LPG KABLO

Sonata'yı Değiştirmeye Değer Mi?

'Sonata Forum - Club' forumunda waldoneredesin tarafından 20 Nisan 2020 tarihinde açılan konu

1. waldoneredesin

waldoneredesin Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    orhan karadağ
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Merhaba,

Uzun bir süredir kullandığım 97 model Sonata sahibiyim. Araç otomatik vites, 2.0 DOHC motor.
    Araçtan hiçbir şikayetim yok, bir kere bile yolda bırakmadı, en zorlu şartlarda bile rahatlıkla sürüş imkânı sundu. Üstelik genişliği ve konforu da cabası.

Ancak birkaç zamandır aklıma takılan bir soru var; LPG'de şehir içinde güncel veriler üzerinden 40-45 kuruş, şehir dışında ise kilometre başına ortalama 35 kuruş yakıt sarfiyatı var.

Sonata ilk aracım, geniş ve otomatik vites olduğu için tercih etmiştim. Ancak bu yakıt değerlerine karşılık daha az yakan araçlar için Sonata'yı elden çıkarmaya gerek var mı? Yakıt tüketimi hakkında çok fazla bilgim olmamasına rağmen bazı yerlerde denk geliyorum, 600 kilometrede 200 lira yakıt harcadı gibi sözleri. Bu araçlar 1.0 ya da 1.2 motor oldukları için sanırım az yakıyorlar. Ancak genel olarak baktığımızda Sonata'yı değiştirmeye gerekli bir durum var mı? Ya da biraz fazla yaksa bile o araçlardan Sonata daha mı iyi olur?

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Eğer yılda 60-70000km gibi bir mesafe gitmiyorsanız yakıt tüketimi yüzünden şu anda kullandığınız ve başka hiçbir problemi olmayan otomobili yaşadığımız bu dönemde değiştirmeye kalkışmak bence yanlış olur.

Otomobillerde eski kalite ve güç yok, bundan 10-15 sene önceki arabalar kalmadı artık, motor hacimleri ufaldı, motor güçleri azaldı, fiyatlar anormal biçimde arttığı için müşteri beklentileri çok aşırı yükseldi buna paralel olarak global çapta otomotiv üretiminde yıllık artan üretimle beraber düşen kalite yüzünden yeni otomobil sahiplerinin en az yüzde 25 i saçını başını yoluyor gelen şikayetlerde yeni arabaların sağı solu ses yapıyor, yeni arabaların süspansiyonu sert, yeni arabaların direksiyonu kötü, koltuğu bozulur kaplaması dökülür vs. vs. ilaveten yeni arabanın bakımları ve parçaları pahalı, yeni arabanın kaskosu vergisi pahalı, ikinci el yeni model alırsanız fiyatı aşırı fahiş yüksek.

Yakıt tüketimi hakkında konuşulanlar yüzünden sakın gaza gelmeyin ciddi bir şikayetiniz yoksa otomobil değiştirmeye asla değmez.

üç yaşında 1.5 motorlu biraz spor modele kaçan bir honda ya sahibim ben, ve 100km de 70-80 kuruş yakıyorum da sesim çıkmıyor:) çünki senede 7-8000km anca yapıyorum ve arabam oldukça sağlam ve sorunsuz ama kaskom 2200 lira vergim 1300 lira sigortam 750 lira senelik bakım 1200 lira.

yakıta vereceğiniz parayı vergiye, kaskoya, sigortaya, bakıma verdikten sonra yakıttan tasarruf etmenin kıymeti kalmıyor.

şimdiki 1.2 litre 1.4 litre motorlu araçlara bindiğinizde 2.0 litre Sonata nın gücünü çok ararsınız. 97 model 2.0 litre araba varsın 50 kuruş yaksın bence helal hoş olsun.

umutd07 ve Vadaa bunu beğendi.
  3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    O cüssede, 2.0 motor ve otomatik ve 97 model bir araba için gayet normal tüketim. Bende 1.6 motor 2005 elantra var senin aracın ile benzer tüketime sahip. Tekirdağ şehir içi 11-13 litre, uzun yol sakin kullanım 7,5-8litre.
    Boşuna maceraya gerek yok bence.

Selfpower bunu beğendi.
  4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

1,0- 1,2 motor otomatik olup da az yakanların hepsi yarı otomatik şanzıman. sizin şanzıman en uzun ömürlü olan tipte. bu tip bir şanzımanın daha az yakma ihtimal yok zaten.

bence kesinlikle değiştirilmez.

5. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Sonata yı değiştirmek isterseniz üzerine koyacak para varsa bir üst kasa alın, 15 krş kar etmek sizi tatmin etmeyecek.

umutd07 ve ai_torcuk bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş