LPG KABLO

Sonata Plexiden far camı yapımı ve mercek montajı

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda mursel_balci tarafından 24 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    DIY Sahibi: fatihsevim
    Konu Linki: https://www.hyundaiclubtr.com/32804-plexiden-far-cami-yapimi-ve-mercek-montaji.html
    aracıma göre angel far bulamadığımdan ve farların aydınlatmasının kötü olmasından dolayı mercekli far yapmaya karar verdim. ilk önce yeni far almayı düşündüm ne olur ne olmaz yedekte dursun diye fakat iki fara servis 870 tl isteyince vazgeçtim. çıkmada çift olarak bulamadım ve bismillah diyerek aracımın farlarını söktüm ve hemen işe koyuldum. bu iş için gerekli malzemelerimiz:
    1) h7 valeo mercek ve istediğiniz boyutlarda mercek kapağı (isterseniz başka bir mercekde kullanabilirsiniz)
    2)far karartma uyguması için parlak siyah sprey boya
    3) 2 mm şeffaf plexi (60*60 ölçülerinde veya daha fazlada olabilir)
    4)sıcak hava tabancası
    5) plexiyi kesmek için ince kesme ucu ve sprel taş
    6)maket bıçağı
    7)şeffaf silikon
    8) bir torba kartonpiyer alçısı (7 tl civarı).

İlk önce camları fardan ayırıyoruz. plexiden yapacağımız camın orj. cam ölçülerinde olması için içten ve dıştan kalıbını alıyoruz. farların sığcağı kadar bir kutu buluyoruz içerisinde alçıyı hazırladıktan sonra camı içerisine koyup baskı uyguluyoruz (camın dışını yağlamanızı öneririm yoksa çıkartırken kalıbı bozabiliyor)camın dış yüzeyinin kalıbının oluşması için biraz kurumasını bekliyoruz ancak 3 dk gibi bir süreden sonra alçı hızla donduğundan genleşip çatlatmasın diye camları çıkartıyoruz
    dış kalıp almak bu kadar. İç kalıp için tekrar alçı hazırlayıp camın iç yüzeyini ince bi katman halinde yağlıyoruzz ve hazırladığımız alçıyı camın içine döküp spatula ile düzeltiyoruz yine 3 dakika sonra çıkartıyoruz ve iç kalıbımızda hazır.Bunlarda kalıbımızn fotoları

Eveett kalıplarımız hazır. Sıradaki işlem plexiyi ısıtıp kalıplarımızın arasında pres yapmak. bunun için önce fırını 80 dereceye getirip tamamen ısıttıktan sonra orijinal camlarımızın boyutunda plexi kesip fırına atıyoruz. bu arada ellerimize eldiven giyiyoruz yoksa canımız baya yanıyo ;). plexi yumuşayıp kendini saldıktan sonra çıkartıyoruz ve kalıplarımızın arasına koyup iki elimizle baskı uyguluyoruz. zaten hemen şeklini alıp sertleşiyor. bundan sonrada kalıptan çıkan plexiyi orj. cam ölçülerinde kenarlarını sprel taş ile düzeltip far kasasına oturtuyoruz eğer yamukluk veya oturmayan yer varsa ısı tabancasıyla ısıtıp şekil verebilirsiniz. ama kesmek icap eden yerleri dremel yada taşlama ile kesin. kesinlikle dekopaj filan kullanmayın yoksa çatlıyor.

resimdeki cam ilk denememdi plexi biraz kendinden geçti:) deneme amaçlı olduğu için önemsemedim. iki far için plexiden camları yaptıktan sonra mercek montajına geçtim valeo h7 mercekleri kapaklarıyla beraber 45 tl ye aldım internet üzerinden. 6000K xenon kitle kullandım ve sonuç iyiydi. gerekli odak ayarlarını yaptıktan sonra merceği far tasına vidaladım ve çerçeveyi parlak siyah boya ile boyadım. (bu aşamalrın resmi elimde mevcut değim maalesef.)ardından farları silikonlayarak kapattım ve sinyallerin uyum sağlaması için siyah transparan folyo ile kapladım

umarım böyle bi uygulama yapmayı düşünen arkadaşlara birazda olsa fikir verir. biraz el becerisi ve birazda cesaretle yapılabilecek bir uygulama :) Tüm aşamaların resimleri mevcut değil kusura bakmayın. sorusu olan arkadaşlarım abilerim her türlü yardım edebilirim;) (resimleri düzenlemeyi pek beceremedim ne yaptıysam beceremedim kötü bir görüntü oluşturabilir kusura bakmayın:( )

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş