LPG KABLO

starex almak isteyen birine yardım eder misiniz?

'Starex Forum - Club' forumunda neckornothing tarafından 20 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

1. neckornothing

neckornothing Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    merhaba,
    CRDI starex alacağım, bayağıdır araştırıyorum , cevabını bulamadığım sorular var, yardımcı olmanızı rica ederim,
    1- multiway ile space arasında tek, çift cam dışında ne fark var?
    2- fabrikasyon dört camlı multiwaylarin camı yerine estetik açıdan yapıştırma cam lı olsun istiyorum dezavantajı var mıdır yapıştırma camın (açılır kapanır olması olmaması, vb?)
    3- panelvan alıp cam açtırmakla uğraşmak mı lazım yoksa direkt dört camlı mı almak lazım, yapıştırma camlar genelde sonradan açma oluyor.
    4- fabrikasyon camlıyı yapıştırma cama çevirtebilir miyim?
    5- CRDI motor şehir içinde kaç litre şehir dışında kaç litre ortalama yakıt tüketir?
    6- Starex alırken nelere dikkat edilmelidir, neresine bakılmalıdır, kaç kmye kadar alınmalıdır?, yetkili serviste expertiz yaptırılmalı mıdır?
    7- uzun şase mi daha iyidir kısa şase mi? (sadece yükleme açısından değil, yol tutuş sürüş zevki vb?)
    8- bu araca kaç inçe kadar jant takılabilir?

2. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    öncelikla aramıza hosgeldiniz kendinizi tanıtın bölümünde kendinizi tanıtırsanız sevinirz ve konunuza gelince starex i olan arkadaslar size yardımcı olacaklardır

3. Bleda

Bleda Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    sürüş zevki için kağıt üzerinde kısa olan daha iyidir https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

4. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Öncelikle hoşgeldiniz. Kararınız hayırlı olsun. Çok değerli bir ağabeyimin söylediği gibi...birgün herkes starex sahibi olacak....Siz bu şanslı kişilerdensiniz.

1- Multiway ile space arasındaki fark, o dönemde uygulanan panelvan ve kamyonet sınıflandırmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle tam camlı ve multiway olarak geçen modellerde oturma düzeni 4+1 olarak geçer. buda aracın taşıma kapasitesinin yolcu sayısı ağırlığından daha fazla olmasını sağlayarak kamyonet (kapalı kasa çift sıra camlı koltuklu) sınıfına sokmaktı. Diğer yarı camlı ise panelvam statüsünde olup 5+1 oturma düzenine sahipti. Bildiğim kadarı ile multiwaylerin taşıma kapasitesi 1100kg civarında. Spacelerin ise 1370kg. Tamamen vergilendirme ile alakalı bir durum. Ama 2004 senesinde kapalı kasa kamyonetleri panelvan statüsüne sokunca devlet, space ile multiway arasında bir fark kalmadı.

2- Yapıştırma cam görüntü için daha iyi (tabi göreceleli) onun dışında havalandırma sorunu var...

3- Panelvanların cam açılması işlemi 15 Ağustos 2009 itibari ile sanırım oldukça zorlaştı. Maliyeti fazla değil. 1000 lira civarı. Ama ben yaptırdım mesela, Karabükte proje çizdirmek zorunda kalmıştım.

4- evet

5- Şehir içinde ortalama 10-11 litre, şehir dışında 7-9 arası değişir.

6- Standart araç prosedürünü uygulayın. Birde diferansiyel boşluğu bu araçlarda fazlaca şikayet konusu. Diferansiyelini mutlaka kontrol ettirin.

7- Uzun şasenin aks aralığı daha uzun olması yanı sıra tavanı da daha yüksektir. Buda baş mesafesinde daha ferah bir alan sağlıyor. Yol tutuşu olarak kısa şaseler kaygan zeminlerde arkasını daha çabuk bırakabiliyor. Ama tabiki şehir içinde. Ama uzun şaseleri şehir içinde kullanmak daha zor.

9- İdeali bana göre tabiki 16 dır. Zira daha büyük jant üzerine dar yanaklı bir lastik kullanmanız gerekecek. Bu kadar ağır bir araca bence 50 yanak yüksekliği az geliyor.

5. Sukara

Sukara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Sayıntolgakmq, Karabük'te proje çizdirme işini kime yaptırmıştınız? Ben de mevcut 5+1 olan aracımı 7+1 yapmak istiyorum.

6. neckornothing

neckornothing Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    yanıtlar için teşekkür ederim
    son bir sorum daha var ,
    space yada multiway almayı düşünüyorum 5+1 olanlardan,
    2007 model,

yıllık vergisi ve zorunlu trafik sigortası hakkında bilginiz var mı acaba?

7. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Günaydın. Benim Ankara'da dönüşüm yaptırdğım firma Karabükte projeyi çizdirmişti. Bunun için 1 hafta bekledim mesela. Ben birebir muhatap olmadım. Ama dosyadan adresini ismizi v.s. bulunca size hemen bildiririm.

5+1 aracın 7+1 dünenine dönüştürülmesi ruhsat + koltuk + proje + v.s. ile 750 civarını bulur tahminimce...

Bu kadar zahmnete gireceğinize bence 9+1 olarak işletin (eğer ticari kullanmıyorsanız). Zira masrafınız fazla olmaz. Proje gideri, ruhsat değişimi, muayene aynı para tutacak. Siz belki 250 YTl fazladan bir koltuk koyduracaksınız. Bence değer. Ben ticari maksatlı da kullandığım için minibüse çeviremedim. Özellikle koltuklarını sökerek kullanmak niyetindeydim bunun polis ile sorun olacağını söylediler.

Düzenleyen : tolgakmg

8. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Multiway yada space'nin vergisi aynı. Sanırım 450 civarında (6 aylık) Yeni yılda zamlanacak diye duydum. Sigortası 190YTL

9. Sukara

Sukara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    İlginize teşekkür ederim. Benim kullandığım araç kısa şasi. Aracı, 2007yılında kapalı kasa panelvan olarakaldım. O tarihlerde TUVTÜRK muayenesi olmadığı için,aracın 5+1 veya 7+1 olması önemli değildi herhalde.Aracın içini yaptırırken, çocuklar rahat seyahat etsin diye, 7+1 yaptırmıştım. Fakat, şimdi muayenelerde sorun oluyor. Ben de aslı ne ise projesinin çizilip, ruhsata işlenmesini istiyorum.

10. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Rica ederim. Ancak aracınız ruhsatta kapalı kasa panelvan 2+1 olarak gözüküyor ve siz şu anda camlı koltuklu olarak kullanıyorsanız polisle de başınız derde girebilir. Bu nedenle sadece aile aracı olarak kullanacaksanız sadece biraz trafik sigortası yükseliyor, tavsiyem minibüs olarak aracı düzenlemeniz. Dönüşüm sürecinde masrafınız sadece + bir koltuk olacak. Onun dışında MTV verginiz düşer, muayene süreciniz iki yıla çıkar. ankara'da Gül oto idi benim yaptırdığım yer. http://www.gulotodoseme.com.tr/tr/profil.htmburası ile bir görüşün derim. Size yardımcı olacaklardır...

11. Sukara

Sukara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ben proje çizimi, ruhsat işlemleri vb. işlemleri Karabük'te yaptırmak istiyorum. Bu nedenle Karabük'teki proje çizdirdiğiniz yeri öğrenmek istiyorum.https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley22.gif

12. ZF0004

ZF0004 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    aranıza bende yenı katıldım kendı ısımız ıcın 3. arabamızı starex aldım 2006 öncesı tci motorlar turbo patlatıklarını butun ustalar soylemektedırler 2006 sonrası crdi motorları öneriyorlar 2007 model crdi 140 bg 9+1 starex aldım ve gıdıs olsun yakıt olsun mukemmel gorunus ıse zaten spor bır goruntu var benım gorusum bu eger strarex dusunuyorsan arkadasım 2007 crdi 140 bg almanı tavsıye ederım 20 ile 21 bin arası pıyasa cok arastırır ve pazarlık yaparsan bunu 18.500 e kadar bulma ımkanın var ben 18.000 aldım 70.bin km de arac sımdıden hayırlı olsun kardesım

13. rdmaksl

rdmaksl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    turbo patlatmayı biraz açmanız mümkünmü,yaklaşık 2 senedir 2002-tci kullanmaktayım ama ben bu tip bir sorun duymadım ve yaşamadım

14. ZF0004

ZF0004 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    turbo patlatması dıyerek sunu ima etmeye calıştım intercollere yani turbo'ya sagından ve solundan gelen hortumların ıcınden yağ fazla gıttıgı zaman turboya turbo arıza yapıyor ve turbo bozuldugu gıbı dıger parcalarada zarar verebiliyor-2002 model aracınız 2 senedır sorun cıkarmadıysa bu bırazda kullanımından kaynaklanabılır ama cevremdekılerdende sık sık duymaktayım-bu sorunu bitirmek ıcın 2006da yeni nesil motor geliştirdiler.

15. rdmaksl

rdmaksl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    açıklamanız için teşekkür ederim,o hortumlardan birinde,kelepçe tarafına doğru bir yağ terlemesi var bendede ama açıkçası pek önemsememiştim,bununla bir iligilenmekte fayda var o zaman

16. ZF0004

ZF0004 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ilgilenmek motorunuz ıcın ıyı olacaktır.. ben tsk ederım

Bu Sayfayı Paylaş