10 Kasım LPG KABLO

Sıcak Motorun Çalışmaması Hk.

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda ermhkner tarafından 23 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

1. ermhkner

ermhkner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    MEHMET ERKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Herkese merhaba. 2011 model 1.4 lpg li aracım her zaman olmasada bazen (Çok can sıkıcı anlar olabiliyor) ilk marşta sorunsuz çalışsa da sonrasında biryerde stop ettikten sonra motor sıcakken tekrar çalıştırmak istediğimde bazen geç çalışıyor, bazen stop edecek gibi oluyor ve bazende stop ediyor. Sonra geri çalışmıyor. Hatta geçen tesadüf yokuştu ve işim acildi diye vurdurarak çalıştırdım onda bile sanki çalıştı gaz yemedi. Ufak ufak yürüdü aniden gaz yedi ve devam etti. Ama çalışırken hiçbir çekiş sorunu, rölanti sorunu olmadan devam ediyor. Bi fikri olan var mı acaba.

2. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    MAERKEK ve Coolwhisper bunu beğendi.
  3. ermhkner

ermhkner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    MEHMET ERKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim. Onu birkaç ay önce aracın seyir halinde aniden stop etmesi ve sonrasında hiçbir şekilde çalışmaması nedeniyle orjinali ile değişmişti. Çekici ile götürdüm hattâ o zaman. Özel servisti. Acaba değişmedi mi veya orjinal takmadı mı. Yanı o parça değişmişti daha önce

Coolwhisper bunu beğendi.
  4. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Bu dediğin hatayı yani motor sıcakken çalışmaması bizim krank mili sensörü hatasının belirtisi. Ben değiştikten sonra 3 yıldır bir daha yapmadı. Ben orijinali ile değiştim. Çünkü İzmir mobisden orijinali gittim kendim aldım. Ustaya sadece takmak kaldı. Sizde neden tekrar yaptığını bilemem.

MAERKEK bunu beğendi.
  5. ermhkner

ermhkner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    MEHMET ERKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Peki yapacak birşey yok. Tekrar değişiriz gerekirse. Teşekkür ederim

ozgutozkan bunu beğendi.
  6. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Elm327 ile hata kodunu görseydiniz daha iyi anlardınız.
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/motor-sanayide-calismadi.39381/
    Olay zamanı bende vardı motor çalışınca da hata gittiği için kodu siliyor. Kodu gören usta benden krank mili sensörü istedi. Gittim buldum oda takmıştı. Avantajı motor sanayide çalışmamıştı. :)

7. ermhkner

ermhkner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    MEHMET ERKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Şansınız yaver gitmiş . Anlamadığım O parçayı değişmem gerektiğinde araba hiçbir şekilde çalışmamıştı. Az bi parada vermedim özel servise. Orjinal takmanız lazım demişti. 1 yıl bile olmadı daha. Başka birşey olamaz değil mi ihtimal yani

8. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Kesin anlamanın yolu arıza koduna bakmak.
    P0336 HYUNDAI - Crankshaft Position Sensor 'A' Circuit Range/Performance
    Hata kodunu vermesi lazım. Bunu anlamak için de gidip bir elm327 almanız lazım. Yada bendeki gibi motorun sanayide çalışmaması lazım ki ustanın biri arıza teşhis cihazını arabaya bağlasın.

Elm327 ile ilgili bir sürü konu var inceleyin çok pahalı bir cihaz değil ama aracımın kilometre değerini düşürdü diyende var. Ben bu sene tekrar elm327 sayesinde komşunun volvonun mazot basınç sensörün deki hatayı buldum. Arabayla 120 km ötedeki sanayiye gitmek yerine çekici çağırdık. Dediğim hata çıkmış orada da. Ecu ya zarar verir mi bilemem ama şu ana kadar ben zararını görmedim.

9. mechanical

mechanical Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    250
    Ad Soyad:
    harun
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Benimde başıma 2 farklı Hyundai aracımda da geldi tecrübeli olduğum için hemen gidip krank pozisyon sensörünü değiştirdim, aslında bu parçaların belirli bir km sonra değişmesi gerekiyormuş fakat biz bozulunca farkına vardığımız için yolda bırakabiliyor ve motor soğuyunca tekrar çalışıyor araç, geçmiş olsun...(Not: aracı vurdurarak çalışması için zorlamayın, zaten sensör krank hareketini okuyamadığı ve motorun zarar görmemesi için kendini stop ediyor)

MAERKEK bunu beğendi.
  10. ermhkner

ermhkner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    MEHMET ERKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Bende ona takıldım zaten. Daha 1 yıl bile olmadı aynı sorunları yaşadım, araç bazen seyir halinde stop ediyordu, bazen sıcakken çalışmıyordu ama hiçbir şekilde çalışmıyordu, vurdurarak bile çalışmıyordu, çekici dışında çare kalmamıştı ve krank sensörünü değiştirdim. Şimdi ise yine sıcakken yapıyor ama fark şu geç marş alıyor, böyle çalışıp geri stop ediyor, birde geçen defakinde vurdurarak dahil hiçbir şekilde çalışmıyorken bu defa yokuşta vurdurarak çalıştı ama gaz yemedi böyle ufak ufak gitti ve aniden gaz yiyip hiçbirşey yokmuş gibi devam etti. Geçen hafta zaten yağ, yağ filtresi, buji falan netten almıştım. Niyetim gidip onları değiştirmekti zaten. Bunuda bir çözeyim istedim. Yinede krank sensörü mü dersiniz.

11. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Arıza koduna bakmak lazım

mechanical bunu beğendi.
  12. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    O kadar yere sordum sorunun cevabı belliymiş be aynı sorun yumurta Hyundaim de devar -40 olsun tek marş motor sıcakke silkeliyo stop ediyo bazen

13. ermhkner

ermhkner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    MEHMET ERKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Çözümü belliymiş derken krank sensörünü mü kastettiniz

14. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:

Sensör böyle bir şey belki içindeki mıknatıs normalde hareket ediyor sorun anında takılıyor büyük ihtimalle. Dişli olan kısımda farklı voltaj olmayan kısımda farklı voltaj değeri üreterek motorun dönüşünü ölçülmesini sağlıyor.

15. Selfpower

Selfpower Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    179
    Ad Soyad:
    Deniz Yüksel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Sensörde bobin ve mıknatıs bulunuyor hareketli bir parça yok. volant kasnağı dişli olduğundan manyetik alan değişimine göre sinyal üretimi yapıyor. Zamanla sensör ucu mıknatıs olduğundan demir tozu ile kaplanıp yanlış ölçümler yapabiliyor. Sensör kablolarını da kontrol etmeniz gerek.

16. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Elektronik bilgim zayıf bendeki bilgiye göre hareket olmadan manyetik alan elektriğe dönüşmez. Ondan böyle yazdım. Sizin açıklamanızdaki dişlinin dönmesi manyetik alanın elektrik akımına dönüşmesi yeterli kısmı doğrudur bu nedenle.

17. ermhkner

ermhkner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    MEHMET ERKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Bugün bilgisayara bağlandı cihaz herhangi bir arıza kaydı yoktu. Servis dedi acaba lpg mi karışıyor sisteme. Lpg servisi dedi lpg karışsa sabahta çalışmaz. Bizlik bir durum yok herşey yolunda dedi. Serviste birkaç gün benzinle kullan dene dedi. Olmadı katkı ekleyerek kullan tekrar yaparsa bakalım dedi. Krank değil dedi. Krank olsaydı araç çalışmadığı zamanlarda devir saati hareket etmezdi. Bu bilgiyi ben vermiştim kendisine. Araç çalışmadığında devir saati kalkıyorsa krank olmuyormuş. Bu arada gitmişken benden önceki sahibinin koyduğu 10/40 yağ yerine netten aldığım mobil 5/40 yağ, bosch filtre ve NGK bujileri de taktırdım. Harbiden ama arabanın sesi azaldı. Uydurma sanırdım yağdan dolayı ses azalmasını

18. ermhkner

ermhkner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    MEHMET ERKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Evet bugün yine ufak bir duraklama yapıp markete gidip geldim ve yine çalışmıyor araba. Ne yapsam boş. Eskiden motor soğuyunca çalışırdı şimdi o da yok. Ustayı aradım, devir saati ibresi kalkıyorsa krank degildir dedi. Krank sensörü olsa devir saati ibresi kıpırdamaz. Direkt lpg ile de çalışmıyor . Akünün eksi kutup başını söküp bekle geri tak. Beyinden olabilir dedi. Kalakaldım yine böyle

19. Ferhat4688

Ferhat4688 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Ferhat Karakale
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Merhaba. Hyundai accent admire aracım da buna benzer sorun vardı. Motor sıcakken yani 15 20 km yol yaptıktan sonra çalışmıyor marşı kesiyor du , ta ki motor soğuyunca ya kadar marş dinamosu dediler değiştirdim, hava ile yakıtı ayarlayamıyor dediler oksijen sensörünü değiştir dediler ne var sa yaptık olmadı. Ama akü den şase güçlendirmek için kalın bir kablo çekti elektrikçi benim sorunum çözüldü ayrıca hararet göstergesi de yükseliyor ama hararet yapmıyorsu oda düzeldi belki sizin ki de böyle birsey dir

MAERKEK bunu beğendi.
  20. ermhkner

ermhkner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    MEHMET ERKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Merhaba. Bende hararet göstergesi yok. Ben de ki arıza eskiden beri vardı. Sadece bazen ayda bir bazen 10 günde bir yapıyordu. Yapacağı tutarsa 5 dakika markete gidip geleyim araba daha çalışmazdı. Ama soğuyunca çalışırdı. Bu defa hiç çalışmadı ve tamirci eğer krank olsaydı marş bastığında devir saati hareket etmezdi dedi. Ayrıca kontrol etti Benzin pompasına elektrik gitmiyor dedi. Sigorta ve rölelerden şüphelendi. Bir yerde elektrik kesiyor dedi. Sabah çekici ile servise gidecek. Bilgisayara bağlama falan derken arızayı bulmaya çalışacaklar. Umarım kesin ve doğru tespit teşhis yapılır ve artık bu sorundan kurtulurum.

MAERKEK bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş