürseniz arkasından benim 182hp lik Honda ile falan kovalayamazsınız, deli gibi hızlanıyor frene basınca da zank diye yavaşlıyor otobanda bir saniyede üç şerit birden sağa sola atlar öyle gidiyorlar. Performansı muazzam ama dökülüyor mübarek ondan sonra bu performansın hiçbiri kalmıyor. Biçilen tüketim ömrü kısa olan sürekli bir bakım onarım isteyen otomobiller Alfa lar ama çok deli para harcatan araçlar değiller ama çok uğraştırırlar o yüzden sürekli binemezsiniz. Alfa Romeo kullancısının bütçesinin çoğu genelde çekici hizmetine gider. Ya manuel viteslisinin debriyaj teli kopar, ya otomatik vites D ye geçmez, ya marş almaz, ya turbo hortumu çıkar, ya varyatör dağıtır. Birgün mutlaka durduk yerde patlar yolda kalırsınız.

Hayatımda hiç Alfa Romeo yetkili servisi görmedim acaba nasıl birşey? :) Türkiye sınırlarında kaç tane var? İtalyanlar bizi ne kadar sevebilir ki? bence pek sevmiyorlar.

Alfa Romeo sunu yıllarca kullanıp hiç sorun yaşamadıklarını söyleyenler var duyarsınız ama bunlar tek tük istisnadır, bazen anlatıyorlar bizim arkadaşta 159 var hiç sıkıntı yaşamıyor diye anlatırlar ederler, böyle arada bazı yıllardaki modellerde sorunsuzluk oluyor herhalde diye düşünürsünüz ama o Alfa nın sahibi ya tamircidir ya da otomobilden iyi anlayan birisidir vakti gelmeden birçok bakımı onarımı yaptırdığı için rahat hissediyordur sadece.

Şahsen performanslı otomobil sevdiğim ve otomobil tercihimi her zaman bu yönde kullanacağım için şu an kullandığım Honda yı almadan önce Alfa Romeo yu çok araştırmıştım dayanıklılık ve güvenilirlik problemlerinden ötürü vazgeçmiştim.

senede 70-80 tane Alfa Romeo satsalar öpüp başına koyuyorlar. Anca o kadar satıyor, o kadar az olan arabanın servisi tamircisi ustası yedek parçası da seyrek oluyor yedek parça yine var. Fiat Lancia vs. uyduruluyor Doblo parçaları falan filan.

umutd07, Tamer5150 ve Burak&Buse bunu beğendi.
  15. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Sapla saman karıştırılıyor.

Bağımsız suspansiyon sistemi olmayan araclardan kimse surus keyfi beklemesin. Getz sürüş keyfi alinmak icin uretilmis bir arac degil, amaci belli.

Cogu firmada artik c segmenti araclarda bile bagimsiz suspansiyon yok.

Madem eskileri konusuyorsunuz, Gazli amortisorlu xd2 nin dondugu virajda 156 takla atar....

Not olarak sunuda belirteyim, bu forumda super viraj donuyor yazan çoğu xd2 sahibi arkadasin aracinda yağlı amortisor var :)

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 3 Haziran 2020
    umutd07, Rio35, Unicorn ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  16. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,922
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    xd2 yi aldığımda ustamın söylediği ilk şey " Bu arabaya takla attıramazsın" oldu. :)

umutd07 bunu beğendi.
  17. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Amortisor yagli mi, gazli mi?

18. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,922
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Gazlı orjinal mando.

19. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    O zaman sert diye niye şikayet ediyorsunuz :)

ai_torcuk bunu beğendi.
  20. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,922
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bilmemezlikten dolayı.
    Daha önce yağlı ve gazlı amortisörün farkı ve özellikleri için hiç kafa yormamıştım. Belkide daha önce sahip olduğum araçlar accent olduğu için böyle bir şeye gerek olmuyordu. Çünkü beklenti yoktu.
    Elantraya geçince yağlı ve gazlı amortisör durumu karşıma çıktı. 3 yıldır gazlı amortisör ile bir şekilde geçiniyoruz. Mecburen böyle devam edeceğiz.

MSC bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş