LPG KABLO

Soğuk Çalıştırma Ve Kayış Sesi

'i20 Forum - Club (PB/PBT) (2008–2014)' forumunda krbnbzlrgnzm tarafından 3 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. krbnbzlrgnzm

krbnbzlrgnzm Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Burak ATALAY
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    İyi günler aracım i20 2010 model dizel. Soğuk havalarda Cold start ı çok geç alıyor (10 15 sn arası). Isıtma bujileri değişti marş dinamosu değişti sorun devam ediyor. Her çalışmadan sonra basınçlı hava sesi gibi bir ses geliyor kaputtan. Açıp baktığımda EGR bölgesinde biraz yağ kaçağı olduğunu gördüm. EGR den mi kaynaklı tam saptayamadım ama kayışlardan da şüpheliyim. Sorun neden kaynaklı olabilir?

2. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Öncelikle foruma hoş geldiniz.
    "Soğuk çalıştırma" diye düzeltelim. Türkçemiz daha güzel.
    Benim aklıma ilk olarak, ısıtma bujileri geldi. Onları değiştirmişsiniz. Bir de, Yakıt sistemini kontrol edin. Basınçlı hava sesi, enjektör diplerinde ki bakır pullardan gelebilir. Enjektörlerde işeme ve mazot filtresinde tıkanma da olabilir. Yağ kaçağı olan bölgeye dikkatli bakın. Mazot kaçağı da olabilir. Mazot da yağlı olduğu için, belki yağa benzetmiş olabilirsiniz. Mazot kaçağı varsa, sistem hava yapar. Buda ihtimaller arasında. Aracı bilgisayara bağlatıp, hata kodlarına baktırın. Krank pozisyon sensörü de, geç çalışmaya sebep olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme: 3 Ocak 2020
    adgny bunu beğendi.
  3. krbnbzlrgnzm

krbnbzlrgnzm Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Burak ATALAY
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:

Cevap için teşekkürler. Forumda yeniyim başlığı nasıl yapıldığını bulursam değiştireceğim. Filtreleri kontrol ettim. 1000 km önce değişimini yapmıştım şu anda sıkıntı görünmüyor. Enjektörlerde kaçırma olabilir bunu şahsen kontrol edemeyeceğim için ustaya göstermem lazım. Triger kayışından da olma ihtimali var mıdır? Alakasız ama krank devir sensörü arıza yapmıştı o parçayı değiştirdikten sonra bu sorunlar baş gösterdi. Bundan kaynaklı olabilir mi?

4. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Krank sensörü arızasında bu belirtileri veriyor zaten. Ya çok zor çalışıyor, yâda çalışmıyor. Yan sanayi sensör mü takıldı. Sente ayarını da kontrol ettirin. Bilgisayara bağlatıp sensör hata veriyor mu baktırın.

5. krbnbzlrgnzm

krbnbzlrgnzm Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Burak ATALAY
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    Orijinal parça bulamadığımdan dolayı yan sanayi parça taktırmak zorunda kaldım. Bilgisayarlı testi yaptıracağım teşekkürler yardımlarınız için.

rpurcek bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş