10 Kasım LPG KABLO

Sonata 2004 Rolantide Direksiyon Titremesi

'Sonata Forum - Club' forumunda Oguz3535 tarafından 18 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. Oguz3535

Oguz3535 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Levent Kavakli
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)
    Merhaba arkadaslar 3-4 ay once ilk sahibinden 150.000 km sonata aldım. Arabadan cok memnunum.ancak araba aldığımdan beri direksiyon rolantide ozellikle d ve r konumuna aldığımda ciddi anlamda titriyor, ayrıca oturduğum yerde de hissediliyor titreme, klimayı Acınca dahada artıyor titreme, n ve p ye alınca rahatlıyor araba, rolantide bi problem yok dalgalanma vs olmuyor.

Bir diğer konuda arabanın arkasına 2 kişi dahi binse çöküyor, bu normal mi

Bir diger sorunda arabayla saga dogru viraja girerken eger cukur kasis vs varsa sag arka tekerden kayıyor arac, sanki arkadan itis araba gibi, salıncak burcları ve amortisör ler değişti, simdi Z rotu siparişi verdim bakalım onlarıda değiştireceğim, sonucu merak ediyorum cozulecekmi.

Bu konular hakkında fikirleriniz nedir

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, vites değişimlerinde rölantide düşme oluyorsa titremenin nedeni yakıt kaynaklı olabilir. Eğer rölanti ile ilgili gözle görünen bir sorun yoksa motor kulaklarından yapar titremeyi.

aracın çökmesi süspansiyon sistemiyle alakalı. 13-14 yaşında ağır bir araç, süspansiyon sistemi eskisi kadar direnç gösteremez.

3. oskanush

oskanush Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    775
    Ad Soyad:
    Özkan ANDAÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Sonata 3.3 V6 (2006-2010) NF
    Aynı yaşta Magentis sahibi olmuş biri olarak düşüncelerim ;

1) Buji, buji kabloları, LPG'deki rölanti zenginleştirme ayarları kontrolü.. Serdar üstad'ın dediği gibi motor-şanzıman kulakları.. Bizimki sağ taraftakini kırmıştı.. Çok pahalı ise içindeki lastik/suni kauçuk burcun (eğer benzer lastik bulabilirseniz) becerikli bir tornacıda benzerini yaptırmanız. Gaz / boğaz kelebeğinin gaz teli ile olan optimizasyonu da sıkıntılı. Rölantinin buradan ayarlanamayacağını herkes bilemeyebilir. (Bu satırların yazarı dahil.)

2) Arkaya iki kişi binince "çökmesi"... Elbette Era vb sınıfında değil ve daha alçak ve çok yumuşak süspansiyonlu bir araba bu. Ne kadar "çöküyor" bilemiyorum. Yol tutuşu da bu sebeple bir sonraki sert süspansiyonlu modellerine göre daha az başarılı..

3) Yol tutuşuna devam edelim. Mutlaka ama mutlaka ön ve arka rot ayarları da dört kafa bir rot ayar makinasında ve işinin ehli bir rotçuda yapılmalı. Yoksa yolda düz çizgide GİDEMEZ bu kasa. Alt yürüyen takımında bolca parça var. Birisi bile azıcık boş olsa yol tutuşu fena bozulur. Lastik kalitesi de, amortisör durumu da, helezon yayların durumu da kontrol edilmeli. 2 kişi binince gerçekten çöküyorsa acaba yaylar veya en azından biri orjinal değil mi?!..

Ekstra notlarım ;
    Beyaz duman varsa, sübap lastikleri kontrolü..
    LPG varsa sık sık boğaz temizliği.. MAF sensör temizliği..
    LPG rölanti zenginleştirmesi yapılmazsa bu araba adamı kendisinden soğutur, motor kulağı kırıp, ateşleme bobinlerini yakar durur..
    Hararet göstergesi yükseliyorsa, şase kabloları temizliği...
    Sigorta kutusundaki rölelerin ayakları sıkı basmalı..
    Yan sanayi hiç bir parçayı tavsiye etmem, kaliteleri son derece düşük..
    Alt-yürüyen takım dahil...

Aracınızı güle güle kullanın.
    Sonucu yazarsanız memnun olurum..

suleymanozer, koreci, MSC ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. Forumvakti

Forumvakti Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ümit Ozturk
    Yaşadığınız Şehir:
    2-ADIYAMAN
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    Sorun çozuldümü

5. Oguz3535

Oguz3535 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Levent Kavakli
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)

Merhaba değerli bilgileriniz için çok tsk ederim.

Sağ sol ve ön takozlar değişti titrenme sorunu çözüldü.Arka amortisörler burçlar denge kolları değişti,arkanın çökmesi azda olsa düzeldi, ancak yükteyken 3 kişi binince yada çukurlarda atma gene var,lastiklerden olabilir ancak yeni lastikler.Viraj lastikleri hafta sonu değişecek bakalım.hararet te sıkıntım yok, kullandığım en keyifli ve en sorunsuz araba olabilir, gerçekten acayip keyifli.Kullanılan malzemeler cok kaliteli,koltuk derileri vs ilk günki gibi.Hafta sonu radyatördeki çamur temizlenecek on salıncak burçları değişecek,gelişmeleri aktarırım.

Bu rada arabada parça sıknıtısı maalesef mevcut.Parcacıların elinde stok yok,netten sipariş vermek gerekiyor.

6. Oguz3535

Oguz3535 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Levent Kavakli
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)
    Yaklaşık 2 yıl sonra güncelleme yapayim araçla ilgili...
    Aracın arkasinin yatması ve kaymasi ile ilgili once amortisörleri degistirmistim.sonra lastik ve jantları 16 yaptım ancak çok bir sonuc alamadim.hala daha arkaya 2-3 kişi binse araba felegini sasiriyordu. en sonunda 2 farkli ustaya ve cesitli alt duzencilere giderek sorunun fişekler olduğu konsuunda fikir birligine vardik.1.usta iscilik dahil 2600, 2.usta 3800 lira fiyat çekti. Bende Konya'dan fişekleri buldum 550 liraya.16 adet fişeğinde değişmesiyle düzeldi.arkaya 4 kişi bile binse kesinlikle arabanin arkası cokmuyor ve en önemlisi atmiyor, yol tutuş inanılmaz arttı, yerle olan temas maksimum seviyede.aracin altında her bir tarafta 3 adet denge kolu var üstte bir adet salıncak.yine taşıyicinin üstünde de 2 adet fisek var.fisekleri İzmir'de bulamadım yetkili servis fiyatları uçuk.konyada bir esnaftan tamamını 550 liraya aldım.
    Bu arabayla ilgili deneyimlerim sonucu şunu söyleyebilirim.yol tutuş ve kullanım zevki mükemmel seviyede hyundainin diğer araçlarına göre ancak bu karmaşık alt takımda bı iki tane dahi arıza deformasyon olsun arabanin bütün dengesi değişiyor.ben yakın zamanda öndeki salincaklarida değiştirdim, on tarafı arkaya göre daha sade süspansiyonu altta tek üstte tek salıncak mevcut.
    Arabayla ilgili sorusu olan olursa telefon numaramı bırakıyorum her zaman foruma giremiyorum.5536580889 iyi forumlar

Son düzenleme: 13 Nisan 2019
    manisali4545, 97 elantra ve Burak&Buse bunu beğendi.
  7. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Arac 2.0 mı 2.7 mı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. Oguz3535

Oguz3535 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Levent Kavakli
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)

9. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Keske 2.7 v6 olsaydı
    S.ıcı ve s.dısı yakıtı 1-1.5 litre daha fazla ama 42 hp fazlası cok buyuk avantaj
    Yanı aracınız lpg de 40 kr yakıyorsa 43 kr yakacaktı ama 43 hp fazlası cabası
    Ikısınınde kasa agırlıgı aynı oldugu ıcın 2.7 daha avantajlı
    Yakıtı da aynı sayılır

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

10. 97 elantra

97 elantra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    TALAT AKÇA
    Yaşadığınız Şehir:
    18-ÇANKIRI
    Araç Modeli:
    Elantra (1996-2001) RD
    Oğuz bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler aynı sorun bende de başlamıştı nedenini arıyordum yazınızı görünce sorunumun büyük bir kısmı çözüldü. gerisi parçaları alıp taktırmak kaldı birde sorum olacak, denge kolu hariç arkada kaç adet fişek var. Benim aracım 2004 2.0 sonata.

Bu Sayfayı Paylaş