LPG KABLO

starex tci modeli çokmu yakıyor

'Starex Forum - Club' forumunda antalya tarafından 1 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

1. antalya

antalya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar;
    Bundan 2 ay önce 2005 model starex TCİ satın aldım.Ama bana çok yakıyor gibi geldi.Bayramda 275 km yol yaptım (şehir dışı) tam 100TL yaktı.Yani km.de 400 kuruşa yaklaşıyor,araç bu kadar çokmu yakıyor.yoksa benim araçta bir problemmi?var.Beni bilgilendirirseniz sevinirim.Burdan okuduklarıma göre şehir dışı 100 km.de ortalama 9 litre filan yakıyor.benimkisi çok yakıyor burdan anladığımkadarıyla.iyi akşamlar.

2. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Öncelikle Hoşgeldiniz..Bende H100 TCİ Kullanıyorum 100 Km/h Yi Geçince Mazotu Müthiş Bi Şekilde Çekmeye Başlıyor..Hemde Havaların Soğukluğu İle İLgiside Var Biraz..Eskiden 20 Liraya Gittiğim Yere Şimdi 30 Liraya Falan Gidiyor..

3. Bleda

Bleda Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    söylentilere kulak asmayın bizde var 99 model tci hatta satıyoruz. ebat-motorhacmi ve ağırlığına, sınıfına göre normal yakıyorhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gif

4. Sukara

Sukara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Şehir içi kullanımı (otomatik, kısa şasi, 2007 model), son birkaç ay içinde, iki sefer ölçtüm: İlkinde 50 TL eurodizel ile 150 km., diğerinde yine 50 TL eurodizel ile 130 km. civarında yol yaptım.

5. Bleda

Bleda Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    100 km de (manuel) 9-10lt biliyorum.

6. antalya

antalya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba;
    Ben bu aracı alalı 2 ay oldu 2500cc 100 beygir,bayramda şehir dışına çıktım.Belirttiğim gibi 275 km de tam 100 tl yaktı.km 100 ü geçti 100 den aşağı geçmemiştim.ondan dolayımı çok yaktı.Ben daha hep taksi kullanmıştım.bu yüzden bu araçta acemiyim.

7. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Aracın bakım düzeyi nasıl? lastik ölçüleri, yağı filtresi nasıl? Siyah duman, çekiş düşüklüğü yaşadınız mı?

Bu araçların temel üç sorunu vardır.

1- Supap ayarı manueldir (OHV). Bu nedenle 30.000-40.000km periyodunda yapılması gerekir.

2- Kötü yakıt, yanlış kullanım ve bakımsızlıktan dolayı enjektör tıkanması sıklıkla yaşanır. 40.000km periyotlarda enjektörlerin kontrol edilmesi gerekir.

3- Pompa mazot çıkışını asla kıstırmayın. Bu aksine çok yakıt tüketimine ve hararete bağlı silindir kapak çontası yakmasına varan sorunlarla karşılaşılıyor.

8. antalya

antalya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Kötü yakıt kullanmadım euredizel koydum hep,subab ayarlarını yaptırdım ayrıca aracımı ben ikinci el aldım ve 2 ay oldu alalı aracı henüz tanıyamadım.sadece sorun siyah duman atıyor.üst kapak değişti çatlakmış hararet yaptırmıişlar sanırım onuda ben değiştirdim aldığım anda.

9. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Peki Tolga Hocam Bunun Sebebi Nedir ?

10. antalya

antalya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Çekiş düşüşlüğü yok.ama siyah duman atıyor.onun nedeni ne olabilir.ve nasıl giderebilirim.Tolgabey

11. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Geldiiim.....
    Ahhh gençlik.....ahhh....

Neyse...

Şu üst kapak işlemini biraz daha açıklarmısınız? Neler değişti? Kapak komple mi değişti yoksa işlem mi gördü? Supaplar elden geçti mi? Bu esnada enjektör memeleri kontrol edildi mi? Pompa avansı kontrol edildi mi? Kapak çatlatma neden oluşmuş biliniyor mu?

Bu araçlarda geneldeaz yakması için kısılan enjektör veya oynalılan avans değerleri sonunda kapak çatlatma sorunu ile karşılaşılıyor.

Duman sorunu hangi şartlarda oluşuyor? Sabit gazda, yada gaza yüklenmelerde mi duman ile karşılaşıyorsunuz?

12. antalya

antalya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    üst kapak tamamen değişti.enjektörler temizlendi.pompaya hiç bir işlem yapılmadı.kapat çatlatma nedenini bilmiyorum ben aracı aldığımda bakım yaptırmak için gittiğimde anlaşıldı çatlak olduğu aldığım kişi bahsetmedi.Gaza yüklendiğim zaman daha çok atıyor siyah dumanı.5.ci vitesde 100 ve 110 gibi hızla giderken duman çıktığı belli olmuyor.

13. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kapak çatlağını tespit edebilmeleri için aracınızın su kaynatması yada hararet sorununun olması gerekir.Tespiti içinde radyatörde kaynama (gaz verdiğinizde radyatör suyunun taşması) yada yağ çubuğunda artış ile yağda su bulunması gerekir. Bunların tespiti olmadan (bunun kapağı çatlak) diyebilecek usta....iyi ustadır.

Aracınızın pompa avansını bir kontrol ettirin derim. Dediğim gibi muhtemelen yakıt kısılmasına bağlı hararet ve akabinde kapak çatlama sorunu ile karşılaşılmış. Enjektör ve pompanızı tekrar kontrol ettirin derim. Zira tam gazda duman atma sebebi, pompa avansının yada çıkış basıncınındüşük olmasından kaynaklıdır (enjektörlerin sağlam olduğunu varsayıyorum).
    Düzenleyen : tolgakmg

14. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aklıma gelmişken...Aracınızın intercollerinin altında soğutma fanı vardır. Bu fanın çalışıp çalışmadığına baktırın. Eğer fanda yada radyatörde sorun varsa, aşırı ısınan hava yeterli oksijen barındırmadığı için verimli yanma sağlamıyor. Buda gereksiz yere fazlaca gaz vermenize neden olup yakıt tüketiminizi artırıyor. Basitçe kontrol ettirin derim.

Bu motorlar mitsubishi temellli motorlardır. Bu nedenle herhangi bir kronik hastalığı yoktur. O yüzden ayarsızlıklarını kontrol ettirin derim.

Kullanım esnasında, klasik turbo diesel motorun kullanım özelliklerine dikkat etmelisiniz. 2000 dev/dk da 240nm/m torka sahip aracınız 3800 devirde 100HP gücündedir. Buda aracı 1500-2500 arasında kullanmanızı gerektirir. Özellikle kısa diferansiyeli, yine kısa 1 ve 2. vitesi nedeni ile düşük hızlarda sık sık vites değiştirmenizi, hızlanmalarda düşük hızlarda yüksek viteslerde tam gaz yerine daha düşük viteste yarım gazda hızlanmanızı öneririm. Bu araçların pompaları gaz pedalına basma açınıza göre manifold basıncını kontrol eden basit bir düzenek yardımı ile ekonomi yapmaya müsaittir. Bu nedenle sabit hızlarda mümkün olan yüksek viteslerde ve 2000 devri geçmeden yapacağınız sürüşlerde şehir içinde 10 litre, şehir içinde 8 litre değerlerini rahat rahat yakalarsınız (ben 90km hızı geçmeden 8.5 litreyi görebiliyorum)

Aracınız 5. viteste 100km hıza 2500 devirde ulaşır. Bu aracı evladiyelik kullanacaksanız, bir iki tavsiyem olacaktır. Öncelikle diferansiyelinizi 3.65 olan CRDİ diferansiyeli ile değiştirin. Bu şekilde 100 km hıza aynı viteste 2200 devirde ulaşacaksınız.Ayrıca şehir içinde her vitesi daha uzun süre kullanabileceksiniz. yüklü konumlarda (1 ton gibi)sorun yaşamanız dışında bir sorununuz olmaz. Ayrıca mümkünse lastiklerinizi 195/70/16 ile değiştirin. Hem kaygan zerminlerde patinajınız azalır, virajlarda esnemeleriniz azalır. Tüketiminiz %10 düşer. DEzavantajı, freniniz zayıflar.

15. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu araçlarda önemli olan şudur (klasik diesel motorlar için). gidebileceğiniz en yüksek viteste, basabileceğiniz en az miktarda gaza basarak, çevirebileceğim,niz en düşük motor devrinde ilerleyin. Mesela düz yolda 70km hızla 5. viteste az miktar gaz vererek ilerleyin....göreceksiniz. Değeriniz 7 nin de altına inecek.

16. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sormayı unuttum....km'si nedir aracın...

17. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hocam Bide Ben Sorayım O Zaman 120000 Kmde BAzen Çekiş Düşüklüğü Ve Devir DÜşük Olup Çekmediği İçin Sİyah Duman Oluyor..Ama Devirini ALdığı Zaman İlerleyince Duman Yok..Sadece MotorYemediği Zaman Sİyah DUman Var..Sorun Enjektörmü Tolga Hocam
    Düzenleyen : Ersin Cerrah

18. antalya

antalya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    aracın km si eğer gerçekse silinme yoksa 100.000 km de aracımı hyındai nin servisinemi götüreyim yoksa özel bir servisemi pompa ayarlarını

19. Beemer

Beemer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Selamlar,
    Tolga Bey zaten gereken bütün bilgileri vermiş....Verdiğiniz bilgilere göre .363 Kuruş yakmış oluyorsunuz ve bu değer TCİ için şehir dışına göre fazladır.
    Kullanma tarzınız önemlidir tabii.
    Aracınızı 1500-2500 RPM arasında kullanırsanız,gaz pedalına daha hassas basarsanız,kalkışlarda daha yumuşak olursanız 2500 RPM'yi şehir dışındada geçmemeye dikkat ederseniz normal yakıt sarfiyatını yakalarsınız.Bir de araç 2000 kg'nın üzerinde olan bir araçtır.Tci motor için otomobildeki seriliği beklemeyin.Bir süredir otomobil kullanmaya alıştığınız için aynı alışkanlığınızı Starex'de devam ettiriyorsanız sarfiyat artar doğal olarak.
    Tabii bütün bunlarda aracın motorunun,pompa enjektör setinin iyi durumda olduğunu düşünerek yazdım.
    Küçük bir ayrıntı mutlaka orjinal hava filtresi kullanın.Yan sanayi filtre yüksek vakum dolayısıyla içeride deforme oluyor.Ve filtre yüzünden araç çok yakıt yakmaya başlıyor.

20. antalya

antalya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba;

aracımı yeni aldığım için pompa ve enjektörler ne durumda olduğunu bilmiyorum,sadece bildiğim üst kapağı değiştirirken subab ayarları yapıldı ve enjektörlerde ayar oldu.böyle olduğun halde çok yakıyor.ayrıca ben öyle aracı ezmemeye çalışırım.dikkatli kullanırım genelde hızı 100 'ü geçirmem,ani gaza basmam kalkışlarda,işte böyle arkadaş.sadece yapacağım iyi bir pompacı bulmak ayar yaptırmak için antalyada.iyi akşamlar.

Bu Sayfayı Paylaş