LPG KABLO

Şoför Tarafı Cam Kontrol Düğmesi Aydınlatması (hyundai Accent Era 1.5 Crdi 2011)

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda newceri tarafından 13 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

1. newceri

newceri Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Hamdi Akca
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Gerekli malzeme :
    4 Adet mantar led,
    4 adet 0805 Kılıf 1K Direnç

Ledleri ve dirençleri Kart üzerinde hazır olan yerlerine lehimlemek ve ya lehimletmek.

Kontrol kartı üzerinde direnç ve ledlerin bağlanacağı yerler hazır, 1 tl lik malzemeyi bağlamamış koreli arkadaşlar.

Dirençlerde yön yoktur. Kart üzerinde R15, R16, R17, R18 yerlerine dirençler bağlanacak.

Bende sadece şoför tarafı ledi yanıyor ve R15 direncinde 13K direnç vardı ve Şoför tarafı kontrol düğmesindeki lamba çok zayıftı. Ben dirençini ve ledini açmışken değiştirdim. 1K direnç takarak ledin daha canlı yanmasını sağladım.

Elimde carbon film dirençler olduğundan onları kullandım. Fotolarda görebileceğiniz gibi sizi şaşırtmasın. Siz kartın yuvalarına uygun 0805 kılıf SMD direnç alıp kullansanız çok daha iyi olur.

Yolcu tarafındaki ledler için ayrıca elektrik hattı gitmediğinden, cam motoruna giden elektrik hattına bağladığımda da sürekli yanacağı için bağlamadım. Ölçümlerim sonucu boşta olan 2 adet kablo Şoför tarafı kontrol kartıyla bağlantısı yoktu, şimdilik onları yapmadım daha sonra yaparsam konuya eklerim.

Smd direnç 0805 kılıf 2mm boyu 1.25mm eni

Mantar Led uzun bacakları + (artı) kısa bacak - (eksi)

Ledler ve takıldığı yerler . Üsten bakışta uzun bacaklar + uç kart dışına geliyor.

Dirençlerin takıldığı R15, R16, R17, R18 yerleri ( Foto sonrası dirençlerin ayakları kısaltılarak tekrar lehimlendi, kapak sorun oldu

Sonuç

2. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Elinize sağlık, yalnız led bacağı bilgisi yanlış diyemeyeceğim ... zaman içinde üreticiler kafalarına före takıldı :) yön değişebilir, takacak arkadaşlar kontrol ederek takarsa sök tak yapmaz vakit kaybetmemiş olur.

Unicorn bunu beğendi.
  3. newceri

newceri Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Hamdi Akca
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Merhaba, yazı başlığında model bilgisi yazmam aslında tamda bu yüzdendi. Kart yapısı değişirse direnç ve ledlerin yeri-şekli değişebilir. Kart farklı ise fazın hangi bacaktan girdiğini tespit etmeleri gerekir. Olmadı kartın montajını yapmadan önce, kapıda soketini takıp ledlerin yanıp yanmadığını kontrol etmek gerekir.

4. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Hayır, mesajım ledler içindi yanlış anlamışsınız. Geniş yassı plaka kimisinde katot iken başka ledde anot olabilir, buna dikkat çekmek istedim. Eskiden standardı vardı artık yok, başka deyişle; verdiğiniz bilgiden dolayı piyasadan aldığı malzeme sonucu çalışmadı veya ters imiş pinler diye sizi suçlamasın kimse bir anlamda.
    [​IMG][​IMG]
    Görselleri ben çizmedim, netten temin ettim dileyen kontrol edebilir.

Unicorn bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş